Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 грудня 2009 р. справа № 2а-20688/09/0570
час прийняття постанови: 14.30 година
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Могильницького М.С.
при секретарі Фенделєвій В.Є.
за участю:
представника позивача Нікітіної Ю.В.
представника відповідач не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної інспекції з енергозбереження до державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів,
ВСТАНОВИВ:
Державна інспекція з енергозбереження звернулась до суду з адміністративним позовом до державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів.
Позовні вимоги представник позивача обґрунтовує тим, що відповідно до вимог Закону України «Про енергозбереження» економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін і тарифі залежно від перевитрат ПЕР щодо витрат, встановлених стандартами.
Позивач зазначає, що інспекцією була здійснена перевірка ДП «Донецька вугільна енергетична компанія», результати якої викладені в акті комплексної перевірки використання ПЕР від 20.01.2009 року. За результатами перевірки інспекцією до відповідача застосовано підвищену плату за нераціональне використання ПЕР у розмірі 59735.26 грн. Проте, відповідач підвищену плату за нераціональне використання ПЕР у розмірі 59735.26 грн. не сплатив.
Тому, просить суд стягнути з ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» 59735.26 грн. підвищеної плати за нераціональне використання ПЕР в дохід Державного бюджету України.
Представник позивача, яка діє на підставі довіреності, у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, надала суду пояснення аналогічні тим, які викладені у позові. Просила позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився; про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Причини своєї неявки суду не повідомив. Заяву про визнання позову або заперечення проти нього суду не надав.
На підставі ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності відповідача та на підставі наявних у ній доказів.
Розгляд справи здійснювався за допомогою автоматизованої системи звукозапису та протоколювання судових засідань «Камертон».
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об’єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи у їх сукупності, суд встановив наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Державна інспекція з енергозбереження, є урядовим органом державного управління згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 29 червня 2000 року № 1039.
Відповідно до п. 1 Положення про територіальне управління державної інспекції з енергозбереження в Донецькій області, є структурною одиницею Державної інспекції з енергозбереження.
Відповідно до преамбули Закону України «Про енергозбереження» енергозбереження – це діяльність (організаційна, наукова, практична, інформаційна), яка спрямована на раціональне використання та економне витрачання первинної та перетвореної енергії і природних енергетичних ресурсів в національному господарстві і яка реалізується з використанням технічних, економічних та правових методів.
Нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів - прямі втрати паливно-енергетичних ресурсів, їх марнотратне витрачання та використання паливно-енергетичних ресурсів понад показники питомих витрат, визначених системою стандартів, а до введення в дію системи стандартів - нормами питомих витрат палива та енергії;
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про енергозбереження» суб'єктами правового регулювання відносин у сфері енергозбереження є юридичні та фізичні особи, в результаті діяльності яких здійснюються: проведення енергозберігаючої політики та заходів щодо енергозбереження в усіх галузях народного господарства - промисловості, транспорті, будівництві, сільському господарстві тощо, соціальній сфері та побуті, а також у сфері міждержавного та міжнародного співробітництва.
Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія», є юридичною особою, включено до ЄДРПОУ за № 33161769.
«Шахта «Південнодонбаська № 3» є відокремленим підрозділом державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» без права юридичної особи, включено до ЄДРПОУ за № 33577404.
Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області була здійснена комплексна перевірка використання паливно-енергетичних ресурсів відокремленого підрозділу «Шахта «Південнодонбаська № 3» державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія», в ході якої було встановлено, що норми питомих витрат ПЕР на виробництво продукції по ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» відсутні; не заповнюється енергетичний паспорт підприємства; відсутня теплова ізоляція на розподільчому паровому гребінці, на трубопроводі подачі гарячої води на повітря-подавальний ствол, на кришках бойлерів на основне споживання та на баку гарячого водопостачання в приміщенні котельні; факти підвищеної температури стисненого повітря (факт - 159єС, норма – 70 єС) після кінцевого холодильника-компресора, що підтверджується актом № 15-6/09-17-003 КП від 20 січня 2009 року комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів. Даний акт підписаний директором шахти та в.о. головного механіка шахти без зауважень або заперечень та отриманий ними 20.01.2009 року, що підтверджується відповідними підписами.
До зазначеного вище акту комплексної перевірки позивачем стосовно ВП «Шахта «Південнодонбаська № 3» державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» був винесений припис від 20 січня 2009 року, який підписаний директором шахти та в.о. головного механіка шахти та отриманий ними 20.01.2009 року, а також складені протоколи про адміністративні правопорушення та оформлена постанова про підвищену плату за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів.
Згідно п. 15 Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання рішення про сплату підвищеної плати за неефективне використання енергоресурсів приймається відповідно до законодавства України на підставі акта перевірки підприємства, складеного інспектором і оформлюється постановою про сплату підвищеної плати.
Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 1036 від 29.06.2000 року «Питання Державної інспекції з енергозбереження», Державна інспекція з енергозбереження має право застосувати економічні санкції до підприємств відповідно законодавства у випадку виявлення фактів перевитрат ними паливно-енергетичних ресурсів, внаслідок неефективного (нераціонального) їх використання.
Відповідно до п. «е» ст. 11 Закону України «Про енергозбереження», економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають: введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.
На підставі акту № 15-6/09-17-003 КП від 20 січня 2009 року позивачем стосовно державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» прийнята постанова № 15-6/09-22-003 КП 02 ЕС від 22 січня 2009 року, якою до відповідача застосована підвищена плата за перевитрати теплової енергії та перевитрати електроенергії у розмірі 59735.26 грн. В адміністративному або судовому порядку дана постанова відповідачем оскаржена не була.
Відповідно до розділу ІІ абз. 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 699 від 02.09.1993 року «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві» за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена плата.
У розділі ІІ абз. 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 699 від 02.09.1993 року «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві» зазначено, що споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державною інспекцією з енергозбереження.
Судом встановлено, що на день судового розгляду справи відповідачем сума застосованої підвищеної плати за перевитрати теплової енергії та перевитрати електроенергії у розмірі 59735.26 грн. не сплачена.
Відповідно до п.п. 2, 3, 4 ч. 2 ст. 129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позивачем доведена правомірність прийняття постанови № 15-6/09-22-003 КП 02 ЕС від 22 січня 2009 року.
Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Позов Державної інспекції з енергозбереження до державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів, задовольнити повністю.
Стягнути з державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (83000, м. Донецьк, вул. Артема, 63, р/р 26000006568001 в АКБ «ТК Кредит» м. Київ, МФО 322830, ЄДРПОУ 33161769) 59735 (п’ятдесят дев’ять тисяч сімсот тридцять п’ять) гривень 26 копійок підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів на користь Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081200, призначення платежу: «штрафні санкції за порушення законодавства з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів», одержувач – Державний бюджет м. Донецька, р/р 31210202700002, банк – ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 23977045).
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 23 грудня 2009 року в присутності представника позивача. Постанова виготовлена в повному обсязі 28 грудня 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Могильницький М.С.