Рішення № 75006902, 20.06.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2018
Номер справи
825/1917/17
Номер документу
75006902
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 червня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/1917/17

Чернігівський окружний адміністративний суду складі:

головуючого судді - Д’якова В.І.,

за участю секретаря - Лазаренко В.Г.,

представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області до ОСОБА_2 сільської ради Варвинського району Чернігівської області про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю),

В С Т А Н О В И В:

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області (далі- УДС України ЗНС у Чернігівській області, позивач) звернулось до суду з позовом до ОСОБА_2 сільської ради Варвинського району Чернігівської області (далі- відповідач) про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі дошкільного навчального закладу ОСОБА_2 сільської ради Варвинського району Чернігівської області за адресою: вул. Набережна, 7, с. Озеряни, Варвинський район, Чернігівська область, шляхом відключення будівлі від електропостачання на електричному щитку та його опечатування.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки були виявлені порушення, що створюють загрозу життю та/або здоров’ю людей, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування в порядку пункту 1 частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України.

Ухвалою суду від 18.12.2017 вирішено перейти із скороченого провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 18 січня 2018 року о 10:00 год.

Ухвалою суду від 18.01.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Ухвалою суду від 06.03.2018 провадження у справі зупинено до 11:00 год. 05.06.2018.

Ухвалою суду від 25.05.2018 за клопотаннями представників сторін про надання часу для примирення, провадження у справі зупинено до 11:00 год. 20.06.2018.

Представник позивача у судовому засіданні 20.06.2018 позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити повністю, з підстав викладених у позові.

20.06.2018 представники відповідача у судове засідання не з’явилися, належним чином повідомлялись про розгляд справи, підтвердженням чого є наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштових відправлень. До суду надано заяву про розгляд справи без його участі та про заміну відповідача у справі.

Ухвалою суду від 20.06.2018 без видалення суду до нарадчої кімнати, занесеною секретарем судового засідання до протоколу судового засідання, відмовлено у клопотанні відповідача про заміну відповідача.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

10 листопада 2017 року провідним інспектором Варвинського РС Управління ДСНС України у Чернігівській області лейтенантом служби цивільного захисту ОСОБА_3 за результатами позапланової перевірки складено акт додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно- рятувальних служб дошкільного навчального закладу ОСОБА_2 сільської ради Варвинського району Чернігівської області за адресою: вул. Набережна, 7, с. Озеряни, Варвинський район, Чернігівська область.

Як вбачається з вказано Акту, в ході перевірки були виявлені наступні порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які на думку суду, створюють загрозу життю та/або здоров’ю людей, а саме:

- будівлю не обладнано системою протипожежного захисту (пожежною сигналізацією), чим порушено п. 1.2. розділу V "Правила пожежної безпеки в Україні", п. 7.2. табл. А.1. додатку А ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту». Відсутність системи пожежної сигналізації не дає змоги виявити пожежу на ранній стадії її розвитку. Це може призвести до швидкого розповсюдження вогню, продуктів горіння та руйнації будівельних конструкцій будівлі, що в свою чергу створює загрозу життю та здоров’ю людей;

- будівлю не обладнано системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей 1-го типу, чим порушено п. 1.2. розділу V "Правила пожежної безпеки в Україні" та п. 4. табл. Б.1. додатку Б ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту». Відсутність системи оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей не дає змоги вчасно сповістити людей, які перебувають у будівлі про пожежу та небезпечні її фактори (полум’я, продукти горіння), що в свою чергу створює загрозу життю та здоров’ю людей;

- будівлю не захищено від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, чим порушено п. 1.21. розділу IV "Правила пожежної безпеки в Україні". Блискавкозахист - сукупність заходів і технічних засобів для охорони будівель, споруд, обладнання та електричних пристроїв від дії блискавки. Прямий удар блискавки зумовлює миттєве нагрівання струмо-провідних конструкцій до температури плавлення або навіть випару, вибуху чи розщеплення непровідних конструкцій, вибуху будинків і будівель. Відсутність пристроїв блискавкозахисту загрожує пожежній безпеці об'єкта. Пряме попадання блискавки по будівлі або вторинні її прояви загрожують виникненню пожежі у наслідок миттєвого нагрівання матеріалів та конструкцій, що в свою чергу створить загрозу життю та/або здоров’ю людей;

- дерев’яні конструкції горища будівлі не піддані вогнезахисному оброблянню, чим порушено п. 2.5. розділу III "Правила пожежної безпеки в Україні. Невідповідність конструктивних елементів протипожежним вимогам, відсутність їх вогнезахисної обробки створює перешкоди під час евакуації людей та гасінні пожежі, а також сприяє інтенсивному розповсюдженню полум’я, оскільки вони не мають нормативно встановлених меж вогнестійкості та меж поширення вогню по ним. Все це сприяє беззахисності людини перед небезпечними факторами пожежі (полум’я та токсичні продукти горіння), що в свою чергу створює загрозу життю та здоров’ю людей;

- будівлю не забезпечено вогнегасниками згідно норм належності, чим порушено п.п. 3.6., 3.9. розділу V "Правила пожежної безпеки в Україні". Відсутність первинних засобів пожежогасіння не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум’я на ранній стадії виникнення пожежі, сприяє беззахисності людини перед небезпечними факторами пожежі та призводить до безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, що в свою чергу створює загрозу життю та здоров’ю людей;

- в підсобному та спальному приміщеннях будівлі використовуються світильники з лампами розжарювання без захисного суцільного скла (ковпаків), чим порушено п. 1.18. розділу IV "Правила пожежної безпеки в Україні". У лампі розжарення використовується ефект нагрівання провідника (нитки розжарення) при протіканні через нього електричного струму. Температура вольфрамової нитки розжарення різко зростає після увімкнення струму. Нитка випромінює електромагнітне випромінювання. Для отримання видимого випромінювання необхідно, щоб температура становила порядку декількох тисяч градусів, в ідеалі 6000 К (температура поверхні Сонця). Частину спожитої електричної енергії лампа розжарення перетворює у випромінювання, частину - на виділення тепла. Лише мала частка випромінювання лежить в області видимого світла, основна частка припадає на інфрачервоне випромінювання. Для підвищення коефіцієнту корисної дії в лампі необхідно підвищувати температуру нитки розжарювання, яка у свою чергу обмежена властивостями матеріалу нитки - температурою плавлення. Всі вказані вище фактори створюють умови для виникнення пожежі, що в свою чергу створює загрозу життю та здоров’ю людей;

- в приміщеннях будівлі з'єднання окінцювань жил проводів здійснено не за допомогою опресування, зварювання або затискачів, чим порушено п. 1.6. розділу IV "Правила пожежної безпеки в Україні". З'єднання жил проводів за допомогою скруток може призвести до короткого замикання електромережі. Короткі замикання здатні виникнути не тільки в проводах, айв інших частинах електроустановок. У точці короткого замикання утворюється іскріння, яке в залежності від електричних параметрів даної мережі може досягати значних розмірів і викликати пожежу і руйнування електроустановок та інших споруд. Пожежну небезпеку представляють всілякі нещільні контакти, наприклад, в місцях приєднання проводів між собою. Нещільні контакти окислюються і створюють великий опір. Вони надмірно нагріваються і нерідко викликають запалення ізоляції проводів. Нещільні з'єднання можуть наводити ще і до іскріння, що також є можливою причиною виникнення пожеж. Швидке розповсюдження вогню, продуктів горіння та руйнація будівельних конструкцій будівлі, створює загрозу життю та здоров’ю людей;

- не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замкнення, чим порушено п. 1.20. розділу IV "Правила пожежної безпеки в Україні". Непроведення замірів опору ізоляції електричних мереж і перевірки спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замкнення електромереж створює загрозу виникнення пожежі, в наслідок якої, продукти горіння та чадний газ унеможливлюють своєчасну та безпечну евакуацію людей з будівлі та призведуть до отруєння людей, що перебувають у ній;

- в приміщеннях будівлі електричні проводи встановлені на горючих основах, чим порушено п. 1.12. розділу IV "Правила пожежної безпеки в Україні". Встановлення електричних проводів на горючій основі може призвести до виникнення пожежі та безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, що в свою чергу створює загрозу життю та здоров’ю людей;

- в будівлі електророзетки та вимикачі встановлено на горючих основах, чим порушено п. 1.17. розділу IV "Правила пожежної безпеки в Україні". Встановлення електричних вимикачів та розеток на горючій основі може призвести до виникнення пожежі та безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, що в свою чергу створює загрозу життю та здоров’ю людей.

Положенням про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1052, визначено, що ДСНС України є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності. Одним з основних завдань ДСНС України є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.

Відповідно до Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 № 3 (в редакції наказу ДСНС України від 01.11.2016 № 560), Управління ДСНС України у Чернігівській області є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру.

Відповідно до ст. 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Частиною 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров’ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Позивач вважає, з чим погоджується суд, що викладені вище порушення, встановлені під час проведення позапланової перевірки, створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно припису від 10.11.2017 № 30 про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки граничний строк виконання вказаних порушень, які необхідне усунути, встановлений 01.05.2018.

Крім того, щодо доказів на усунення вищевказаних порушень, наданих представником відповідача до суду на підтвердження належного виконання вимог акту перевірки № 130, то судом не можуть прийняті до уваги так як про відсутність порушень працівниками Управління ДСНС України має бути складений акт.

В матеріалах справи наявний новий акт № 3 від 15.05.2018, складений за результатами проведення перевірки щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно- рятувальних служб дошкільного навчального закладу ОСОБА_2 сільської ради Варвинського району Чернігівської області за адресою: вул. Набережна, 7, с. Озеряни, Варвинський район, Чернігівська область.

Як вбачається з вказано Акту, в ході перевірки були виявлені порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров’ю людей, вказані порушення були виявлені ще в Акті перевірки № 130.

Оскільки відповідачем не надано належних доказів щодо усунення виявлених порушень, зазначених в Акті перевірки № 130, та враховуючи п 1 ч. 1 ст.70 Кодексу цивільного захисту України, якою передбачено, що недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами є підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об’єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині та застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.

Щодо вимоги позивача про покладення забезпечення виконання рішення на Варвинський районний сектор УДСНС України в Чернігівській області, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 372 КАСУ у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення. Однак, на Варвинський районний сектор УДСНС України в Чернігівській області, як структурний підрозділ позивача без права юридичної особи, такі обов'язки покладені не можуть бути, оскільки, вирішення вказаного питання належить до дискреційних повноважень позивача, відповідно до Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 № 3, і не містить в собі імперативного обов'язку суду щодо покладення забезпечення виконання рішення на структурний підрозділ позивача, без залучення такого в якості третьої особи.

Враховуючи положення вказаної норми ст. 372 КАСУ, підстав для покладення забезпечення виконання рішення на Варвинський районний сектор УДСНС України в Чернігівській області, суд не знаходить. Крім того, позивачем не обґрунтовано та не наведено жодних нормативно-правових актів, на підставі яких Варвинський районний сектор УДСНС України в Чернігівській області - не сторона по справі, зобов'язаний вчиняти певні дії на підставі судового рішення з метою забезпечення реалізації визнаного судом права чи інтересу позивача.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що в задоволенні даної вимоги необхідно відмовити, а отже адміністративний позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області слід задовольнити частково.

Згідно з положеннями ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України зазначене судове рішення не підлягає негайному виконанню.

Керуючись статями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Застосувати заходи реагування щодо державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі дошкільного навчального закладу ОСОБА_2 сільської ради Варвинського району Чернігівської області за адресою: вул. Набережна, 7, с. Озеряни, Варвинський район, Чернігівська область, шляхом відключення будівлі від електропостачання на електричному щитку та його опечатування.

У задоволенні іншої частини вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повне рішення буде складене 27 червня 2018 року.

Суддя В.І. Д'яков