
621/1624/18
2-а/621/32/18
УХВАЛА
09 липня 2018 року м. Зміїв
Суддя Зміївського районного суду Харківської області Бібік О.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до інспектора роти №9 батальйону №2 УПП у Харківській області ДПП лейтенанта поліції ОСОБА_2 про оскарження постанови про адміністративне правопорушення,
встановив:
04.07.2018 від ОСОБА_1 надійшов адміністративний позов до інспектора роти №9 батальйону №2 УПП у Харківській області ДПП лейтенанта поліції ОСОБА_2 з вимогами: визнати дії відповідача незаконними; визнати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованому не в автоматичному режимі серії БР № 967836 від 09.06.2018 про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 510 грн протиправною та скасувати; закрити провадження у справі.
Ознайомившись з матеріалами адміністративної справи дійшов наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст. 161 КАС України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.
До позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
У разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.
У разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно з ч. 2 ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для звернення до адміністративного суду суб’єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб’єкту владних повноважень право на пред’явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб’єкта владних повноважень.
За приписами ч. 2 ст. 286 КАС України, позовну заяву щодо оскарження рішень суб’єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Однак, з тексту позовної заяви не вбачається, коли саме позивач дізнався про те, що стосовно нього винесено постанову про накладення адміністративного стягнення.
Так, постанова про накладення адміністративного стягнення серії БР № 967836 винесена інспектором роти № 9 батальйону № 2 УПП в Харківській області ДПП лейтенантом поліції ОСОБА_2 09.06.2018, а позивач ОСОБА_1 до суду звернувся з адміністративним позовом лише 04.07.2018, що вказує на пропущення позивачем строку звернення до адміністративного суду.
У відповідності до положення ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
За таких обставин, позовну заяву належить залишити без руху та надати позивачеві строк для приведення заяви у відповідність із законом, а саме, звернутися до суду з клопотанням про поновлення строку звернення до адміністративного суду, зазначивши про поважність причин пропуску цього строку.
Керуючись ст. ст. 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України,
у х в а л и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 (місце проживання: 63440, с. Шелудьківка Зміївського району Харківської області, вул. Харківська, 5) до інспектора роти №9 батальйону №2 УПП у Харківській області ДПП лейтенанта поліції ОСОБА_2 (місцезнаходження: 61033, м. Харків, вул. Шевченко, 315-а) про оскарження постанови про адміністративне правопорушення - залишити без руху, запропонувати позивачеві в десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали привести заяву у відповідність із законом і роз'яснити, що в іншому випадку заява буде вважатися неподаною і йому повернута.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Повний текст ухвали складено 09.07.2018.
Суддя: