
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2018 року справа №805/244/18-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
приміщення суду за адресою: 84301, м.Краматорськ, вул.Марата, буд.15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Гайдара А.В., суддів Сіваченка І.В., Сухарька М.Г.,
при секретареві судового засідання Токаревої А.Г.,
з участю позивача ОСОБА_1
представника вілдповідача – ОСОБА_2 (за довіреністю)
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2018 року у справі № 805/244/18-а (головуючий І інстанції Голуб В.А., м.Слов’янськ, повний текст рішення складений 27 квітня 2018 року) за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов’язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач – ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (далі УСЗН Дружківської міської ради), в якому з урахуванням заяв про уточнення позовних вимог просив:
визнати протиправним та скасувати розпорядження начальника УСЗН Дружківської міської ради від 24.05.2017 № 897 про відмову у наданні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам з 17.05.2017 та про термінове повернення на рахунок УСЗН Дружківської міської ради надміру переплаченої суми допомоги за період з 19.11.2014 до 18.05.2017 в сумі 67453,78 грн.;
зобов’язати УСЗН Дружківської міської ради повернути протиправно витребувані суми виплаченої адресної допомоги в сумі 2400 грн. (а.с. 1-6, 63, 123).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2018 року зазначений позов ОСОБА_1 задоволений:
визнано протиправним та скасовано розпорядження начальника УСЗН Дружківської міської ради від 24.05.2017 № 897 про відмову ОСОБА_1 у призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам та повідомлення про припинення соціальної допомоги №03/1033 від 06.06.2017 року про повернення на рахунок УСЗН Дружківської міської ради надмірно переплаченої суми допомоги за період з 19.11.2014 року по 18.05.2017 року в сумі 67453,78 грн.;
зобов’язано УСЗН Дружківської міської ради повернути ОСОБА_1 витребувані суми виплаченої ним адресної допомоги у розмірі 2400,00 грн. (а.с. 130-133).
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції через порушенням норм матеріального права та відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовані тим, що у власності позивача знаходиться нерухоме майно на підконтрольній українській владі території, у зв’язку з чим, відсутні підстави для призначення позивачеві щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, враховуючи Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 (а.с. 137-141).
Представник відповідача в судовому засіданні підтримала доводи апеляційної скарги, просила її задовольнити.
Позивач заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив залишити її без задоволення та рішення суду першої інстанції без змін.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, пояснення позивача та представника відповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією паспорта позивача (а. с. 33).
Позивач є пенсіонером по інвалідності, що підтверджено пенсійним посвідченням серії ААЗ № 911713 (а.с.37).
Згідно договору купівлі-продажу від 24.09.2014 року позивачем придбано житловий будинок за адресою: вул. Партизанська, буд. 118, смт. Олексієво-Дружківка м. Дружківка Донецької області (а.с.10-11).
Право власності на вищезазначений будинок зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень (а.с.16-17).
ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджено довідкою про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції від 19.11.2014 року № НОМЕР_1 (а.с.7-8).
19.11.2014, 20.05.2015, 28.11.2015, 19.05.2016 позивач звертався до УСЗН Дружківської міської ради з заявами про призначення йому та дітям: ОСОБА_3 ОСОБА_4 щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.75-78).
18.11.2016 року ОСОБА_1 надав заяву до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про надання щомісячної адресної допомоги на дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4В.(а.с.79).
Згідно довідки відповідача від 21.03.2018 року позивачеві була виплачена адресна допомога за період з листопада 2014 року по травень 2017 року у загальному розмірі 67453,78 грн (а.с.104-105).
Отримання вказаних коштів також підтверджено витягами з банківського рахунку позивача (а.с.108-122).
19.05.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на наступний шестимісячний строк лише на дітей (а.с.73, 90).
Розпорядженням УСЗН Дружківської міської ради № 897 від 24.05.2017 року згідно п. 6 постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 позивачеві відмовлено у призначенні адресної допомоги без зазначення причин та направлено повідомлення щодо прийнятого рішення (а.с.9, 74).
В повідомленні про припинення соціальної допомоги за вихідним номером 03/1033 від 06.06.2017 зазначено про припинення виплати адресної допомоги з 19.05.2017 та запропоновано повернути на рахунок відповідача надмірно виплачену допомогу за період з 19.11.2014 року по 18.05.2017 року в сумі 67453,78 грн.(а.с.18).
Згідно квитанцій позивач добровільно сплатив надмірно сплачені суми на виконання повідомлення від 06.06.2017 у загальному розмірі 2400 грн. (а.с.19-20, 65, 107).
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
Спірним у справі є правомірність розпорядження відповідача про відмову у призначенні допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання у зв’язку з наявністю у приватній власності у позивача нерухомого майна в м.Олексієво-Дружківка Донецької області та як наслідок наявність (відсутність) підстав для зобов'язання відповідача призначити таку допомогу.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» 20 жовтня 2014 року № 1706-VII (далі - Закон № 1706-VII), внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Кожна дитина, у тому числі яка прибула без супроводження батьків, інших законних представників, отримує довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Механізм надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, (далі - грошова допомога) визначений Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 (пункт 1, далі Порядок №505).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 505 (в редакції , що діяла до 03.06.2017 року), грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (далі - особа, яка переміщується), а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Згідно пункту 3 Порядку № 505 (в редакції , що діяла до 03.06.2017 року), грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї); для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї). Загальна сума допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 2400, 00 гривень.
Пункт 8 Порядку № 505 передбачає, що уповноважені органи, зокрема, протягом 10 днів після подання уповноваженим представником сім'ї заяви та документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, призначають грошову допомогу або відмовляють у її призначенні, про що надають відповідне повідомлення уповноваженому представнику сім'ї.
З аналізу вищезазначених норм вбачається, що законодавством передбачено право позивача, як внутрішньо переміщеної особи, яка стоїть на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення, отримати грошову допомогу на себе та членів сім’ї, з дня звернення з заявою за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно.
Згідно пункту 6 Порядку № 505 (в редакції , що діяла до 03.06.2017 року) грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Колегія суддів зазначає, що вищенаведеною нормою на час звернення позивача з первинною заявою щодо призначення грошової допомоги та наступними заявами щодо продовження виплати, встановлений вичерпний перелік підстав для відмови у її призначенні, зокрема, володіння будь-яким з членів родини житловим приміщенням, розташованим в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Тобто, вказана норма не передбачає, що наявність у власності житлового приміщення розташованого, зокрема, в районі проведення антитерористичної операції, є підставою для відмови у призначенні допомоги.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 р. № 1275-р затверджено Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. До вказаного переліку включено смт Олексієво-Дружківка (Олексієво-Дружківська селищна рада).
Отже, позивач має у своєму володінні житло, розташоване в районі проведення антитерористичної операції, що у відповідності до п.6 Порядку № 505, не є підставою для відмови у призначенні позивачу допомоги на час його звернення з відповідними заявами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2017 року № 370, яка набула чинності 03 червня 2017 року, були внесені зміни до Порядку № 505, зокрема до абзацу другого пункту 6, відповідно до якого передбачено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім'ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення / частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
Таким чином, з 3 червня 2017 року, особи, які мають у власності житлове приміщення, розташоване у районах проведення антитерористичної операції, в тому числі в смт. Олексієво-Дружківка (Олексієво-Дружківська селищна рада), втратили право на призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам.
Колегія суддів вважає неприйнятними доводи апеляційної скарги щодо посилання на лист Міністерства соціальної політики України від 19.02.2015 року № 162/5/75-15 (а.с.91), згідно з яким при призначенні щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг внутрішньо переміщеним особам, які переміщуються в межах Донецької та Луганської областей, слід керуватись розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р, оскільки вказаний документ має рекомендаційний характер, та повинен відповідати діючому законодавству. В даному випадку, рекомендації, які містяться в цьому листі, суперечать діючому законодавству, а тому не можуть бути застосовані.
На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції про визнання протиправним та скасування спірного розпорядження відповідача №897 від 24.05.2017, оскільки прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, а саме, на момент дії Порядку № 505, в редакції до 03.06.2017 року.
Крім того, вимога УСЗН Дружківської міської ради повернути надмірно сплачені кошти також є протиправною, оскільки законодавством передбачено право позивача, як внутрішньо переміщеної особи, яка стоїть на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення, отримати грошову допомогу на себе та членів сім’ї, з дня звернення з заявою за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно відповідно до приписів Порядку № 505, в редакції, яка діяла до 03.06.2017 року.
З огляду на вищезазначене, вимога про зобов’язання УСЗН Дружківської міської ради повернути ОСОБА_1 витребувані суми виплаченої ним адресної допомоги у розмірі 2400,00 грн. також підлягає задоволенню.
Доводи апеляційної скарги щодо надання позивачем недостовірної інформації щодо наявності нерухомого майна на території, підконтрольній українській владі, суд апеляційної інстанції вважає безпідставними, оскільки спірне розпорядження прийнято відповідачем не з цих підстав.
Крім того, в спірному розпорядженні відповідачем взагалі не зазначені підстави відмови у призначенні адресної допомоги, тобто воно є незрозумілим та необґрунтованим.
На підставі викладеного суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції про задоволення позову повністю.
Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду.
Керуючись ч.5 ст.250, ст.310, п.1 ч.1 ст.315, ст.316, ст.ст. 321, ст.322, ч.1 ст.325, ст. 328, ст.329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2018 року у справі № 805/244/18-а за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов’язання вчинити дії - залишити без змін.
Постанова складена в повному обсязі 10 липня 2018 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий А.В. Гайдар
Судді І.В. Сіваченко
ОСОБА_5