Рішення № 75045208, 13.06.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.06.2018
Номер справи
818/1431/18
Номер документу
75045208
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 червня 2018 р. Справа №818/1431/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,

позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/1431/18

за позовною заявою ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, у якій просить суд:

- визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу у виправленні помилки в нарахованій пенсії, шляхом проведення перерахунку, на підставі достовірної довідки про додаткові види грошового забезпечення №70 від 08.02.2018 та на підставі грошового атестата №3 від 25.06.2011 про основні види грошового забезпечення, за останньою штатною посадою перед звільненням та виходом на пенсію, виданих 24-ю ДПРЧ м. Тростянець та зобов’язати відповідача виправити помилку шляхом проведення перерахунку розміру пенсії позивача в розмірі 90% грошового забезпечення на підставі достовірної довідки про додаткові види грошового забезпечення №70 від 08.02.2018 та на підставі грошового атестата №3 від 25.06.2011 про основні види грошового забезпечення;

- зобов’язати відповідача, після проведення перерахунку пенсії (виправлення помилки), виконати вимогу постанови КМУ від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо збільшення розміру пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, що відповідачу надана Територіальним управлінням МНС у Сумській області про розмір грошового забезпечення на 01.04.2012 за посадою, яку позивач обіймав в день звільнення зі служби;

- зобов’язати відповідача після перерахунку пенсії (виправлення помилки) виконати вимоги пунктів 1,2,4 постанови КМУ від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб";

- зобов’язати відповідача виплатити позивачу різницю між виплаченим та новим обрахованим розміром пенсії за період з 01.03.2017 по день перерахунку;

- зобов’язати відповідача проводити в подальшому нарахування та виплату пенсії позивачу у відповідності з чинними нормативно-правовими актами України.

Ухвалою суду від 19.04.2018 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він як пенсіонер перебуває на обліку з 2011 року в Головному управління Пенсійного фонду України в Сумській області і повинен отримувати пенсію по вислузі років в розмірі 90% грошового забезпечення згідно Закону України від 09.04.1992 №2262-ХП “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Пенсія призначена та виплачувалась з 26.06.2011 в сумі 2592,65 грн. на підс таві грошового атестата №3 від 25.06.2011 та, як зазначає позивач, на підставі недостовірної довідки від 25.06.2011 №3-9/670 про додаткові види грошового забезпечення, що складена 24-ю СДПЧ м. Тростянець, яка була надана ГУ ПФУ в Сумській області. З 01.01.2013р., після підвищення згідно постанови КМУ №355 від 23.04.2012 “Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, по даний час щомісячно ОСОБА_1 отримує пенсію в сумі 3004,40 грн. Позивач звертає увагу суду на те, що дані про грошове забезпечення внесені до довідки від 25.06.2011 №3-9/670 за 24 календарні мі сяці служби підряд, що передують місяцю (червню) 2011 року звільнення та виходу на пен сію. Вважає, що розмір його пенсії занижений, так як пенсія обрахована в порушення норм ч.3 ст.43 Закону України від 09.04.1992р. №2262-ХП “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (у редакції Закону України від 04.04.2006 № 3591-IV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» (да лі - Закон № 3591-IV), що була чинною на час призначення пенсії. З посиланням на зазначені норми законодавства, позивач стверджує, що Фактично обрахунок його пенсії повинен бути проведений посадовими особами ГУПФ на підставі грошового атестату про основні види грошового забезпечення та довідки про додаткові види грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, тобто, за травень 2011 року, як це ви значено частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ.

Позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії. Разом з завою від 22.02.2018 позивач подав до ГУПФ нову, як зазначає позивач - достовірну довідку № 70 від 08.02.2018 про додаткові види грошового забезпечення за травень 2011 року. За новою довідкою від 08.02.2018р., що була надана 24-ю державною пожежно-рятувальною частиною Управління Державної служби України з надзвичайних си туацій у Сумській області, про додаткові види грошового забезпечення позивача за останньою штатною посадою перед звільненням, грошове забезпечення ОСОБА_1 в травні 2011р. складає 5317,95 грн. з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов”язкове державне соціальне страхування у порядку встановленому КМУ. Таким чином, позивач вважає, що відповідачем має бути виправлено помилку у нарахуванні розміру пенсії шляхом проведення перерахунку його пенсії за поданою до ГУПФУ заявою від 22.02.2018р. і повинні бути враховані основні види грошового забезпечення, які внесені до грошового атестату №3 від 25.06.2011р. (оклад за посадою, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років), що разом складають суму 1582,00 грн., а також мають бути враховані додаткові види грошового забезпечення, що внесені до нової довідки №70 від 08.02.2018р. (надбавки, доплати, винагороди, індексація, премії, допомога, компенсації), що разом склали 5317,95грн.

При цьому, позивач зазначає, що при вислузі 34 роки, основний розмір його пенсії складає 90% від розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням (травень 2011 року) і повинен був становити починаючи з 26.06.2011р. - 6209,96 грн. (1582грн. + 5317,95грн.) х 90% = 6209,96грн.

З урахуванням постанови КМУ від 23.04.2012р. №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Постанова КМУ №355), як зазначає позивач, розмір його пенсії повинен був збільшитися на 35% або на суму 2173,48 (6209,96грн. х 35%). Але враховуючи вимоги постанови КМУ від 23.04.2012р. №335 розмір пенсії не може перевищувати розмір пенсії, обчисленої відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.

За даними довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, що надана ТУ МНС у Сумській області, яка знаходиться в пенсійній справі ОСОБА_1, розмір грошового забезпечення на 01.04.2012р. за посадою, яку позивач обіймав в день звільнення зі служби становить 3755,50 грн., в т.ч. основні види грошового забезпечення склали 1582,00 грн., тобто залишилися незмінні. З додаткових видів грошового забезпечення, за даними довідки ТУ МНС збільшилася премія від посадового окладу, що виплачувалася по постанові КМУ від 07.11.2007р. №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Так, премія збільшилася з 25% (250грн.) до 100% (1000грн.). Решта фактичного додаткового забезпечення залишилася незмінною і з урахуванням нової довідки від 08.02.2018р. №70 станом на 01.04.2012р. за посадою, яку обіймав позивач в день звільнення зі служби склали 6067,95 грн. (5317,95грн. - 250грн. + 1000грн.).

Таким чином, за розрахунками позивача, з урахуванням основних (які не змінилися) додаткових видів грошового забезпечення (які збільшилися у 2012 році) , загальний розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012р. за посадою, яку обіймав позивач в день звільнення становлять 7649,95 грн. (1582,00 грн. +6067,95грн). Таким чином, як зазначає, позивач, з 01.01.2013р. і по даний час граничний розмір його пенсії після збільшення на 35% з дотриманням вимог постанови КМУ №355, не повинен перевищувати розміру 6884,96 грн. (7649,95 грн. х 90% = 6884,96грн.). Загальний розмір пенсії після підвищення її на 35% з 01.01.2013р. повинен становити 6884,96грн. Зважаючи, що на даний час позивач отримує пенсію в розмірі 3004,40 грн., ОСОБА_1 вважає, що йому бузпідставно недонараховується та не виплачується пенсія у розмірі 3880,56 грн. (6884,96 грн. - 3004,40грн.).

На заяву позивача від 22.02.2018р., яку було подано до ГУ ПФУ в Сумській області щодо здійснення перерахунку пенсії позивачу було відмовлено листом від 07.03.2018р. №924/3-11, довідку про додаткові види грошовсого забезпечення було повернуто позивачу буз врахування. При цьому, позивач просить суд врахувати, що у своїй відповіді від 07.03.2018р. на заяву позивача від 22.02.2018р. відповідач посилається на норми законодавства, які ста ли чинними після виходу позивача на пенсію. А саме, редакція частини третьої ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, на яку посилається відповідач, стала чинною після внесених змін Законом № 3668-VI від 08.07.2011, тобто стала чинною з 01.11.2011. А норми постанови КМУ № 393 від 17.07.1992, також, стали чинними з дати введення в дію Закону №3668-VI від 08.07.2011, тобто стали чинними з 01.11.2011.

Позивач вважає дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо відмови у здійсненні перерахунку (виправленні помилки у нарахуванні пенсії) на підставі оновленої довідки від 08.02.2018р. неправомірними та просить суд задовольнити позовні вимоги в даній частині позову, а також зобов"язати відповідача здійснити перерахунок пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення з урахуванням оновленої довідки №70 від 08.02.2018р. про додаткові види грошового забезпечення та грошового атестату. Після здійснення перерахунку виконати вимоги постанови КМУ від 23.04.2012р. №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" щодо збільшення розміру пенсії шляхом проведення перерахунку в розмірі 90% грошового забезпечення на підставі довідки , що знаходиться в пенсійній справі позивача, про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012р. за посадою, яку позивач обіймав в день звільнення зі служби та на підставі достовірної довідки №70 від 08.02.2018р. про додаткові види грошового забезпечення в сумі 5317,95грн., що була подана разом з заявою від 22.02.2018р. Крім цього, позивач просить зобов"язати відповідача з урахуванням перерахунку з урахуванням достовірної довідки від 08.02.2018р. №70, виконати вимоги пунктів 1, 2, 4 постанови КМУ від 21.02.2018р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб". А також позивач просить виплатити йому різницю ніж виплаченим та обрахованим розміром пенсії за період з 01.03.2017р. і по день перерахунку. Крім цього, позивач просить зобов"язати відповідача проводити в подальшому нарахування та виплату пенсії з урахуванням вимог чинного законодавства.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився, про час та місце розгляду був повідомлений належним чином, до суду було подано письмове заперечення в якому відповідач зазначає, що вимоги ОСОБА_1 е неправомірними та безпідставними. Зокрема щодо здійснення перерахунку відповідно до постанови КМУ від 23.04.2012р. №355 відповідач зазначає, що згідно із частиною четвертою статті 43 Закону №2262 пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щ о м і с я ч н і додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, а до 1 січня 2001 року - страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, у порядку встановленому КМУ. Крім цього, відповідач посилається на норми зазначені в пункті 7 постанови КМУ від 17.07.1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (далі - Постанова КМУ №393), якою, зокрема, передбачено, що пенсії обчислюються з щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. При цьому відповідні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) мають носити постійний характер та виплачуватись щомісячно.

Відповідач звертає увагу суду на те, що вищезазначена Постанова КМУ не передбачає проведення перерахунків пенсії з грошового забезпечення станом на 01.04.2012р., проте на її підставі розмір пенсії ОСОБА_1 було підвищено з 01.07.2012 року на 285,19 грн., а з 1 вересня 2012 року на 441,75 грн.

Щодо перерахунку відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018р. №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб", відповідач зазначає, що відповідно до даної постанови перерахунок позивачу проведений (копія протоколу про здійснення перерахунку додано).

Крім цього, відповідач просить суд врахувати, що з 01.05.2014 набрали чинності зміни, внесені Законом України від 27.03.2014 № 1166 "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Закон №2262), відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Зазначені положення стосуються розміру пенсії як при її призначенні, так і при проведенні перерахунку.

Отже, на час проведення перерахунку пенсії на виконання рішення суду діяла норма ст. 13 Закону № 2262, редакція якої передбачала обчислення максимально можливого розміру пенсії 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

З урахуванням викладеного, відповідач просив суд відмовити позивачу в задоволенні позову у повному обсязі.

За відзив відповідача позивачем було подано заперечення (а.с.67-70).

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши наявні докази у справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, виходячи з наступного:

Судом встановлено, що з 26.06.2011 позивач, як пенсіонер, перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Сумській області.

Звільнення зі служби у військовому (спеціальному) званні підполковника служби цивільного захисту проведено 25.06.2011 на підставі наказу виконуючого обов’язки начальника Головного управління МНС України у Сумській області №210 о/с від 23.06.2011.

Пенсія призначена та виплачувалась позивачу з 26.06.2011 в сумі 2592,65 грн. на підс таві грошового атестата №3 від 25.06.2011 та довідки від 25.06.2011 №3-9/670 про додаткові види грошового забезпечення, що складена 24-ю СДПЧ м. Тростянець та надана Головному управління Пенсійного фонду України в Сумській області. Дані про грошове забезпечення позивача внесені до довідки за 24 календарні мі сяці служби підряд, що передують місяцю (червню) звільнення ОСОБА_1 та виходу його на пен сію.

З 01.01.2013, після підвищення згідно постанови КМУ №355 від 23.04.2012 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пен сійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», по даний час щомісячно позивач отримує пенсію в сумі 3004,40 грн. На запит позивача відповідачем було надане повідомлення про перерахунок пенсії за № 818 від 03.03.2018. (а.с.22), з якого вбачається, що основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 34) у розмірі 2592,65, підвищення за постановою КМУ 2012р. №355 - 411,75 грн. При цьому, при розрахунку пенсії враховано: посадовий оклад - 1000 грн., оклад за військове звання - 130 грн., надбавка за вислугу років - 40% - 452.00 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 1298.72 грн. (а.с.22).

22.02.2018 позивачем було направлено рекомендованим листом заява до Головного управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області з проханням в виправ ленні помилки, що допущена в червні 2011 року, шляхом проведення перерахунку моєї пенсії, як це передбачено нормами частини другої ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, на підставі грошового атестата № 3 від 25.06.2011 та нової довідки про додаткові види грошового забезпечення №70 від 08.02.2018, складеною 24-ю ДПРЧ м. Тростянець, яку позивач додав до даної заяви (а.с.32).

За новою достовірною довідкою, що надана 24-ю державною пожежно-рятувальною частиною Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області, № 70 від 08.02.2018 про додаткові види грошового забезпечення в травні 2011 року зазначено основні види грошового забезпечення, які внесені до грошового атестату, а також визначено додаткові види грошового забезпечення, що раніше не були внесені до довідки 2011 року (а.с.20) - видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, винагороди, індексація, премії, допомоги, компенсації),а саме - матеріальна допомога виплачена згідно постанови КМУ від 07.11.2007р. №1294 в сумі 3005,50 грн. компенсація з сум податку на доходи фізичних осіб, виплачена згідно постанови КМУ від 15.01.2004р. №44 в сумі 888,95 грн. В ході розгляду справи позивачем надано до суду довідку (а.с.84) яка свідчить про те, що компенсація з податку на доходи фізичних осіб виплачувалась позивачу щомісячно починаючи з 2004 року.

Листом від 07.03.2018 № 924/3-11 (а.с.31) відповідач повідомив про відмову в ви правленні помилки шляхом проведення перерахунку пенсії на підставі нової довідки про додаткові види грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, тобто, за травень 2011 року та повернув зазначену довідку № 70 від 08.02.2018, без залучення її до справи.

У відповіді на звернення позивача відповідач посилався на те, що при розрахунку пенсії головним управлінням враховано всі види грошового забезпечення, що визначені на підставі грошового атестату від 25.06.2011 №3 та довідки про додаткові види грошового забезпечення від 25.06.2011р. №3-9/670 як і передбачено законодавством, чинним на момент призначення пенсії. Відповідачем було зазначено, що з урахуванням положень частини третьої ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (№ 2262-ХІІ) та згідно з Порядком обчислення грошового забезпечення, який визначено постановою КМУ від 17.07.1992р. №393 (в яких, зокрема, йдеться, що додаткові види грошового забезпечення мають носити щомісячний характер) для врахування до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, виплат, зазначених у довідці підстави відсутні. Відповідно, довідка № 70 від 08.02.2018, без залучення її до справи була повернута позивачу.

Позивач вважає, що дане рішення ГУПФ є незаконним та таким, що порушує його права та норми матеріального права та є діями протиправними і та ким, що порушують право позивача на розмір пенсії, гарантований державою. Звертаючись до суду позивач зазначає, що розмір його пенсії занижений, так як пенсія обрахована в по рушення норм частини третьої статті 43 Закону № 2262-ХІІ (, яка діяла у редакції Закону України від 04.04.2006 № 3591-IV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» (да лі - Закон № 3591-IV), що була чинною на час призначення пенсії ОСОБА_1 Тоді як редакція частини третьої ст. 43 закону №2262-ХІІ, на яку посилається відповідач, стала чинною після внесених змін Законом №3668-VI від 08.07.2011, тобто стала чинною з 01.11.2011. А норми постанови КМУ № 393 від 17.07.1992, також, стали чинними з дати введення в дію Закону № 3668-VI від 08.07.2011, тобто стали чинними з 01.11.2011, тобто після призначення позивачу пенсії.

Визначаючись з правовою позицією суд враховує наступне:

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовос лужбовців та членів їхніх сімей визначені частиною другою статті 9 «Грошове за безпечення військовослужбовців» Закону України від № 2011-XI «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (надалі -Закон №2011- XII (у редакції, чинній на дату виходу позивача на пенсію) якою встановлено, що «До складу грошового забезпечення входять:

посадовий оклад, оклад за військовим званням;

щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення».

Частиною першою статті 10-1 Законом № 2011-XII (у редакції, чинній на дату виходу позивача на пенсію) також гарантовано право військовослужбовців, крім військовос лужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошо вого, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.

Частиною третьою ст. 9 Закону № 2011-XII (у редакції, чинній на дату виходу на пенсію) визначено, що «Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону».

Пунктом 1 постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування стру ктури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і нача льницького складу та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на дату виходу на пен сію) установлено, «що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спе ціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення». Умови, розмір та порядок преміювання військовос лужбовців визначені п.п. 2 п. 5 постановою КМУ № 1294, а саме, «здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпе чення». А умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної до помоги визначені так, п.п. З п. 5 постанови № 1294, а саме, «надавати військовос лужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам ря дового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально- побутових питань та допомогу для оздоровлення при щорічній основній відпу стці у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення».

Виплата щомісячної компенсації сум податку з доходів фізичних осіб перед бачена «Порядком виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальни цького складу», затвердженого постановою КМУ від 15.01.2004 № 44. Пунктом З Порядку передбачено, що «Виплата грошової компенсації здійснюється установа ми (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцей ських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв’язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження слу жби (далі - грошове забезпечення), що пов'язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб».

Отже, ст.4 Закону України № 1788-ІП від 05.11.1991 «Про пенсійне забезпечення» установлено, що «всі види грошового за безпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських враховуються нарівні із заробітною платою робітників і службовців», тобто при призначенні пенсії мають бути враховані всі види грошового забезпечення.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що пенсійне забезпечення військовослужбовців за період з 01.01.2009 по 31.10.2011 має здійснюватися виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою штат ною посадою перед звільненням, відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-ХІІ у редакції Закону №3591-IV XII (у редакції, чинній на дату виходу на пен сію) і ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права та відпо відає правовим висновкам Верховного Суду України при вирішенні спорів цієї ка тегорії, викладеним, зокрема, у постановах від 12.02.2013 № 21-445а12, від 27.01.2015 № 21-635а14, від 11.11.2014 № 21-449а14.

Частиною 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства в Україну визначено, що при виборі і застосу ванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо засто сування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Крім того, після виправлення помилки шляхом проведення перерахунку пен сії, відповідач зобов’язаний виконати вимоги пунктів 1, 2, 4 постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служ би, та деяким іншим категоріям осіб» яку введено в дію з 24.02.2018р. тобто, перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01.01.2018 у таких розмірах:

-з січня 2018 р. - 50 відсотків;

-з січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;

-з січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, виходячи з нового розмі ру грошового забезпечення «з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самовряду вання або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького скла ду та деяких інших осіб».

Пунктом 1 постанови №704 визначено основні види грошового забезпечення за відповідною або аналогічною посадою, яку займав позивач на дату звільнення зі служ би, а саме:

- посадовий оклад становить - 5220,00 грн. ((1762,00 грн. (прожитковий міні мум для працездатних осіб) х 2,96 (тарифний коефіцієнт 25-го тарифного розря ду, що визначений начальнику 24-ї ДПРЧ м. Тростянець), (додаток 1 постанови № 704));

- оклад за військовим (спеціальним) званням підполковника служби цивільного захисту - 1410,00 грн. (1762,00 грн. (прожитковий мінімум для працездатних осіб) х 0,8 (тарифний коефіцієнт підполковника), (додаток 14 постанови № 704));

- відсоткова надбавки за вислугу років - 3315,00 гри. ((5220,00 грн. (посадовий оклад) + 1410,00 грн. (оклад за військовім (спеціальним) званням) х 50 %), (дода ток 16 постанови № 704)).

Разом розмір основних видів грошового забезпечення за відповідною або аналогічною посадою, яку я займав на дату звільнення зі служби становлять 9945,00 грн. (5220,00 грн. + 1410,00 грн. + 3315,00 грн.).

Пунктом 2 постанови № 704 установлено, «що грошове забезпечення війсь ковослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний хара ктер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення», тобто, до складу грошового забезпечення позивача при перерахунку пенсії відповідно до пос танови № 103 входять усі додаткові види грошового забезпечення, які він отримував за останньою штатною посадою перед звільненням зі служби, відповідно до досто вірної довідки від 08.02.2018 №70 (що видана 24-ї ДПРЧ м. Тростянець) і станов лять 5317,95 грн.

При вислузі в 34 роки, основний розмір пенсії складає 90% від розміру грошового забезпечення за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав на дату звільнення із служби (травень 2011 року) і повинен становити:

- починаючи з 01.01.2018 - 6884,96 грн., оскільки цей розмір є більший ніж розрахований за постановою КМУ № 103 (п. 4), а саме, 6868,33 грн. ((9945,00 грн. + 5317,95 грн.) х 90% х 50%);

- починаючи з 01.01.2019 - 10302,49 грн. ((9945,00 грн. + 5317,95 грн.) х 90% х 75%);

- починаючи з 01.01.2020 - 13736,66 грн. ((9945,00 грн. + 5317,95 грн.) х 90% х 100%).

Враховуючи вище викладене, пенсія підлягає перерахунку за минулі місяці (тобто з 01.03.2017 (частина перша ст. 51 Закону № 2262-ХП) з дня подання заяви від 22.02.2018 до ГУПФ, так як це визначено частиною другою ст. 63 Закон № 2262-ХІІ, а саме: «Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які да ють право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня вве дення в дію цього Закону» по дату перерахунку (виправлення помилки) та виплати ти позивачу різницю між виплаченим та новим обрахованим розмірами пенсії, що щомісячно не доплачувалася.

Заперечення відповідача судом не приймаються, оскільки редакція частини третьої ст. 43 закону №2262-ХІІ, на яку посилається відповідач, стала чинною після внесених змін Законом №3668-VI від 08.07.2011, тобто стала чинною з 01.11.2011. А норми постанови КМУ № 393 від 17.07.1992, також, стали чинними з дати введення в дію Закону № 3668-VI від 08.07.2011, тобто стали чинними з 01.11.2011, тобто після призначення позивачу пенсії.

Крім цього, позивачем надано до справи докази того, що додаткові види виплат, на які йдеться посилання у оновленій довідці (а.с.32) від 08.02.2018р. №70, носять постійний характер (на підтвердження надано довідку від 11.06.2018р. №259 (а.с.84)).

З урахуванням вищевикладеного, суд вбачає підстави для задоволення позовних вимог щодо визнання неправомірними дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1П у здійсненні перерахунку на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення №70 від 08.02.2018 та на підставі грошового атестата №3 від 25.06.2011 про основні види грошового забезпечення, за останньою штатною посадою перед звільненням та виходом на пенсію, виданих 24-ю ДПРЧ м.Тростянець, щодо зобов’язання відповідача здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1П в розмірі 90% грошового забезпечення на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення №70 від 08.02.2018 та на підставі грошового атестата №3 від 25.06.2011 про основні види грошового забезпечення, в частині зобов’язання ГУ ПФУ в Сумській області після проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, виконати вимогу постанови КМУ від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо збільшення розміру пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, що надана ГУ ПФУ в Сумській області Територіальним управлінням МНС у Сумській області про розмір грошового забезпечення на 01.04.2012 за посадою, яку ОСОБА_1 обіймав в день звільнення зі служби;в частині зобов’язання ГУ ПФУ в Сумській області після перерахунку пенсії ОСОБА_1, з урахуванням даних довідки про додаткові види грошового забезпечення №70 від 08.02.2018, виконати перерахунок пенсії з урахуванням вимог пунктів 1,2,4 постанови КМУ від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", в частині з обов’язання ГУ ПФУ в Сумській області виплатити ОСОБА_1П різницю між виплаченим та обрахованим розміром пенсії з урахуванням даних довідки про додаткові види грошового забезпечення №70 від 08.02.2018. Різницю виплатити за період з 01.03.2017 по день перерахунку.

В частині позовних вимог щодо зобов’язати відповідача проводити в подальшому нарахування та виплату пенсії позивачу у відповідності з чинними нормативно-правовими актами України, дана вимога задоволенню не підлягає, оскільки дана вимога стосується подій у майбутньому. На даний час відповідачем не порушено права позивача на виплату пенсії в майбутньому. Відповідно, умовою для задоволення позову є наявність і встановлення такого порушення.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії – задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 у виправленні помилки в нарахованій пенсії, шляхом проведення перерахунку, на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення №70 від 08.02.2018 та на підставі грошового атестата №3 від 25.06.2011 про основні види грошового забезпечення, за останньою штатною посадою перед звільненням та виходом на пенсію, виданих 24-ю ДПРЧ м.Тростянець.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області виправити помилку шляхом проведення перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% грошового забезпечення на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення №70 від 08.02.2018 та на підставі грошового атестата №3 від 25.06.2011 про основні види грошового забезпечення.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області після проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, виконати вимогу постанови КМУ від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо збільшення розміру пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, що надана Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області Територіальним управлінням МНС у Сумській області про розмір грошового забезпечення на 01.04.2012 за посадою, яку ОСОБА_1 обіймав в день звільнення зі служби;

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області після перерахунку пенсії ОСОБА_1, з урахуванням даних довідки про додаткові види грошового забезпечення №70 від 08.02.2018, виконати перерахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням вимог пунктів 1,2,4 постанови КМУ від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області виплатити ОСОБА_1 різницю між виплаченим та обрахованим розміром пенсії з урахуванням даних довідки про додаткові види грошового забезпечення №70 від 08.02.2018. Різницю виплатити за період з 01.03.2017 по день перерахунку.

Стягнути на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (вул. Лугова, буд.16, с. Лучна, Тростянецький район, Сумська область, 42600, РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) витрати на оплату судового збору в сумі 3524 (три тисячі п’ятсот двадцять чотири) грн.

В іншій частині позову - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено протягом п"яти днів.

Суддя О.М. Кунець