Рішення № 75026082, 25.06.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2018
Номер справи
818/1883/18
Номер документу
75026082
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail inbox@adm.su.court.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 червня 2018 р. Справа №818/1883/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яка полягає у поверненні без виконання довідки Управління Поліції охорони в Сумській області про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_2 від 21.02.2018 №2 та відмові ОСОБА_1 в перерахуванні та виплаті пенсії, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення в розмірах, зазначених у довідці Управління Поліції охорони в Сумській області ОСОБА_1 від 21.02.2018 №2 з 05.03.2017;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області долучити до матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 довідку Управління Поліції охорони в Сумській області про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 від 21.02.2018 за №2;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії та виплачувати ОСОБА_1 пенсію, обчисливши розмір пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у відповідності до довідки Управління Поліції охорони в Сумській області ОСОБА_1 від 21.02.2018 №2, починаючи з 05.03.2017. Здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з нарахуванням компенсації втрати частини доходу, з 05.03.2017.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При обчисленні його пенсії відповідач не врахував фактично отримані ним у складі грошового забезпечення додаткові види грошового забезпечення, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, чим порушив його право на отримання пенсії у розмірі визначеному законом.

Ухвалою суду від 25.05.2018 позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

22.01.2018 позивач звернувся до Управління Поліції охорони в Сумській області, із заявою про надання довідки про додаткові види грошового забезпечення із зазначенням відомостей про складові додаткових видів грошового забезпечення, які позивач отримував під час проходження служби перед звільненням.

21.02.2018 Управління Поліції охорони в Сумській області надало довідку від 21.02.2018 №2 про додаткові види грошового забезпечення, в якій зазначені відомості про складові додаткових видів грошового забезпечення, які позивач отримував під час проходження служби за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням (а.с.12).

Так, до зазначеної довідки було включено:

- матеріальну допомогу на оздоровлення на загальну суму - 6 757,94 грн;

- матеріальну допомогу з прибутку на загальну суму - 2 495,84 грн;

- компенсацію за невикористану відпустку у травні 2012р - 606,48 грн;

- надбавки (інші) на загальну суму - 3 820,60 грн;

- вихідна допомога у березні 2014 року - 31 363,20 грн.

05.03.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про приєднання довідки Управління Поліції охорони в Сумській області від 21.02.2018 №2 до пенсійної справи позивача і вимогою провести перерахунок та виплату пенсії з грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, розмір яких зазначений у вищевказаній довідці (а.с. 13).

Листом від 19.03.2018 №1043/Я-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області відмовило позивачу, мотивуючи відмову тим, що пенсія позивачу призначена відповідно до норм чинного законодавства та підстави для врахування до складу грошового забезпечення, згідно з яким обчислено пенсію, сум одноразової грошової допомоги при звільненні, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги з прибутку, компенсації за невикористану відпустку та інших видів надбавок відсутні (а.с.14). При цьому довідку від 21.02.2018 №2 про грошове забезпечення відповідач повернув позивачу разом із листом від 19.03.2018 №1043/Я-11.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

З аналізу зазначених норм, суд вбачає, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога з прибутку, компенсація за невикористану відпустку, надбавки (інші) є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Відтак, суд зазначає, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога з прибутку, компенсація за невикористану відпустку, надбавки, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду 20.02.2018 по справі № 344/10887/17 (провадження К/9901/5497/17), від 10.04.2018 по справі № 205/4584/16-а (2а/205/3/17) (провадження К/9901/21851/18).

При цьому суд відмовляє в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області перерахувати розмір його пенсії із урахуванням вихідної допомоги при звільненні в сумі 31 363,20 грн, оскільки одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, а відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.

Таким чином, одноразова грошова допомога при звільненні не пов'язана з виконанням позивачем своїх службових обов'язків та отриманням за це грошової допомоги, а пов'язана саме з фактом звільнення зі служби, тому даний вид допомоги взагалі не повинен включатися до складу грошового забезпечення з якого нараховується розмір пенсії. Аналогічна правова позиція щодо зарахування розміру одноразової грошової допомоги при звільненні до грошового забезпечення, була висловлена Верховним Судом України у постанові від 12.09.2017 (справа № 812/6733/13) та Верховним Судом у постанові від 06.02.2018 (справа № 761/28228/15-а).

З огляду на викладене, суд вважає, що відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», позивач має право на перерахунок пенсії, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги з прибутку, компенсації за невикористану відпустку у травні 2012 року, надбавки (інші), з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відтак, позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Сумський області щодо повернення довідки, невключення до грошового забезпечення ОСОБА_1, з якого обчислюється призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також щодо неврахування при обчисленні додаткових видів грошового забезпечення, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Зважаючи на те, що до відповідача позивач звернувся 05.03.2018, суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 та вважає за необхідне зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки Управління Поліції охорони в Сумській області від 21.02.2018 №2 із включенням до отриманого грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія при звільненні, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги з прибутку, компенсації за невикористану відпустку у травні 2012р, надбавки, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування, із урахуванням раніше виплаченої суми пенсії, за період з 05.03.2017 (12 місяців з дня звернення до відповідача).

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача виплатити пенсію за минулий час з компенсацією за несвоєчасну виплату пенсії, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Згідно ст. 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" (далі по тексту - Закон № 2050-III), компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Аналізуючи положення пунктів 1, 2, 4 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159 (далі - Порядок), слідує висновок, що компенсація за несвоєчасну виплату повного розміру пенсії не пов'язана з реальною виплатою чи нарахуванням такої пенсії відповідачем.

Зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень статей 1 - 3 Закону № 2050-III, окремих положень Порядку дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, то суд зазначає наступне.

Частиною 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, вказаною статтею Кодексу адміністративного судочинства України встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.

Проаналізувавши обставини справи, суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по вказаній адміністративній справі.

У зв'язку із звільненням позивача від сплати судового збору витрати по сплаті судового збору стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 40035, код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яка полягає у неврахуванні і поверненні довідки Управління Поліції охорони в Сумській області про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_2 від 21.02.2018 №2 та відмові ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення у розмірах, зазначених у довідці Управління Поліції охорони в Сумській області ОСОБА_1 від 21.02.2018 №2.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок, раніше призначеної пенсії, і виплату ОСОБА_1 пенсії, у відповідності до довідки Управління Поліції охорони в Сумській області ОСОБА_1 від 21.02.2018 №2, долучивши її до матеріалів пенсійної справи, із включенням до отриманого грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги з прибутку, компенсації за невикористану відпустку у травні 2012 року, надбавки, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування, із урахуванням раніше виплаченої суми пенсії, та провести виплату основного розміру пенсії і компенсації за несвоєчасну виплату, за період з 05.03.2017.

У задоволенні інших вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.В. Савицька