
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 липня 2018 року м. Житомир справа № 806/2676/18
категорія 10.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Липи В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, стягнення компенсації за втрачене домоволодіння в сумі 198278,84 грн. та шкоди, заподіяної внаслідок несвоєчасної виплати компенсації в сумі 304326,31 грн.,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, що полягає у невиплаті позивачу коштів;
- стягнути з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області на користь позивача матеріальну шкоду, а саме: компенсацію за втрачене домоволодіння №25 по вул. Лісовій в с. Мочульня Овруцького району Житомирської області в сумі 198278,84 грн. та шкоду, заподіяну внаслідок несвоєчасної виплати компенсації за втрачене домоволодіння в сумі 304326,31 грн., а всього 502605, 15 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 23.10.2008 по справі №2-а-22096/08 зобов'язано Управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації поставити позивача на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене домоволодіння в сумі 87178,60 грн. Постановою Овруцького районного суду від 20.04.2015 року по справі №286/1341/15-а зобов'язано Управління праці і соціального захисту населення Овруцької РДА провести перерахунок компенсації за втрачене домоволодіння з урахуванням коефіцієнтів індексації. Управлінням проведено перерахунок на виконання зазначеної постанови та визначено суму компенсації у розмірі 198278,84 грн., яка не була отримана ОСОБА_1 Позивач наголошує, що зверталася до відповідача щодо виплати компенсації, однак отримала відмову, мотивовану відсутністю фінансування на зазначені цілі. На думку позивача, вказана відмова є протиправною.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 року відкрито спрощене позовне провадження та призначено відкрите судове засідання на 09.07.2018 року.
Позивач до суду надав заяву про розгляд справи без його участі у порядку письмового провадження.
Представник відповідача до суду надав заяву про розгляд справи без його участі та зазначив, що не заперечує у задоволенні позову ОСОБА_1 щодо стягнення з управління праці компенсації за втрачене майно в сумі 198278,84 грн., яка обліковується з 16.12.2008 року.
Керуючись приписами ч.3 ст.194, ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті в їх сукупності, суд дійшов висновку про наступне.
Встановлено, що постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 23.10.2008 по справі №2-а-22096/08 зобов’язано Управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації поставити ОСОБА_2 на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене домоволодіння № 25 по вул. Лісовій у с. Мочульня Овруцького району Житомирської області в сумі 87178, 60 грн.
Постановою Овруцького районного суду від 20.04.2015 року по справі №286/1341/15-а зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести перерахунок ОСОБА_1 компенсації за втрачене домоволодіння № 25 по вул. Лісовій в с. Мочульня Овруцького району з урахуванням коефіцієнтів індексації об'єктів житлового фонду за 2006 - 2009 роки 1,16; 1,24; 1,18 та 1,34.
Позивач звертався до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації із заявою про виплату компенсації за втрачене домоволодіння із донарахуванням індексації.
Листом від 04.06.2018 року №07-04/2416 управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації повідомило позивачу, що компенсація за втрачене нерухоме майно не виплачена, оскільки Законами України "Про Державний бюджет України" та кошторисами видатків кошти на виплату допомоги та компенсацій згідно рішень суду для управління праці не передбачалися.
Вважаючи, таку відмову відповідача у виплаті коштів протиправною, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 58 Конституції передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Статтею 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що компенсація громадянам за втрачене у зв'язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням відповідно до ст.4 цього Закону включає грошову компенсацію у повному розмірі вартості жилих, дачних, садових будинків, гаражів, господарських будівель та споруд, яка здійснюється за цінами, встановленими на момент припинення права власності.
Відповідно до частини 1 пункту 8 Положення "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №755 від 15.07.1997 (редакція на час перебування позивача у черзі) у разі, коли у період до перерахування грошової компенсації Кабінетом Міністрів України були прийняті нормативні акти, за якими вартість житлового фонду індексується, компенсація виплачується з урахуванням цієї індексації.
Розмір нарахованої грошової компенсації також підлягає перерахунку, якщо заява про здачу належного на праві власності майна була подана згідно з пунктами 4 і 6 цього Положення до місцевого органу виконавчої влади до дати набрання чинності нормативним актом про індексацію вартості житла, але фактично компенсація не була виплачена, нарахована за здане майно з вини державного органу або не отримана переселенцем, спадкоємцем з поважних причин.
Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 44 від 17.02.2006 проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,16 станом на 01.01.06.
Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №76 від 05.03.2007 проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,24 станом на 01.01.2007.
Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №100 від 27.02.2008, проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,18 станом на 01.01.2008.
Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №133 від 31.03.2009, проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,34 станом на 01.01.2009.
Як встановлено судом, позивач з 16.12.2008 перебувала на обліку в управлінні праці в черзі для отримання грошову компенсацію за житловий будинок.
Відповідно до абз.2 п.1 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території (далі-Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року № 1243, дія цього Порядку поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.
Так, до 18.11.2009 порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно було урегульовано Положенням "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №755 від 15.07.1997.
Постановою Кабінету Міністрів України №1243 від 18.11.2009 затверджено новий Порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, дія якого поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.
Як встановлено судом, позивач став на чергу для отримання грошової компенсації за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території, під час дії норм Положення №755 від 15.07.1997 Постанова Кабінету Міністрів України №1243 від 18.11.2009 набрала чинності з 28.11.2009 і з цього часу почали діяти норми Порядку, в т.ч. і на тих, осіб, що перебувають у черзі.
Позивач перебуває на черзі для отримання компенсації з 16.12.2008, що відповідачем не заперечується, і її не отримала після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України №1243 від 18.11.2009 з вини державного органу, а тому на період з часу постановки на чергу для отримання компенсації до 28.11.2009 слід застосовувати норми Положення, пунктом 8 якого, передбачено врахування індексації вартості житлового фонду для визначення розміру компенсації.
Порядком 2009 року не передбачено врахування індексації вартості житлового фонду, який почав діяти з 28.11.2009.
Суд вважає, що права позивача не можуть бути обмежені відносно осіб, які також перебували у черзі для отримання компенсації і її не отримали в період до прийняття постанови КМУ №1243 від 18.11.2009.
На підставі викладеного, суд вважає, що отримана позивачем компенсація повинна була бути проіндексована з урахуванням індексації вартості житлового фонду згідно нормативних актів, прийнятих до 28.11.2009.
Зважаючи на встановлені обставини та враховуючи аналіз норм чинного законодавства, порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за втрачене домоволодіння №25 по вул. Лісовій в с. Мочульня Овруцького району Житомирської області з урахуванням коефіцієнтів індексації об'єктів житлового фонду за 2006-2009 роки у розмірі 198278,84 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи наявність заяви представника відповідача в якій він зазначив, що не заперечує проти позову в частині стягнення з відповідача компенсації за втрачене майно в сумі 198278,84 грн. та те, що наявність у позивача права на отримання та виплату індексації вартості житлового будинку з коефіцієнтом 1,16, 1,24; 1,18 та 1,34 встановлена законодавчо та відповідачем не спростована, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Враховуючи відсутність судових витрат у даній адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 194, 205, 229, 242-246, 250, 255, 257-262, 295 КАС України, суд,
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (вул. Успенська, 2, м. Овруч, Житомирська обл., 11100; і.н.2995003720) до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації (вул. Гетьмана Виговського, 7, м. Овруч, Житомирська обл.; код ЄДРПОУ 03192603) про визнання бездіяльності протиправною, стягнення компенсації за втрачене домоволодіння в сумі 198278,84 грн. та шкоди, заподіяної внаслідок несвоєчасної виплати компенсації в сумі 304326,31 грн. задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, що полягає у невиплаті ОСОБА_1 грошової компенсації за втрачене домоволодіння №25 по вул. Лісовій в с. Мочульня Овруцького району Житомирської області.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за втрачене домоволодіння №25 по вул. Лісовій в с. Мочульня Овруцького району Житомирської області з урахуванням коефіцієнтів індексації об'єктів житлового фонду за 2006-2009 роки у розмірі 198278,84 грн.
У задоволенні решти позовних вимог-відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя В.А. Липа