Рішення № 75139845, 06.07.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.07.2018
Номер справи
809/945/18
Номер документу
75139845
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" липня 2018 р. справа № 809/945/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Микитюка Р.В., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом виконувача обов`язків керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури до ТзОВ "Європа -Транс-ЛТД" про стягнення заборгованості за проїзд в сумі 14 968,45 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

01.06.2018 виконувач обов`язків керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури звернувся до суду з позовом до ТзОВ "Європа -Транс ЛТД" про стягнення плати за проїзд в сумі 14968,45 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами здійснення габаритно-вагового контролю посадовими особами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки складено акти про перевищення транспортними засобами відповідача нормативних вагових параметрів, довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю та сформовано розрахунки плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в розмірі 220,35 євро, що станом на день проведення розрахунку складає 7 322,23 грн., та в розмірі 230,10 євро, що станом на день проведення розрахунку складає 7 646,22 грн., що в загальній сумі складає 14968,45 грн. Оскільки вказана сума відповідачем добровільно не була сплачена, позивач просить стягнути її в судовому порядку.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.06.2018 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Зазначена ухвала отримана представником відповідача 11.06.2018, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу (а.с. 51).

Відповідач своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Розглянувши матеріали адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши наявні в матеріалах адміністративної справи письмові докази, суд зазначає наступне.

Частиною 3 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно частини 5 статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Оскільки чинним законодавством не передбачено можливість звернення органів Укртрансбезпеки до суду з позовом про стягнення заборгованості, у випадку несплати у добровільному порядку, то вимога першого заступника керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури про стягнення з відповідача плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування є правомірною.

З приводу обставин справи, суд зазначає наступне.

Встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "Європа-Транс ЛТД" 03.10.2003 зареєстроване як юридична особа, що підтверджується копією Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 23.05.2018 (а.с. 23-31).

20.02.2018 посадовими особами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки за участю водія ОСОБА_1 здійснено габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автодорозі Р-03 під`їзд до автомобільної дороги М-03 км 3-500, с. Лукоші, Баришівський район, в ході якого було проведено контрольне зважування автомобіля марки SCANIA, модель НОМЕР_5, реєстраційний номер НОМЕР_1 та причепа WIELTON PS3W, номерний знак НОМЕР_2. Суб'єктом щодо якого здійснювалась перевірка був ТОВ "Європа-Транс ЛТД", м. Івано-Франківськ, вул. Промислова, 29/24. Згідно товарно-транспортної накладної №757278 від 20.02.2018 вбачається, що ТОВ "Європа-Транс ЛТД" здійснювало перевезення кукурудзи з пункту навантаження с. Лукоші Баришівський район Київська область до м. Миколаїв. вул. Заводська, 23.

За результатами зважування автомобіля, який здійснював перевезення вантажу (кукурудза) та рухався по маршруту: с. Лукоші Баришівський район Київська область до м. Миколаїв. вул. Заводська, 23, встановлено перевищення нормативних вагових параметрів, в якому нормативно допустима вага становить 40 т, тоді як фактична 66 т 500 кг, нормативно допустиме навантаження на здвоєні осі становить 16 т, тоді як фактична становить 25,690 т та 20,940 т на здвоєні осі, що підтверджується довідкою від 20.02.2018 про результати здійснення габаритно-вагового контролю.

Вказане порушення зафіксовано старшим державним інспектором Київським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки ОСОБА_2, в акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0017123 від 20.02.2018, додатком до якого є розрахунок №1 від 23.02.2018 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, та нараховано плату за проїзд в розмірі 220,35 євро, що станом на день проведення розрахунку 23.04.2018 згідно курсу НБУ складає 7 322,23 грн.

Також, 20.02.2018 посадовими особами Київського міжрегіонального управління за участю водія ОСОБА_3 здійснено габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автотодорозі Р-03 під`їзд до автомобільної дороги М-03 км. 3-500, с. Лукоші, Баришівський район, в ході якого було проведено контрольне зважування автомобіля марки SCANIA, модель Р400СВ6XHSZ, реєстраційний номер НОМЕР_3 та причепа WIELTON PS3W, номерний знак НОМЕР_4. Суб'єктом щодо якого здійснювалась перевірка був ТОВ "Європа-Транс ЛТД", м. Івано-Франківськ, вул. Промислова, 29/24. Згідно товарно-транспортної накладної №757280 від 20.02.2018 вбачається, що ТОВ "Європа-Транс ЛТД" здійснювало перевезення кукурудзи по маршруту с. Лукоші Баришівський район Київська область - автомобільна дорога Р-03 під`їзд до автомобільної дороги М-03 км 3+ 500.

За результатами зважування автомобіля, який здійснював перевезення вантажу (кукурудза) та рухався по маршруту: с. Лукоші Баришівський район Київська область - - автомобільна дорога Р-03 під`їзд до автомобільної дороги М-03 км 3+ 500, встановлено перевищення нормативних вагових параметрів, а саме нормативно допустима вага становить 40 т, тоді як фактична 67,76 т, - нормативно допустиме навантаження на здвоєну вісь становить 16 т, тоді як фактична становить 26,28 т та 21.64 т, що підтверджується довідкою від 20.02.2018 про результати здійснення габаритно-вагового контролю.

Вказане порушення зафіксовано старшим державним інспектором Київським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки ОСОБА_4 в акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0017122 від 20.02.2018, додатком до якого є розрахунок №2 від 20.02.2018 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, та нараховано плату за проїзд в розмірі 230,10 євро, що станом на день проведення розрахунку 23.04.2018 згідно курсу НБУ складає 7 646,22 гривень.

Проаналізувавши обставини справи, мотивація суду зводиться до наступного.

Частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" встановлено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, за плату, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 3 Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 №387/2011, Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті (далі Укртрансінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури України. Укртрансінспекція входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, на перевезення яким видано ліцензію, міському електричному, залізничному транспорті, експлуатації автомобільних доріг загального користування.

Відповідно до пункту 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006, органом державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та - Севастопольське міські, районні управління.

Пунктом 4 даного Порядку визначено, що державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).

Відповідно до пункту 3 даного Порядку, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Підпунктом 4 пункту 2 Порядку №879 визначено, що габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів 18.01.2001 за №30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Згідно пункту 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України 10.10.2001 №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги -4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, 11 на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантажень на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 3 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Згідно пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30, рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Із матеріалів справи вбачається що, відповідач здійснював перевезення вантажу із перевищенням нормативних вагових параметрів, а саме нормативно допустимої ваги, яка становить 40 т, тоді як фактична складала 66,5т, нормативно допустимого навантаження на здвоєні осі, яка становить 16 т, як фактична становить 25,69 т та 20,94 т. В ході проведення перевірки автомобіля марки SCANIA, модель НОМЕР_5, реєстраційний номер НОМЕР_1 та причепа WIELTON PS3W, номерний знак НОМЕР_2, водієм автомобіля не надано дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України у разі перевезення тяжів з перевищенням вагових обмежень.

Також підтверджено матеріалами справи, що відповідач здійснював перевезення вантажу із перевищенням нормативних вагових параметрів, а саме нормативно допустимої ваги, яка становить 40 т., тоді як фактична складала 67,76 нормативно допустимого навантаження на здвоєні осі, яка становить 16 т, тоді як фактична становить 26,28 т та 21,64 т. В ході проведення перевірки автомобіля марки SCANIA, модель Р400СВ6XHSZ, реєстраційний номер НОМЕР_3 та причепа WIELTON PS3W, номерний знак НОМЕР_4, водієм автомобіля не надано дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України у разі перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень.

Пунктом 28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні визначено, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Згідно з п. 30 вказаного Порядку, плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою П = (Рзм + Рнв + х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів.

Згідно пункту 27 вказаного Порядку, плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку. Згідно розрахунку та №1 від 23.04.2018 плати за проїзд великовагових та (або) габаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, нараховано плату за проїзд в розмірі 220,35 євро та 230,10 євро, що відповідно до курсу НБУ євро/гривня на 23.02.2018 становить 1 євро / 33,52 грн., що складає 7 322,23 грн. та 7 646,22 грн., відповідно.

Пунктом 26 Порядку №879 встановлено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

02.03.2018 року Київським міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки скеровувався лист до ТОВ "Європа-Транс ЛТД" про необхідність здійснення оплати за проїзд великоваговим та (або) великогабаритним транспортним засобом згідно розрахунку №1 від 23.02.2018 року, також Київським міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки скеровувався лист до ТОВ "Європа-Транс ЛТД" про необхідність здійснення оплати за проїзд великоваговим та великогабаритним транспортним засобом згідно розрахунку №2 від 23.02.2018 року.

Доказів щодо оплати за проїзд від ТОВ "Європа-Транс ЛТД" суду не подано.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

Сплачений позивачем за подання даного адміністративного позову до суду судовий збір у розмірі 1 762,00 гривень згідно платіжного доручення №743 від 22.05.2018 не підлягає поверненню в силу приписів частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Європа-Транс ЛТД" (код ЄДРПОУ 32605152, вул. Промислова 29/20, м. Івано-Франківськ, 76018) на користь Державного бюджету України (отримувач: Головне управління Державного казначейства у Київській області, р/р 31110106700103 в ГУ ДКСУ у Київській області, МФО 821018, ЄДРПОУ 38007070) плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні в розмірі 14 968 (чотирнадцять тисяч дев`ятсот шістдесят вісім) гривень 45 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Микитюк Р.В.