
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 802/278/18-а
Головуючий у 1-й інстанції: Комар П.А.
Суддя-доповідач: Смілянець Е. С.
27 червня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Смілянця Е. С.
суддів: Сушка О.О. Залімського І. Г. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Охримчук М.Б.,
представника позивача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ГЕО-СЕРВІС ПЛЮС" на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 28 лютого 2018 року (рішення у повному обсязі виготовлене 05 березня 2018 року) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Державного реєстратора Вінницької обласної філії комунального підприємства "Центр державної реєстрації" Мазур Юлії Степанівниза участю, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 про визнання дій протиправними та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В :
В січні 2018 року позивач, ОСОБА_3, звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до державного реєстратора Вінницької обласної філії КП "Центр державної реєстрації" Мазур Юлії Степанівни, відповідача, про визнання дій протиправними та скасування рішення від 24.01.2018 №11771050024000102 "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи" та №11771070025000102 "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах", які на переконання позивача є протиправними та підлягають скасуванню.
Вінницький окружний адміністративний суд рішенням від 28 лютого 2018 року адміністративний позов задовольнив у повному обсязі. Судове рішення мотивоване тим, що враховуючи визнання відповідачем адміністративного позову, суд ухвалив рішення за правилами, що встановлені ч. 4 ст. 189 КАС України. Визнав дії державного реєстратора Вінницької обласної філії КП "Центр державної реєстрації" Мазур Юлії Степанівни по вчиненню реєстраційної дії від 24.01.2018 №11771050024000102 "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи" та від 24.01.2018 №11771070025000102 "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах" протиправними та скасував їх.
Не погоджуючись з рішенням суду, ТОВ "ГЕО-СЕРВІС ПЛЮС" подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції.
Аргументами на підтвердження вимог скарги представник ТОВ "ГЕО-СЕРВІС ПЛЮС" зазначає, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на тому, що за фактом підроблення офіційних документів СТОВ «КОЛОСОК» проводиться досудове розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12018020010000470 від 03 лютого 2018 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.І ст.366 КК України. Однак у даному кримінальному провадженні відсутні будь-які процесуальні рішення, як то повідомлення про підозру, повідомлення про обвинувачення, тощо, і тим більше обвинувальний вирок. Отже його використання як основи для винесення судового рішення не є правомірним, оскільки відкрите кримінальне провадження не створює юридичних обставин, немає юридичних наслідків і не може слугувати основою для ухвалення судового рішення. Таким чином, суд вирішив питання по правах, свободах, інтересах та обов'язках ТОВ «ГЕО-СЕРВІС ПЛЮС» без його залучення як сторони у справі.
У відзиві на апеляційну скаргу особи, які не заявляють самостійних вимог ОСОБА_5, ОСОБА_6, зазначили, що при прийнятті рішення суд першої інстанції враховував позицію відповідача, яка полягала у визнанні позову, а не наявне кримінальне провадження. Крім того, апелянт не наводить в апеляційній скарзі жодних спростувань щодо обставин, які призвели до вчинення державним реєстратором незаконних дій, зокрема, проведення 19.01.2018 загальних зборів учасників СТОВ «Колосок» у м. Києві без їх участі, однак вказавши в протоколі про їх присутність, підробивши підписи: незаконне відчуження часток співзасновників СТОВ «Колосок» за їх відсутності і без їх волевиявлення: уповноваження особи - ОСОБА_8 бути підписантом СТОВ «Колосок». Тобто про всі обставини, з яких прийнято незаконні рішення загальними зборами учасників СТОВ «Колосок» та оформлені протоколом від 19.01.2018 № 19-1/18. Також зазначили, що ОСОБА_5, одна із співзасновників СТОВ «Колосок», що володіє 14 % статутного капіталу, ОСОБА_6, що володіє 50% статутного капіталу СТОВ «Колосок», жодним чином не повідомлялись про проведення загальних зборів учасників, що проводились у м. Києві 19.01.2018 та не брали участі в них. Свої частини у статутному фонді жодним чином не відчужували. Жодних заяв про вихід із Товариства не писали, договори про купівлю-продаж частки не підписували, всі документи, що містяться в реєстраційній справі, і були підставою для проведення незаконної державної реєстрації змін до установчих документів, є підробними та незаконними.
В судовому засіданні представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги відповідача та просив суд залишити її без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 28 лютого 2018 року - без змін.
Згідно з положеннями ч. 3 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства (далі-КАС України), суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, які прибули в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Колосок" зареєстроване 14.06.2000, включено до Єдиного держаного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 18.11.2005, номер запису 1 177 120 0000000102. Керівник ОСОБА_3.
Відповідно до Протоколу Загальний зборів учасників СТОВ "Колосок" №9 від 12.01.2018 внесено зміни до Статуту Товариства, якими частки в статутному капіталі СТОВ "Колосок" розподілено наступним чином:
- ОСОБА_3 володіє часткою, яка відповідає 10% статутного капіталу Товариства, що складає 800 грн.;
- ОСОБА_5 володіє часткою, яка відповідає 14% статутного капіталу Товариства, що складає 1120 грн.;
- ОСОБА_7 володіє часткою, яка відповідає 26% статутного капіталу Товариства, що складає 2080 грн.;
- ОСОБА_6 володіє часткою, яка відповідає 50% статутного капіталу Товариства, що складає 4000 грн.
Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи СТОВ "Колосок" відбулася 15.01.2018 за №11771050023000102 та здійснена державним реєстратором Тростянецької районної державної адміністрації Вінницької області Меркотан Ольгою Олександрівною.
24.01.2018 державним реєстратором Вінницької обласної філії КП "Центр державної реєстрації" Мазур Юлією Степанівною вчинені реєстраційні дії №11771050024000102 "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи" та №11771070025000102 "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах".
Не погоджуючись із такими діями та рішеннями державного реєстратора позивач звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців врегульовані Законом України від 15.05.2003 № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" в редакції, чинній на період спірних правовідносин ( далі-Закон № 755-IV).
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб-підприємців регулюються Законом України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15 травня 2003 року №755-IV(далі - Закон №755-IV).
Згідно ч.1 ст.3 Закону №755-IV дія цього Закону поширюється на всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування. Державна реєстрація юридичних - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб визначений ч.2 ст.3 Закону №755-IV та включає: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
Згідно ч.3 ст.3 Закону №755-IV зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
У відповідності до абз.4 ч.1 ст.1 Закону №755-IV державний реєстратор - посадова особа центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону №755-IV державний реєстратор проводить державну реєстрацію юридичних осіб; державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
Згідно з ч.1 ст.17 Закону №755-IV відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Відповідно до ч.2 ст.17 Закону №755-IV, в єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи, зокрема перелік засновників (учасників) юридичної особи, у тому числі прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), країна громадянства, серія та номер паспорта громадянина України або паспортного документа іноземця, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), якщо засновник - фізична особа.
Пунктом 3 ст.4 Закону №755-IV передбачено, що зміни до установчих документів юридичної особи, підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Згідно ч.1 ст.29 Закону №755-IV для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою-шостою цієї статті (ч.7 ст.29 вищезазначеного Закону).
Пунктом 13 ст.29 Закону №755-IV встановлено, що проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється за процедурами, передбаченими частинами 1-5 ст.25 та частинами 2-3 ст.27 цього Закону для проведення державної реєстрації юридичної особи.
Статтею 30 Закону №755-IV, державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.
Частиною 1 статті 27 Закону №755-IV визначено вичерпний перелік підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, а саме: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; наявність в установчих документах юридичної особи пропаганди комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) та кінцевого бенефіціарного власника (контролера) (бенефіціарних власників (контролерів)) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування державного органу або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України; невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону щодо найменування окремих видів юридичних осіб; встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів.
Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.
Як встановлено судом першої інстанції із письмових пояснень відповідача, до державного реєстратора звернулася ОСОБА_10 з довіреністю від 22.01.2018 на подачу документів для проведення реєстраційних дій виданою Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Колосок», в особі генерального директора ОСОБА_3. Для державної реєстрації заявником було подано:
- протокол №19-1/18 загальних зборів учасників СТОВ «Колосок» від 19.01.2018 року, підписи на якому було посвідчено приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу, Буждиганчук Є.Ю.;
- нова редакція статуту СТОВ «Колосок», затверджена Протоколом №19-1/18 загальних зборів учасників СТОВ «Колосок» від 19.01.2018 року, підписи на якому посвідчено приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу, Буждиганчук Є.Ю.;
- договори купівлі-продажу частки у статутному капіталі СТОВ «Колосок» від 19.01.2018 року;
- квитанції про сплату адміністративного збору за проведення реєстраційної дії;
- реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до відомостей про СТОВ «Колосок», що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
- довіреність видана СТОВ «Колосок» на ім'я ОСОБА_10
Відповідно до вимог положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» державним реєстратором проведено реєстраційні дії за №11771050024000102 та №1177105002000102.
Також із запиту про надання інформації начальника відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СВ ВВП ГУНП у Вінницькій області, майора поліції Бешлей І.В., який надійшов на адресу ВОФ КП «Центр державної реєстрації» 19.02.2018 року, відповідачу стало відомо, що за фактом підроблення офіційних документів СТОВ "Колосок" проводиться досудове розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12018020010000470 від 03.02.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.366 Кримінального кодексу України.
Колегія суддів зазначає, що відповідно до поданих письмових пояснень від 28.02.2018 №7813, державний реєстратор Вінницької обласної філії КП "Центр державної реєстрації" Мазур Юлія Степанівна, не заперечувала проти задоволення адміністративного позову ОСОБА_3, а тому, судом першої інстанції було зроблено правомірний висновок, що відповідно до ч. 4 ст. 47 КАС України, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, подати відзив на позовну заяву. У поданій заяві відповідач вказував, що проти задоволення позовних вимог не заперечує, а тому, подану відповідачем заяву суд першої інстанції розцінив як заяву про визнання адміністративного позову.
Відповідно до частини 1 статті 189 КАС України відповідач може визнати позов на будь - якій стадії провадження у провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті спору або в окремій письмовій заяві.
Згідно з частиною 6 статті 47 КАС України суд не приймає визнання адміністративного позову відповідачем, якщо ці дії суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Враховуючи визнання відповідачем адміністративного позову, суд ухвалює рішення за правилами, що встановлені ч. 4 ст. 189 КАС України.
Таким чином, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом, суд позбавлений процесуальної можливості прийняте інше рішення, ніж рішення про задоволення адміністративного позову.
Враховуючи вищезазначене, при прийнятті рішення суд першої інстанції враховував позицію відповідача, яка полягала у визнанні позову, а не наявне кримінальне провадження, а тому доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження.
Крім того, скаржником не наведено в апеляційній скарзі жодних спростувань щодо обставин, які призвели до вчинення державним реєстратором незаконних дій, а також яким чином, суд першої інстанції вирішив питання по правах, свободах, інтересах та обов'язках ТОВ «ГЕО-СЕРВІС ПЛЮС» без його залучення як сторони у справі.
Також із долучених доказів представником позивача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції встановлено, що Господарським судом Вінницької області рішенням від 23 травня 2018 року у справі №902/211/18 (дата набрання законної сили: 22.06.2018), визнано недійсними рішення загальних зборів учасників Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Колосок", що оформлені протоколом № 19/1-18 від 19.01.2018 р.: про вихід із складу учасників товариства ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_3 та передачі їх часток Товариству з обмеженою відповідальністю "Гео-Сервіс Плюс" та особі ОСОБА_13; про введення нових учасників товариства - Товариства з обмеженою відповідальністю "Гео-Сервіс Плюс" та ОСОБА_13 та затвердження їх часток; про надання права ОСОБА_8 вчиняти від імені Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Колосок" без довіреності, у тому числі підписувати договори (підписант) з 19.01.2018 р.
Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до положень, закріплених частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Як зазначено частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В той же час згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ГЕО-СЕРВІС ПЛЮС" залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 28 лютого 2018 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 09 липня 2018 року.
Головуючий Смілянець Е. С. Судді Сушко О.О. Залімський І. Г.