
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 липня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/2052/18
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Тихоненко О.М., розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі- Чернігівське ОУПФУ, відповідач) про визнання дій відповідача щодо відмови позивачу в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах неправомірними; скасування рішення відповідача викладеного у листі № 10593/06 від 05.05.2018 щодо відмови позивачу у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах; зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах з 31.01.2018 замість пенсії по інвалідності та зобов'язання відповідача зробити перерахунок пенсії з 31.01.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що досяг пенсійного віку, має достатній стаж роботи передбачений Списком № 1 та відповідно має право на пенсію на пільгових умовах, однак відповідачем протиправно в травні 2018 року відмовлено позивачу в переході з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах та у відповідному перерахунку пенсії з підстав відсутності документів, які підтверджують право на пенсію за віком на пільгових умовах. Вважає, що дії відповідача є неправомірними, а рішення викладене в листі протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
30.05.2018 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачем подано відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову та зазначає, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховується до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Чернігівське ОУПФУ зазначає, що уточнюючі довідки видані підприємствами, установами, організаціями або їх правонаступниками розміщених на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції не можуть бути взяті до уваги, у зв'язку з цим відповідачем здійснено запит до ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» та Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо надіслання уточнюючих довідок про пільговий характер роботи з відповідними посиланнями, проте відповідь не надходила. Враховуючи вищевикладене, та у зв'язку з відсутністю документів, які б могли підтвердити право позивача на пенсію на пільгових умовах по Списку № 1, у Чернігівського ОУПФУ відсутні підстави для переведення позивача на пенсію на пільгових умовах по Списку № 1 (а.с.51-52).
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у Чернігівському ОУПФУ та отримує пенсію по інвалідності 3 групи.
31.01.2018 позивач звернувся до Чернігівського ОУПФУ з заявою про призначення/перерахунок пенсії, в якій просив здійснити перехід на інший вид пенсії, а саме з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах (а.с.25).
Листом від 05.05.2018 № 10593/06 Чернігівське ОУПФУ відмовило позивачу у задоволенні його заяви, оскільки документи, які підтверджують право на пенсію за віком на пільгових умовах по Списку № 1 відсутні, призначити пенсію немає законних підстав (а.с.26).
Згідно наявної в матеріалах справи трудової книжки НОМЕР_2 позивач 01.11.1982 (запис 1) прийнятий на роботу електромонтером з ремонту електричного обладнання 2 розряду Коммунарського спеціалізованого управління, де працював до 23.12.1983 (запис 2). З 03.01.1984 (запис 3) позивача переведено електромонтером з обслуговування електрообладнання прокатного виробництва 4 розряду Коммунарського металургійного заводу, де працював до 02.08.1988. З 03.08.1988 позивача прийнято за переведенням у зв'язку з обранням заступником секретаря комітету комсомолу металургійного комбінату, дану посаду займав до 18.10.1989. З 01.11.1989 (запис 9) по 26.02.1991 позивач працював на посаді майстра по ремонту електрообладнання доменного цеху № 1 (а.с.12-15).
Крім того, зазначені періоди роботи та пільговий стаж позивача підтверджується матеріалами справи, а саме: довідкою від 10.12.2004; витягом з наказу № 56 від 14.09.1994; довідкою від 27.12.2004; постановою правління та профспілкового комітету № 418 від 16.09.1994 та довідкою начальника доменного цеху ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» (а.с.16-20).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Як передбачено ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Аналогічне положення міститься в п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637).
Так, пунктом 20 Порядку №637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Відповідно до ст. 100 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон) особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:
а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;
б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Для визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 100 Закону застосовуються Списки № 1 та № 2 виробництв, цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173, а пільговий стаж при цьому зараховується до 01.01.1992.
У разі призначення пенсії на пільгових умовах за нормами ст.100 Закону застосовується п. 109 Положення про порядок призначення і виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972 (далі - Положення), за яким період роботи на виборних посадах ураховується у розмірі, що не перевищує всього наявного стажу роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення.
Виборна робота зараховується до пільгового стажу лише в разі призначення пенсії за віком на пільгових умовах за ст. 100 Закону, тобто в тому разі, якщо весь пільговий стаж набутий до 01.01.1992. Також застосовується п. 97 Положення, яким передбачено, що в тих випадках, коли особа була обрана на виборну посаду, робота на такій посаді в межах, які не перевищують 5 років, прирівнюється під час визначення права на пенсію на пільгових умовах до роботи до обрання та в розмірі, що не перевищує наявного пільгового стажу.
Пунктом 109 Положення передбачено, що робота на виборних та інших відповідальних посадах в партійних і комсомольських органах, в тому числі в політвідділах і в політуправліннях, зараховується до пільгового стажу за умови, якщо перерва між такою роботою й роботою, що одразу була за нею, не перевищує трьох місяців та якщо роботі в партійних і комсомольських органах безпосередньо передувала чи за нею безпосередньо була робота, яка дає право на пенсію на пільгових умовах.
Як вбачається з трудової книжки на виборну посаду заступника секретаря комітету комсомолу металургійного комбінату позивача обрано з посади електромонтера з обслуговування електрообладнання прокатного виробництва 5 розряду толстолистового цеху №2 Коммунарського металургійного заводу. Після звільнення з виборної посади 18.10.1989 позивач з 01.11.1989 прийнятий майстром по ремонту електрообладнання доменного цеху №1 того ж підприємства.
Таким чином, перерва між звільненням з виборної посади та подальшою роботою позивача складає менше 3 місяців, до роботи на виборній посаді і після останній працював на посадах, що дають право на пільгову пенсію за Списком №1, а отже і стаж роботи на виборній посаді зараховується до стажу який дає право на пільгову пенсію за Списком №1.
Крім того, відповідно до п. 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005р. №383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/1173, згідно з пунктами 3 та 4 якого при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.
Тобто для зарахування зазначеного вище стажу до стажу, який дає право на пільгову пенсію за віком, необхідно керуватися Списком №1 виробництв, цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173, оскільки цей стаж набуто до 21.08.1992.
Загальний пільговий стаж позивача за Списком №1 (який діяв на час його набуття) станом на 26.02.1991 складає більше 7 років.
З урахуванням стажу роботи який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за період з 01.11.1982 по 08.11.2017 позивач має загальний трудовий стаж більше 33 років.
Відповідно до ст. 12 Закону право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Статтею 13 Закону передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
З урахуванням того, що позивач має загальний трудовий стаж понад 33 роки, що підтверджується трудовою книжкою НОМЕР_2, яка відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» є основним документом, що підтверджує стаж роботи за необхідності для призначення пенсії 25 років, але має лише 7 повних років стажу за Списком №1 з необхідних 10 років, у відповідності до статтей 13, 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» останній має право на зменшення загального пенсійного віку на 7 років, тобто має право на пенсію за віком на пільгових умовах після досягнення віку 53 роки.
Вказані висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, висловленою, зокрема, в постанові від 08.05.2018 по справі № 559/484/17.
Частиною п'ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
30.01.2018 позивачу виповнилося 53 роки, а як вбачається з матеріалів справи 31.01.2018 останній звернувся до відповідача з заявою про перехід на інший вид пенсії, тобто на час звернення з заявою про переведення на пенсію за віком на пільгових умовах позивач мав право на отримання даного виду пенсії.
Статтею 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, інвалідністю, у зв'язку з втратою годувальника), або за різними Законами, що регулюють питання пенсійного забезпечення окремих категорій громадян - науковців, державних службовців, військовослужбовців та інших, призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно ч. 2 ст. 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання відповідної заяви з усіма необхідними документами.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що матеріалами справи підтверджено стаж роботи позивача з шкідливими та важкими умовами праці, які передбачені Списком № 1 необхідний для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, як наслідок пільгову пенсію позивачу слід призначити з 31.01.2018.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити.
У відповідності до вимог частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 підлягають стягненню здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 704,80 грн.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 14000, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (прос. Миру, 44, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 40378209) про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах неправомірними.
Скасувати рішення Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України викладеного у листі № 10593/06 від 05.05.2018 щодо відмови ОСОБА_1 у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з 31.01.2018 замість пенсії по інвалідності.
Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України зробити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 31.01.2018.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (прос. Миру, 44, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 40378209) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 14000, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 704,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя О.М. Тихоненко
Повне судове рішення складено 02.07.2018.