ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Шевченка 16, м. Івано-Франківськ, 76000, тел. 77-96-83
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 січня 2010 р. Справа № 8/122
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шіляк М.А.
при секретарі судового засідання Майкович Л.М.
розглянувши матеріали справи
за позовом: Виконком Івано-Франківської міськради, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76000
до відповідача: ПП "Вест-Мім", вул. Грицишина, 98, м. Івано-Франківськ, 76000
про стягнення коштів в сумі 204514,26 грн.
За участі представників:
Від позивача: Буджак В.М. - головний спеціаліст юридичного відділу виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, (довіреність №1058/05-17/07-В від 18.07.06);
Від відповідача: Шпілька А.А.- представник, (довіреність №76/09 від 27.10.09;
ВСТАНОВИВ: до господарського суду подано позов про стягнення коштів в сумі 204514,26 грн. Заявою від 29.01.09 №153ю позивач уточнив позовні вимоги та збільшив розмір пені до 33413,28 грн., у зв'язку з невиконанням відповідачем умов договору.
Ухвалою від 18.12.08 порушено провадження у справі та призначено заяву до розгляду. Ухвалою суду від 29.01.09 за клопотанням сторін продовжено строк вирішення спору. Ухвалою від 17.02.09 зупинено провадження у справі до вирішення пов'язаною з нею справи №18/12 за позовом: ПП "ВЕСТ-МІМ", м. Івано-Франківськ до відповідача: Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про розірвання договору про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста №24 від 09.04.08. Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 25.03.09 по справі №18/12 у задоволені позову відмовлено.
Ухвалою від 10.12.09 провадження по справі поновлено. Ухвалою від 29.12.09 розгляд справи відкладено.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем порушено умови укладеного з позивачем договору про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста, а саме не виконано зобов'язання щодо сплати пайового внеску у розвиток соціальної інфраструктури міста.
Представник позивача 29.01.09 подав суду заяву про уточнення позовних вимог, в якій простить суд стягнути з відповідача 217437,88 грн. В судових засіданнях позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечив, позовні вимоги вважає необґрунтованими та просить суд у позові відмовити.
Суд, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, встановив, що 09.04.07 між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та ПП «Вест-МІМ»було укладено договір №24 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста, згідно якого відповідач, що здійснює будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями сфери обслуговування на вул. Надрічній, 223, бере участь у розвитку соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська.
Відповідно до п. 2.1 вказаного договору Відповідач зобов'язався сплатити пайовий внесок у розмірі та у терміни, визначені Договором. Пунктом 2.2. договору встановлено, що виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради зобов'язується затвердити акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта.
Будівництво житлового будинку №223 по вул. Надрічній в м. Івано-Франківськ здійснювалось в межах правового регулювання договору простого товариства між ТОВ "АРС-ДІМ", ПП "ВЕСТ-МІМ" та ПП "АРС-ДІМ" від 04.05.06.
ПП "АРС-ДІМ" 09.04.08 звернулось до виконавчого комітету з заявою про затвердження актів державної комісії приймання в експлуатацію будинку №223 по вул. Надрічній в м. Івано-Франківську.
Даний об'єкт був введений в експлуатацію 11.04.08 пунктом 1.6 рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №132, проте, згідно рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №240 від 21.05.08 даний пункт визнано таким, що втратив чинність, в зв'язку з невнесенням відповідачем обумовленого внеску в фонд соціально-економічного розвитку міста.
Пунктом 3.2. Договору передбачено, що ПП «Вест-МІМ»сплачує пайовий внесок в сумі 184024,59 грн. до моменту подання акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта на підпис голові приймальної комісії.
Судом встановлено, що відповідачем не виконано умов договору щодо сплати коштів до фонду соціально-економічного розвитку, в зв'язку з чим, виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради листом від 08.10.2008 року запропонував відповідачу, у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, виконати зобов'язання щодо сплати обумовленого внеску до фонду соціально-економічного розвитку коштів у сумі 204514,26 грн. (184024,59 грн. пайового внеску та 20493,66 грн. пені, станом на 01.10.08).
Відповідно до п. 5.1 Договору при простроченні платежів, визначених п.п. 3.2 та 3.4 Договору, Замовник сплачує виконавчому комітету пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діє у період, за який нараховується пеня, від суми заборгованості за кожен день прострочення платежу.
В матеріалах справи відсутні докази сплати відповідачем пайового внеску згідно договору про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста.
Згідно із постановою Вищого господарського суду України від 20.10.09 по справі 18/12 за позовом ПП "ВЕСТ-МІМ", м. Івано-Франківськ до відповідача Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про розірвання договору про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста, від 09.04.07 судом встановлено факт належного виконання міськвиконкомом свого зобов'язання за договором від 09.04.08 шляхом прийняття рішення від 11.04.08 №132, яким було затверджено акт державної комісії про приймання в експлуатацію житлового будинку по вул. Надрічній, 223. Проте, у зв'язку з подальшою несплатою замовником внеску до фонду соціально-економічного розвитку міста, відповідач своїм рішенням від 21.05.2008 №240 визнав таким, що втратило чинність, рішення від 11.04.08 №132.
Вищий господарський суд України, також, вказав на те, що реалізувати обов'язок по сплаті замовником будівництва пайового внеску на розвиток соціальної інфраструктури іншим чином, ніж виконанням зобов'язання згідно договору про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста від 09.04.08, є неможливим.
По вказаній справі судами також визнано безпідставними доводи ПП "ВЕСТ-МІМ" про те, що перерахування замовником пайового внеску на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури можливе тільки на етапі отримання вихідних даних на проектування, оскільки, договір від 09.04.08 укладено на підставі ст. 648 ЦК України, а, чинне на той час законодавство не забороняло укладати договори про пайову участь у розвитку соціальної інфраструктури міста на стадії завершення будівництва та прийняття побудованого об'єкта в експлуатацію.
Згідно п.3.2 договору від 09.04.08 № 24 замовник сплачує пайовий внесок у сумі 184024,59 грн. до моменту подання акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту на підпис голові державної приймальної комісії. Тобто обов'язок відповідача по сплаті пайового внеску передує вчиненню міськвиконкомом дій щодо затвердження акта державної приймальної комісії, а тому не є зустрічним зобов'язанням в розумінні ч.1 ст.538 ЦК України.
Суд вважає позовні вимоги обґрунтованими з наступних підстав.
Відповідно до ст.648 Цивільного кодексу України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін договору, має відповідати цьому акту.
В даному випадку договір укладений на підставі рішення сесії Івано-Франківської міської ради від 29.08.06 «Про створення цільового фонду соціально-економічного розвитку міста Івано-Франківська».
Відповідно до ст. 27-1 Закону України "Про планування і забудову територій" замовник, який має намір здійснити будівництво об'єкта містобудування у населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Пайова участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту полягає у відрахуванні замовником після прийняття об'єкта в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для забезпечення створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту.
Згідно ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених Господарським кодексом, іншими законами або договором.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. Як зазначалося вище, в матеріалах справи відсутні докази сплати відповідачем суми заборгованості.
Як вбачається із постанови Вищого господарського суду України від 20.10.09 у справі №18/12 між тим ж сторонами, судом встановлені факти обов'язковості сплати відповідачем пайового внеску на підставі договору від 09.04.08, передування обов'язку відповідача по сплаті пайового внеску вчиненню позивачем дій щодо затвердження акту державної приймальної комісії, належного виконання позивачем свого зобов'язання за договором від 09.04.08 шляхом прийняття рішення від 11.04.08 №132.
В матеріалах справи знаходиться така копія акту, який свідчить підписаний усіма членами комісії та головою. Наведене свідчить про обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення пайового внеску у фонд розвитку соціальної інфраструктури міста в сумі 184024,59 грн. на користь позивача.
Відповідно до ст. 35 Господарського процесуального кодексу України факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
У відповідності до ст. 230 Господарського кодексу України у разі невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання учасником господарських відносин, до нього застосовуються штрафні санкції (штраф, пеня).
Відповідно до ч. 3 ст. 549 Цивільного кодексу України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Враховуючи положення п. 5.1 договору №24 від 09.04.07, прострочення відповідачем виконання грошового зобов'язання та наведені правові підстави, суд вважає вимоги позивача щодо стягнення боргу пені в розмірі 33413,28 грн. обґрунтованими. Розрахунок нарахувань позивача відповідає законодавству України та матеріалам справи.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати слід покласти на відповідача.
З огляду на викладене, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. 193, 230 Господарського кодексу України, ст. 549, 625, 629 Цивільного кодексу України, ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства «Вест-МІМ», вул. Гринишина, 98, м. Івано-Франківськ, код 24679663 на користь виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на рахунок МБ м. Івано-Франківськ, р/р 31515931600002, код платежу 50110000, код 20568100 МФО 836014, УДК в Івано-Франківській області - 184024,59 грн. основного боргу, 33413,28 грн. пені.
Стягнути з Приватного підприємства «Вест-МІМ», вул. Гринишина, 98, м. Івано-Франківськ, код 24679663 в дохід Державного бюджету (отримувач: УДК, м. Івано-Франківськ; банк отримувача: ГУДК України в Івано-Франківській області, МФО 836014, р/р 31113095700002, код ЄДРПОУ 20568100, код платежу 22090200) - 2174,38 грн. державного мита.
Стягнути з Приватного підприємства «Вест-МІМ», вул. Гринишина, 98, м. Івано-Франківськ, код 24679663 в дохід Державного бюджету м. Івано-Франківська (отримувач: Державний бюджет м.Івано-Франківська, отримувач: 20568100, р/р 31216259700002, банк - ГУДК України в Івано-Франківській області, МФО 836014, код платежу 22050000) - 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу .
Накази видати після набрання рішення законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, у разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
рішення підписане 21.01.10
Виготовлено в АС "Діловодство суду"
______