
ОЧАКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 483/1105/18
Провадження № 2-о/483/41/2018
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
09 липня 2018 року м. Очаків
Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:
головуючого - судді Рак Л.М.,
за участю секретаря Марчук І.В.,
заявниці ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_2, який діє в інтересах ОСОБА_1, заінтересована особа - Миколаївський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області, про встановлення факту, що має юридичне значення, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2, який діє в інтересах ОСОБА_1 звернувся із вказаною заявою до Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що до 26 січня 2018 року ОСОБА_1 разом із цивільним чоловіком ОСОБА_3 проживала в м. Алушта Автономної Республіки Крим Україна, на території, яка з 27 квітня 2014 року та до теперішнього часу є тимчасово окупованою територією, де ІНФОРМАЦІЯ_4 заявниця народила сина - ОСОБА_4,в зв'язку з чим на підтвердження даного факту 07 серпня 2014 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану м. Алушти АР Крим було видано свідоцтво про народження дитини серії НОМЕР_1. В січні 2018 року заявниця з сім'єю перемістилася з тимчасово окупованої території, переїхали проживати до її батьків в с. Солончаки Очаківського району Миколаївської області. Посилаючись на те, що будь-які акти, а саме: рішення, документи, що видані органами або посадовими особами на тимчасово окупованій території України є недійсними і не створюють правових наслідків, а отримати свідоцтво про народження дитини в Україні заявниця не може через неможливість отримати медичний документ, що може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану відповідно до ч. 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», представник заявниці просив встановити факт народження ОСОБА_1 дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4 та зазначити в свідоцтві про народження відомості про батьків дитини.
В судовому засіданні заявниця та її представник заяву підтримали, просили її задовольнити.
Представник заінтересованої особи будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, не повідомивши про причини неявки.
Вислухавши пояснення заявниці та її представника, допитавши свідка, дослідивши письмовідокази, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що згідно з копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_2, виданого 26 квітня 2012 року Очаківським МВ УМВС України в Миколаївській області, заявниця ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є громадянкою України (а.с. 6).
З копії довідки медичного закладу від 28 січня 2015 року, яка видана Алуштинскою центральною міською лікарнею, вбачається, що ОСОБА_1 перебувала в жіночій консультації на обліку по вагітності з 07 лютого 2014 року, народила в м. Алушта ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 10).
Згідно з копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 07 серпня 2014 року виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану м. Алушти АР Крим, ОСОБА_4, народився ІНФОРМАЦІЯ_4, його батьками зазначені: батько - ОСОБА_5, громадянин України та мати -ОСОБА_1, громадянка України (а.с.8).
Згідно з копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_3, виданого 05 липня 2002 року Алуштинським МВГУ МВС України в АР Крим, ОСОБА_5є громадянином України, народився ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 7).
Як вбачається з листа Миколаївського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області № 15.1-2.7/150 від 20 червня 2018 року заявниці відмовлено у проведенні реєстрації народження дитини чоловічої статті, народженої ІНФОРМАЦІЯ_4, що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_1 від 07 серпня 2014 року, яке видане відділом державної реєстрації актів цивільного стануреєстраційної служби м. Алушти АР Крим, оскільки пред'явлене свідоцтво про народження видане на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, воно є недійсним і не створює правових наслідків (а.с.9).
Свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні підтвердила, що її дочка ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4, на тимчасово окупованій території, в м.Алушта АР Крим народила сина ОСОБА_4 та що зараз з сім'єю дочка переїхала проживати до неї в с. Солончаки Очаківського району Миколаївської області.
Таким чином, встановлено, що на теперішній час заявниця не має можливості отримати свідоцтво про народження сина видане державним органом України, відповідно не може реалізувати свої права та права дитини.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п.п. 1, 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Згідно з п. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщена особа має право, зокрема, на проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за місцем перебування.
Згідно з ч. 1 ст. 126 СК України походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до п. 1 Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Згідно з п. 2 розділу ІІІ вищевказаних Правил, підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є, зокрема, медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. Ці документи подаються до органу державної реєстрації актів цивільного стану, де реєструється народження. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.
З огляду на викладене, суд вважає, що дійсно для проведення державної реєстрації народження дитини є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, якими є заявниця та її дитина, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1, в інтересах якої діє ОСОБА_2 про встановлення факту народження дитини, бо законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати свідоцтво про народження дитини, видане державним органом України.
Відповідно до ч. 4 ст. 317, п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 259, 263-265, 293, 294, 315, 317 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В :
Заяву ОСОБА_2, який діє в інтересах ОСОБА_1, заінтересована особа - Миколаївський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області, про встановлення факту, що має юридичне значення- задовольнити.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Алушта, Автономна республіка Крим, Україна, ОСОБА_1 сина ОСОБА_4.
Відомості про батьків зазначити наступним чином: мати - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянка України; батько ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянин України.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до апеляційного суду Миколаївської області через Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Головуючий: