Рішення № 75045224, 02.07.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2018
Номер справи
818/2021/18
Номер документу
75045224
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail inbox@adm.su.court.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 липня 2018 р. Справа №818/2021/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач), в якій просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення - премії та матеріальної допомоги, які були виплачені за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, та з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування відповідно до довіки від 20.10.2017 №19/119/5/73 виданої Сумським НДЕКЦ МВС України, і здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 06.11.2015, тобто з дати виникнення права на пенсійне забезпечення у зв'язку з виходом на пенсію.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та з 06.11.2015 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При обчисленні її пенсії відповідач не врахував фактично отримані нею у складі грошового забезпечення додаткові види грошового забезпечення, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, чим порушив її право на отримання пенсії у розмірі визначеному законом.

Ухвалою суду від 30.05.2018 позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У жовтні 2017 року позивач звернулась до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Сумській області із запитом про надання довідки про додаткові види грошового забезпечення із зазначенням відомостей про складові додаткових видів грошового забезпечення, які вона отримувала під час проходження служби перед звільненням.

Ліквідаційною комісією Управління МВС України в Сумській області вищевказаний запит було перенаправлено до Сумського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (а.с.14).

23.10.2017 позивач отримала листа від Сумського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України за вих. №19/119/5/13707 (а.с.15) та довідку від 20.10.2017 №19/119/5/73 про одноразові додаткові види грошового забезпечення (а.с.16).

Так, до зазначеної довідки було включено:

- 2013 рік, грудень - премія - 603,00грн;

- 2013 рік, грудень - матеріальна допомога - 500,00грн;

- 2014 рік, липень - матеріальна допомога - 500,00грн;

- 2014 рік, серпень - матеріальна допомога - 500,00грн;

- 2014 рік, листопад - матеріальна допомога - 500,00грн;

- 2014 рік, грудень премія - 586,00грн;

- 2014 рік, грудень - матеріальна допомога - 6 134,00грн;

- 2015 рік, березень - матеріальна допомога - 400,00грн;

- 2015 рік, липень - матеріальна допомога - 4 483,00грн;

- 2015 рік, жовтень - премія - 1043,00грн;

- 2015 рік жовтень - матеріальна допомога - 5 079,00грн.

В примітках до даної довідки було зазначено, що з усіх виплат, включених в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов’язкове державне страхування.

Вказані виплати не були включені до суми грошового забезпечення, на підставі якого

було нараховано пенсію ОСОБА_1

11.04.2018 позивач звернулася із заявою до відповідача з вимогою здійснити перерахунок та виплату їй пенсії з урахуванням довідки від 20.10.2017 № 19/119/5/73 про одноразові додаткові види грошового забезпечення - премій, матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань, матеріальних допомог на оздоровлення при наданні основної відпустки, які були виплачені їй за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, та з яких було сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне страхування, починаючи з 06.11.2015, тобто з дати виникнення права на пенсійне забезпечення у зв’язку з виходом на пенсію (а.с.17-18).

Листом від 24.04.2018 № 1387/Ш-Н відповідач відмовив у перерахунку пенсії позивача, мотивуючи відмову тим, що пенсія позивачу призначена відповідно до норм чинного законодавства та підстав для врахування до складу грошового забезпечення, згідно з яким обчислено пенсію, сум премій та матеріальних допомог на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення при наданні основної відпустки відсутні (а.с.19).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

З аналізу зазначених норм, суд вбачає, що премії, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення при наданні основної відпустки, є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Відтак, суд зазначає, що премії, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду 20.02.2018 по справі № 344/10887/17 (провадження К/9901/5497/17), від 10.04.2018 по справі № 205/4584/16-а (2а/205/3/17) (провадження К/9901/21851/18).

З огляду на викладене, суд вважає, що відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», позивач має право на перерахунок пенсії, з урахуванням сум премій, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 щодо неврахування при обчисленні пенсії додаткових видів грошового забезпечення, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Зважаючи на те, що до відповідача позивач звернулася 11.04.2018, суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 та вважає за необхідне зобов’язати ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки від 20.10.2017 №19/119/5/73 Сумського НДЕКЦ МВС України із включенням до отриманого грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, суми премій, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування, із урахуванням раніше виплаченої суми пенсії, за період з 11.04.2017 (12 місяців з дня звернення до відповідача).

Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, то суд зазначає наступне.

Частиною 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, вказаною статтею Кодексу адміністративного судочинства України встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.

Проаналізувавши обставини справи, суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по вказаній адміністративній справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи положення вказаних норм, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області суму судового збору в розмірі 704,80 грн., сплаченого згідно з квитанцією від 25.05.2018 № 0.0.1046218356.1 (а.с. 4).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 40020, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) про зобов'язання вчинити дії – задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії у відповідності до довідки Сумського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 20.10.2017 №19/119/5/73 про одноразові додаткові види грошового забезпечення, із включенням до отриманого грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, сум премій, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні основної відпустки, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування, із урахуванням раніше виплаченої суми пенсії, та провести виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії за період з 11.04.2017.

У задоволенні інших вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 40020, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору в розмірі 704,80 грн (сімсот чотири гривні 80 коп.).

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.В. Савицька