Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.07.09 Справа№ 2/95
Господарський суд Львівської області у складі судді Мазовіти А.Б. при секретарі Залицайло М.С. за участю представника позивача Нирки М.М., представника відповідача-1 Дзеньдзюри С.М., представника відповідача-2 Іванової І.В., розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Державної екологічної інспекції в Львівській області, м. Львів до відповідача-1: Дочірнього підприємства “Полісінтез” Акціонерного товариства “Органіка”, м. Бібрка, відповідача-2: Відкритого акціонерного товариства “Страхова компанія “Універсальна”, м. Львів про стягнення 41802 грн. 34 коп.
В С Т А Н О В И В:
Державна екологічна інспекція в Львівській області, м. Львів звернулася до господарського суду Львівської області з позовом до Дочірнього підприємства “Полісінтез” Акціонерного товариства “Органіка”, м. Бібрка про стягнення 41802 грн. 34 коп.
Розглянувши матеріали справи, суд визнав представлені матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду і ухвалою від 22.10.2008р. призначив розгляд справи на 11.11.2008р. За клопотанням представника відповідача суд ухвалою від 11.11.2008р. залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Відкрите акціонерне товариство “Страхова компанія “Універсальна”. Ухвалою від 09.12.2008р. суд, за клопотанням представника відповідача, залучив до участі в справі в якості іншого відповідача Відкрите акціонерне товариство “Страхова компанія “Універсальна”. Ухвалами суду розгляд справи відкладався на 25.11.2008р., 09.12.2008р., 23.12.2008р. 22.01.2009р., 10.02.2009р., 03.03.2009р., 14.05.2009р., 25.06.2009р., 30.07.2009р. За клопотанням представників сторін строк вирішення спору був продовжений.
В судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задоволити. З приводу заявленого позову пояснив, що уповноваженими представниками позивача шляхом проведення перевірки дотримання природоохоронного законодавства було встановлено, що у виробничому приміщенні відповідача в квітні 2008р. сталася пожежа. Внаслідок цієї пожежі відбувся викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря, у зв’язку з чим державі заподіяно збитки, розмір яких відповідно до проведеного розрахунку становить 41802 грн. 34 коп.
В судових засіданнях представник відповідача-1 проти позову заперечив, в задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю. В своїх запереченнях посилається на те, що пожежа, внаслідок якої відбувся викид забруднюючих речовин, сталася через порушення правил пожежної безпеки невстановленою особою. Також зазначив, що відповідачем не вчинялося будь-яких порушень вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, а забруднення атмосферного повітря внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин було спричинене внаслідок непереборної сили –пожежі, яка виникла не з вини відповідача.
В судових засіданнях представник відповідача-2 пояснив, що між відповідачем-1 та відповідачем-2 укладено договір №11-79.1/15/001 від 28.05.2007р. про обов’язкове страхування цивільної відповідальності, відповідно до якого, в разі настання страхового випадку, відповідач-2 зобов’язаний здійснити страхове відшкодування.
Представникам сторін роз’яснено їх права та обов’язки, передбачені ст. 22 ГПК України, відводу не заявлено.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне:
19 квітня 2008р. у виробничому приміщенні відповідача-1 виникла пожежа, внаслідок якої згоріло 170,4 т пінополіуретану. В результаті згорання пінополіуретану було спричинено наднормативні викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин.
21 квітня 2008р. уповноваженими представниками позивача про даний факт було складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №70.
Виявленими порушеннями природоохоронного законодавства державі завдано збитки. Позивачем, відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України за №38 від 18.05.1995р., чинної на момент проведення розрахунку, нараховано відповідачу-1 41802 грн. 34 коп. збитків.
За вих. №07-1265 від 27.05.2008р. позивач надіслав відповідачу-1 претензію про оплату завданих державі збитків в розмірі 41802 грн. 34 коп., яка залишена без задоволення.
Як вбачається з матеріалів справи, заподіяні збитки в розмірі 41802 грн. 34 коп. станом на дату судового розгляду відповідачем-1 не оплачено.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Відповідно до ст. 35 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюється радами та їх виконавчими і розпорядчими органами, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органами на місцях та іншими спеціально уповноваженими державними органами.
Державному контролю підлягають використання і охорона земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, природних територій та об’єктів, що підлягають особливій охороні, стан навколишнього природного середовища
Спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів є Міністерство навколишнього природного середовища та ядерної безпеки. Наказом Міністерства, в областях, містах Києві та Севастополі, створено державні екологічні інспекції, які відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства №548 від 19.12.2006р., є спеціальним підрозділом Міністерства навколишнього природного середовища. На інспекції, серед інших, покладається завдання із здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами на відповідній території.
Повноваження інспекції поширюються на територію відповідної області, міст Києва та Севастополя.
Інспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за:
а) додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональним використанням, відтворенням та охороною природних ресурсів, екологічною та в межах своєї компетенції радіаційною безпекою, у сфері поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органами виконавчої влади, суб’єктами господарювання, фізичними особами;
б) додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами); виконанням вимог висновків державної екологічної експертизи у сфері використання, відтворення та охорони природних ресурсів; додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, транскордонне переміщення об’єктів рослинного та тваринного світу;
в) забрудненням навколишнього природного середовища внаслідок викидів та скидів шляхом проведення інструментально-лабораторних вимірювань показників складу та властивостей, у тому числі забруднюючих речовин, у межах галузі атестації на право виконання цих вимірювань;
г) додержанням вимог екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки
Відповідно до Положення (п.п. 1, 6, 7, 9) інспекція має право: обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації, військові та оборонні об’єкти з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки; складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; давати обов’язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до її повноважень; уживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Абз. 2 ст. 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” встановлено що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов’язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Відповідно до ст. 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб’єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов’язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов’язані:
здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;
вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;
забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів.
Статтею 66 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачено, що при проектуванні й експлуатації господарських та інших об’єктів, діяльність яких може шкідливо впливати на навколишнє природне середовище, розробляються і здійснюються заходи щодо запобігання аваріям, а також ліквідації їх шкідливих екологічних наслідків.
Відповідно до п. 4 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України за №38 від 18.05.1995р., чинної на момент проведення розрахунку завданих збитків, Методика встановлює єдині на території України правила визначення розмірів відшкодування і стягнення збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Згідно п. 5.1. Методики, наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються, серед іншого, викиди забруднюючих речовин, які перевищують рівень гранично допустимих або тимчасово погоджених викидів, встановлених дозволами на викид, які видані у встановленому порядку. Такі викиди можуть відбуватися і за рахунок аварійних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря (п. 5.2. Методики). Аварійні викиди - викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря внаслідок промислової чи транспортної аварії, катастрофи, стихійного лиха.
Відповідно до ст. 33 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” особи, винні у: перевищенні нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел в атмосферне повітря та нормативів гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів стаціонарних джерел; перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря - несуть відповідальність згідно з законом.
Згідно ст. 34 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” встановлено, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище.
Підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст. 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” особи, що володіють джерелами підвищеної екологічної небезпеки, зобов’язані компенсувати заподіяну шкоду громадянам та юридичним особам, якщо не доведуть, що шкода виникла внаслідок стихійних природних явищ чи навмисних дій потерпілих.
Відповідачем-1 факт понаднормативних викидів забруднюючих речовин внаслідок пожежі не спростовано, доказів про заподіяння шкоди навмисними діями потерпілих чи внаслідок стихійних природних явищ відповідачем-1 не подано, клопотань про витребування таких доказів не заявлялося.
Натомість, як вбачається з відповіді за вих. №1233 від 10.03.2009р. Перемишлянського РВ УМВС України, яка надана на запит суду, експертом при проведенні експертизи в кримінальній справі встановлено, що найбільш ймовірною причиною пожежі є порушення вимог стандартів, норм і правил пожежної безпеки, в результаті яких виник аварійний режим роботи електромережі.
Посилання відповідача-1 на необхідність стягнення зазначеної суми з відповідача-2 як страховика за договором №11-79.1/15/001 від 28.05.2007р. не ґрунтуються на чинному законодавстві, оскільки відповідно до ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Відповідно до ст. 43 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді всіх обставин справи. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані поданими доказами, а загальна сума збитків, яка підтверджена матеріалами справи та підлягає до стягнення з відповідача-1, складає 41802 грн. 34 коп.
Оскільки спір виник з вини відповідача-1, то судові витрати по розгляду справи необхідно покласти на відповідача-1 відповідно до ст. 49 ГПК України.
З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 35, 51, 66, 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 10, 33, 34 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, п.п. 4, 5.1., 5.2. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України за №38 від 18.05.1995р. та ст.ст. 4, 33, 34, 35, 44, 49, 75, 80, 82, 83, 84, 85, 115, 116 ГПК України, суд –
В И Р І Ш И В:
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з Дочірнього підприємства “Полісінтез” Акціонерного товариства “Органіка”, м. Бібрка, вул. Галицька, 170, Перемишлянський район, Львівська область (ідентифікаційний код 31373137) на спеціальний рахунок Бібрської міської ради Львівської області (р/р 33117331700362 в УДК у Перемишлянському районі, МФО 825014, ідентифікаційний код 24062100, код платежу 21081100) 41802 грн. 34 коп. в рахунок відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.
3. Стягнути з Дочірнього підприємства “Полісінтез” Акціонерного товариства “Органіка”, м. Бібрка, вул. Галицька, 170, Перемишлянський район, Львівська область (ідентифікаційний код 31373137) в користь державного бюджету 418 грн. 02 коп. державного мита та 118 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Накази видати згідно ст. 116 ГПК України.
Суддя