Постанова № 74987214, 25.06.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2018
Номер справи
804/8588/17
Номер документу
74987214
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

25 червня 2018 року справа № 804/8588/17

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючий суддя: Ясенова Т.І.

судді: Головко О.В. Суховаров А.В.

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Селянського (фермерського) господарства «Восход» на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2018 року у справі за позовом Селянського (фермерського) господарства «Восход» до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Селянське (фермерське) господарство «Восход» звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області в якому просив зобов'язати відповідача видати дозвіл на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення селянського фермерського господарства «Восход» орієнтовною площею 50 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, яка знаходиться на території Миколаївської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області із земель державної власності для укладання договору оренди.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2018 року відмовлено у задоволенні адміністративного позову.

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, які суд першої інстанції вважає встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги посилається на те, що позивач неодноразово звертався до відповідача з клопотанням щодо надання дозволу (наказу) на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення селянського господарства «Восход», але жодної дії з боку відповідача, щодо оформлення належним чином прав користування земельною ділянкою, здійснено не було. Так, позивач вважає, що обрав правильний спосіб захисту порушених прав.

Посилання відповідача на те, що видання дозволів та погоджень, які стосуються будь-яких проектів землеустрою є виключною компетенцією та дискреційними повноваженнями органу земресурсів, позивач вважає необґрунтованими оскільки, на його думку, орган земресурсів за відсутності бажання видавати необхідний дозвіл або погодження надає відповідь з посиланням на вищевказані обставини, що унеможливлює в подальшому рухатись далі в оформленні прав на землю.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач вказує на безпідставність та

необґрунтованість доводів апеляційної скарги, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін, як законне та обґрунтоване.

У відповідності до вимог статті 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Судом встановлено, що у володінні ОСОБА_1 за життя знаходилась 50 га землі сільськогосподарського призначення на підставі Державного акту на право довічного успадкування володіння землею, виданого 22.07.1990 року на підставі рішення ІХ сесії ХХІ скликання Миколаївської сільської ради та зареєстрованого в книзі записів державних актів 22.10.1992 року за № 16.

05 листопада 1992 року ОСОБА_1 було створено селянське (фермерське) господарство «Восход».

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 помер та згідно з рішенням Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області від 16.12.2015 року за ОСОБА_2 визнано право власності в порядку спадкування за законом на селянське (фермерське) господарство «Восход».

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за № 1003357998 від 11.12.2017 року керівником Селянського фермерського господарства «Восход» є ОСОБА_2 (а.с. 29-31)

Відповідно до матеріалів справи, ОСОБА_2 звернулась з заявою до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, в якій просила розглянути питання щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення селянського (фермерського) господарства орієнтованою площею 50 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, яка знаходиться на території Миколаївської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області.

За результатами розгляду заяви, Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області надано відповідь від 11.07.2017 року № 27-4-0.61-9465/2.17, в якій зазначено, що Головним управлінням Держгеокажастру у Дніпропетровській області розглянуто звернення позивача стосовно надання в оренду земельної ділянки площею 50 га, строком на 50 років, яка раніше перебувала в постійному користуванні СФГ «Восход». Відповідно до рішення Петропавлівського районного суду від 16.12.2015 року по справі №188/1467/15-ц за позивачем визнано право власності у порядку спадкування та відповідне фермерське господарство, після смерті чоловіка. Рішенням Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області від 03.03.2016 року по справі №188/1097/15-ц за позовом позивача до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про визнання права користування земельною ділянкою в порядку спадкування відмовлено, в тому числі зазначено, що порядок надання земельних ділянок державної та комунальної власності у користування передбачений ст. 123 Земельного кодексу України. (а.с. 10)

13 вересня 2017 року СФГ «Восход» повторно звернулось до відповідача з відповідним клопотанням. (а.с. 11)

27 жовтня 2017 року ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області своїм листом № 12882/2-17 зазначило що, статтями 93, 122-124 Земельного кодексу України визначено яким чином та на яких підставах надається дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду. Так, з метою отримання дозволу на розробку проекту необхідно звернутись із клопотанням до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної та комунальної власності у власність чи оренду відповідно до повноважень, визначених ст. 122 Земельного кодексу України. У клопотанні зазначається цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки та розмір земельної ділянки. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність або оренду відповідно до повноважень, визначених ст. 122 Земельного кодексу України, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянок або надає мотивовану відмову у його наданні, у зв'язку з чим необхідно оформити звернення до Головного управління в порядку передбаченому законодавством. (а.с. 12)

Листом від 24 листопада 2017 року за №27-6875/1/1-17 позивачем долучено до клопотання від 13.09.2017 року викопіювання з картографічної основи ДЗК кадастрової карти (плану), однак питання отримання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду досі не вирішено. (а.с. 13-17)

Згідно зі статтею 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Частиною 1 статті 92 Земельного кодексу України (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановленого строку.

Відповідно до частини шостої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з положеннями частини сьомої наведеної статті, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Отже, підстави відмови у наданні дозволу є вичерпними, при цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 11 квітня 2018 року у справі № 806/2208/17.

Правовий статус Головного управління Держгеокадастру в області визначено відповідним Положенням, яке затверджене Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 № 333 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.10.2016 за № 1391/29521).

У пункті 8 цього Положення передбачено, що Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру. Відповідно до пункту 10 начальник Головного управління підписує накази Головного управління.

Відповідно до Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 12.04.2005 № 34/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 15.05.2013 № 883/5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.04.2005 за № 381/10661, наказ, розпорядження, постанова, рішення (далі - розпорядчий документ) - акт організаційно-розпорядчого характеру чи нормативно-правового змісту, що видається суб'єктом нормотворення у процесі здійснення ним виконавчо-розпорядчої діяльності з метою виконання покладених на нього завдань та здійснення функцій відповідно до наданої компетенції з основної діяльності, адміністративно-господарських або кадрових питань, прийнятий (виданий) на основі Конституції та інших актів законодавства України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та спрямований на їх реалізацію, спрямування регулювання суспільних відносин у сферах державного управління, віднесених до його відання.

Таким чином, рішення про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки і оформляється розпорядчим індивідуальним правовим актом - наказом Головного управління Держгеокадастру в області. Відповідно, такі рішення не можуть оформлятися листами у відповідь на клопотання заявника.

Відсутність належним чином оформленого наказу Головного управління Держгеокадастру в області про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки після спливу встановленого законом місячного строку розгляду клопотання особи, не зважаючи на надсилання заявнику листів про розгляд клопотання, свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом. Отже, має місце протиправна бездіяльність.

Оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті ним жодного з тих рішень, які передбачені у частині 6 статті 118 ЗК України, у визначений законом строк, належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області повторно розглянути звернення Селянського (фермерського) господарства «Восход» та вирішити питання про надання або відмову Селянському (фермерського) господарству «Восход» у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення селянського фермерського господарства

Враховуючи встановлені обставини справи, оцінивши докази в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, допущено порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи та є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до частин 1, 6 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Враховуючи наведені правові норми, задоволення позовних вимог в частині, понесені позивачем та документально підтверджені судові витрат по сплаті судового збору при зверненні до суду першої та апеляційної інстанцій в розмірі 4000,00 грн. підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 317, 321,322, 327, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Селянського (фермерського) господарства «Восход» - задовольнити частково.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2018 року у справі №804/8588/17 - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов Селянського (фермерського) господарства «Восход» до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області повторно розглянути звернення Селянського (фермерського) господарства «Восход» та вирішити питання про надання або відмову Селянському (фермерського) господарству «Восход» у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення селянського фермерського господарства.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області на користь Селянського (фермерського) господарства «Восход» витрати на оплату судового збору в сумі 4000 грн. 00 коп. (чотири тисячі гривень).

Постанова набирає законної сили з 25.06.2018 року, за приписами пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий: Т.І. Ясенова

Суддя: О.В. Головко

Суддя: А.В. Суховаров