Постанова № 7515627, 25.12.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.12.2009
Номер справи
2а-15550/09/0570
Номер документу
7515627
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 грудня 2009 р. справа № 2а-15550/09/0570

час прийняття постанови: 15.45 година

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Могильницького М.С.

при секретаріЄмцовій Н.В., Фенделєвій В.Є.

за участю:

представника позивача Рябошапки Д.С.

представника відповідача Якименка Д.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» до управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецька про визнання недійсним повідомлення від 3 вересня 2009 року № 9902/02-34 щодо сплати грошових коштів в рахунок відшкодування пільгових пенсій,

В С Т А Н О В И В:

Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» звернулось до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецька про визнання недійсним повідомлення від 3 вересня 2009 року № 9902/02-34 щодо сплати грошових коштів в рахунок відшкодування пільгових пенсій.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» не містить покриття витрат на виплату та доставку пенсій, а лише визначає категорії осіб, які мають право на пенсій на пільгових умовах.

Тому просить суд визнати недійсним повідомлення відповідача від 03.09.2009 року № 9902/02-34 щодо сплати грошових коштів в рахунок відшкодування пільгових пенсій.

Відповідач надав суду заперечення проти позову, в обґрунтування яких зазначив, що згідно ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та згідно до ч. 2 прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату та доставку пенсій працівникам, які були зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими та важкими умовами праці, - за списком № 1, № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, який затверджено КМУ, і результатами атестації робочих місць. Управлінням була призначена пенсія особам, зайнятим на роботах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно до п.п. «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Крім того, відповідач посилається на норми Інструкції від 19.12.2003 року № 21-1 та зазначає, що позивачу надсилались повідомлення (розрахунки) про сплату фактичних витрат на виплату та доставку пенсій.

Просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав суду пояснення аналогічні запереченням проти позову. Просив у задоволенні позову відмовити.

Розгляд справи здійснювався із фіксуванням судового процесу за допомогою звукозаписувального пристрою «Камертон».

Вислухавши під час судового розгляду справи пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Позивач відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз», є юридичною особою, включений до ЄДРПОУ за № 03361081.

10 вересня 2009 року відкритим акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» отримано повідомлення управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецька від 3 вересня 2009 року за вих. № 9902/02-34 щодо сплати грошових коштів в рахунок відшкодування пільгових пенсій /а.с. 5/.

Позивач з даним повідомлення управління не згоден з огляду на те, що ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» не передбачає відшкодування пенсій, призначених за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.

Проте, суд такий висновок позивача вважає необґрунтованим з огляду на наступне.

Відповідно до п.п. «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам; трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі; жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів, - після досягнення 50 років і при загальному стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 15 років на зазначеній роботі; жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування. Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України; жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років; робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років; жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України; водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.

Дослідженням матеріалів справи встановлено, що у позивача працювало шість осіб, які отримали право виходу на пенсію на пільгових умовах. Факт знаходження вищевказаних осіб у трудових правовідносинах з позивачем підтверджується довідками виданими позивачем та відомостями що містяться в розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пп. «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Управліннями Пенсійного фонду України м. Донецька працівникам відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3., ОСОБА_4., ОСОБА_5 та ОСОБА_6 призначена та виплачена пенсія за віком на пільгових умовах за списком N 2 відповідно до пункту «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що підтверджується відповідними розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Особливий характер роботи або умов праці, необхідний для призначення пільгових пенсій громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3., ОСОБА_4., ОСОБА_5 та ОСОБА_6, підтверджується довідками відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» від 17.04.2007 року № 06/2-40, від 10.04.2007 року № 06/1817, від 18.05.2009 року № 13-1, від 13.06.2005 № 2985, від 23.12.2005 року № 06/6289 та від 27.04.2007 року № 06/2272 відповідно.

Отже, в даному випадку, позивач самостійно визначив, що зазначені вище громадяни - працівники, що набули пенсійного віку, мають право на одержання пенсії на пільгових умовах за Списком N 2.

Таким чином, призначення та виплата управлінням і не відшкодування позивачем зазначеним вище громадянам пільгових пенсій за Списком № 2, зумовило направлення управлінням ПФУ у Ворошиловському районі м. Донецька відповідного повідомлення на адресу позивача.

Відповідно до п. 6 «Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1 (далі Інструкція), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій за списком N 2 у розмірі 100 відсотків.

Відповідно до п. 6.4 вказаної Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Відповідно до п. 6.8 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Відповідно до п. 6.10 Інструкції, у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.

Разом з тим, суд зазначає, що згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення» виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України, відшкодуванню підлягають витрати ПФУ на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених згідно з п.п. «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а саме: плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт і професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 12 розділу 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України (далі - Положення), яке затверджує Президент України.

Згідно з пунктом 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 (із наступними змінами), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збирання, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

Таким чином, направлення позивачеві оскаржуваного повідомлення управлінням здійснене відповідно до компетенції та у спосіб, передбачений чинним законодавством України.

Згідно з пунктом 2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002р. № 8-2, основними завданнями Управління є:

- облік платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, збирання та акумулювання в районі (місті) страхових внесків та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Фонду;

- забезпечення призначення і виплати пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат відповідно до чинного законодавства;

- ефективне використання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, здійснення у межах своєї компетенції контрольних функцій.

У даному випадку відповідач виступає саме як суб'єкт владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та здійснює в даних правовідносинах надані йому законодавством України повноваження.

Суд зазначає, що у відповідності із ст. 8 Указу Президента України «Про Положення про Пенсійний фонд України» № 121/2001 від 01.03.2001 року із змінами та доповненнями джерелами формування коштів Пенсійного фонду України є, серед інших, страхові внески, а також кошти державного бюджету та державних цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду України у випадках, передбачених законодавством. Саме один з таких випадків і прописаний у п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Також слід зазначити, що стаття 1 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» розкриває поняття страхових внесків це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону;

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» витрати на виплату і доставку пільгових пенсій вважалися обєктом оподаткування цим збором, який визначався за ставкою 100 відсотків від обєкта оподаткування. Тобто витрати на виплату і доставку пільгових пенсій в контексті вказаного вище Закону вважалися збором на обовязкове державне пенсійне страхування.

Втім, Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» до страхових внесків (коштів, сплачених на загальнообовязкове державне пенсійне страхування) не відносить витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, і в розумінні цього Закону це є плата, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до п.п. 2, 3, 4 ч. 2 ст. 129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідачем обґрунтування своєї позиції у суді було доведено повністю.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог позивача.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України здійснені підприємством судові витрати у сумі 3.40 грн. не підлягають стягненню з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позовних вимог відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» до управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецька про визнання недійсним повідомлення від 3 вересня 2009 року № 9902/02-34 щодо сплати грошових коштів в рахунок відшкодування пільгових пенсій відмовити в повному обсязі.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 23 грудня 2009 року в присутності представників сторін. Повний текст постанови складений та підписаний 28 грудня 2009 року.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя М.С.Могильницький