
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
02 липня 2018 р. Справа № 820/4013/18
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Супрун Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (код ЄДРПОУ 40381122, вул. Бєльовська, буд. 90, м. Красноград, Харківська область, 63304) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2, який представляє інтереси ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення № 5 від 16.01.2018 року Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, за вислугу років як працівнику охорони здоров'я.
- зобов'язати Красноградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області, код ЄДРПОУ 40381122, вчинити дії по врахуванню періодів трудового стажу ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, з 15.04.1985 року по 03.01.1994 року, 04.01.1994 року по 01.06.1994 року, з 11.10.2017 року по 26.12.2017 року у спеціальний стаж, що дає право на вислугу років у відповідності до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» як працівнику охорони здоров'я.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 29.05.2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі згідно з положеннями п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, якою унормовано що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з положеннями ч. 1 та ч. 2 ст. 262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 26.12.2017 року ОСОБА_1 звільнилась із займаної посади, та 27.12.2017 року подала до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області заяву про призначення їй пенсії за вислугу років як працівнику охорони здоров'я на підставі п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Рішенням № 5 від 16.01.2018 року Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області їй було відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років як працівнику охорони здоров'я, оскільки на думку відповідача, її стаж працівника охорони здоров'я станом на 11.10.2017 року за наявними документами пенсійної справи складає 17 років 6 місяців 5 днів, та повідомлено, що період роботи з 15.04.1985 по 03.01.2014 року не зарахований до пільгового стажу роботи, так як не підтверджується первинними документами як основне місце роботи. На адвокатський запит №21 від 16.04.2018 року Красноградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області повідомило, що періоди страхового стажу ОСОБА_1, які не було враховано до спеціального стажу, який дає право на призначення пенсії за вислугу років, а саме: з 04.01.1994 року по 01.06.1994 року та з 15.04.1985 року по 03.01.1994 року. Також з наданих відповідачем розрахунків, вбачається, що до спеціального стажу також не врахований період роботи з 11.10.2017 року по 26.12.2017 року. Позивач вважає вказане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що 27.12.2017 року ОСОБА_1 звернулась до Красноградського об'єднаного управління ПФУ Харківської області з заявою про призначення пенсії за вислугою років як працівнику охорони здоров'я, на підставі п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Спеціальний стаж позивача, який дає прав на пенсію за вислугою років, який було враховано управлінням ПФУ склав 17 років 6 місяців 16 днів. Спірні періоди з 15.04.1985 року по 03.01.1994 року за періоди роботи позивача на посаді 0,75 ставки медсестри по обслуговуванню дитячого населення і 0,25 ставки медичного регістратора Піщанської лікувальної амбулаторії, а також з 04.01.1994 року по 01.06.1994 року за період роботи медичною сестрою Харківського обласного товариства Червоного Хреста не було враховано управлінням ПФУ як спеціальний стаж для обчислення пенсії за вислугою років. За спірний період трудової діяльності позивач працювала на посаді медсестри по обслуговуванню дитячого населення в Красноградській ЦРЛ, яка відноситься до вказаного переліку на 0,75 ставки, а також працювала на посаді медичного регістратора Піщанської лікувальної амбулаторії, яка не відноситься до затвердженого постановою КМУ №909 «Перелік закладів та установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років». Інший спірний період трудової діяльності позивача з 04.01.1994 року по 01.06.1994 року за період робот медичною сестрою Харківського обласного Товариства Червоного Хреста не було враховано управлінням ПФУ як спеціальний стаж для обчислення пенсії за вислугою років, оскільки вказана юридична особа не відноситься до закладів охорони здоров'я визначених «Перелік закладів та установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років», затвердженого Постановою КМУ № 909 від 04.11.1993 року. Нормативно-правовим обґрунтуванням відмови у зарахуванні спірних періодів трудової діяльності до спеціального стажу з 11.10.2017 року, є те, що 11.10.2017 року набрав чинності Закон України від 03.10.2017 року №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій». Згідно з п. 2 та 16 розділу ХV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в редакції закону №2148, до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, які працювали або працюють на посадах, які дають право на призначення пенсії за вислугу років, пенсії призначаються за нормами закону №1058 в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». Положення Закону №1788 застосовується в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом №2148 (на 11.10.2017 року) мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення такої пенсії. З 01.01.2018 року набрали чинності положення пункту 2-1 розділу ХV Закону №1058, згідно з яким особам, які на день набрання чинності Законом №2148 (на 11.10.2017 року) мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений статтями 52,54,55 Закону №1788, пенсія за вислугу років призначається за їх зверненням з дотриманням умов передбачених Законом №1788. Таким чином, якщо працівник закладу охорони здоров'я станом на 11.10.2017 року не набув необхідної тривалості вислуги років, передбаченої пунктом «е» статті 55 Закону №1788, підстави для призначення пенсії за вислугу років - відсутній. На думку позивача, станом на 11.10.2017 року спеціальний стаж позивача складає 17 років 6 місяців та 16 днів, що не є достатнім для призначення пенсії.
Виходячи з вищевикладеного, відповідач позов не визнає, заперечує проти позову та просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що відповідно до копії трудової книжки, позивач працювала:
- з 04.10.1981 р. по 22.09.1983 р. медична сестра Сарненської ЦРЛ, стаж 1 рік 11 місяців 19 днів;
- з 15.04.1985 р. по 03.01.1994 р., Красноградська ЦРЛ, медсестра по обслуговуванню дитячого населення на 0,75 ставки та медичний регістратор Піщанської лікувальної амбулаторії на 0,25 ставки, стаж 8 років 8 місяців 19 днів;
- з 04.01.1994 р. по 01.06.1994 р. медична сестра Харківського обласного Товариства Червоного Хреста, стаж 4 місяці 28 днів;
- з 05.03.2002 р. по 21.12.2012 р., з 02.01.2013 р. по 26.12.2017 р. Красноградська райсанепідстанція, стаж 15 років 9 місяців 12 днів.
27.12.2017 року ОСОБА_1, звернулася до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «є» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року.
Рішенням № 5 Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 16.01.2018 р. позивачу було відмовлено в призначенні пенсії за вислугу років, оскільки на думку відповідача, її стаж працівника охорони здоров'я станом на 11.10.2017 року за наявними документами пенсійної справи складає 17 років 6 місяців 5 днів, та повідомлено, що період роботи з 15.04.1985 року по 03.01.1994 року не зарахований до пільгового стажу роботи, так як не підтверджується первинними документами як основне місце роботи.
Не погодившись із вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати: з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року № 909 затверджено перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років (далі - Перелік).
Згідно з Переліком до спеціального стажу, який дає право на пенсію за вислугу років, зараховуються періоди роботи, зокрема на посадах лікарів та середнього медичного персоналу (незалежно від найменування посад).
Середній медичний персонал - особи, які отримали спеціальну освіту та відповідну кваліфікацію в середніх медичних закладах і допущені в установленому порядку до медичної діяльності. Середній медичний персонал надає лікарську медичну допомогу, здійснює догляд за хворими, виконує під керівництвом лікаря профілактичну, діагностичну, лікувально-реабілітаційну, санітарно-противоепидемічну і організаторську роботу.
Судом встановлено, ОСОБА_1 період з 04.10.1981 р. по 22.09.1983 р., працювала медичною сестрою Сарненської ЦРЛ, стаж 1 рік 11 місяців 19 днів, який визнається відповідачем.
З 15.04.1985 р. по 03.01.1994 р., ОСОБА_1 працювала в Красногрдській ЦРЛ, медсестрою по обслуговуванню дитячого населення на 0,75 ставки та медичним регістратором Піщанської лікувальної амбулаторії на 0,25 ставки, стаж роботи складає 8 років 8 місяців 19 днів, який не визнається відповідачем, з огляду на те, що на його думку, в первинних документах не вказано, що це основне місце роботи.
Однак, з таким твердженням неможливо погодитись, з огляду на те, що відповідно до Довідки №150 від 19.09.2017 року виданої Красноградською Центральною районною лікарнею, ОСОБА_1 працювала в Красноградській центральній районній лікарні на 0,75 посади медичної сестри з обслуговування дитячого населення за основною посадою та на 0,25 посади медичного реєстратора в Піщанській лікарській амбулаторії з 15.04.1985 р., наказ №43 п. 3 від 15.04.1985 р. по 03.01.1994 р., наказ №2 п. 1 від 03.01.1994 р.
Статтею 3 Основ законодавства України про охорону здоров'я визначено, що заклад охорони здоров'я - юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, основним завданням яких є забезпечення медичного обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників.
Згідно зі статтею 16 Основ законодавства України про охорону здоров'я порядок створення, припинення закладів охорони здоров'я, особливості діяльності та класифікація закладів визначаються законом.
Відповідно до п. 1 ст. 1 Статуту Товариства Червоного Хреста України, ТОВАРИСТВО ЧЕРВОНОГО ХРЕСТА УКРАЇНИ (далі Товариство) є неприбутковою добровільною гуманітарною всеукраїнською громадською організацією, діяльність якої ґрунтується на Женевських конвенціях від 12 серпня 1949 року, ратифікованих Україною 8 липня 1954 року, а також на трьох Додаткових Протоколах до них від 8 червня 1977 року (І, ІІ) та від 8 грудня 2005 року (ПІ), ратифікованих Україною 18 серпня 1989 року (І, ІІ) та 22 жовтня 2009 року (ІІІ). Товариство виконує допоміжну роль по відношенню до органів державної влади в гуманітарній сфері відповідно до Женевських конвенцій 1949 року, як це визначено в Статуті Руху, а також відповідно до резолюції 2, затвердженої на 27-й Міжнародній конференції та резолюції 4 (2007), затвердженої на 31-й Міжнародній конференція (2011). Товариство виступає у якості єдиного національного Товариства, яке може здійснювати червонохресну діяльність на всій території України. У своїх стосунках із органами державної влади Товариство зберігає автономність, що дозволяє йому постійно здійснювати свою діяльність згідно з основоположними принципами Міжнародного Руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця (далі Міжнародний Рух). Відносини, пов'язані з діяльністю Товариства, визначення його правового статусу та правових засад діяльності регулює Закон України «Про Товариство Червоного Хреста України» від 28 листопада 2002 року № 330-ГУ. Пунктом 3 ст. 1 Статуту, передбачено, що Товариство є юридичною особою з необмеженим часом діяльності. Має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки (в тому числі валютні) в установах банків, бланки, штампи, печатки з зображенням червоного хреста, символіку та іншу атрибутику, зразки яких затверджуються Президією Правління Товариства. Символіка реєструється у встановленому порядку.
Згідно зі ст. 1 розділу І Закону України від 28.11.2002 р. № 330-IV «Про Товариство Червоного Хреста України» Товариство Червоного Хреста України є всеукраїнською добровільною громадською гуманітарною організацією і самостійно вирішує питання визначення умов та оплати праці працівників органів та місцевих організацій Товариства, які працюють за трудовими договорами (угодами, контрактами), та заохочення добровольців згідно із законодавством про оплату праці (ст. 34 глава 1 розділ IV), тому час роботи на посаді медичної сестри милосердя обкому спілки Червоного Хреста не може заоаховуватися до стажу роботи для виплати надбавки за вислугу років.
За постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2009 р. № 1418 «Про затвердження Порядку виплати надбавки за вислугу років медичним та фармацевтичним працівникам державних та комунальних закладів охорони здоров'я» (далі - Порядок) лікарям, провізорам та фахівцям з базовою та неповною вищою медичною, фармацевтичною освітою державних і комунальних закладів охорони здоров'я встановлюється надбавка за вислугу років у розмірі від 10 до 30% до посадового окладу залежно від стажу роботи (понад три роки - 10%; понад 10 років - 20; понад 20 років - 30%).
Чинність Порядку поширюється на медичних та фармацевтичних працівників, які працюють на зазначених п. 3 Порядку посадах у будь-яких державних та комунальних установах, закладах, організаціях незалежно від підпорядкування й умови оплати праці яких визначаються відповідно до умов оплати праці працівників державних та комунальних закладів охорони здоров'я, крім посадових осіб державної санітарно-епідеміологічної служби України.
Пунктом 4 Порядку передбачено, що до стажу роботи, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, зараховується, зокрема, час роботи в будь-яких державних та комунальних установах, закладах та організаціях незалежно від підпорядкування на посадах, визначених п. 3 Порядку, за умови, що оплачують працю таких працівників відповідно до умов оплати праці медичних працівників державних та комунальних закладів охорони здоров'я.
Враховуючи той факт, що Товариство Червоного Хреста та його структурні підрозділи є добровільною громадською гуманітарною організацією, а також те, що позивачем не надано доказів на підтвердження того, що під час її роботи в Харківському обласному товаристві Червоного Хреста оплата праці здійснювалася у відповідності з умовами оплати праці працівників державних та комунальних закладів охорони здоров'я, суд вважає за необхідне відмовити у зарахуванні періоду з 04.01.1994 року по 01.06.1994 року, як пільгового.
Позовна вимога щодо зобов'язання Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області вчинити дії по врахуванню трудового стажу ОСОБА_1 з 11.10.2017 року по 26.12.2017 року є похідною, адже відповідач відмовив ОСОБА_1 у зарахуванні даного стану, на підставі того, до станом на 11.10.2017 р. вона не мала пільгового стажу - 25 років. Але з даним твердженням суд не погоджується з огляду на те, що відповідачем неправомірно було відмовлено у зарахуванні до спеціального стажу періоду з 15.04.1985 р. по 03.01.1994 р. - 8 років 8 місяців 19 днів, тобто станом на 11.10.2017 р. повинна була мати спеціальний стаж - 26 років 2 місяці 21 день. І враховуючи це, спеціальний стаж за період з 11.10.2017 р. по 26.12.2017 р. також повинен бути зарахований.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, станом на 11.10.2017 р. досягла віку 55 років та має медичну освіту, що підтверджується Дипломом серії НОМЕР_2 від 30.06.1981 року, що відповідає вимогам п. «е» ст. 55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».
На підставі викладеного суд приходить до висновку, про часткове задоволення позовних вимог.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 255, 257, 258 , 263, 295, 297 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (63304, Харківська обл., м. Красноград, вул. Бєльовська, 90, код ЄДРПОУ 40381122) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення № 5 від 16.01.2018 року Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за вислугу років як працівнику охорони здоров'я.
Зобов'язати Красноградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області (63304, Харківська обл., м. Красноград, вул. Бєльовська, 90, код ЄДРПОУ 40381122) вчинити дії по врахуванню періодів трудового стажу ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 15.04.1985 року по 03.01.1994 року, з 11.10.2017 року по 26.12.2017 року у спеціальний стаж, що дає право на вислугу років у відповідності до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» як працівнику охорони здоров'я.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (63304, Харківська обл., м. Красноград, вул. Бєльовська, 90, код ЄДРПОУ 40381122) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) судовий збір у сумі 704,80 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Текст рішення складено 02.07.2018 року.
Суддя Супрун Ю.О.