
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 липня 2018 р. Справа № 818/2080/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/2080/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 18.05.2018 № 38 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років;
- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років, згідно з розрахунком Головного управління Національної поліції в Сумській області від 03.05.2018, з моменту звернення до Головного управління національної поліції в Сумській області із заявою про призначення пенсії за вислугу років, а саме з 12.09.2017.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 11.09.2017 відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Сумській області від 07.09.2017 № 336 о/с його було звільнено зі служби в поліції, на час звільнення, як зазначає позивач, він мав достатню вислугу для призначення пенсії за вислугою років.
З метою призначення пенсії, позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Сумській області з проханням підготувати та подати до органів Пенсійного фонду України відповідні документи для призначення йому пенсії за вислугу років. Однак, відповідно до отриманої відповіді, Головне управління Національної поліції в Сумській області відмовило позивачу у направленні вказаних документів, оскільки на момент звільнення позивач не мав достатньої вислуги років для призначення пенсії.
Для захисту порушених прав позивач звернувся до Зарічного районного суду м. Суми з позовом про визнання дій Головного управління Національної поліції в Сумській області в Сумській області протиправними та зобов’язання підготувати та направити до органів Пенсійного фонду України необхідні документи для призначення йому пенсії за вислугу років. Рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 17.01.2018 по справі № 591/7023/17 позовні вимоги позивача були задоволені в повному обсязі. На виконання вказаного рішення суду Головним управлінням Національної поліції в Сумській області складено та направлено на адресу відповідача розрахунок вислуги років на пенсію підполковника поліції ОСОБА_1, начальника відділу служби «102» управління інформаційної підтримки та координації поліції «102» ГУНП в Сумській області для призначення пенсії за вислугу років. Згідно вказаного розрахунку, вислуга років для призначення пенсії на 11.09.2017 становить 28 років 02 місяці 19 днів.
Однак, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 18.05.2018 № 38 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років, у зв’язку з відсутністю необхідної для призначення пенсії календарної вислуги 23 роки і більше, передбаченої п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», для осіб начальницького і рядового складу Національної поліції України.
Позивач вважає, що вказана відмова є протиправною, у зв’язку із чим звернувся до суду за захистом своїх прав.
Відповідач, заперечуючи проти задоволення позову надав відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що позовні вимоги позивача є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки на час звільнення, позивач не набув права на призначення пенсії за вислугою років, у зв’язку з тим, що відповідно до наданих документів вислуга років на день звільнення позивача у календарному обчисленні складала 20 років 03 місяці 03 дні з потрібних 23 календарних років.
Ухвалою від 01.06.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що в період з 13.11.1998 по 06.11.2015 ОСОБА_1 проходив службу в Управлінні міністерства внутрішніх справ України в Сумській області на посадах рядового та середнього начальницького складу, в період з 07.11.2015 по 11.09.2017 на посадах середнього складу у Головному управлінні Національної поліції в Сумській області.
Відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Сумській області від 07.09.2017 № 336 о/с, позивача з 11.09.2017 було звільнено зі служби в поліції на підставі пункту 4 (у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію».
Згідно витягу з наказу Головного управління Національної поліції в Сумській області від 07.09.2017 № 336 о/с, довідки УКЗ ГУНП в Сумській області та послужного списку станом на день звільнення, вислуга позивача в органах внутрішніх справ та Національної поліції України складає:
- в календарному обчисленні - 20 років 03 місяці 03 дні;
- у пільговому обчисленні - 07 років 11 місяців 16 днів (а.с. 15-16).
Таким чином, загальна вислуга позивача, з урахуванням вислуги років в пільговому обчисленні, складає 28 років 02 місяці 19 днів.
12.09.2017 позивач, відповідно до вимог пункту 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, звернувся до Головного управління Національної поліції в Сумській області із заявою, з метою підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України відповідних документів для призначення йому пенсії за вислугу років.
Листом від 18.09.2017 № 33/ц-23 Головне управління Національної поліції в Сумській області повідомило ОСОБА_1 про відмову у задоволенні його вимог. Підставою для відмови, стала відсутність у позивача календарної вислуги, необхідної для призначення йому пенсії за вислугу років.
Для захисту порушених прав позивач звернувся до Зарічного районного суду м. Суми з позовом про визнання дій Головного управління Національної поліції в Сумській області протиправними та зобов’язання підготувати та направити до органів Пенсійного фонду України необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
Рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 17.01.2018 по справі № 591/7023/17, яке набрало законної сили, позовні вимоги позивача були задоволені в повному обсязі (а.с. 31-32).
На виконання вказаного рішення суду Головним управлінням Національної поліції в Сумській області складено та направлено на адресу відповідача розрахунок вислуги років для призначення позивачу пенсії за вислугу років. Згідно вказаного розрахунку вислуга років для призначення пенсії станом на 11.09.2017 становить 28 років 02 місяці 19 днів (а.с. 25).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 18.05.2018 № 38 ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років, у зв’язку з відсутністю необхідної для призначення пенсії календарної вислуги 23 роки і більше, передбаченої п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», для осіб начальницького і рядового складу Національної поліції України, які звільнені у період з 01 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року (а.с.27).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно п. "б" ст. 1-2 Закону № 2262 право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Згідно ст. 12 вказаного Закону, пенсія за вислугу років призначається:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби:
- по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше;
- з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше;
- з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше;
- з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше;
- з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше;
- з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше;
- з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше;
- з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше;
- з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше;
- з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше;
- з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону. До вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п’яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Відповідно до ст. 17-1 цього Закону, порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно із ст. 17-2 зазначеного Закону обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом. Перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ. Національній поліції, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 затверджено "Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (далі - Порядок).
Згідно п. 3 вказаного Порядку, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, окрім іншого:
а) один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;
г) один місяць служби за сорок днів: особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та кримінально-виконавчої системи, які проходять службу у виправно-трудових установах, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, ізоляторах тимчасового тримання, приймальниках-розподільниках для осіб, затриманих за бродяжництво, спеціальних приймальниках для осіб, підданих адміністративному арешту, підрозділах конвойної служби міліції, та військовослужбовцям постійного складу, які проходять службу у дисциплінарних частинах, за переліками посад і на умовах, затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ, Міністерством юстиції. Центральним управлінням Служби безпеки. Міністерством оборони; час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.
З послужного списку позивача вбачається, що у період з 24.12.1996 по 11.09.2017 він проходив службу в Збройних силах України, ОВС та Національній поліції України у наступних підрозділах:
- у період з 24.12.1996 по 29.05.1998 - служба у Збройних силах України;
- у період з 13.11.1998 по 13.12.2007 - на посадах рядового та начальницького складу в підрозділі конвойної служби міліції УМВС України в Сумській області;
- у період з 14.12.2007 по 16.12.2008 - водій оперативного взводу спеціального миротворчого підрозділу МВС України в Косово Спеціального миротворчого центру;
- у період з 16.12.2008 по 18.05.2011 - на посаді начальницького складу в підрозділі конвойної служби міліції УМВС України в Сумській області;
- у період з 18.05.2011 по 27.09.2011 - на посаді начальницького складу Краснопільського РВ УМВС України в Сумській області;
- у період з 27.09.2011 по 07.11.2015 - на посадах начальницького складу в підрозділі патрульної служби Сумського міського відділу УМВС України в Сумській області;
- у період з 07.11.2015 по 11.09.2017 - на посадах середнього складу в Головному управлінні Національної поліції в Сумській області.
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області відмовляючи ОСОБА_1 у задоволенні його вимог, посилалося на те, що при призначенні пенсії за вислугою років повинна враховуватись лише календарна вислуга, без включення вислуги в пільговому обрахуванні. Враховуючи те, що позивач на дату звернення із заявою мав календарну вислугу меншу ніж 23 роки, то він не мав права на призначення такої пенсії в розумінні ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Однак, з аналізу Закону та Порядку вбачається, що приписи останніх не ставлять в залежність набуття права на пенсію за вислугою років від наявності відповідної кількості виключно календарної вислуги. Крім того, нормами зазначених нормативно - правових актів не встановлено виключень того, що роки вислуги в пільговому обрахуванні не можуть зараховуватись до вислуги років для призначення особі відповідної пенсії, а впливають лише на розмір пенсії.
Отже, після надходження відповідних документів з Головного управління національної поліції України в Сумській області про призначення пенсії ОСОБА_1, відповідач зобов'язаний був призначити останньому пенсію за вислугу років, оскільки, як зазначено вище, позивач має більше 28 років вислуги, у той час, як достатньою для призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону є вислуга 23 роки.
Враховуючи вищевикладене, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 244 КАС України, суд вирішуючи питання про розподіл судових витрат зазначає, що судові витрати не стягуються з жодної сторони, оскільки позивач при подані позову був звільнений від сплати судового збору, як учасник бойових дії, про понесення ним будь-яких інших судових витрат позивач не заявляв.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 (вул. 6-та Продольна, буд. 47, м. Суми, 40030, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 18.05.2018 № 38 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років, згідно з розрахунком Головного управління Національної поліції в Сумській області від 03.05.2018, з моменту звернення до Головного управління національної поліції в Сумській області із заявою про призначення пенсії за вислугу років, а саме з 12.09.2017.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Глазько