
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 червня 2018 р. Справа№805/2613/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Стойка В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області в якому просить суд:
визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області щодо не поновлення з 1 червня 2017 року виплати пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1);
зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області поновити виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1) з моменту припинення її виплати, тобто з 01.06. 2017;
допустити негайне виконання рішення суду в частині виплати пенсії у межах суми за один місяць;
зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області подати у місячний строк звіт про виконання постанови суду.
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що він є пенсіонером за віком з 2010 року та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області.
Позивач вказує, що у вересні 2017 року він зареєстрував своє місце проживання за адресою - АДРЕСА_1 однак, виплата пенсії була призупинена з червня 2017 року при цьому було роз'яснено, що для подовження виплати пенсії необхідно надати до пенсійного органу довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Позивач зазначив, що для подовження виплати пенсії він надав до управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області заяву та довідку управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації про відмову у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Але відповідач листом від 05.03.2018 №3040/03 повідомив про необхідність надання саме довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Такі дії відповідача позивач вважає протиправними та такими, що вчинені не на підставі та не у спосіб, що передбачені законами України. Разом з адміністративним позовом, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідач позовні вимоги не визнав, 11.06.2018 засобами електронного зв'язку надав відзив на адміністративний позов, за змістом якого просив відмовити у задоволені позовних вимог.
Так у відзиві відповідач зазначив, що до звернення в управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області позивач перебував на обліку в Красноармійському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, як пенсіонер за віком, через набуття статусу внутрішньо переміщеної особи. Останній раз позивач отримував пенсію 31.05.2017 року. У грудні 2017 року ОСОБА_1 звернувся із заявою про виплату пенсії та взяття на облік до відповідача, надавши копію паспорту в якому зазначена реєстрація у м. Мар'їнка та довіку УСЗН про відмову у видачі довідки тимчасово переміщеної особи.
Відповідач вказав, що відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Тобто, адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визначається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Відповідач зазначив, що особа, яка прописалася на території, підконтрольній українській владі після початку антитерористичної операції, вважається внутрішньо переміщеною особою. Для поновлення виплат пенсії позивачу необхідно надати до управління довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Крім того, відповідач надав клопотання про заміну відповідача: управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької на правонаступника Великоновосілківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.
В обґрунтування заяви відповідач зазначив, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2017 № 821 "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України" управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької припинено шляхом злиття з управлінням Пенсійного фонду України у Великоновосілківському районі Донецької області та утворення Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17.04.2018 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14.05.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження. Призначено судове засідання на 05.06.2018.
Ухвалою суду від 05.06.2018 відкладено розгляд справи до 18.06.2018.
У судове засідання 18.06.2018 сторони не з'явилися, про дату, час та місце засідання повідомлені належним чином.
Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
З огляду на зазначене, оскільки у судове засідання не прибули представники сторін, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без участі сторін в порядку письмового провадження.
Стосовно заяви про заміну відповідача у справі суд зазначає наступне.
Відповідно до положень статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2017 № 821 "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України" вирішено реорганізувати деякі територіальні органи Пенсійного фонду України шляхом злиття, так зокрема, управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької реорганізується шляхом злиття з управлінням Пенсійного фонду України у Великоновосілківському районі Донецької області та утвореннмя Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області.
Як убачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 31.05.2018 утворено Великоновосілківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області за юридичною адресою: 85500 Донецька область, Великоновосілківський район, смт . Велика Новосілка, вул. Центральна, б.103.
Тобто, правонаступником у сфері виконуваних функцій управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької є Великоновосілківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.
У зв'язку з наведеним суд дійшов висновку про заміну відповідача - управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької (код ЄДРПОУ 322014014) на його правонаступника - Великоновосілківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (85500 Донецька область, Великоновосілківський район, смт. Велика Новосілка, вул. Центральна, б.103; код ЄДРПОУ 42171290).
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до посвідчення НОМЕР_2 серія НОМЕР_3 від 02.02.2011 ОСОБА_1 має право на одержання пенсії за віком.
Листом від 05.03.2018 №3040/03 управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької повідомлено позивача про те, що для поновлення виплати пенсії необхідно надати до пенсійного органу довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Також зазначено, що всі особи, яки прописалися на території, підконтрольній українській владі після початку антитерористичної операції, вважаються внутрішньо переміщеними особами.
Довідкою Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної держаної адміністрації Донецької області №2381 від 12.10.2017 відмовлено позивачу у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, оскільки останній зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 з 01.09.2017.
Вирішуючи спірні правовідносини суд виходив з наступного.
Право на соціальний захист, а саме на отримання пенсії гарантовано Конституцією України та чинними нормативно-правовими актами України.
Згідно статті 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 8 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Стаття 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення;організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Підстави для припинення виплати пенсії передбачені частиною 1 статті 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; у разі смерті пенсіонера;у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.
Отже, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", не передбачено такої підстави припинення виплати пенсії, як відсутність довідки про реєстрацію тимчасово переміщеної особи. Відповідач, при роз'ясненні причини призупинення виплати пенсії не послався на Закон та його норму, що передбачає припинення виплати пенсії.
Крім того, відповідач не вказав, яка з обставин, визначених наведеною нормою Закону, стала підставою для невиплати позивачу пенсії. Також відповідачем не вказано будь-якої іншої норми закону, яка б визначала таку підставу невиплати вже призначеної пенсії, як ненадання особою, місце проживання якої зареєстроване на території, яка підвідомча відповідачу, довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.
Посилання представника Управління на положення постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 №637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", а також на порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 суд не приймає до уваги, оскільки вказані постанови є підзаконними нормативно-правовими актами, які мають нижчу юридичну силу ніж закон, що значно звужує встановлене законодавством право на отримання пенсії позивачем.
Тому суд вважає, що право позивача на отримання пенсії було безпідставно порушено відповідачем. Отже, зазначені відповідачем підстави не є належними для припинення пенсійних виплат в розумінні статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При таких обставинах суд, виходячи з пріоритетності норм, застосовує вимоги статті 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та не приймає до уваги доводи відповідача щодо необхідності застосування норм постанов Кабінету Міністрів України.
З огляду на зазначене, суд приходить висновку, що нездійснення відповідачем виплати позивачу раніше призначеної пенсії є безпідставним.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд зазначає, що відповідач припиняючи виплату пенсії , діяв у спосіб, не передбачений законодавством.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрація міста проживання чи міста перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Згідно з Правилами реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року № 207, відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться, зокрема, до паспорта громадянина України.
Як убачається з копії паспорта ОСОБА_1 серія НОМЕР_4, позивач з 01.09.2017 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно статті 47 Закону № 1058-ІV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 3 статті 22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Верховна Рада України може змінити закон виключно законом, а не шляхом прийняття підзаконного правового акта. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України відносяться до категорії підзаконних.
Пунктом 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про незалежність судової влади» № 8 від 13.06.2007 року зазначено, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод. Суди при визначенні юридичної сили законів та інших нормативно-правових актів щодо їх діяльності повинні керуватися Конституцією України як актом прямої дії.
З огляду на викладене, постанова Кабінету Міністрів України, на яку посилається відповідач, є підзаконним нормативно-правовим актом, який не може змінювати в бік звуження права громадян, які встановлено нормативно-правовими актами вищої юридичної сили.
Положеннями статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв'язку з чим підлягають захисту порушені права пенсіонера.
За таких обставин суд вважає обґрунтованими в цій частині вимоги позивача. Проте наголошує, що відповідачем вчинено не бездіяльність, а дії, котрі й мають бути визнані протиправними.
Частиною другою статті 372 КАС України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Приписами частини 1 стаття 371 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Негайне виконання судового рішення полягає в тому, що воно набуває властивостей обов'язковості і підлягає виконанню не з моменту набрання ним законної сили, а негайно з часу його оголошення в судовому засіданні.
Отже аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку про те, що законодавець передбачає обов'язок відповідача добровільно і негайно виконати рішення суду про присудження виплатити пенсію і цей обов'язок полягає у тому, що у відповідача обов'язок виплатити пенсію у межах стягнення за один місяць виникає відразу після оголошення рішення суду, незалежно від того, чи буде дане рішення суду оскаржуватися.
Стосовно вимоги про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, то необхідно зазначити наступне.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частиною другою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
З аналізу викладених норм вбачається, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов'язком.
З огляду на викладене, а також приймаючи до уваги обставини даної справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю щодо виконання рішення в даній справі, оскільки позивачем не наведено доводів та не надано доказів, які свідчать про те, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення суду.
Відповідно до вимог частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 242, 243, 244, 245, 246, 293, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не поновлення з 01.06.2017 виплати пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1).
Зобов'язати Великоновосілківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (85500 Донецька область, Великоновосілківський район, смт. Велика Новосілка, вул. Центральна, б.103; код ЄДРПОУ 42171290) поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1) з моменту припинення її виплати, з 01.06.2017.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85500 Донецька область, Великоновосілківський район, смт. Велика Новосілка, вул. Центральна, б.103; код ЄДРПОУ 42171290) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Допустити негайне виконання рішення суду в частині присудження виплати ОСОБА_1 пенсії у межах суми стягнення за один місяць.
Повний текст судового рішення складено 27.06.2018.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі, коли справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Стойка В.В.