
Справа № 815/2035/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2018 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов’язання вчинити певні дії, стягнення компенсації моральної шкоди, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка виразилася у ненаданні відповіді на звернення позивача від 14.02.2018 року, зобов’язання відповідача надати відповідь на звернення від 14.02.2018 року, стягнення з відповідача 30000 грн. у якості компенсації моральної шкоди.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву.
Позивач в судове засідання не з’явився, надіслав заяву про розгляд справи без його участі. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 14.02.2018 року засобами електронної пошти він звернувся до голови Одеської обласної державної адміністрації з заявою, яку листом від 14.02.2018 року надіслано до Одеської міської ради, однак відповідь на заяву позивач на час звернення до суду не отримав, тобто, відповідачем допущена бездіяльність чим порушені вимоги ст. 20 Закону України «Про звернення громадян», що призвело до моральних страждань позивача та унеможливило функціонування його особистості на Конституційних засадах.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, надіслав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. З відзиву на позовну заяву (аркуші справи 17-23) вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки КУ «Міська поліклініка №6» підпорядковується департаменту охорони здоров’я Одеської міської ради, якому за резолюцією заступника міського голови від 26.02.2018 року звернення ОСОБА_1 від 14.02.2018 року направлено для розгляду та листом від 19.03.2018 року №4-З-168/4 Департамент охорони здоров’я Одеської міської ради проінформував ОСОБА_1 про розгляд електронного звернення надіславши йому відповідь по суті порушеного питання.
Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем 14 лютого 2018 року на електронну адресу Одеської обласної державної адміністрації направлена заява, пов’язана з розміщенням таблички в КУ «Міська поліклініка №6» із зазначенням електронної адреси для листування та проханням надати відповідь на зазначену позивачем електронну адресу (аркуш справи 6).
Відповідно до ст. ст. 5, 7 Закону України «Про звернення громадян» звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об’єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв’язку (електронне звернення).
Звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.
Одеською обласною державною адміністрацією, на підставі ч. 3 ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» заяву ОСОБА_1 надіслано за належністю до Виконавчого комітету Одеської міської ради, про що його повідомлено листом №3-646-ез-09 від 14.02.2018 року.
Згідно з абз. 6 п. п. 3.6 «Положення про виконавчий комітет Одеської міської ради», затвердженого рішенням Одеської міської ради від 21.12.2012 року №2428-VI виконавчий комітет координує діяльність департаментів, управлінь, відділів, та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ і організацій, що належать до комунальної власності, заслуховує звіти про роботу їх керівників.
Згідно з п. 2.3 «Положення про департамент охорони здоров’я Одеської міської ради», затвердженого рішенням Одеської міської ради від 16.04.2013 року №3287-VI, до повноважень департаменту належить здійснення контролю за діяльністю установ та підприємств охорони здоров’я комунальної власності територіальної громади м. Одеси.
Враховуючи зазначені обставини, за резолюцією заступника міського голови від 26.02.2018 року звернення позивача від 14.02.2018 року, яке надійшло до виконавчого комітету Одеської міської ради 22.02.2018 року, направлено на розгляд до Департаменту охорони здоров’я Одеської міської ради, яким зазначене звернення розглянуто та листом №4-З-168/4 від 19.03.2018 року позивачу надана відповідь (аркуш справи 24).
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
З наданої до суду відповідачем копії реєстраційного журналу пропозицій, заяв, скарг громадян департаменту охорони здоров’я Одеської міської ради 2018 року, відповіді Департаменту охорони здоров’я Одеської міської ради від 19.03.2018 року на звернення позивача від 14.02.2018 року, а також електронного повідомлення від 19.03.2018 року щодо направлення позивачу відповіді електронною поштою вбачається надання позивачу відповіді на його звернення в межах місячного строку, передбаченого ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» з моменту отримання звернення відповідачем (аркуші справи 24, 50-53).
Враховуючи зазначені обставини, суд не вбачає, в даному випадку, протиправної бездіяльності відповідача щодо не надання позивачу відповіді на його звернення від 14.02.2018 року та не вбачає підстав для зобов’язання відповідача надати таку відповідь, копія якої міститься в справі.
Відповідно до ст. 56 Конституції України кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.
У відповідності до ст. 1167 Цивільного кодексу України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини. Моральною шкодою визнаються страждання, заподіяні громадянинові внаслідок фізичного чи психічного впливу, що призвели до погіршення або позбавлення можливостей реалізації ним своїх звичок і бажань, погіршення відносин з оточуючими людьми, інших негативних наслідків морального характеру.
Враховуючи висновки суду про відсутність протиправної бездіяльності відповідача в спірних правовідносинах та не доведеність завдання позивачу моральної шкоди, не обґрунтування її розміру позивачем, позов в частині стягнення з відповідача моральної шкоди також задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 90, 243-246, 255 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 65049) до Одеської міської ради (пл. Думська, 1, м. Одеса, 65004) про визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка виразилася у ненаданні відповіді на звернення позивача від 14.02.2018 року, зобов’язання відповідача надати відповідь на звернення від 14.02.2018 року, стягнення з відповідача 30000 грн. у якості компенсації моральної шкоди – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л. І. Свида
.