Постанова № 7512172, 11.01.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
11.01.2010
Номер справи
2а-9606/09/8/0170
Номер документу
7512172
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

11.01.10Справа №2а-9606/09/8/0170 (14:30 год.) м. Сімферополь

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О. , при секретарі МалярК.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Прокурора Совєтського району АР Крим в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Совєтському районі АР Крим

до Закритого акціонерного товариства " Н-Перемога"

про стягнення

За участю сторін:

Від прокуратури – Горна Катерина Володимирівна, посвідчення №09194.

Від позивача – Бікіров Арсен Нариманович, довіреність №4/10-0 від14.09.2009р.

Від відповідача - не з’явився.

Суть спору: Прокурор Совєтського району АРКрим в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Совєтському районі АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Закритого акціонерного товариства«Н-Перемога» про стягнення заподіяних збитків у вигляді несплати податку з доходів фізичних осіб в розмірі 310433,70грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протягом декількох років здійснював виплати заробітної плати та інших доходів своїм працівникам, внаслідок чого відповідач, як податковий агент, нараховував і утримував податок з доходів фізичних осіб. Проте утриманий податок у повному обсязі до бюджету перераховано не було і він до цього часу знаходиться у розпорядженні відповідача.

Розгляд справи неодноразово відкладався на підставі ст.150 КАС України у зв’язку з неявкою відповідача або інших сторін у справі.

У судовому засіданні 11.01.2010р. відповідач визнав заборгованість у сумі 310433,70грн. та надав заяву про розстрочку виконання судового рішення, згідно якої у зв’язку з негативними наслідками фінансово – економічної кризи та причин, пов’язаних з наслідками форс – мажорних обставин природного характеру, просить надати розстрочку по стягненню заборгованості по податку з доходів фізичних осіб відповідно графіку:

-          лютий - 5000грн.;

-          березень - 5000грн.;

-          квітень - 5000грн.;

-          травень - 5000грн.;

-          червень - 5000грн.;

-          липень - 75000грн.;

-          серпень - 75000грн.;

-          вересень - 55000грн.;

-          жовтень - 50000грн.;

-          листопад - 30433,70грн.

Ухвалою від11.01.2010р. Окружний адміністративний суд АРКрим відмовив в задоволенні заяви про надання розстрочки виконання судового рішення.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін у справі, суд

ВСТАНОВИВ:

Закрите акціонерне товариство«Н-Перемога», код ЄДРПОУ 30909428, зареєстрований у якості юридичної особи Совєтською районною державною адміністрацією АРКрим 03.04.2000р. за адресою: 97223, АР Крим, Совєтський район, с. Завітне, вул.Октябрьська, 30, про що видане Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №545479 (а.с.5).

Закрите акціонерне товариство«Н-Перемога» є платником податків та зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування», та знаходиться на податковому обліку у Державній податковій інспекції у Совєтському районі АР Крим як платник податків, зборів (обов'язкових платежів).

Згідно зі статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування», платниками податків і зборів (обов’язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких відповідно до Законів України покладений обов’язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).

Згідно п. 3 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов’язкових платежів) зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов’язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Згідно з частиною 1 статті 20 Закону України «Про систему оподаткування» контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами в межах повноважень, визначених законами.

Відповідно до п. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Державною податковою інспекцією у Совєтському районі АРК, на підставі направлення від 08.12.2008р. №289/23-1 13.01.2009р. проведена планова виїзна документальна перевірка Закритого акціонерного товариства«Н-Перемога» з питання дотримання вимог податкового законодавства в період з 01.10.2007р. по 30.09.2008р., валютного та іншого законодавства в період з 01.10.2007р. по 30.09.2008р.

За результатами вищенаведеної перевірки були складені Акт №6/23-1/30909428 від13.01.2009р. та довідка від 13.01.2009р. №2/17-01/30909428 (а.с.15-23).

У результаті документальної перевірки встановлені наступні порушення: п.п.8.1.2. п.8.1 ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від22.05.2003р. №889-IV зі змінами та доповненнями, п.п.16.4.1 п.16.4. ст.16 Закону України«Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» №2181-III від21.12.2000р. зі змінами та доповненням, у зв’язку з чим ЗАТ«Н-Перемога» на суму податкового боргу нарахована пеня з розрахунку 120% річної дисконтної ставки НБУ, яка склала – 1047,26грн.; порушення п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від22.05.2003р. №889-IV зі змінами та доповненнями, у зв’язку з чим ЗАТ«Н-Перемога» донараховано податку з доходів фізичних осіб за період з 01.10.2007р. по 30.09.2008р. у сумі – 158,39грн. Заборгованість по податку з доході фізичних осіб склала 622291,76грн.

Судом встановлено, що постановою Господарського суду АРКрим №2-27/3582-2008А від05.05.2008р. з ЗАТ«Н-Перемога» було стягнено заборгованість по податку з доходів фізичних осіб за період з 01.04.2006р. по 30.09.2008р. у розмірі 311858,06грн. (а.с.24-25).

Таким чином, за відповідачем склалася податкова заборгованість у розмірі 310433,70грн.

Добровільно сума заборгованості з податку з доходів фізичних осіб відповідачем не сплачена, що стало підставою для звернення Прокурора Совєтського району АРК в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Совєтському районі АР Крим з позовом до суду.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. 121 Конституції України, норми якої мають найвищу юридичну силу і є нормами прямої дії, на органи прокуратури покладено представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених законом. Право на звернення прокурора до суду передбачене п. 6 ст. 20, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» та ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно положень ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» підставою представництва інтересів держави в суді є фактичне порушення або погроза порушення державних інтересів внаслідок протиправних дій фізичних або юридичних осіб. Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення та може здійснювати представництво на будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.

Частиною 1, 3 статті 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до підпункту 2.1.4 п. 2.1. статті 2 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обов’язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів. Отже, вони наділені компетенцією, визначеною підпунктом 2.2.1 пункту 2.2. статті 2 Закону здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зазначених податків.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» №509 від 04.12.1990 року завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція в Совєтському районі АР Крим уповноважена здійснювати контроль за додержанням податкового законодавства.

Закон України «Про державну податкову службу в Україні» передбачає стягнення до бюджетів і державних цільових фондів сум недоїмок, пені у випадках, порядку і розмірах, передбачених законами України.

Пунктом 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.

Фінансові (штрафні) санкції, суми недоїмки, пені, накладені (застосовані) органами державної податкової служби України, сплачуються платниками податків добровільно або стягуються у судовому порядку (Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення правового захисту громадян та запровадження механізмів в реалізації конституційних прав громадян на підприємницьку діяльність, особисту недоторканність, безпеку, повагу до гідності особи, правову допомогу, захист)».

Відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові органи є контролюючими органами та органами стягнення стосовно податків та зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.

Фінансовою основою місцевого самоврядування в державі є місцеві бюджети. Відповідно до ст. 62 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», держава гарантує органам місцевого самоврядування доходну базу, достатню для забезпечення населення послугами на рівні мінімальних соціальних потреб. Згідно зі ст. 63 Закону доходи місцевих бюджетів формуються за рахунок власних, визначених законом джерел та закріплених у встановленому порядку загальнодержавних податків, зборів та інших обов'язкових платежів. Одним із джерел формування доходної частини бюджетів сільських рад є податок з доходів фізичних осіб.

Територіальні управління Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку здійснюють розподіл зазначених коштів згідно із нормативами, встановленими статтею 65 Бюджетного кодексу України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів.

Відповідно до пункту 4 статті 14 Закону України «Про систему оподаткування» податок на доходи фізичних осіб віднесений до складу загальнодержавних податків.

Однак, відповідно до статті 35 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» в 2009р. податок з доходів фізичних осіб належить до доходів загального фонду місцевих бюджетів.

Нормативи відрахувань від податку з доходів фізичних осіб до місцевих бюджетів визначені статтями 65, 66 Бюджетного кодексу України, відповідно до яких зараховується: до бюджету Автономної Республіки Крим - 25 %, до районних бюджетів - 50%, до бюджетів міст районного значених, сіл, селищ чи їх об'єднань - 25 % від загального обсягу податку з доходів фізичних осіб, що стягується, згідно з Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб» на відповідній території.

Суд зазначає, що стосується порядку стягнення до бюджету податку з доходів фізичних осіб, то це питання входить до компетенції органу стягнення.

Згідно зі ст. 68 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та додатком № 8 до нього, органом, за яким закріплено контроль за справлянням (стягненням) податку з доходів фізичних осіб до місцевих бюджетів є Державна податкова адміністрація України.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб визначається Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб» № 889-ІV від 22.05.2003 р. (із змінами та доповненнями).

Відповідно до п.1.8. ст. 1 Закону № 889 наймана особа – це фізична особа, яка безпосередньо власною працею виконує трудову функцію виключно за дорученням або наказом працедавця згідно з умовами укладеного з ним трудового договору (контракту) відповідно до закону. При цьому усі вигоди від виконання такої трудової функції (крім заробітної плати такої найманої особи, інших виплат чи винагород на її користь, передбачених законодавством), а також усі ризики, пов'язані з таким виконанням або невиконанням, отримуються (несуться) працедавцем.

Відповідно до п.1.15. ст. 1 Закону № 889 податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

Відповідно до п.3.1. ст. 3 Закону № 889 об'єктом оподаткування резидента є: загальний місячний оподатковуваний дохід; чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального річного оподатковуваного доходу на суму податкового кредиту такого звітного року; доходи з джерелом їх походження з України, які підлягають кінцевому оподаткуванню при їх виплаті; іноземні доходи.

Відповідно до п.4.1. ст. 4 Закону № 889 загальний річний оподатковуваний дохід складається з суми загальних місячних оподатковуваних доходів звітного року, а також іноземних доходів, одержаних протягом такого звітного року.

Відповідно до п. 4.2.1. ст. 4 Закону № 889 до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються доходи у вигляді заробітної плати, інші виплати та винагороди, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового або цивільно-правового договору.

Відповідно до п. 8.1.1. ст. 8 Закону № 889 податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.

Відповідно до п. 8.1.2. ст. 8 Закону № 889 податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Відповідно до п. 19.2 ст. 19 Закону № 889 особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.

Зокрема, у разі коли податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) цього податку, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу (пп. 20.3.2 п. 20.3 ст. 20 Закону).

Згідно пункту 16.3.2 статті 16 Закону № 889 юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням своїх підрозділів, а уповноважений підрозділ за своїм місцезнаходженням, одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні розподільчі рахунки, відкриті в територіальних управліннях державного казначейства України.

У розрахунку кредитового сальдо ЗАТ«Н-Перемога», доданого до Акту №6/23-1/30909428 від13.01.2009р. та довідки від 13.01.2009р. №2/17-01/30909428 (додаток №2) зазначено, що сальдо по податку з доходів фізичних осіб станом на 30.09.2008р. по рахунку № 641 склало 622291,76грн.

Пунктом 16.3.5 статті 16 даного Закону передбачено, що відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного місцевого бюджету несе юридична особа або її уповноважений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.

Відповідно до підпункту 3.2.1 пункту 3.2 статті 3 Закони України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» у випадках, якщо платник податків згідно законам з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, яким обкладається інша особа, зокрема податки на доходи фізичних осіб, а також будь-які інші податки, утримувані з джерела виплати, сума таких податків вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді і який створюється від їх імені.

Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року N 2181-III (із змінами та доповненнями)є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до п. 1.2 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Пунктом 1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг (недоїмка) визначається як податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Оскільки податкове зобов'язання відповідача з податку на доходи фізичних осіб не було сплачене в установлені строки, таке зобов'язання визнається судом податковим боргом.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Як вбачається з матеріалів справи, відповідач не сплатив у повному обсязі податковий борг, не спростував жодних фактів з приводу необґрунтованості позовних вимог та доказів про сплату податкової заборгованості у повному обсязі суду не надав.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, Суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається та їх обґрунтування.

На підставі вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги прокурора Совєтського району АРК в інтересах держави в особіДержавної податкової інспекції в Совєтському районі АР Крим про стягнення заборгованості з податку з доходів фізичних осіб є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.

В судовому засіданні 11.01.2010р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

У повному обсязі постанову складено 13.01.2010 року.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства«Н-Перемога» (97223, АРК, Совєтський, с. Завітне, вул.Октябрьська, 30; ЄДРПОУ 30909428; р/р №26000121523 в Райффайзен банк Аваль у м.Києві, МФО380805, або з іншого рахунку) та перерахувати заборгованість по сплаті податку з доходів фізичних осіб у сумі 310433,70грн. до місцевого бюджету Совєтського районну АРКрим на р/р33214800700293 в ГУ ДКУ в АРК, МФО824026, ЄДРПОУ34740431, отримувач: місцевий бюджет Совєтського району, Завітненська сільська рада, код платежу 11010100.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя                               підпис           Кушнова А.О.

13.01.2010р.