
Справа № 761/26466/17
Провадження № 2-а/761/138/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2018 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
головуючої судді Юзькової О.Л.
при секретарі Голопич Н.Р.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративними позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в якому просить: зобов'язати відповідача провести ОСОБА_1 індексацію пенсії відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» з урахуванням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» з урахуванням показника індексу інфляції по Україні за період з січня 2014 року по квітень 2017 року включно 211%; зобов'язати відповідача провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 01.01.2016 року. Позовні вимоги вмотивовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію. 15.06.2017 р. позивач через свого представника звернувся до відповідача із заявою в якій просив повідомити про здійснену індексацію пенсії ОСОБА_1 щомісячно відповідно до ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» починаючи з 01.01.2014 року та повідомити про здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески. Відповідач своїм листом від 14.07.2017 року № 39702/05 повідомив позивача, що індексації його пенсії не проводиться оскільки позивач має статус працюючого пенсіонера також відповідач вказав, що здійснити перерахунок пенсії позивача згідно ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в управлінні відсутні законні підстави. Відповідно до листа Державної служби статистики України від 30.05.2017 року № 15.2-20/974 ПІ індекс інфляції за період із січня 2014 року по квітень 2017 року включно становить 211%.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 01 серпня 2017 року відкрито провадження у справі.
Представник відповідача у наданих до суду письмових запереченнях позов не визнав, посилаючись на те, що оскільки позивач є працюючим пенсіонером то індексація проводиться за місцем його роботи, для здійснення перерахунку пенсії позивача в Управління відсутні законні підстави.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 21 лютого 2018 року прийнято рішення про розгляд справи у спрощеному позовному провадженні.
Як вбачається із зворотного повідомлення відділу поштового зв'язку відповідач ухвалу суду про призначення розгляду справи у спрощеному позовному провадженні отримав 07.02.2018 року, однак у встановлений судом строк відзив на позов відповідачем подано не було.
Так само не було направлено на адресу суду заяв або заперечень проти розгляду справи в спрощеному позовному провадженні, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.6 ст.162 КАС України).
Дослідивши матеріали справи, надавши їм оцінку суд вважає встановленим наступне.
Судом встановлено, що 15.06.2017 р. позивач через свого представника звернувся до відповідача із заявою про надання інформації про здійснену інфляцію пенсії відповідно до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", починаючи з 01.01.2014 року, а також про перерахунок пенсії через збільшення показника середньої заробітної плати в Україні.
Листом № 39702/05 від 14.07.2017 р. Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило, що оскільки позивач є працюючим пенсіонером індексація пенсії останньому не проводиться, а для здійснення перерахунку пенсії позивача у відповідності до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відсутні законні підстави.
Відповідно до листа Державної служби статистики України №15.2-20/974 ПІ від 30.05.2017 року індекс інфляції по Україні (без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, м. Севастополя та частини зони проведення антитерористичної операції) за період з січня 2014 року по квітень 2017 року включно становив 211% .
Статтею 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" як єдиною підставою грошових доходів населення визначено перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка (до 01.01.2016 року) і 103 відсотка (після 01.01.2016 року).
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі, якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вимог ст.. 6 вказаного вище Закону у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів у тому числі пенсій. При цьому грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Згідно із п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку.
У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Аналізуючи вказані норми законодавства, суд приходить до висновку, що індексація грошових доходів населення здійснюється уповноваженим органом автоматично за наявності конкретного юридичного факту. Крім того, жодним нормативно-правовим актом не передбачена необхідність звертатись до органів із заявою про проведення індексації.
Непроведення індексації пенсії позивача відповідачем в зв'язку з тим, що позивач працює, є протиправним та прямо суперечить Порядку проведення індексації грошових доходів населення, яким передбачено проведення індексації пенсії працюючим пенсіонерам.
У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.
У зв'язку з вищевикладеним, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги у частині зобов'язання відповідача провести індексацію є підставними та обґрунтованими, а тому такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, але при цьому суд вважає, що підстав для визначення розміру, в якому повинна бути здійснена індексація, немає, оскільки це до компетенції суду не входить, а повинно бути розраховано безпосередньо відповідачем під час виконання судового рішення.
Щодо вимог позивача про проведення перерахунку пенсії у відповідності до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», крім індексації пенсії, щороку здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, на коефіцієнт, що відповідає не менш як 20 відсоткам показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового.
У рішенні Європейського суду з прав людини «Великода проти України» зазначено, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Відповідно до позиції, викладеної Європейським судом з прав людини у рішенні «Кйартан Асмундсон проти Ісландії», зазначені положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат: «Одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень».
Вбачається, що Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» до стабілізації економічної ситуації в країні зупинити дію ч. 2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"
Вказаний Закон є чинним, його положення не скасовані та не визнані неконституційними, дія ч. 2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не поновлена, у зв'язку з чим дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивача у відповідності до вказаної статті суд вважає правомірними.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ст. 139 КАС України, суд, вирішуючи питання про розподіл судових витрат, вважає за необхідне стягнути з Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь позивача сплачений судовий збір у розмірі 640,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 10, 11, 17, 71, 158, 159, 160-163 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про індексацію грошових доходів населення", -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві (адреса: 04070, м. Київ, вул. Крутий узвіз. 4) провести індексацію пенсії ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1) у відповідності до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" з січня 2014 р. по квітень 2017 року включно.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (адреса: 04070, м. Київ, вул. Крутий узвіз. 4)на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1) судовий збір у розмірі 640,00 грн.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до вказаного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням п. 15.5. Перехідних положень КАС України.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну і резолютивну частину судового рішення (ухвали), або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 02 липня 2018 року
Суддя: