Постанова № 75226027, 10.07.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2018
Номер справи
805/973/18-а
Номер документу
75226027
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2018 року справа №805/973/18-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: судді-доповідач ОСОБА_1, суддів Арабей Т.Г., Геращенко І.В., секретаря судового засідання Тішевського В.В., за участю представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 квітня 2018 р. у справі № 805/973/18-а (головуючий І інстанції Буряк І.В.) за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі – позивач, ОСОБА_3М.) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі – відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), в якому просив: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року; зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії за вислугу років та виплатити різницю у пенсії починаючи з 01.01.2016 року, а також в подальшому виплачувати її відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” № 900 від 23 грудня 2015 року (далі – Закон № 900), ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992року № 2262-XII (далі Закон - № 2262), Постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (далі – Постанова № 988) та № 947 від 18.11.2015 року “Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року № 268” (далі – Постанова № 947) в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі – Постанова № 45), з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області № 222 від 05.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (а.с.4-10).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 24 квітня 2018 року позовні вимоги задоволено частково, а саме: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_3 з 01.01.2016 року в порядку передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області провести ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, перерахунок пенсії за вислугу років та виплатити різницю у пенсії з 01 січня 2016 року на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служб, та деяких інших осіб” з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області №222 від 05 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії; стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 витрати по сплаті судового збору у сумі 352,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області (а.с.79-83).

Відповідач, з рішенням суду першої інстанції не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволені позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування скарги зазначено, що судом не вірно застосовано висновки рішення Верховного Суду від 15.02.2018 року по зразковій справі № 820/6514/17 щодо перерахунку пенсії відповідно до Постанови «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015 року (далі – Постанова № 988) з 01.01.2016 року, оскільки судом не враховано, що на виконання зазначеного рішення суду, Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року № 103 (далі – Постанова № 103), якою встановлено новий порядок перерахунку та виплати пенсії відповідно до Постанови № 988. Постанова № 103 на час розгляду справи не оскаржена, є чинною та підлягає обов’язковому виконанню головним управлінням. Також, судом не взято до уваги не дійсність (не чинність) довідки на яку посилається позивач в позові. Так, Пенсійний фонд України листом від 03.03.2018 року № 7-111/02-23 повідомив головні управління про відсутність підстав для використання довідок про розмір грошового забезпечення виданих до набрання чинності Постанови № 103 у відповідності до листа Міністерства внутрішніх справ України від 28.02.2018 року № 2900/05/22-2018, яким передбачено, що раніше надіслані довідки відкликаються та повідомлено, що на адресу головного управління будуть направлені нові довідки. Тобто, довідка, яка надавалась у 2017 році не відповідає вимогам Постанови № 103, зокрема, в частині визначення розміру премії за січень 2016 року. Отже, довідка містить недостовірну інформацію, є недійсною (не чинною) та не може бути застосована для перерахунку. Головне управління отримавши в березні 2018 року довідку нового зразку № 970лк від 13.03.2018 року одразу її відпрацювало та зробило позивачу перерахунок та виплату пенсії. Перерахунок здійснено з 01.01.2016 року, розмір пенсії складає 3602,10 грн., розмір доплати за період з 01.01.2016 року по 30.04.2018 року та становить 61356,33 грн. (а.с.85-86).

Представник відповідача в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав.

Позивач у судове засідання не з’явися, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що дає суду право провести апеляційний перегляд справи у його відсутність. Від позивача надійшли заперечення на апеляційну скаргу в яких останній просив залишити без задоволення апеляційну скаргу, а рішення без змін.

Суд, заслухавши суддю-доповідача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.

Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ за вислугою років, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Довідка Головного управління МВС України в Донецькій області № 222 від 05 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_3, свідчить, що відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992року № 2262-XII (далі Закон - № 2262-XII), Постанови № 988, Наказу МВС України від 06.04.2016 року № 260, зміну розміру грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року. Зазначена довідка була направлена Головному управлінню ПФУ в Донецькій області (а.с.19)

03 січня 2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії на підставі Постанови № 988 та довідки ГУ МВС України в Донецькій області № 222 від 05 травня 2017 року (а.с.18).

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом від 09 січня 2018 року № 251/03-3 за результатами розгляду звернення позивача відповідно до Закону України «Про звернення громадян», повідомлено позивача, що перерахунок пенсії буде здійснено без участі пенсіонерів та надання заяв. Фінансове забезпечення перерахунків пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України здійснюватиметься після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Додатково повідомлено, що довідка про розмір грошового забезпечення надійшла до відповідача 17.05.2017 року (а.с.18).

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції дійшов до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (поліцейських).

Спірним питанням в даній справі є бездіяльність відповідача щодо не перерахунку позивачу пенсії за вислугою років, з 01.01.2016 року, відповідно до Закону № 2262-XII за довідкою від 05.05.2017 року № 222 про розмір грошового забезпечення поліцейських.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (далі – Закон № 900-VIII) внесено зміни до статті 63 Закону № 2262-XII, а саме після частини 2 доповнено новими частинами такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.».

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Наведені положення законодавства набрали законної сили з 1 січня 2016 року.

За приписами абз. 2 п. 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (стаття 102 Закону №580).

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишньому працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.

За приписами п.1 Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Відповідно до п.2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

За приписами п.3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.

Матеріали справи свідчать, що на адресу пенсійного органу 17.05.2017 року надійшла від ГУ МВС України довідка про грошове забезпечення позивача.

Зазначена довідка видана позивачу на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 та з урахуванням вимог Постанови № 45.

Таким чином, колегія суддів вказує, що відмова відповідача у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, з урахуванням наданої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії є неправомірною, а порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії.

Посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії порушує право мирно володіти своїм майном, гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Європейський суд з прав людини у справах "Кечко проти України", "Ромашов проти України" зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Отже, відсутність належного бюджетного фінансування не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача.

Стосовно строків перерахунку колегія суддів зазначає наступне.

Згідно зі статтею 51 Закону № 2262-XII, позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, відповідно до положень законодавства позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. При цьому, перерахунок пенсії може бути здійснено без участі пенсіонерів та надання заяв, на підставі документів, що дають підстави для перерахунку пенсії.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути, як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у справі №21-484а13 від 22.04.2014 року.

Системний аналіз вищевказаних положень Законів України і підзаконних нормативно - правових актів дає підстави для висновку, що починаючи з 1 січня 2016 року за позивачем на законодавчому рівні закріплено право на перерахунок призначеної йому пенсії за Законом № 2262-ХІІ з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, зокрема, визначених відповідно до Постанови КМУ № 988.

Вищезазначена правова позиція узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у рішенні від 15.02.2018 року за результатами розгляду зразкової справи №Пз9901/8/18, правові висновки якої, відповідно до ч.4 ст.291 КАС України, мають враховуватись судом.

Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини 3 статті 51 Закону № 2262.

Суд не приймає посилання відповідача на те, що довідка № 222 від 05.05.2017 року була відкликана, оскільки на час надходження до відповідача довідки, звернення позивача до відповідача та розгляду справи в суді першої інстанції, ця довідка була дійсна та не була відкликана. Також, відповідачем не надано документального підтвердження, що дані зазначені в довідці на час її надання, не відповідали дійсності. Крім того, лист на який посилається відповідач фактично не відкликав довідку, а повідомив про зміну розміру премії за січень 2016 року на підставі Постанови Кабінету міністрів України від 21.02.2018 року № 103 та необхідність отримання нових довідок, які будуть підставами для нового перерахунку.

Щодо посилання відповідача на Постанову Кабінету міністрів України від 21.02.2018 року № 103, суд зазначає наступне.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою врегулював питання виплати перерахованих пенсій. Зазначена постанова набрала чинності 24.02.2018 року. Отже, Постанова КМУ від 21.02.2018 року № 103 не діяла на час виникнення спірних правовідносин, а тому положення зазначеної постанови не можуть застосовуватися при вирішення даної справи.

Також, суд не приймає посилання апелянта на те, що зазначена Постанова КМУ була прийнята на виконання рішення Верховного Суду по зразковій справі, оскільки зазначене не підтверджується жодними доказами та є лише припущенням відповідача.

Крім того, колегія суддів звертає увагу на те, що в ухвалі від 02.05.2018 року по справі №818/1076/18 Верховний Суд дійшов висновку, що Постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону № 2262-XII та Постанови КМУ № 988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про правомірність рішення суду першої інстанції.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому при таких обставинах апеляційні скарги необхідно залишити без задоволення, а рішення суду без змін.

Керуючись статями 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 квітня 2018 р. у справі № 805/973/18-а - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 квітня 2018 р. у справі № 805/973/18-а - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та відповідно до ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дати складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено та підписано колегією суддів 10 липня 2018 року.

ОСОБА_4 ОСОБА_1

Судді Т.Г. Арабей

ОСОБА_5