
Справа № 461/1540/17 Головуючий у 1 інстанції: Зубачик Н.Б.
Провадження № 22-ц/783/5299/17 Доповідач в 2-й інстанції: Ванівський О. М.
Категорія:81
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2018 року м. Львів
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Львівської області у складі: головуючого судді: Ванівського О.М.,
суддів: Цяцяка Р.П., Шеремети Н.О.,
секретаря:Цапа П.М.,
без участі сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові в залі суду цивільну справу за апеляційною скаргою Державної казначейської служби України на ухвалу Галицького районного суду м. Львова від 23 червня 2017 року про визнання дій неправомірними та зобов'язання до їх вчинення,-
в с т а н о в и л а:
В лютому 2017 року ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_4 звернувся в суд із скаргою на дії директора юридичного департаменту Державної казначейської служби України ОСОБА_5
В обґрунтування скарги покликався на те, що заявник скерувала до Державної казначейської служби України заяву про виконання рішення Галицького районного суду м. Львова від 26.12.2016 року у справі №461/3571/16-ц. 21 лютого 2017 року ДКСУ в особі директора юридичного департаменту ОСОБА_5, листом скерувало заяву про виконання рішення суду до Головного управління ДКСУ у Львівській області згідно Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників. Вважає невиконання Державною казначейською службою України виконавчого листа від 18.01.2017 року, виданого Галицьким районним судом м. Львова стягувачу ОСОБА_4 на підставі рішення від 26.12.2016 року у цивільній справі №461/3571/16-ц протиправним, у зв'язку із чим просила суд визнати неправомірними дії директора юридичного департаменту Державної казначейської служби України ОСОБА_5 щодо скерування супровідним листом від 21.02.2017 року вих. №5-10/1264-3036 до Головного управління ДКСУ у Львівській області виконавчого листа від 18.01.2017 року Галицького районного суду м. Львова, виданого стягувачу ОСОБА_4 на підставі рішення від 26.12.2016 року у цивільній справі №461/3571/16-ц, боржником за яким на суму 6791 грн. 99 коп. є Державна казначейська служба України та зобов'язати Державну казначейську службу України прийняти до виконання виконавчий лист від 18.01.2017 року Галицького районного суду м. Львова, виданий стягувачу ОСОБА_4 на підставі рішення від 26.12.2016 року у цивільній справі №461/35711/16-ц.
Ухвалою Галицького районного суду м. Львова від 23 червня 2017 року скаргу задоволено.
Визнано неправомірними дії директора юридичного департаменту Державної казначейської служби України ОСОБА_5, щодо скерування до Головного управління ДКСУ у Львівській області виконавчого листа від 18.01.2017 року, виданого Галицьким районним судом м. Львова стягувачу ОСОБА_4 на підставі рішення від 26.12.2016 року у цивільній справі №461/3571/16-ц, боржником за яким на суму 6791,99 грн. є Державна казначейська служба України.
Зобов'язано Державну казначейську службу України прийняти до виконання виконавчий лист від 18.01.2017 року, виданий Галицьким районним судом м. Львова, стягувачу ОСОБА_4 на підставі рішення від 26.12.2016 року у цивільній справі №461/3571/16-ц.
Ухвалу суду оскаржила Державна казначейська служба України.
В апеляційній скарзі, зазначає, що ухвала суду прийняте із порушенням норм матеріального та процесуального права та неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи. Покликається на те, що стягувач (скаржник) зобов`язаний був подати виконавчі документи на виконання до органу Казначейства за місцезнаходженням органу державної влади, внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності якого заподіяно шкоду, проте подав такі документи безпосередньо до Казначейства. Останнє в свою чергу скерувало згадані вище виконавчі документи (з метою дотримання вимог порядку (п. 36 Порядку) та вжиття відповідних заходів) до органу Казначейства за місцезнаходженням органу державної влади, внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності якого заподіяно шкоду, а саме Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області. Крім того, зазначає, що позивач не надав суду будь-яких доказів, які б свідчили про протиправні дії директора юридичного департаменту Державної казначейської служби України ОСОБА_5, щодо скерування до Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області виконавчого листа від 18.01.2017 року, виданого Галицьким районним судом м. Львова стягувачу ОСОБА_4 на підставі рішення від 26.12.2016 у цивільній справі № 461/3571/16-ц, боржником за яким є Державна казначейська служба України та в чому така полягала, а лише керувався трактуванням норм чинного законодавства на власний розсуд. Крім того, зазначає, що посилання скаржника та й зокрема суду на Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» є безпідставним, а дана категорія рішень виконується на загальних підставах. Враховуючи наведене просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та ухвалити нову, якою у задоволенні скарги відмовити.
В судове засідання скаржник ОСОБА_4 та її представник ОСОБА_3, представник заінтересованої особи Державної казначейської служби України не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи, заяв про відкладення розгляду справи від сторін не поступило, поважності причин неявки в судове засідання ними не надано, а тому в силу вимог ч.2 ст. 372 ЦПК України, колегія суддів вважає за можливе проводити розгляд справи у відсутності сторін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити з таких підстав.
Матеріалами справи та судом встановлено, що рішенням Галицького районного суду м. Львова від 26.12.2016 року у справі №461/3571/16-ц, задоволено позов ОСОБА_4 до Галицького ВДВС м. Львова ГТУЮ у Львівській області, Державної казначейської служби України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_6 про стягнення коштів на відшкодування шкоди, завданої незаконними діями під час примусового виконання рішення. Ухвалено стягнути на користь ОСОБА_4 з Державного казначейства України за рахунок Державного бюджету України шляхом списання з єдиного казначейського рахунку коштів у сумі 6791,99 грн. на відшкодування матеріальної шкоди.
10 лютого 2017 року адвокат ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_4 звернувся до Державної казначейської служби із заявою про виконання рішення суду, у якій просив прийняти до виконання виконавчий лист від 18.01.2017 року, виданий Галицьким районним судом м. Львова на підставі рішення від 26.12.2016 року.
Згідно супровідного листа директора Юридичного департаменту Державного казначейства України від 21.02.2017 року, заяву адвоката ОСОБА_3 з оригіналами виконавчих листів скеровано до Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області, з метою здійснення заходів, передбачених Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №845 від 03.08.2011 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження» рішення суду про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Згідно п. 9 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України рішення суду про стягнення (арешт) коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно Казначейством України (Державною казначейською службою України). Зазначені рішення передаються до Казначейства України для виконання.
Безспірне списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) здійснюється Казначейством України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень, щодо видатків бюджету - в межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань.
Відшкодування відповідно до закону шкоди, завданої фізичній чи юридичній особі внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади (органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування), а також їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень, здійснюється державою (Автономною Республікою Крим, органами місцевого самоврядування) за рахунок коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) в межах бюджетних призначень за рішенням суду у розмірі, що не перевищує суми реальних збитків, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013р. № 45), затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, який визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
Відповідно до п. 36 Порядку у разі здійснення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 35 цього Порядку стягувачі подають документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку, до органу Казначейства за місцезнаходженням органу державної влади, внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності якого заподіяно шкоду.
Орган Казначейства повідомляє зазначеному органу протягом п'яти робочих днів після надходження документів про їх надходження.
Згідно п. 37 Порядку орган прокуратури та орган державної влади, зазначені у пункті 36 цього Порядку, подають протягом 15 робочих днів органові Казначейства документи (відомості), що можуть бути підставою для зупинення безспірного списання коштів державного бюджету і їх перерахування на рахунок стягувача.
Після закінчення такого строку орган Казначейства надсилає протягом п'яти робочих днів до Казначейства зазначені документи (відомості).
Відповідно до пп. 38, 39 Порядку для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 35 цього Порядку в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок.
Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється Казначейством за рахунок і в межах бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на зазначену мету.
У разі коли для здійснення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 35 цього Порядку необхідні додаткові кошти понад обсяг відповідних бюджетних призначень, Казначейство подає протягом одного місяця з дня надходження виконавчих документів Мінфіну пропозиції щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України або виділення коштів з резервного фонду державного бюджету на зазначену мету.
Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється з дати набрання чинності законом про внесення змін до закону про Державний бюджет України або рішенням про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету.
Враховуючи вищенаведені положення, стягувач (скаржник) зобов'язаний був подати виконавчий лист від 18.01.2017 року, виданий Галицьким районним судом. Львова на підставі рішення від 26.12.2016 року, на виконання до органу Казначейства за місцезнаходження органу державної влади, внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності якого заподіяно шкоду, проте подав такі документи безпосередньо до Казначейства, яке в свою чергу згідно п. 36 Порядку скерувало згадані виконавчі документи до Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області.
Головним управлінням Державної казначейської служби України у Львівській області після вжиття відповідних заходів виконавчі документи 27.03.2017р. передані до Казначейства для продовження здійснення виконання.
Як встановлено, виконавчий документ стягувачу не повертався та перебував на виконанні, проте судом першої інстанції не взято до уваги пояснення про те, що Казначейством вживаються заходи на виконання виконавчого документа,
За таких обставин, враховуючи, що скаржником не надано суду доказів, які б свідчили про протиправні дії директора юридичного департаменту Державної казначейської служби України ОСОБА_5 щодо скерування до Головного управління ДКСУ у Львівській області виконавчого листа від 18.01.2017 року, ухвала суду підлягає скасуванню із постановленням нової постанови про відмову у задоволенні скарги.
Керуючись ст.ст. 367, 368, п.2 ч.1 ст.374, 376, 381 - 384 ЦПК України, колегія суддів, -
п о с т а н о в и л а :
апеляційну скаргу Державної казначейської служби України - задовольнити.
Ухвалу Галицького районного суду м. Львова від 23 червня 2017 року - скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні скарги відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскарженою у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повної постанови.
Повний текст постанови складено 25.06.2018 року.
Головуючий: О.М.Ванівський
Судді: Р.П. Цяцяк
Н.О. Шеремета