
У Х В А Л А
Справа № 802/150/16-а
06 липня 2018 року
м. Вінниця
Суддя-доповідач Вінницького апеляційного адміністративного суду Боровицький О. А., розглянувши заяву щодо відводу колегії суддів Сторчака В.Ю. Ватаманюка Р.В. Мельник-Томенко Ж.М. у справі за адміністративним позовом Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції ГУДФС у Вінницькій області до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В :
відповідно до рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 24 березня 2016 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідач подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати рішення суду І інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
В подальшому, на адресу Вінницького апеляційного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_2 про відвід колегії суддів по даній справі, а саме, судді-доповідача Сторчака В.Ю., суддів Ватаманюка Р.В. та Мельник-Томенко Ж.М. мотивуючи тим, що 13.10.2016 року відповідач звернувся до Вінницького апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 24.03.2016 року та надав заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження. Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24.11.2016 року за складом колегії: головуючого судді: Сторчака В. Ю, суддів: Ватаманюк Р.В., Мельник-Томенко Ж. М. апелянту відмовлено у задоволенні заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження постанови Вінницького окружного адміністративного суду від 24.03.2016 року. 28.11.2016 року винесено ухвалу про відмову у відкритті адміністративного провадження.
Постановою Верховного Суду від 10.06.2018 року ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24.11.2016 року та 28.11.2916 року скасовані. Справу передано для продовження розгляду.
01.06.2018 року апелянтом отримано ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 23.05.2018 року з якої вбачається, що відповідно до автоматизованої системи розподілу головуючим у колегії та суддею доповідачем є суддя Сторчак В. Ю., а судді колегії: Ватаманюк Р.В. та Мельник-Томенко Ж.М. Враховуючи, що даний склад суду фактично висловив свою думку та міркування щодо заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження постанови Вінницького окружного адміністративного суду від 24.03.2016 року, заявник просить задовольнити заяву про відвід вказаної судової колегії.
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 04.07.2018 в адміністративній справі №802/150/16-а за адміністративним позовом Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції ГУДФС у Вінницькій області до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості прийнято судове рішення щодо визнання необґрунтованим заявленого відповідачем відводу суддям: головуючому судді - Сторчаку В.Ю, суддям - Ватаманюку Р.В., Мельник-Томенко Ж.М.
Зупинено провадження у справі №802/150/16-а за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 24.03.2016 року у справі за адміністративним позовом Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції ГУДФС у Вінницькій області до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, що визначається у порядку, встановленому ч.1 ст. 31 КАС України .
Справу №802/150/16-а передано для вирішення питання про відвід, судді, що визначається у порядку, встановленому ч.1 ст.31 КАС України.
Відповідно до ч.4, 8 ст.40 КАС України, якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу, він вирішує питання про зупинення провадження у справі. У цьому випадку вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому ч. 1 ст. 31 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід.
Суддя, якому передано на вирішення заяву про відвід, вирішує питання про відвід в порядку письмового провадження. За ініціативою суду питання про відвід може вирішуватися у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
З наявних матеріалів справи не вбачається необхідність у розгляді заяви про відвід у судовому засіданні з повідомленням учасників справи, а тому в силу ст. 40 КАС України заява підлягає розгляду в порядку письмового провадження.
Перевіривши матеріали справи та доводи заяви про відвід суддям: головуючому судді - Сторчаку В.Ю., суддям - Ватаманюку Р.В., Мельник-Томенко Ж.М. у адміністративній справі №802/150/16-а, суд дійшов висновку, що така заява не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Підстави для відводу (самовідводу) судді передбачені статтями 36, 37 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.36 КАС України суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу):
1) якщо він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав правничу допомогу стороні чи іншим учасникам справи в цій чи іншій справі;
2) якщо він прямо чи опосередковано заінтересований в результаті розгляду справи;
3) якщо він є членом сім'ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім'ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу;
4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді;
5) у разі порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого статтею 31 цього Кодексу.
Частиною 2 цієї статті встановлено, що суддя підлягає відводу (самовідводу) також за наявності обставин, встановлених статтею 37 цього Кодексу.
Статтею 37 КАС України передбачено, що суддя, який брав участь у вирішенні адміністративної справи в суді першої інстанції, не може брати участі у вирішенні цієї самої справи в судах апеляційної і касаційної інстанцій, а також у новому її розгляді у першій інстанції після скасування попередніх рішення, постанови або ухвали про закриття провадження в адміністративній справі.
Суддя, який брав участь у вирішенні адміністративної справи в суді апеляційної інстанції, не може брати участі у вирішенні цієї самої справи в судах першої і касаційної інстанцій, а також у новому її розгляді після скасування постанови або ухвали суду апеляційної інстанції.
Суддя, який брав участь у вирішенні адміністративної справи в суді касаційної інстанції, не може брати участі у вирішенні цієї самої справи в судах першої і апеляційної інстанцій, а також у новому її розгляді після скасування постанови або ухвали суду касаційної інстанції.
Суддя, який брав участь у врегулюванні спору у справі за участю судді, не може брати участі в розгляді цієї справи по суті або перегляді будь-якого ухваленого в ній судового рішення, крім випадку, коли проведення врегулювання спору за участю судді було ініційовано суддею, але до закінчення встановленого судом в ухвалі про відкриття провадження у справі строку сторона заперечила проти його проведення.
Суддя, який брав участь у вирішенні справи, рішення в якій було в подальшому скасоване судом вищої інстанції, не може брати участі у розгляді заяви про перегляд за нововиявленими обставинами рішення суду, винесеного за результатами нового розгляду цієї справи.
Суддя, який брав участь у вирішенні адміністративної справи в суді першої, апеляційної, касаційної інстанцій, не може брати участі у розгляді заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами у цій адміністративній справі. Положення цієї частини не застосовуються у випадку розгляду заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами з підстав, визначених п. 3 ч. 5 ст. 361 цього Кодексу, Великою Палатою Верховного Суду.
Згідно з ч. 3 ст. 39 КАС України відвід (самовідвід) повинен бути вмотивованим.
Водночас, суд який розглядає справу має бути "безстороннім" і "незалежним".
Відповідно до ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантовано право кожної особи на розгляд її справи належним, неупередженим та компетентним судом, що включає в себе право на розгляд справи тим судом, якому довіряють усі особи, які беруть участь у справі.
Обставина, на яку покликається позивач, який заявив відвід, на думку суду, не є такою, що може викликати сумнів у неупередженості судді, а тому, суд вважає за доцільне відмовити в задоволенні заяви про відвід судді.
Згідно з практикою Європейського Суду з прав людини, зокрема у рішенні по справі "Бочан проти України" (Заява №7577/02) від 03.05.2007 суд нагадує, що "безсторонність", в сенсі п. 1 статті 6, має визначатися відповідно до суб'єктивного критерію, на підставі особистих переконань та поведінки конкретного судді у конкретній справі - тобто, жоден з членів суду не має проявляти будь-якої особистої прихильності або упередження, та об'єктивного критерію - тобто, чи були у судді достатні гарантії для того, щоб виключити будь-які легітимні сумніви з цього приводу. Відповідно до об'єктивного критерію має бути визначено, чи наявні факти, що можуть бути перевірені, які породжують сумніви щодо відсутності безсторонності судів. У цьому зв'язку навіть зовнішні ознаки мають певне значення. Ключовим питанням є питання довіри, яку суди в демократичному суспільстві мають вселяти суспільству і, перш за все, сторонам у процесі.
Також, необхідно зазначити, що не є підставами для відводу суддів заяви, які містять лише припущення про існування відповідних обставин, не підтверджених належними і допустимими доказами, а також наявність скарг, поданих на суддю (суддів), у зв'язку з розглядом даної чи іншої справи, обставини, пов'язані з прийняттям суддями рішень у інших справах, у т.ч. подібних.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою суду від 23.05.2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишено без руху та запропоновано, протягом десяти днів з дня отримання даної ухвали, звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення суду або вказати інші підстави для поновлення цього строку.
За наведених обставин, вирішення колегією суддів питання про поновлення строку на апеляційне оскарження судового рішення, не є обставиною, яка викликає сумнів у неупередженості або об'єктивності судді (колегії суддів).
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 31 КАС України визначення судді, а в разі колегіального розгляду - судді-доповідача для розгляду конкретної справи здійснюється Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою під час реєстрації документів, зазначених в частині другій статті 18 цього Кодексу, а також в інших випадках визначення складу суду на будь-якій стадії судового процесу, з урахуванням спеціалізації та рівномірного навантаження для кожного судді, за принципом випадковості та в хронологічному порядку надходження справ.
За приписами п.п. 15.4 п. 15 Розділ VII Перехідних положень КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи визначення судді або колегії суддів (судді-доповідача) для розгляду конкретної справи здійснюється:
- до приведення Положення про автоматизовану систему документообігу суду у відповідність із цією редакцією Кодексу в частині порядку визначення судді або колегії суддів для розгляду конкретної справи, але не довше ніж три місяці з дня набрання ним чинності - за допомогою автоматизованої системи документообігу суду за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу;
- після приведення Положення про автоматизовану систему документообігу суду у відповідність із цією редакцією Кодексу в частині порядку визначення судді або колегії суддів для розгляду конкретної справи - за допомогою автоматизованої системи документообігу суду за правилами, визначеними цією редакцією Кодексу.
Колегія суддів не могла жодним чином вплинути на автоматизований розподіл даної судової справи між суддями, враховуючи, що визначення складу суду для розгляду справи здійснено за принципом випадковості і будь-яких порушень порядку такого визначення не встановлено.
Проаналізувавши матеріали справи, доводи заяви про відвід колегії суддів, інформацію щодо справи №802/150/16-а, суд приходить до висновку, що заява про відвід суддям: головуючому судді - Сторчаку В.Ю., суддям - Ватаманюку Р.В., Мельник-Томенко Ж.М., не підлягає задоволенню, є необґрунтованою та не містить об'єктивної підстави для відводу суддів, не відповідає вимогам статті 36 КАС України, оскільки суд з метою всебічного та ефективного захисту прав, справедливого та неупередженого вирішення спору вирішував питання, які стали підставою звернення позивача щодо упередженості колегії суддів.
Керуючись 36, 37, 40, 242 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
У задоволенні заяви щодо відводу колегії суддів Сторчака В.Ю., Ватаманюка Р.В., Мельник-Томенко Ж.М., по справі №802/150/16-а, відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Боровицький О. А.