
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 липня 2018 р.м.ОдесаСправа № 522/581/18
Категорія: 10.3 Головуючий в 1 інстанції: Потоцька Н. В.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Яковлєва О.В.,
суддів - Танасогло Т.М., Запорожана Д.В.,
при секретарі - Андроновій Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2018 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльність, стягнення коштів,-
В С Т А Н О В И Л А :
Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, а саме: визнання протиправною бездіяльність щодо недоплати щорічної одноразової грошової допомоги до 05 травня; зобов'язання виплатити щорічну разову грошову допомогу до 05 травня за 2017 року у встановленому ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» розмірі.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2018 року відмовлено у задоволенні позовних вимог.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням позивачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити адміністративний позов.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог не відповідає встановленим обставинам справи, так як позивачу протиправно нараховано разову грошову допомогу до 05 травня у 2017 році у встановленому постановою КМУ № 223 від 05 квітня 2017 року розмірі, а не розмірі встановленому ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», який має вищу юридичну силу.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволенню, а судове рішення - без змін, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач, як особа з інвалідністю, має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
При цьому, до 05 травня за 2017 рік позивачу виплачено разову грошову щорічну допомогу, у розмірі 3 100,00 грн.
Не погоджуючись з розміром отриманої допомоги позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок про відмову у задоволенні позовних вимог, так як департаментом правомірно виплачено позивачу щорічну разову грошову допомогу до 5 травня у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, а не Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з чим погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.
Так, відповідно до ч. 5 ст. 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», передбачалось, що щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
В свою чергу, Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», частину 5 викладено в наступній редакції: «Щорічно до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».
Проте, вказані зміни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.
При цьому, згідно з положеннями ст. 17 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.
Правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства визначені у Бюджетному кодексі України.
Згідно з п. 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України встановлено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Прикінцеві та перехідні положення закону доповнені зазначеним пунктом згідно із ЗУ «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин», який набув чинності з 01 січня 2015 року.
Тому, Кабінету Міністрів України надано повноваження щодо визначення розміру щорічної разової грошової допомоги до 05 травня, передбаченої ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Так, з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 05 квітня 2017 року № 223 «Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань».
Вказаною постановою встановлено, що у 2017 році виплата разової грошової допомоги до 05 травня особами з інвалідністю ІІ групи здійснюється у розмірі 3 100,00 грн.
Колегією суддів встановлено, що позивачу виплачено у 2017 році разову щорічну грошову допомогу до 05 травня, відповідно до зазначеної постанови КМУ, у розмірі 3 100,00 грн.
В даному випадку, колегія суддів вважає, що у межах спірних правовідносин забезпечено право позивача на отримання разової грошової допомоги до 05 травня у розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України
В свою чергу, у 2017 році департамент не мав правових підстав для нарахування позивачу щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у розмірах інших, ніж встановлено Кабінетом Міністрів України.
Вказана правова позиція узгоджується з правовою позицією Верховного Суду по аналогічним правовідносинам, зокрема, викладеній у постанові від 08 травня 2018 року (справа № 320/6722/17), постанові від 13 березня 2018 року (справа № 335/7127/17), постанові від 03 квітня 2018 року (справа № 336/7845/16-а), постанові від 20 березня 2018 року (справа № 592/6028/17), постанові від 20 лютого 2018 року (справа № 331/4506/17).
Враховуючи вищевикладене судова колегія погоджується з рішенням суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні заявлених позовних вимог.
При цьому, судом першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допущено, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2018 року - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів після складання повного судового рішення, відповідно до вимог ст. 243 КАС України.
Головуючий: О.В. Яковлєв
Судді: Т.М. Танасогло
Д.В. Запорожан