
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 червня 2018 р. Справа№805/2363/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., за участі секретаря судового засідання Гришиної А.А., представника позивача Кириченка В.І., представника відповідача Пономарьова А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Донмашінвест» до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення,
ВСТАНОВИВ:
03 квітня 2018 року шляхом надсилання поштою позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Донмашінвест», звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, про скасування податкового повідомлення-рішення. Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач незаконно сформував податкове повідомлення-рішення за формою «Н» №0017634403 від 21 грудня 2017 року про нарахування грошового зобов'язання за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків корегування до податкових накладних у вигляді штрафних санкцій в розмірі 258598,98 гривень на підставі акту №319/05-99-44-03/38491589 від 20 листопада 2017 року. З посиланням на статті 6, 19 Конституції України, пункти 56.21 статті 56, підпункт 75.1.1 пункту 75.1 статті 75, статтю 76 Податкового кодексу України, підпункти 2.5.1 «Методичних рекомендацій щодо організації та проведення камеральних перевірок податкової звітності платників податків, крім перевірок податкової декларації про майновий стан і доходи та податкової декларації платника єдиного податку фізичної особи підприємця», затверджених наказом Міністерства доходів і зборів України від 14.06.2013 №165, позивач просив:
- визнати протиправним та скасувати повністю податкове повідомлення-рішення відповідача за формою «Н» №0017634403 від 21 грудня 2017 року про нарахування грошового зобов'язання у вигляді штрафних санкцій в розмірі 258598,98 гривень.
Правова позиція позивача обґрунтована незаконністю камеральної перевірки, оскільки за приписами статті 76 Податкового кодексу України предметом такої перевірки може бути податкова звітність, а не своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідач позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні. Посилався на те, що з 1 січня 2017 року набув чинності другий абзац підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України відповідно до якого предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних. Під час камеральної перевірки позивача було встановлено, що у 2017 році останнім були порушені строки реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
10 квітня 2018 року ухвалою суд відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами загального позовного провадження.
30 травня 2018 року підготовче провадження було закрито і справа призначена до судового розгляду по суті на 19 червня 2018 року.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні, надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.
20 листопада 2017 року посадовими особами Головного управління ДФС у Донецькій області була проведена камеральна перевірка позивача, про що був складений акт №319/05-99-44-03/38491589 «Про результати камеральної перевірки дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування з податку на додану вартість в Єдиному державному реєстрі податкових накладних з податку на додану вартість ТОВ «Донмашінвест» (код ЄДРПОУ 38491589) за період грудень 2016 року, січень-квітень, червень-серпень 2017 року».
Перевіркою було встановлено, що ТОВ «Донмашінвест» несвоєчасно зареєструвало в Єдиному державному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні: №87 від 31.12.2017; №88 від 31 грудня 2016 року; №64 від 31.01.2017; №65 від 31.01.2017; №79 від 28.02.2017; №80 від 28.02.2017; №89 від 31.03.2017; №90 від 31.03.2017; №87 від 22.03.2017; №88 від 29.03.2017; №78 від 05.04.2017; №79 від 25.04.2017; №80 від 30.04.2017; №81 від 30.04.2017; №87 від 22.06.2017; №74 від 05.07.2017; №75 від 06.07.2017; №71 від 15.08.2017; №73 від 07.08.2017.
21 грудня 2017 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області на підставі акту №319/05-99-44-03/38491589 від 20 листопада 2017 року прийнято податкове повідомлення-рішення за формою «Н» №0017634403 від 21 грудня 2017 року про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Донмашінвест» штрафу за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування по податкових накладних за звітний період грудень 2016 року, січень-квітень 2017 року, червень-серпень 2017 року в сумі 258598,98 гривень.
Кількість днів порушення строків реєстрації податкових накладних та розрахунок суми застосованого штрафу позивачем не оспорюються.
При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 67 Основного Закону України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
За приписами пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
01 січня 2017 року набув чинності Закону України від 21 грудня 2016 року №1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» яким підпункт 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України був доповнений абзацом другим наступного змісту: «Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах».
За приписами статті 76 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова. Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу. Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Згідно пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня.
Відповідно до пунктів 120-1.1, 120-1.2 статті 120-1 Податкового окдексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
У разі реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної до початку проведення перевірки, предметом якої є дотримання вимог цього Кодексу щодо своєчасності реєстрації таких документів в Єдиному реєстрі податкових накладних, штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1.2 цієї статті, не застосовуються.
Відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою), що зазначена у податковому повідомленні - рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.
Відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.
У разі реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, протягом 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, штрафні санкції, передбачені абзацом другим цього пункту та пунктом 120-1.1 цієї статті, не застосовуються.
З урахуванням наведених приписів чинного законодавства та встановлених у справі обставин, суд приходить до висновку, що спірне податкове повідомлення-рішення є законним та обґрунтованим.
Суд не приймає до уваги аргументи позивача щодо порушення відповідачем пункту 56.21 статті 56, підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75, статті 76 Податкового кодексу України, підпункту 2.5.1 «Методичних рекомендацій щодо організації та проведення камеральних перевірок податкової звітності платників податків, крім перевірок податкової декларації про майновий стан і доходи та податкової декларації платника єдиного податку фізичної особи підприємця», затверджених наказом Міністерства доходів і зборів України від 14.06.2013 №165, оскільки дане твердження не ґрунтується на фактичних обставинах справи.
Як вказувалося раніше, з 1 січня 2017 року контролюючим органам надано право перевіряти своєчасність реєстрації податкових накладних в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.
На підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у справі, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі.
У зв'язку із відмовою в задоволенні позову, судові витрати, понесені позивачем, відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 47, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Відмовити повністю в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Донмашінвест» (місцезнаходження: 84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Двірцева, буд.6, код ЄДРПОУ 38491589) до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (місцезнаходження: 87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, буд. 114, код ЄДРПОУ 39406028) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми "Н" №0017634403 від 21 грудня 2017 року про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Донмашінвест» штрафу за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування по податкових накладних за звітний період грудень 2016 року, січень-квітень 2017 року, червень-серпень 2017 року в сумі 258598 (двісті п'ятдесят вісім тисяч п'ятсот дев'яносто вісім) гривень 98 копійок.
Рішення прийняте у нарадчій кімнаті, його вступна та резолютивна частини проголошені в судовому засіданні 19 червня 2018 року.
Повний текст рішення складений 27 червня 2018 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Донецького окружного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя Циганенко А.І.