
8.2.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
03 липня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1418/18
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Чиркіна С.М.,
за участю
секретаря судового засідання Якимчук В.В.,
та
представників сторін:
від позивача - не прибув,
від відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Луганській області до районного комунального підприємства «Старобільськвода» про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
24 травня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДФС у Луганській області (далі – Позивач, ГУДФС у Луганській області) до районного комунального підприємства «Старобільськвода» (далі – Відповідач, РКП «Старобільськвода») про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих відповідача у сумі заборгованості 30944,79 грн, з надходження боргу за спеціальне використання води – 6113,40 грн; основний борг – 3788,31 грн; штрафні санкції – 1000,00 грн; пеня – 1325,09; з плати за користування надрами для видобування корисних копалин – 24831,39 грн, основний борг – 17897,17 грн; штрафні санкції – 4330,02; пеня – 2604,20 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що В обґрунтуванням позовних вимог позивач зазначає, станом на 04.04.2018 відповідач допустив податкову заборгованість у сумі 30944,79 грн, основний борг – 21685,48 грн, штрафні санкції – 5330,02 грн, пеня – 3929,29 грн.
Податковий борг складається: з надходження збору за спеціальне використання води -6113,40 грн, основний борг – 3788,31, штрафні санкції -1000,00 грн, пеня – 1325.09 грн. Нараховано у зв'язку з несплатою грошового зобов'язання самостійно визначеного Відповідачем в податковій декларації з рентної плати за спеціальне використання води за четвертий квартал 2017 по строку сплати до 19.02.2018 у сумі - 3788,31 грн.,
13.03.2018 Відповідач частково сплатив податкову заборгованість у сумі - 2590,49 грн. (зараховано в порядку черговості до попередньо відпрацьованої в судовому порядку заборгованості) нараховано пені - 465,71 грн. Нараховано відповідно до узгодженого податкового повідомлення - рішення №0006511207 від 15.02.2018 у сумі - 1000,00 грн., винесеного на підставі акта №206/12-32-12- 07/39816143 від 30.01.2018 про результати камеральної перевірки даних податкової декларації з рентної плати РКП «Старобільськвода» з питань дотримання граничних термінів сплати за 1-3 квартали 2016 року (далі - акт №206/12-32-12-07/39816143 від 30.01.2018 ).
Порушено термін сплати узгодженої суми грошового зобов'язання по рентній платі за спеціальне використання води. 29.03.2018 Відповідач частково сплатив податкову заборгованість у сумі - 5852,31 грн. (зараховано в порядку черговості до попередньо відпрацьованої в судовому порядку заборгованості) нараховано пені - 859,38 грн
З плати за користування надрами для видобування корисних копалин - 24831,39 грн. основний борг - 17897,17 грн., штрафні санкції - 4330,02 грн. та пеня - 2604,20 грн. Нараховано у зв'язку з несплатою грошового зобов'язання самостійно визначеного Відповідачем в податковій декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за четвертий квартал 2017 по строку сплати до 19.02.2018 у сумі -17897,17 грн.
02.03.2018 Відповідач частково сплатив податкову заборгованість у сумі - 3354,70 грн. (зараховано в порядку черговості до попередньо відпрацьованої в судовому порядку заборгованості) нараховано пені - 467,68 грн. Нараховано відповідно до узгодженого податкового повідомлення - рішення №0006501207 від 15.02.2018 у сумі - 4330,02 грн., винесеного на підставі акта №206/12-32-12- 07/39816143 від 30.01.2018
Порушено термін сплати узгодженої суми грошового зобов'язання по рентній платі за спеціальне використання води.
29.03.2018 Відповідач частково сплатив податкову заборгованість у сумі - 14057,30 грн. (зараховано в порядку черговості до попередньо відпрацьованої в судовому порядку заборгованості) нараховано пені - 2136,52 грн.
Відповідачу ОСОБА_1 відділенням Сватівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області сформовано податкову вимогу від 19.08.2016 №52682-12 яку направлено поштою з рекомендованим повідомленням про вручення та вручено 30.08.2016 уповноваженій особі РКП «Старобільськвода».
З посиланням на дотримання вимог п. п. 20.1.34 п.20.1 ст.20 , 95.1, 95.3 ст.95 Податкового кодексу України просить стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих відповідача в сумі заборгованості 30944,79 грн.
Ухвалою від 25 травня 2018 року відкрито провадження у справі та вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження (а.с. 1-2).
18 червня 2018 року Позивач подав до суду пояснення по справі (а.с. 34-35), в яких додатково зазначив, що податковий борг з рентної плати за спеціальне використання води станом на 01.01.2018 складав – 25509,35 грн, основного боргу та пені – 1234,58. Відповідачем протягом 2018 року було частково сплачено борг з рентної плати за спеціальне використання води, а саме: 13.03.2018 – 2590,49 грн; 29.03.2018 – 5852,31 грн (погашено основну заборгованість у сумі 5417,27 грн, та пеню у сумі 435,04 грн);03.05.2018 – 17114,94 грн (погашено основну заборгованість у сумі 16315,40 грн, та пеню у сумі 799,54 грн); 31.05.2018 – 1000,00 грн; 08.06.2018 – 2788,31 грн.
Всього у 2018 році сплачено рентної плати за спеціальне використання води у загальній сумі – 30580,63 грн (погашено основну заборгованість у сумі 29346,05 грн, та пеню у сумі 1234,58 грн).
Податковий борг з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин станом на 01.01.2018 складав – 123175,16 грн основного боргу та пені – 4742,89 грн, який виник за період 2017 року . відповідачем протягом 2018 року було частково сплачено борг з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, а саме: 02.03.2018 – 3354,70; 29.03.2018 – 14057,30 грн; 03.05.2018 – 107742,81 грн ( погашено основну заборгованість у сумі 103539,20 грн, пеню у сумі 2403,61 грн); 31.05.2018 – 2000,00 грн; 08.06.2018 – 5000,00 грн; 14.06.2018 – 5000,00 грн.
Всього у 2018 році сплачено рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у загальній сумі – 141897,70 грн (погашено основну заборгованість у сумі 137154,81 грн, пеню у сумі 4742,89 грн).
У зв’язку з тим, що відповідно до п 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов’язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напрямку сплати, визначеного платником податків.
Відповідно тільки 3836,70 грн було направлено на погашення боргу з рентної плати за спеціальне використання води, та 10852,19 грн на погашення боргу з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.
Станом на 15.06.2018 податковий борг який виник за період з 19.02.2018 по 04.04.2018 складає – 13128,89 грн.
Ухвалою від 25 травня 2018 року відкрито провадження у справі та вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження (а.с. 1-2).
18 червня 2018 року Позивач подав до суду пояснення по справі (а.с. 34-35).
Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином (а.с. 43). Через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) суду надав заяву про розгляд справи без участі уповноваженого представника (а.с. 45).
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги визнав у повному обсязі (а.с. 44).
Відповідно до частини третьої статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) учасник справи має право заявляти клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно з частиною першою статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
З огляду на положення статей 194, 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника позивача та представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що районне комунальне підприємство «Старобільськвода» зареєстровано як юридичну особу та перебуває на податковому обліку у Старобільській ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області за основним місцем обліку (а.с. 23).
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
У відповідності із статтею 14 ПК України:
- грошове зобов’язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов’язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв’язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов’язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв’язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов’язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов’язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 ПК України Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2);
- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (підпункт 49.18.4);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб підприємців протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5).
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Порядок правовідносин з рентної плати визначений Розділом ІХ ПК України, у тому числі:
Пунктом 257.1 ст 257 ПК України визначено, що базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу.
Зокрема пунктом 257.2. статті 257 ПК України передбачено, що платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов’язань з рентної плати.
Згідно з пунктом 257.3 статті 257 ПК України платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II ПК України граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки, а саме з рентної плати за спеціальне використання води - за місцем податкової реєстрації ( підпункт 257.3.4).
Пунктом 257.5. статті 257 встановлено, що сума податкових зобов’язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.
Заборгованість за районним комунальним підприємством «Старобільськвода» з рентної плати за спеціальне використання води утворилась внаслідок несплати сум зобов’язань самостійно визначених відповідачем у податковій декларації з рентної плати за 4 квартал 2017 року у сумі 3788,31 грн (а.с. 14-15), що підтверджується у податковому розрахунку з рентної плати за спеціальне використання води – за 4 квартал 2017 року у сумі 3788,31 грн (а.с. 9-10).
З огляду на викладені вище положення Податкового кодексу України, судом встановлено, що РКП «Старобільськвода» мало сплатити суму самостійно визначених податкових зобов’язань, у визначений пунктом 57.1 статті 57 ПК України строк, чого ним зроблено не було.
Крім того, відповідно до пункту 126.1 статті 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
ГУ ДФС у Луганській області за наслідками проведення камеральної перевірки податкової декларації з рентної плати РКП «Старобільськвода» з питань своєчасності сплати податкових зобов’язань за період за І – ІІ квартал 2016 року встановлено порушення платником граничних термінів сплати самостійно визначених грошових зобов’язань по рентній платі за спеціальне використання води в сумі 5000,00 грн, протягом строків, визначених пп. 49.18.2 п.49.18 ст. 49, п. 257.5 ст. 257 ПК України. Результати камеральної перевірки оформлено актом від 30.01.2018 № 206/12-32-12-07/39816143 (а.с. 19-20).
ГУ ДФС у Луганській області на адресу відповідача надіслано Акт про результати камеральної перевірки даних податкової декларації з рентної плати від 30.01.2018 № 206/12-32-12-07/39816143, який отримано 06.02.2018 представником відповідача, що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення (а.с. 21).
На підставі акта камеральної перевірки від 30.01.2018 № 206/12-32-12-07/39816143 ГУ ДФС у Луганській області винесено податкове повідомлення-рішення від 15.02.2018 № НОМЕР_1, яким за встановлене порушення строку сплати суми грошового зобов’язання з рентної плати за спеціальне використання води у сумі 5000,00 грн, зобов’язано РКП “Старобільськвода” сплатити штраф у сумі 1000,00 грн (а.с. 11).
Зазначене податкове повідомлення-рішення 06.03.2018 отримано представником відповідача, що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення (а.с. 21).
РКП «Старобільськвода» правом оскаржити зазначене податкове повідомлення-рішення не скористалось, у визначений пунктом 57.3 статті 57 ПК України строк грошове зобов'язання, визначене контролюючим органом, у повному обсязі не сплатило.
Наявність у відповідача податкового боргу з податку за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ станом на час розгляду даної адміністративної справи підтверджена довідкою про заборгованість суми податкового боргу платника податків (а.с. 6), розрахунком податкового боргу (а.с. 7), та зворотнім боком інтегрованої картки платника податків за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ (а.с. 8).
Згідно пункту 58.1 статті 58 Податкового кодексу України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян).
Відповідно підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
У відповідності до підпункту 56.17.5 пункту 56.17 статті 56 Податкового кодексу України день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків.
Таким чином, грошові зобов'язання відповідача із сплати податку за спеціальне використання води у розмірі 3788,31 грн, пені у розмірі 1325,09 грн та суми штрафної санкції у розмірі 1000,00 грн визначені вищезазначеним податковим повідомленням-рішенням, яке відповідач не оскаржував, є узгодженими, у відповідності до підпункту 56.17.5 пункту 56.17 статті 56 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.п. 252.1.1 ст. 252 Податкового кодексу України платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є субєкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування обєктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах обєктах (ділянках) надр.
Податкові декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин подаються її платником починаючи з календарного кварталу, що настає за кварталом, у якому такий платник отримав спеціальний дозвіл.
Подання декларації, строки сплати, відповідальність платників та контроль за справлянням рентної плати визначено статтями 257 і 258 цього Кодексу (п. 252.26. ст.252 Податкового кодексу України).
Порядок подання декларації, строки сплати, відповідальність платників рентної плати та контроль за її справлянням визначено статтями 257 і 258 цього Кодексу (п. 255.12. ст.255 Податкового кодексу України).
Базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю. Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобовязань з рентної плати (п.п. 257.1, 257.2 ст.257 Податкового кодексу України).
Платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки: з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин: за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України; за місцем обліку платника рентної плати у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України; з рентної плати за користування надрами в цілях, не повязаних з видобуванням корисних копалин - за місцезнаходженням ділянки надр; з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України - за місцем податкової реєстрації; з рентної плати за спеціальне використання води - за місцем податкової реєстрації; з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів - за місцезнаходженням лісової ділянки; з рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України - за місцем його податкової реєстрації (п. 257.3. ст.257 Податкового кодексу України).
Сума податкових зобовязань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації (п. 257.2. ст.257 Податкового кодексу України).
Приписами статті 16 Податкового кодексу України визначені зобов'язання платників податків, один з яких зобов'язує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно до підпункту 36.1 статті 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Заборгованість за районним комунальним підприємством «Старобільськвода» з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин утворилась внаслідок несплати сум зобов’язань самостійно визначених відповідачем у податковій декларації з рентної плати за 4 квартал 2017 року у сумі 17897,17 грн (а.с. 14-15), що підтверджується у податковому розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин – за 4 квартал 2017 року у сумі 17897,17 грн (а.с.16-17).
З огляду на викладені вище положення Податкового кодексу України, судом встановлено, що РКП «Старобільськвода» мало сплатити суму самостійно визначених податкових зобов’язань, у визначений пунктом 57.1 статті 57 ПК України строк, чого ним зроблено не було.
ГУ ДФС у Луганській області за наслідками проведення камеральної перевірки податкової декларації з рентної плати РКП «Старобільськвода» з питань своєчасності сплати податкових зобов’язань за період за ІІ – ІІІ квартал 2016 року встановлено порушення платником граничних термінів сплати самостійно визначених грошових зобов’язань по рентній платі за користування надрами 21650,10 грн, протягом строків, визначених пп. 49.18.2 п.49.18 ст. 49, п. 257.5 ст. 257 ПК України. Результати камеральної перевірки оформлено актом від 30.01.2018 № 206/12-32-12-07/39816143 (а.с. 19-20).
ГУ ДФС у Луганській області на адресу відповідача надіслано Акт про результати камеральної перевірки даних податкової декларації з рентної плати від 30.01.2018 № 206/12-32-12-07/39816143, який отримано 06.02.2018 представником відповідача, що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення (а.с. 21).
На підставі акта камеральної перевірки від 30.01.2018 № 206/12-32-12-07/39816143 ГУ ДФС у Луганській області винесено податкове повідомлення-рішення від 15.02.2018 № НОМЕР_2, яким за встановлене порушення строку сплати суми грошового зобов’язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі 21650,10 грн, зобов’язано РКП “Старобільськвода” сплатити штраф у сумі 4330,02 грн (а.с. 11).
Зазначене податкове повідомлення-рішення 06.03.2018 отримано представником відповідача, що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення (а.с. 21).
РКП «Старобільськвода» правом оскаржити зазначене податкове повідомлення-рішення не скористалось, у визначений пунктом 57.3 статті 57 ПК України строк грошове зобов'язання, визначене контролюючим органом, у повному обсязі не сплатило.
Згідно з підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 ПК України при нарахуванні суми податкового зобов’язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання.
Підпунктом 129.3.1 пункту 129.3 статті 129 ПК України визначено, що нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
Відповідно до пункту 129.4 статті 129 ПК України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Відповідно до пункту 131.1 статті 131 ПК України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.
Відповідач, у порушення пункту 57.1 статті 57, пункту 287.3 статті 287 ПК України, своєчасно не сплатив самостійно задеклароване податкове зобов’язання за спеціальне використання води та закористування надрами для видобування корисних копалин, що стало підставою для нарахування пені в сумі 1325,09 грн та 2604,20 грн відповідно.
Під час судового розгляду справи Відповідачем частково було сплачено податкову заборгованіть, заявлену до стягнення, у зв’язку з чим Позивачем 18.06.2018 через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) суду були подані пояснення по справі та заяву від 02.07.2018 (а.с. 45), відповідно до яких зазначено, що станом на дату судового розгляду залишок несплаченої заборгованості склав 13128,89 грн, в тому числі з рентної плати за надходження збору за спеціальне використання води – 2276,70 грн, з яких: 951,61 грн – штрафна санкція, 1325,09 грн – пеня; з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин – 10852,19 грн, з яких: 3917,97 грн, 4330,02 грн – штрафна фінансова санкція, 2604,20 грн – пеня.
Зазначена інформація підтверджуеться копією інтегровнаої картки станом на 02.07.2018 (а.с. 46-48).
Пунктом 95.1 статті 95 ПК України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2 та 95.3 статті 95 ПК України).
Сватівська ОДПІ (ОСОБА_1 відділення) винесло щодо РКП «Старобільськвода» податкову вимогу форми «Ю» від 19.08.2016 № 52682-12, яка вручена платнику податків 30.08.2016 (а.с. 22).
Відповідно до пункту 42.2 статті 42 ПК України документи вважаються врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платників рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.
Оскільки податкова вимога від 14 липня 2014 року № 1131-25 є чинною (доказів про скасування або відкликання податкової вимоги суду не надано), суд дійшов висновку, що контролюючим органом при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 ПК України.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючи органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідач визнав позовні вимоги в повному обсязі, про що надав письмову заяву (а.с. 44).
Відповідно до положень статті 189 КАС України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог. Суд не приймає відмови від позову, визнання позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Підстав для неприйняття визнання адміністративного позову судом не встановлено.
Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Відповідно до пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 ПК України).
З вищевикладеного слідує, що контролюючим органом, уповноваженим здійснювати стягнення, є органи ДФС України обласного рівня, зокрема, Головне управління ДФС у Луганській області.
Враховуючи, що відповідачем на час розгляду даної адміністративної справи частково сплачено податкову заборгованість та станом на 02.07.2018 залишок суми податкового боргу становить 13128,89 грн, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає таке.
Відповідно до частини четвертої статті 139 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Згідно із частиною першою статті 142 КАС України у разі вирішення справи шляхом примирення, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу п`ятдесяти відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Позивачем при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплачено судовий збір у розмірі 1762,00 грн, що підтверджено платіжним дорученням від 15.05.2018 № 414 (а.с. 3).
Зважаючи, що відповідач визнав позов до початку розгляду справи по суті, суд вважає за необхідне повернути позивачу з Державного бюджету України 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні даного позову до суду, що складає 881 грн.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Головного управління ДФС у Луганській області до районного комунального підприємства «Старобільськвода» про стягнення податкового боргу у розмірі 13128,89 грн задовольнити повністю.
Стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих районе комунальне підприємство «Старобільськвода» (код ЄДРПОУ 39816143, місцезнаходження: 92740, Луганська область, Старобільській район, с. Чмирівка, вул. Повітрянофлотська, буд. 52 Б) в рахунок погашення заборгованості за період з 11.03.2018 по 01.04.2018 в загальному розмірі 13128 (тринадцять тисяч сто двадцять вісім) гривень 89 копійок, а саме:
- з рентної плати за спеціальне використання води 2276 (дві тисячі двісті сімдесят шість) гривень 70 копійок, в тому числі: 951 (дев’ятсот пятдесят одну) гривню 61 копійок – за штрафними санкціями, 1325 (одну тисячу триста двадцять п’ять) гривень 09 копійок - пені;
- з плати за користування надрами для видобування корисних копалин 10852 грн (десять тисяч вісімсот п’ятдесят дві) гривні 19 копійок, в тому числі: 3917 (три тисячі дев’ятсот сімнадцять) гривень 97 копійок – основного платежу, 4330 (чотири тисячі триста тридцять) гривень 02 копійки – за штрафними санкціями, 2604 (дві тисячі шістсот чотири) гривні 20 копійок.
Повернути Головному управлінню ДФС у Луганській області (місцезнаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72, код за ЄДРПОУ 39591445) з Державного бюджету України 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову до Луганського окружного адміністративного суду за платіжним дорученням від 15 травня 2018 року № 414, що складає 881 (вісімсот вісімдесят одну) гривню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складено 09 липня 2018 року.
Суддя ОСОБА_2