
єдиний уніканий номер справи 423/3084/17
номер провадження 2а/423/16/18
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 червня 2018 року Попаснянський районний суд Луганської області
в складі: головуючого судді Архипенко А.В.
при секретарі Іваненко С.П.
розглянувши у судовому засіданні цивільну справу за адміністративним позовом
ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання незаконними дії управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області,-
ВСТАНОВИВ:
До Попаснянського районного суду Луганської області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області, в якому позивач просить суд:
- визнати дії відповідача щодо відмови у виплаті недоотриманої пенсії у період часу з 20.05.2014 року по 31.07.2014 року у розмірі 9067грн. незаконними;
- зобовязати відповідача виплатити недоотриману пенсію за період часу з 20.05.2014 року по 31.07.2014 року у розмірі 9067грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що починаючи з 20 травня 2014 року УПФУ у м. Первомайську Луганської області йому була призначена пенсія за віком на пільгових умовах. У зв'язку із складною ситуацією в Україні та на території де позивач мешкає, його пенсійна справа була переведена до УПФУ в Попаснянському районі Луганської області.
Відповідач почав виплачувати йому пенсійні виплати у жовтні 2014 року. На теперішній час позивачем не була отримана пенсія за період часу з 20.05.2014р. по 31.07.2014р. у розмірі 9067грн.
Позивач з цього приводу зазначає, що ігноруючи його право на щомісячне отримання пенсії, не вживаючи встановлених законом дій щодо виплати недоотриманої пенсії, відповідач вчинив бездіяльність, яка має бути визнана судом.
Позивач, не прибув у судове засідання, до початку судовго розгляду надав заяву, в якій розгляд справи просив проводити без його участі, просив задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, не прибув у судове засіданні, розгляд справи просив проводити без його участі. Від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначено наступне.
Гр. ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4. н., зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , перебуває на обліку в управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі з жовтня 2014 року на підставі постанови Верховної Ради України від 07.10.2014 року № 1693 «Про зміни в адміністративно-територіальному устрої Луганської області, зміну і встановлення меж Перевальського і Попаснянського районів Луганської області», згідно якої до адміністративного підпорядкування Попаснянського району Луганської області було передано ряд населених пунктів, у т.ч. м. Гірське.Виплата пенсії проводиться за електронними пенсійними справами без наявності паперових носіїв. Гр. ОСОБА_1 отримує пенсію за віком на пільгових умовах з 01.08.2014 року. Відповідно до інформації електронної бази даних одержувачів пенсій, нараховану ОСОБА_1 доплату за період з 20 травня 2014 року по 30 червня 2014 року та пенсію за липень 2014 року було нараховано управлінням Пенсійного фонду України в м. Первомайську на основну відомість липня 2014 року. Дата виплати пенсії в липні 2014 року - 14 число.Фінансування виплати пенсій м. Первомайська Луганської області та м. Гірське, яке
відносилось до нього, через вузли зв'язку здійснено по 14 липня 2014 року.Проте звітні документи з поштових відділень щодо виплаті пенсій за липень 2014 року
залишились на тимчасово окупованій території та до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області підрозділами УДППЗ «Укрпошта» не передавались.Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі не має
документального підтвердження неотримання пенсій громадянами, які перебували на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Первомайську та профінансованих Пенсійним фондом до 14 липня 2014 року.Згідно листа Пенсійного фонду України від 13.01.2015 року №872/02-40 виплата недоотриманої пенсії в м. Первомайську Луганської області за липень 2014 року здійснювалась особам , яким було встановлено виплатний період з 15 по 25 липня 2014 року.Враховуючи відсутність у відповідача підстав дл виплати пенсії, управління заперечує проти вимог позивача. У задоволенні позову ОСОБА_1 просять відмовити.(а.с.16)
Відповідно до частини девятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не зявилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи положення статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2
Позивач є пенсіонером за віком, йому призначена пенсія довічно та отримував пенсію в управлінні Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області до липня 2014 року включно (а.с.9, 10).
На звернення позивача до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області листом від 23.07.2017 № 30/В-14 роз'яснено про те, що відповідно до інформації електронної бази даних одержувачів пенсій, доплату за період з травня 2014 року по червень 2014 року та пенсію за липень 2014 року нараховано на основну відомість липня 2014 року управлінням ПФУ в м. Первомайську Луганської області, дата виплати позивача пенсії у липні 2014 року була на 14 число. Згідно листа Пенсійного фонду України від 13.01.2015 року за № 872/02-40 виплата недоотриманої пенсії у м. Первомайську Луганської області за липень 2014 року здійснювалась , якщо дата виплати пенсії була з 15 по 25 липня 2014 року . Тому станом на теперішній час підстав для виплати позивачу пенсії за липень 2014 року не має.(а.с.5)
На звернення позивача до Головного управління ПФУ в Луганській області листом від 11.09.2017 № 431/В-11 роз'яснено про те, що нарахування пенсії позивачу проводилось управлінням ПФУ в м. Первомайську Луганської області відповідно до встановленого графіку виплати пенсій -14 числа. Вирішити позитивно питання виплати пенсії за липень 2014 року пенсіонерам, дата виплати у яких, відповідно до встановленого графіку виплати та доставки пенсії з 04 числа по 14 числа місяця немає підстав, оскільки м.Первомайськ знаходиться на території, непідконтрольній українській владі, документацію про стан виплати до Головного управління не передано. (а.с.6)
На звернення позивача до Пенсійного фонду України листом від 10.10.2017 № 14206/В-11 роз'яснено про те, що пенсія за період з 20.05.2014 по 31.07.2014 позивачу нарахована на відомості липня 2014 року, які у встановленому порядку були передані управлінням ПФУ в м. Первомайську Луганської області для виплати пенсій до відповідних вузлів (центрів) поштового зв'язку. Фінансування виплати пенсій в Первомайському районі Луганської області, до якого відносилося м. Гірське, через вузли зв'язку здійснено по 14 липня 2014 року. Проте звітні документи з вузлів зв'язку щодо виплати пенсій за липень 2014 року залишилися на непідконтрольній території та до управління ПФУ в Попаснянському районі Луганської області не передані підрозділами УДППЗ «Укрпошта». Підстав для виплати позивачу пенсій за період з 20.05.2014 року по 31.07.2014 року немає, оскільки відсутнє документальне підтвердження недоотриманої пенсії за липень 2014 року.(а.с.7-8)
Вважаючи зазначені листи УПФУ відмовою у задоволенні вимог про виплату недоотриманої пенсії, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Вирішуючи справу по суті заявлених позовних вимог суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообовязковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 5 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між субєктами системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообовязковим державним пенсійним страхуванням.
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Згідно зі статтею 10 Закону України Про пенсійне забезпечення 05.11.1991 № 1788-XII пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до частини першої статті 85 Закону України Про пенсійне забезпечення пенсії виплачуються без урахування одержуваного заробітку (прибутку) за місцем проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання.
За статтею 47 Закону № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеними у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
У статті 49 Закону № 1058-IV зазначені підстави припинення та поновлення виплати пенсії. Так, у частині першій цієї статті визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Як вбачається з матеріалів справи, остання виплата пенсії позивачу була здійснена у липні 2014 року (а.с.46).
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.
Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014.
Розпорядженням КМУ від 02.12.2015 № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, у який у розділі Луганська область включено м. Первомайськ, де знаходилась пенсійна справа позивача.
Відповідно до постанови Верховної Ради України від 07.10.2014 року № 1693 «Про зміни в адміністративно-територіальному устрої Луганської області, зміну і встановлення меж Перевальського і Попаснянського районів Луганської області», місто Гірське Луганської області передано до адміністративного підпорядкування Попаснянського району Луганської області.
При цьому, суд зауважує, що 06.08.2014 Правління Національного банку України прийняло Постанову № 466, якою встановлено: ураховуючи те, що на території Донецької та Луганської областей відповідно до постанови Правління Національного банку України від 23 липня 2014 року 436 починаючи з 24 липня 2014 року запроваджено надзвичайний режим роботи банківської системи, з метою запобігання загрози життю і здоров'ю працівників та клієнтів банків, забезпечення стабільності банківської системи, керуючись статтями 3, 27, 99 Конституції України, статтями 7, 15 Закону України "Про Національний банк України", статтею 66 Закону України "Про банки і банківську діяльність", Законом України "Про боротьбу з тероризмом", розділом I Інструкції щодо організації роботи банківської системи в надзвичайному режимі, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 22 липня 2014 року 435, Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України", Правління Національного банку України постановлено:
1. Банкам України призупинити здійснення усіх видів фінансових операцій у населених пунктах, які не контролюються українською владою.
2. Небанківським установам та національному оператору поштового зв'язку, які є платіжними організаціями внутрішньодержавних/міжнародних платіжних систем та/або їх учасниками, призупинити операції з приймання/виплати переказу коштів з/на території, які не контролюються українською владою.
Банки до повного відновлення діяльності вправі надавати клієнтам послуги за допомогою засобів мобільного обслуговування.
Згідно листа в.о. директора Луганської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку Укрпошта від 26.10.2017 № 594 з 07.11.2014 УДППЗ Укрпошта не здійснює пересилання пошти та тимчасово послуги поштового звязку не надаються у Луганській області, зокрема, у м. Первомайську.
Суд звертає увагу позивача на те, що право на пенсійне забезпечення здійснюється не тільки шляхом нарахування пенсії, а й фактичним отриманням нарахованих сум, що не можливо без відновлення роботи банківської системи на території населених пунктів, які не контролюються українською владою.
Відповідно до статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно з частиною першою статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (стаття 75 КАС України).
Положеннями статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини першої статті 8 КАС України усі учасники судового процесу є рівними перед законом і судом.
Суд зауважує, що позивач зі свого боку повинен не лише посилатися в позові на певні обставини, але й надавати відповідні докази на їх підтвердження. Будь-яких доказів щодо невиплати йому недоотриманої пенсії за період з 20.05.2014 по 31.07.2014 року включно (виписки з банківського рахунку тощо) позивачем до суду не надано.
В даному випадку позивачем не доведено ґрунтовності своїх вимог та відповідність їх діючому законодавству.
На підставі вищевикладеного у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Ухвалою суду від 09.11.2017 відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору у розмірі 640,00 грн за подання до суду позовної заяви до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганській області про визнання незаконними дії управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганській області в адміністративній справі № 423/3084/18 до ухвалення судового рішення у справі.
Згідно ч.2 ст. 133 КАС України - витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі
У звязку із відмовою у задоволенні позовних вимог судові витрати покладаються на позивача та підлягають стягненню.
Керуючись статтями 2, 7-9, 19, 20, 72-77, 90, 241-246, 250, 255, 295, пунктом 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання незаконними дії - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, який зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3, до Державного бюджету України (отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві, код банку отримувача 820019, рахунок отримувача 31215256700001, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір в сумі 640,00,80 грн (шістсот сорок грн. 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Попаснячнський районний суд Луганської області.
Суддя А.В. Архипенко