
Справа № 815/2001/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Стефанова С.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій щодо відмови в проведенні призначення, обчислення та перерахунку пенсії та зобов’язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 (надалі по тексту – позивач) звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (надалі по тексту відповідач або ГУПФУ в Одеській області), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови йому в проведенні призначення, обчислення та перерахунку пенсії з урахуванням сум щомісячної (с серпня 2006 по грудень 2007 років) надбавки за службу у ЗС України згідно Указу Президента України від 23 лютого 2002 року № 173/2002, щомісячної (с серпня 2006 по грудень 2007 років) надбавки за безперервну службу згідно Указу Президента України від 05 травня 2003 року № 389/2003, пенсійної набавки (с серпня 2006 по грудень 2007 років), одноразових грошових винагород та премій, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести (виходячи з 86 відсотків грошового забезпечення та зі збереженням підвищень які відбулися на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відбулося підвищення пенсії позивача з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків) обчислення та перерахунок призначеної позивачу пенсії, з урахуванням до складу грошового забезпечення, додатково до врахованих при призначенні пенсії видів грошового забезпечення, сум щомісячної (с серпня 2006 по грудень 2007 років) надбавки за службу у ЗС України згідно Указу Президента України від 23 лютого 2002 року № 173/2002, щомісячної (с серпня 2006 по грудень 2007 років) надбавки за безперервну службу згідно Указу Президента України від 05 травня 2003 року № 389/2003, пенсійної набавки (с серпня 2006 по грудень 2007 років), одноразових грошових винагород та премій, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні, з виплатою різниці в пенсії за минулий час з 07 серпня 2008 року і по день проведення перерахунку;
- відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України, допустити негайне виконання постанови суду у межах суми стягнення за один місяць;
- відповідно до ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області в місячний термін надати до суду звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером Державної прикордонної служби України та знаходиться на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області. Основний розмір його пенсії призначений 86 відсотків грошового забезпечення (вислуга років 32) у розмірі 3033,74 грн. з 07 серпня 2008 року. Згідно довідки автоматизованої системи розрахунку пенсії від 19 лютого 2018 року за пенсійною справою № НОМЕР_1 при обчисленні пенсії позивача були враховані наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад 1040,00 грн., оклад за військовим званням 125,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 466,00 грн., а також надбавка за кваліфікацію 4%, надбавка за роботу з таємними документами 10%, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%, надбавка за особливі умови служби 15% та премія 75%. На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відбулося підвищення пенсії позивача з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків, у зв'язку з чим Головним управлінням здійснений відповідний перерахунок. 27 березня 2018 року позивач подав додаткові документи, а саме додаток до грошового атестату Білгород-Дністровського прикордонного загону від 22.03.2018 року № 11/Т-27 та звернувся з вимогою до Головного управління про перегляд, обчислення та перерахунок раніше призначеної пенсії з включенням до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, відповідних сум щомісячної (с серпня 2006 по грудень 2007 років) надбавки за службу у ЗС України згідно Указу Президента України від 23 лютого 2002 року № 173/2002, щомісячної (с серпня 2006 по грудень 2007 років) надбавки за безперервну службу згідно Указу Президента України від 05 травня 2003 року № 389/2003, пенсійної набавки (с серпня 2006 по грудень 2007 років), одноразових грошових винагород та премій, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні. Головним управлінням листом від 11.04.2018 року № 934/Т-11 відмовлено позивачу в задоволенні заяви виходячи з того, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, покладено на Адміністрацію Державної прикордонної служби України. Вважаючи відмову Головного управління у здійсненні перегляду, обчисленні та перерахунку мені пенсії з урахуванням інших складових такою, що не відповідає нормам чинного пенсійного законодавства, позивач звернувся за захистом до суду.
Ухвалою судді від 02.05.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Перше судове засідання призначено на 23 травня 2018 року о 14:00 годині.
18 травня 2018 року представником відповідача через канцелярію суду подано відзив на позов (вхід № 14040/18), відповідно до якого відповідач просив відмовити в задоволенні позову, зважаючи на правомірність своїх дій, посилаючись в цілому на те, що, по-перше, позивачу ще при призначенні пенсії в 2008 році_було відомо, що до розрахунку його пенсії не увійшли: надбавка за службу у ЗГ України згідно Указу Президента України від 23.02.2002 року №173/2002 (позивач отримував до 2008 р. (в серпні 2006 р. - грудні 2007 р.)); надбавка за безперервну службу згідно Указу Президента України від 05.05.2003 року №389/2003 (позивач отримував до 2008 р. (в серпні 2006 р. - грудні 2007 р.)); пенсійна надбавка (позивач отримував до 2008 р. (в серпні 2006 р. - грудні 2007 р.)); одноразова грошова винагорода (позивач отримав до 2008 р.: грудні 2006 р., вересні 2007 р., грудні 2007 р., березні 2008 р., в 2008 році отримав тільки в січні та лютому); премія (позивач отримував до 2008 р. (в квітні 2007 р. - грудні 2007 р.); грошова допомога на оздоровлення (позивач отримав до 2008 р.: в травні та червні 2007 р., в 2008 р. - в березні); матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (позивач отримав в травні 2007 р., серпні 2008 р.); індексація грошового забезпечення (позивач отримав тільки квітні — серпні 2008 р.); одноразова грошова допомога при звільненні (до складу грошового забезпечення не входить). По-друге, розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення пенсії до компетенції до органів Пенсійного фонду не належить; призначення та перерахунок пенсій органами Фонду здійснюються на підставі відомостей відповідних міністерств та відомств, які оформлені належним чином. По-третє, щодо додаткових видів грошового забезпечення, які позивач отримав в 2008 році, відповідач зазначив, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова премія, одноразова грошова допомога, індексація не входять до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, оскільки мають тимчасовий, несистемний характер, оскільки на їх розмір впливає особиста поведінка військовослужбовця, який їх отримує, а їх виплата дозволена за наявності наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації) або вищого командира (начальника), їх розмір не є фіксованим, виплата здійснюється у межах видатків на грошове забезпечення, передбачених для Міністерства Внутрішніх Справ України на відповідний рік, тому вони не можуть бути враховані при призначенні пенсії військовослужбовцям.
06 червня 2018 року позивачем через канцелярію суду подано відповідь на відзив (вхід. № 15934/18).
У судовому засіданні 15 червня 2016 року представник позивача подав письмову заяву про продовження розгляду справи в порядку письмового провадження, відносно чого представник відповідача не заперечувала.
З урахуванням зазначених обставин, суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.
Вивчивши матеріали справи, а також дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги та відзив на позовну заяву, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Державної прикордонної служби України та знаходиться на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області.
Основний розмір його пенсії призначений, виходячи із 86 відсотків грошового забезпечення (вислуга років - 32) у розмірі 3033,74 грн. з 07 серпня 2008 року.
Як вбачається із довідки автоматизованої системи розрахунку пенсії від 19 лютого 2018 року за пенсійною справою № НОМЕР_1 при обчисленні пенсії ОСОБА_1 були враховані наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад 1040,00 грн., оклад за військовим званням 125,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 466,00 грн., а також надбавка за кваліфікацію 4%, надбавка за роботу з таємними документами 10%, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%, надбавка за особливі умови служби 15% та премія 75%.
Судом встановлено, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відбулося підвищення пенсії з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків, у зв'язку з чим Головним управлінням позивачу був здійснений відповідний перерахунок.
27 березня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перегляд, обчислення та перерахунок раніше призначеної йому пенсії з включенням до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, відповідних сум щомісячної (с серпня 2006 по грудень 2007 років) надбавки за службу у ЗС України згідно Указу Президента України від 23 лютого 2002 року № 173/2002, щомісячної (с серпня 2006 по грудень 2007 років) надбавки за безперервну службу згідно Указу Президента України від 05 травня 2003 року № 389/2003, пенсійної набавки (с серпня 2006 по грудень 2007 років), одноразових грошових винагород та премій, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні, до якої додав додаток до грошового атестату Білгород-Дністровського прикордонного загону від 22.03.2018 року № 11/Т-27 та(а.с. 25-27).
Так, з наданого додатка до грошового атестату вбачається, що за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням позивачем отримані у складі грошового забезпечення суми, які не враховані на момент призначення пенсії, а саме суми: щомісячної (с серпня 2006 року по грудень 2007 року) надбавки за службу у ЗС України згідно Указу Президента України від 23 лютого 2002 року № 173/2002, щомісячної (с серпня 2006 року по грудень 2007 року) надбавки за безперервну службу згідно Указу Президента України від 05 травня 2003 року № 389/2003, пенсійної набавки (с серпня 2006 по грудень 2007 років), одноразових грошових винагород та премій, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні (а.с. 25).
Головним управлінням листом від 11.04.2018 року № 934/Т-11 повідомлено позивача про те, що на даний час органи Пенсійного фонду України не мають можливості і відповідних повноважень щодо перевірки правильності оформлення та відповідності чинному законодавству вищезазначених довідок та роз’яснено, що у разі наявності права на проведення перерахунку пенсії із зазначеного у зверненні позивача питання необхідно звертатися до Адміністрації державної прикордонної служби України. Крім того вказаним листом повідомлено, що на підставі наданого Адміністрації державної прикордонної служби України подання про призначення пенсії від 10.10.2008 року №11/ПВ-912 та доданої до нього довідки від 15.09.2008 року № 10 про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії за період з січня по липень 2008 року, пенсія за вислугу років обчислена з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які визначені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та зазначені в цій довідці (а.с. 28), тобто відмовлено у перерахунку пенсії, що і стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.
Оцінивши належність, допустимість та достовірність наявних в матеріалах справи доказів, суд дійшов висновків про необґрунтованість рішення відповідача та часткове задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Згідно ст. ст. 1-2 зазначеного Закону, у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Згідно з положеннями ч. 1-3 ст. 9, ч. 1 ст. 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Згідно з п.7 Постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
В п.п. 1, 3 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення та затверджені додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах, згідно, зокрема, з додатком 25, а п. 5, 6 цієї Постанови визначені умови, та розмір та порядок виплати грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги при звільненні, тощо.
Щомісячні надбавки за службу у Збройних Силах України та за безперервну службу у Збройних Силах України були передбачені згідно указів Президента України від 23.02.2002 року №173/2002 «Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» та від 05.05.2003 року № 389/2003 «Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України» та виданого на його розвиток наказу Міністра оборони України № 149 від 26.05.2003 року «Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України за безперервну службу».
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань визначені п. 5, 6 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Адміністрації державної прикордонної служби України від 20 травня 2008 року № 425.
У відповідності з п. 3.7 Інструкції особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, один раз на рік надається грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.
Відповідно до п. 3.25 Інструкції особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, одноразово, залежно від тривалості безперервної календарної військової служби, виплачується винагорода.
Згідно з п. 3.6 Інструкції особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом, для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік надається матеріальна допомога в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Винагорода за тривалість безперервної служби відповідно до додатку 25 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року відноситься до одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Отже, зазначені допомоги є додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення – це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Твердження відповідача про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та одноразова премія не можуть враховуватись при обчисленні розміру пенсії, навіть якщо з них було сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, оскільки дані виплати не відносяться до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а є одноразовими (щорічними) - є безпідставними, оскільки аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова винагорода за безперервну службу, з яких сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
При цьому, суд зазначає, що одноразова грошова допомога при звільненні не є тою виплатою, з якої обчислюється пенсія з наступних підстав.
Статтею 15 Закону № 2011-ХІІ, як і статтею 9 Закону № 2262-XII, визначено, що військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
За змістом пункту 17 статті 11 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» військовослужбовці підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню.
Частиною другою статті 20 Закону № 1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених, зокрема, у пункті 17 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Також, Закон України від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» визначає порядок справляння та використання збору на обов’язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 4 частини першої статті 1 Закону № 400/97-ВР визначено, що платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що військовослужбовці підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, тому мають сплачувати страхові внески та збір на обов’язкове державне пенсійне страхування з суми сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України.
Частина третя статті 43 Закону № 2262-XII не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 15 Закону № 2011-ХІІ та статтею 9 Закону № 2262-XII, які пов’язані зі звільненням особи зі служби.
Таким чином, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення.
Тобто, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.
Суд дійшов висновку, що одноразова допомога при звільненні не пов’язана з виконанням позивачем своїх службових обов’язків та отриманням за це грошової допомоги пов’язана саме з фактом звільнення зі служби.
Правова позиція з цього питання викладена у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі №761/28228/15-а від 06.02.2018 року та у справі №346/2949/17 від 20.02.2018 року, в яких містяться висновки щодо віднесення до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також не віднесення до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, одноразової грошової допомоги при звільненні.
У відповідності до ч.5 ст.242 КАС України суд має враховувати висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Також у зазначеній постанові від 20.02.2018 року у справі №346/2949/17 Верховний Суд зробив висновок, що посилання відповідача на рішення Конституційного Суду України від 13 травня 2015 № 4рп/2015 яким надано тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є безпідставним, оскільки стосується перерахунку пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
У даній справі оскаржується неправомірність дій пенсійного органу при призначені пенсії щодо неврахування всіх складових грошового утримання, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Тлумачення переліку нових після призначення пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не є тлумаченням додаткових видів грошового забезпечення взагалі.
Крім цього, судом встановлено, що на одноразову винагороду за безперервну службу, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію грошового забезпечення нараховані страхові внески та сплачені до Пенсійного фонду України, що підтверджується грошовим атестатом Білгород-Дністровського прикордонного загону від 22.03.2018 року № 11/Т-27, а з суми одноразової грошової допомоги при звільненні такі внески не сплачувалися.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови позивачу в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної (с серпня 2006 по грудень 2007 років) надбавки за службу у ЗС України згідно Указу Президента України від 23 лютого 2002 року № 173/2002, щомісячної (с серпня 2006 по грудень 2007 років) надбавки за безперервну службу згідно Указу Президента України від 05 травня 2003 року № 389/2003, пенсійної набавки (с серпня 2006 по грудень 2007 років), одноразових грошових винагород та премій, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, які отримувалися позивачем за останні 24 місяці перед звільненням та з яких сплачено страхові внески.
Крім того, задоволенню підлягають позовні вимоги позивача в частині зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести (виходячи з 86 відсотків грошового забезпечення) перерахунок призначеної позивачу пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення, додатково до врахованих при призначенні пенсії видів грошового забезпечення, сум щомісячної (с серпня 2006 по грудень 2007 років) надбавки за службу у ЗС України згідно Указу Президента України від 23 лютого 2002 року № 173/2002, щомісячної (с серпня 2006 по грудень 2007 років) надбавки за безперервну службу згідно Указу Президента України від 05 травня 2003 року № 389/2003, пенсійної набавки (с серпня 2006 по грудень 2007 років), одноразових грошових винагород та премій, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, з виплатою різниці в пенсії за минулий час з 07 серпня 2008 року і по день проведення такого перерахунку.
Однак, позовні вимоги позивача в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови позивачу в проведенні призначення, обчислення та перерахунку пенсії з урахуванням сум одноразової грошової допомоги при звільненні, а також зобов’язання відповідача провести обчислення та перерахунок призначеної позивачу пенсії, з урахуванням до складу грошового забезпечення одноразової грошової допомоги при звільненні, задоволенню не підлягають з підстав, викладених вище.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів.
Згідно ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, перерахунок відповідно до вищезазначеної норми законодавства повинен був бути проведений з 07 серпня 2008 року, тобто з моменту призначення пенсії.
Щодо тверджень відповідача про пропущення позивачем строку звернення до суду, слід зазначити, що позивач обґрунтовує необхідність виплати йому пенсії з дати її призначення та враховуючи наявність вини органів пенсійного фонду та органу, що видає довідку про розмір грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсії, в отриманні ним пенсії в меншому розмірі, а тому в даному випадку строк звернення до суду позивачем не пропущений.
З позовної заяви вбачається, що порушення відповідачем прав позивача, з метою захисту яких він звернувся до суду, позивач пов’язує з наданням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області відмови від 11.04.2018 року № 934/Т-11 у перерахунку пенсії за результатами розгляду його звернення щодо перерахунку пенсії та доданих до нього документів.
Позивач звернувся до суду з цим позовом засобами поштового зв’язку 25.04.2018 року, а дізнався про порушення своїх прав після отримання грошового атестату Білгород-Дністровського прикордонного загону від 22.03.2018 року № 11/Т-27, а тому строк звернення до суду з цим позовом позивач не пропустив.
Що стосується вимоги позивача про зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в місячний термін надати до суду звіт про виконання судового рішення, слід зазначити, що згідно з ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є засобом судового контролю за виконанням судового рішення, який застосовується судом за власною ініціативою та розсудом і не може бути предметом позовних вимог, проте в даному випадку суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю.
Крім того, позивач просить суд допустити негайне виконання постанови суду в межах суми стягнення за один місяць. При цьому відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про, присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Однак, в даному випадку суд задовольнив вимоги позивача щодо визнання неправомірними дій відповідача та зобов’язання його провести перерахунок пенсії з виплатою різниці, тобто, зобов’язання вчинити певні дії, а не стягував певні суми з відповідача, а тому немає підстав для негайного виконання цього рішення суду.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 підлягає частковому задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 242-246 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій щодо відмови в проведенні призначення, обчислення та перерахунку пенсії та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної (с серпня 2006 по грудень 2007 років) надбавки за службу у ЗС України згідно Указу Президента України від 23 лютого 2002 року № 173/2002, щомісячної (с серпня 2006 по грудень 2007 років) надбавки за безперервну службу згідно Указу Президента України від 05 травня 2003 року № 389/2003, пенсійної набавки (с серпня 2006 по грудень 2007 років), одноразових грошових винагород та премій, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, які ним отримувалися позивачем за останні 24 місяці перед звільненням.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести (виходячи з 86 відсотків грошового забезпечення) перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення, додатково до врахованих при призначенні пенсії видів грошового забезпечення, сум щомісячної (с серпня 2006 по грудень 2007 років) надбавки за службу у ЗС України згідно Указу Президента України від 23 лютого 2002 року № 173/2002, щомісячної (с серпня 2006 по грудень 2007 років) надбавки за безперервну службу згідно Указу Президента України від 05 травня 2003 року № 389/2003, пенсійної набавки (с серпня 2006 по грудень 2007 років), одноразових грошових винагород та премій, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, з виплатою різниці в пенсії за минулий час з 07 серпня 2008 року і по день проведення такого перерахунку.
У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.О. Cтефанов