
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 140/3291/17
Головуючий у 1-й інстанції: Воробйова І.А.
Суддя-доповідач: Ватаманюк Р.В.
03 липня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ватаманюка Р.В.
суддів: Сторчака В. Ю. Мельник-Томенко Ж. М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Тульчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26 лютого 2018 року (прийняте у м. Вінниця) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 (далі - позивач) до Тульчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (далі - відповідач) про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач 27.12.2017 звернувся із адміністративним позовом до Немирівського районного суду Вінницької області в якому просив визнати протиправними дії Тульчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у призначенні, нарахуванні та виплаті пенсії. Скасувати рішення протокол №1421 від 21.12.2017 про відмову в призначенні пенсії та зобов'язати Тульчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_2 пенсію відповідно до вимог п. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок "Чорнобильської катастрофи" з 02.12.2017 та вирішити питання щодо судових витрат.
29.12.2017 ухвалою Немирівського районного суду Вінницької області дану справу передано до Вінницького окружного адміністративного суду за предметною підсудністю.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 26.02.2018 адміністративний позов задоволено частково.
Скасовано протокол Тульчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області №1421 від 21.12.2017 про відмову.
Зобов'язано Тульчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 та прийняти рішення щодо призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
В решті позовних вимог відмовлено.
Стягнуто на користь ОСОБА_2 320 грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Тульчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказав, що судом першої інстанції безпідставно не враховано, те що єдиним документом, який засвідчує перебування позивача в зоні посиленого радіологічного контролю за період з 26.04.1986 по 13.01.2006 є довідка Брацлавської селищної ради від 12.12.2017 №4257, однак дана довідка не містить посилання ні на дворові ні на господарські книги та суперечить документам, які були надані позивачем до заяви про призначення пенсії.
Позивач відзиву на апеляційну скаргу до суду не подавав.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлені та неоспорені сторонами такі обставини.
15.12.2017 позивач звернувся до Тульчинського ОУПФ України у Вінницькій області із заявою про призначення пенсії за віком. До заяви подав довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, документи про місце проживання особи, паспорт, військовий квиток, диплом про навчання, довідку з ДПІ про облік як СПД, заяву про спосіб виплати пенсії, посвідчення постраждалого від ЧАЕС, трудову книжку.
21.12.2017 за наслідком розгляду даної заяви, відповідачем прийнято рішення, оформлене протокол №1421, яким відмовлено в призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку у зв'язку із недотриманням вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та відсутністю підтверджуючих первинних документів про період проживання або роботи на території радіоактивного забруднення з 1986 -1992 р.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем безпідставно не взято до уваги документ з не передбачених законом підстав, а саме рішення містить загальну фразу про "відсутність підтверджуючих первинних документів про період проживання або роботи на території радіоактивного забруднення протягом 1986-1992", при цьому, поданим документам оцінка не надана.
Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції за такими доводами.
Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закону №796-XII) визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Частиною 3 статті 55 Закону №796-XII передбачено, що призначення та виплата пенсій, особам, які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років.
Статтею 44 Закону № 1058-IV встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Перелік документів, що подаються до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії, встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1(зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846).
Відповідно до пункту 1 Порядку 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації)
Згідно пункту 2.1 Порядку 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого, такі документи:
- документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
- документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення;
- для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1,3 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам;
- документи про місце проживання (реєстрації) особи;
- документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Пунктами 4.1, 4.2, 4.3 Порядку 22-1 вказано, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Згідно матеріалів справи, 15.12.2017 позивач звернувся до Тульчинського ОУПФ України Вінницької області з заявою про призначення пенсії зі урахуванням статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". До даної заяви, додано довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, документи про місце проживання особи, заяву про призначення пенсії, паспорт, військовий квиток, диплом про навчання, довідку з ДПІ про облік як СПД, заяву про спосіб виплати пенсії, посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоактивного контролю, трудову книжку та довідку Брацлавської селищної ради №4527 від 12.12.2017, в якій зазначено, що в період з 26.04.1986 по 13.01.2006 позивач постійно проживав в смт. Брацлав.
Причиною відмови у призначенні пенсії позивачу вказано те, що довідка Брацлавської селищної ради, управлінням пенсійного фонду не взята до уваги, оскільки не містить підстав видачі, та нічим не підтверджена.
При цьому, пунктом 2.1 Порядку 22-1вказано, що до заяви про призначення пенсії додаються документи, що посвідчують особливий статус, зокрема, довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).
Згідно матеріалів справи, у довідці №4527 від 12.12.2017 вказано періоди проживання позивача, місце проживання та вона видана Брацлавською селищною радою, яка є органом місцевого самоврядування.
Відтак, вказана довідка відповідає вимогам Порядку 22-1 та має враховуватись при призначенні пенсії позивачу.
Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд погоджується з висновками суду І інстанції, що пенсійним органом не взято до уваги документ з не передбачених законом підстав, а саме рішення містить загальну фразу про "відсутність підтверджуючих первинних документів про період проживання або роботи на території радіоактивного забруднення протягом 1986-1992", при цьому, поданим документам оцінка не надана.
При цьому, посилання скаржника на те, що довідка Брацлавської селищної ради від 12.12.2017 суперечить документам наданим позивачем до заяви про призначення пенсії не відповідає дійсності, оскільки те, що позивач працював у с. Вовчок Немирівського району, у м. Немирів та навчався в м. Києві не спростовує факту постійного проживання позивача у смт. Брацлав у цей же період, встановленого вказаною довідкою. А доводи апелянта про те, що вищевказана довідка від 12.12.2017 має містити посилання на підстави її видачі, а саме, відомості з дворових чи господарських книг суд першої інстанції правильно відхилив, оскільки такі посилання не передбачені чинним законодавством.
На підставі викладеного суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо часткового задоволення заявлених позовних вимог.
Оскільки доводи апеляційної скарги відповідача не ґрунтуються на вимогах законодавства та не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу Тульчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26 лютого 2018 року - без змін.
Постанова суду набирає законної відповідно до ст. 325 КАС України та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий Ватаманюк Р.В. Судді Сторчак В. Ю. Мельник-Томенко Ж. М.