
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 червня 2018 року № 810/2313/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Начальника Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області про визнання протиправною бездіяльність,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Начальника Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області, в якому просить суд:
- визнати неправомірною бездіяльність Начальника Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області;
- зобов'язати Начальника Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області виконати виконавче провадження від 19.06.2013 № ВП 38796671.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що рішенням Славутицького міського суду Київської області від 15.11.2012 задоволено її позов до Управління Пенсійного фонду України у місті Славутич Київської області та зобов'язано пенсійний орган провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 22.07.2009, однак, на день звернення до суду з даним позовом, відповідач не здійснив перерахунок та виплату її пенсії чим позбавив передбачених законом гарантій.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.05.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Представник відповідача в письмовому відзиві, поданому до суду, позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що на виконання рішення Славутицького міського суду Київської області, пенсійним органом було проведено перерахунок пенсії по інвалідності позивача в розмірі фактичних збитків з урахуванням доплати за період з 22.07.2009 по 08.10.2009. Крім того відповідач зазначив, що пенсійним органом було надано Управлінню державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області інформацію про здійснення нарахування на виконання вищезазначеного рішення суду, де вказано не виплачену суму в розмірі 8774,81 грн. Дана сума коштів включена у документи на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 №440 «Про затвердження порядку погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою», тому не включається у додаткові відомості на виплату пенсії, оскільки їх облік в подальшому ведеться в реєстрі судових рішень. Розмір пенсії виплачується згідно вимог чинного законодавства України.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Постановою Славутицького міського суду Київського області від 08.10.2009 по справі № 2-а/238/2009 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в місті Славутичі Київської області про неправомірні дії посадової особи, адміністративний позов задоволено частково, визнано незаконними дії УПФУ в м. Славутичі Київської області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1, як інваліду 2 групи, захворювання якої, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно ст.ст. 49, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, віднесеної до учасників ЛНА ЧАЕС 1 - категорії з 22 липня 2009 року, зобов'язано УПФУ м. Славутича Київської області зробити ОСОБА_1 перерахунок пенсії як особі, віднесеної до учасників ЛНА ЧАЕС 1-ої категорії по інвалідності 2 групи, захворювання якої, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та встановити щомісячний розмір державної пенсії з 22 липня 2009 року 3984 гривні та зобов'язати УПФУ м. Славутича Київської області зробити ОСОБА_1 перерахунок з щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю як особі, віднесеної до учасників ЛНА ЧАЕС 1-ої категорії у розмірі, передбаченому Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з 75 % мінімальної пенсії за віком та встановити щомісячний розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю з 22 липня 2009 року у розмірі - 373 гривні 50 копійок. Стягнути з УПФУ в м. Славутичі Київської області недонараховану та недоплачену ОСОБА_1 державну пенсію з 22.07.2009 року по 08.10.2009 року, виходячи з розміру державної пенсії 3984 гривні з урахуванням фактичних виплат та сягнути з УПФУ в м. Славутичі Київської області недонараховану та недоплачену ОСОБА_1 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з 22.07.2009 року по 08.10.2009 року, виходячи з розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, - 373 гривні 50 копійок з урахуванням фактичних виплат.
Постановою Апеляційного суду Київської області від 21.09.2011 зазначену постанову Славутицького міського суду Київської області було частково змінено: виключено з абзаців 3, 4, 5, 6 резолютивної частини постанови Славутицького міського суду Київської області від 08.10.2009 визначену судом конкретну суму перерахунку та виплати державної та додаткової пенсій, а саме: 3984 гривні, 373 гривні 50 копійок, 3984 гривні, 373 гривні 50 копійок і зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної пенсії, яка не може бути нижчою ніж вісім мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком відповідно до вимог ст. ст. 49, 50 та ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 22 липня 2009 року по 08 жовтня 2009 року.
15 листопада 2012 року Славутицьким міським судом Київського області, за заявою стягувача, для примусового виконання зазначеної постанови було видано виконавчий лист від 21.09.2011 № 2-а-238/09/1023.
Як убачається з матеріалів справи, виконавчий лист від 21.09.2011 № 2-а-238/09/1023 надійшов до Управління Пенсійного Фонду України в місті Славутичі Київської області 22.07.2013.
Пенсійним органом, на виконання вимог зазначеної постанови, було винесено розпорядження від 26.07.2013 по особовому рахунку № 106792, згідно якого позивачу було здійснено перерахунок пенсії, за період з 22.07.2009 по 08.10.2009.
З метою забезпечення свого права на належне виконання рішення суду, позивач звернулась до виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області з заявою про стягнення заборгованості, до якої додала постанову Славутицького міського суду Київського області від 08.10.2009 по справі № 2-а/238/2009.
27 лютого 2018 року на адресу відповідача від Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області надійшло Повідомлення від 05.09.2016 № 38598-2-25/2 про прийняття на облік постанови Славутицького міського суду Київського області від 08.10.2009 по справі № 2-а/238/2009, відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 № 440 "Про затвердження порядку погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою", та повідомило, що після надходження суми заборгованості, пакет документів буде переданий до Головного управління Державної казначейської служби України в Київській області.
На виконання зазначеного Повідомлення, пенсійним органом було направлено на адресу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області довідку про здійснення нарахування на виконання рішення суду, де зазначено розмір нарахованої, але не виплаченої суми доплат за період з 22.07.2009 по 08.10.2009 у сумі 8774,81 грн. (з урахуванням виплачених сум).
У лютому 2018 року позивач звернулась до Начальника Управління Пенсійного фонду України в місті Славутичі Київської області з заявою в якій просила нарахувати та виплатити їй пенсійне забезпечення, відповідно до постанови Апеляційного суду Київської області від 21.11.2011 по справі № 2-а/238/2009.
Розглянувши заяву позивача, пенсійний орган, листом від 27.03.2018 № 30/Д-03, повідомив їй, що на виконання постанови Апеляційного суду Київської області від 21.11.2011 по справі № 2-а/238/2009, Управлінням Пенсійного фонду України в місті Славутичі Київської області проведено перерахунок пенсії з 22.07.2009. Дана сума коштів включена у документи на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 №440 «Про затвердження порядку погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою», тому не включається у додаткові відомості на виплату пенсії, оскільки їх облік в подальшому ведеться в реєстрі судових рішень. Розмір пенсії виплачується згідно вимог чинного законодавства України.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Гарантії держави щодо виконання судових рішень і виконавчих документів, визначених у Законі України «Про виконавче провадження», та особливості їх виконання, регламентовані Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05 червня 2012 року №4901-VI з наступними змінами та доповненнями у редакції, яка була чинна на час виникнення спірних правовідносин (далі по тексту - Закон України №4901-VI).
Відповідно до частини 1 статті 3 названого Закону виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Частиною 4 зазначеної статті закріплено, що перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №4901-VI цей Закон набирає чинності з 1 січня 2013 року.
У пункті 3 названого розділу передбачено, що виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, які видані або ухвалені до набрання чинності цим Законом, подаються до органу державної виконавчої служби протягом шести місяців з дня набрання чинності цим пунктом. Якщо рішення суду про стягнення коштів або виконавчі документи за цими рішеннями, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, не було подано в строк, встановлений цим пунктом, це не є підставою для відмови у виконанні даного судового рішення.
Заборгованість погашається в такій черговості:
у першу чергу погашається заборгованість за рішеннями суду щодо пенсійних та соціальних виплат, про стягнення аліментів, відшкодування збитків та шкоди, завданих внаслідок злочину або адміністративного правопорушення, каліцтва або іншого ушкодження здоров'я, а також у зв'язку з втратою годувальника;
у другу чергу погашається заборгованість за рішеннями суду, пов'язаними з трудовими правовідносинами;
у третю чергу погашається заборгованість за всіма іншими рішеннями суду.
З метою реалізації наведеного, Кабінет Міністрів України 03 вересня 2014 року прийняв постанову №440, якою затвердив Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою (далі по тексту - Порядок №440).
Передача рішень до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, тобто до головних управлінь Казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, здійснюється відповідальною особою на підставі акта приймання-передавання (додаток).
Акт приймання-передавання підписується відповідальною особою органу державної виконавчої служби та особою, визначеною керівником органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та затверджується керівниками зазначених органів.
Відповідно до пункту 20 Порядку №440 погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року №845 (далі по тексту - Порядок №845).
Пунктом 47 Порядку №845 передбачено, що безспірне списання коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів, здійснюється Казначейством на підставі поданих:
1) органом Казначейства: документів та відомостей, надісланих стягувачами та боржником; інформації про неможливість виконання безспірного списання коштів з рахунків боржника;
2) керівником органу державної виконавчої служби зазначених у пункті 7 цього Порядку документів та відомостей.
Згідно з пунктом 48 Порядку №845 для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 47 цього Порядку в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок.
Перерахування коштів стягувачу здійснюється Казначейством у тримісячний строк з дня надходження необхідних документів та відомостей.
Пунктом 49 Порядку № 845 також закріплено, що у разі коли для здійснення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктами 47 і 50 цього Порядку необхідні додаткові кошти понад обсяг відповідних бюджетних призначень, Казначейство подає протягом 10 днів з дня надходження виконавчих документів Мінфіну пропозиції щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України.
Пунктом 50 Порядку № 845 також передбачено, що за порушення встановленого законом строку перерахування коштів компенсація нараховується Казначейством, якщо боржником є державний орган.
Компенсація виплачується Казначейством на підставі рішення або постанови про виплату компенсації за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів.
У рішенні (постанові) про виплату компенсації зазначаються:
назва і дата видачі виконавчого документа, найменування органу, що його видав;
повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та по батькові (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), код згідно з ЄДРПОУ або податковий номер (для юридичних осіб), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) або серія і номер паспорта для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття такого номера, реквізити рахунків стягувача і боржника;
дата надходження документів та відомостей, необхідних для перерахування коштів, дата закінчення встановленого законом строку для перерахування коштів, дата перерахування коштів стягувачу;
строк прострочення платежу;
реквізити рахунка, з якого здійснюється безспірне списання;
спосіб перерахування коштів стягувачу;
сума нарахованої компенсації.
Рішення про виплату компенсації затверджується Головою Казначейства, а постанова - керівником органу державної виконавчої служби.
З метою реалізації Закону України №4901-VI та Порядку №845 Державною казначейською службою України 19 квітня 2013 року видано наказ №63 «Про здійснення безспірного списання коштів державного бюджету з рахунків боржника та за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів» (далі по тексту - Наказ №63).
Відповідно до зазначеного наказу, Головні управління Казначейства:
- у разі передачі органами державної виконавчої служби рішень відповідно до Порядку №440, організовують прийняття таких рішень, підписання та затвердження таких актів приймання - передачі;
- забезпечуються облік і зберігання судових рішень до настання їх черги виконання за бюджетною програмою КПКВ 350404 «Забезпечення виконання рішень суду, що гарантовані державою»;
- не раніше ніж за два місяці до настання черги для виконання судового рішення, супровідним листом направляють до Казначейства документи, що стосуються їх виконання за бюджетною програмою КПКВ 350404 «Забезпечення виконання рішень суду, що гарантовані державою».
Отже, з наведених вище положень убачається, що відповідальним за виконання судового рішення, що гарантоване державною, яким є постанова Апеляційного суду Київської області від 21.11.2011 по справі № 2-а/238/2009, є саме Державна казначейська служба України (Казначейство), яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року № 215, є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.
Як було встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, Управління Пенсійного фонду України в місті Славутичі Київської області направило на адресу Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області довідку про здійснення нарахування на виконання вищевказаного рішення суду, де зазначило розмір нарахованої, але не виплаченої суми пенсії позивача. Таким чином, сума коштів, нарахованих на виконання постанови суду, відображена в довідці, яку було направлено до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області для внесення до Реєстру Рішень, виконання яких гарантується державою, у зв'язку з чим знята з обліку в пенсійному органі.
Таким чином, аналізуючи встановлені судом обставини та норми законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що Управління Пенсійного фонду України в місті Славутичі Київської області не уповноважене здійснювати виплати перерахованої суми пенсії (основної та додаткової) на виконання судового рішення, яке гарантується державою та виконується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 440.
За таких обставин, позовні вимоги є безпідставними, а позов задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Василенко Г.Ю.