Рішення № 74980267, 25.06.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2018
Номер справи
813/4447/17
Номер документу
74980267
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа №813/4447/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді Сподарик Н.І.,

за участю секретаря судового засідання Ванчак М.Л.,

представника позивача та третьої особи ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача – Товариства з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_4 Інтернешнл» про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В :

04 грудня 2017 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_3 до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення від 13.11.2017 року про скасування посвідки на тимчасове проживання на території України серії ТР №179421 терміном дії до 27.04.2018 року, громадянина ОСОБА_5 ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що йому було видано посвідку на тимчасове проживання ТР №179421, терміном дії до 27.04.2018 року. 13.11.2017 року відповідачем прийнято рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання на території України. Позивач вважає, що в оскаржуваному рішенні не зазначено, з яких саме підстав, передбачених п.19 Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженого Поставною Кабінету Міністрів України від 28.03.2012 року №251 прийнято рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання на території України.

Ухвалою суду від 04.05.2018 року поновлено провадження у справі та призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 25.06.2018 року закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеному у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що підставою скасування посвідки на тимчасове проживання ОСОБА_3 стало подання Київського міського центру зайнятості від 13.09.2017 року №13-9425, відповідно до якого, наказом Центру зайнятості від 12.09.2017 року №176 «Про прийняття рішення щодо анулювання дозволів на застосування праці іноземців» скасовано дозвіл на працевлаштування ОСОБА_3.

Третя особа явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечила, хоча своєчасно та належним чином повідомлялася про дату, час та місце розгляду справи.

Розглянувши і дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, користується багаторазовою візою типу D, строк перебування 90 днів, дійсною до 08.08.2017 року, прибув в Україну на запрошення ТзОВ «ОСОБА_4 Інтернешнл» для працевлаштування в цьому підприємстві.

Позивач був документований посвідкою серії ТР №179421на тимчасове проживання на території України строком до 27.04.2018 року.

13.11.2017 року рішенням ГУ ДМС у Львівській області скасовано посвідку на тимчасове проживання на території України серії ТР №179421 терміном дії до 27.04.2018 року, громадянина ОСОБА_5 ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1

Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з вимогою про визнання його протиправним і скасування.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

У відповідності до вимог ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, а також порядок їх в’їзду в Україну та виїзду з України визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (надалі по тексту - Закон №3773-VI).

Відповідно до ч.4 ст.4 Закону №3773-VI, іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону прибули в Україну для працевлаштування та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період роботи в Україні.

Згідно ч.3 ст.5 Закону №3773-VI, іноземці та особи без громадянства, зазначені у частинах четвертій – п’ятнадцятій та вісімнадцятій статті 4 цього Закону, отримують посвідку на тимчасове проживання.

Підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною четвертою статті 4 цього Закону, є заява іноземця або особи без громадянства, дійсний поліс медичного страхування, дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства (крім іноземців та осіб без громадянства, які згідно із законодавством України мають право на працевлаштування без отримання такого дозволу) та зобов’язання роботодавця повідомити центральні органи виконавчої влади, що забезпечують реалізацію державної політики у сферах міграції, зайнятості населення та трудової міграції про дострокове розірвання чи припинення трудового договору (контракту) з таким іноземцем або особою без громадянства (ч.4 ст.5 Закону №3773-VI).

Відповідно до п.1 ч.1 ст.5 Закону №3773-VI, строк дії посвідки на тимчасове проживання для відповідних категорій іноземців та осіб без громадянства становить у випадку, визначеному частиною четвертою статті 4 цього Закону, - строк дії дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства.

Механізм оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання іноземцям та особам без громадянства, які іммігрували в Україну на постійне проживання або прибули в Україну на тимчасове проживання, визначається Порядком оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №251 від 28.03.2012 року.

Пунктом 19 вказаного Порядку встановлено, що посвідка на тимчасове проживання скасовується територіальним органом або підрозділом ДМС, який її видав, у разі:

1)отримання від органу Національної поліції, іншого органу виконавчої влади, який у межах наданих йому повноважень забезпечує дотримання вимог законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, інформації про те, що посвідку видано на підставі неправдивих відомостей, підроблених чи недійсних документів;

2)отримання вмотивованого клопотання приймаючої сторони про скасування посвідки (у тому числі в разі звільнення іноземця та особи без громадянства із займаної посади) або припинення діяльності приймаючої сторони - юридичної особи;

3)коли іноземця та особу без громадянства засуджено в Україні до позбавлення волі;

4)коли дії іноземця та особи без громадянства загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров’ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні;

5)коли уповноваженим органом прийнято рішення про примусове повернення іноземця та особи без громадянства або їх примусове видворення за межі України;

6)інших випадках, передбачених законами.

Рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання приймається начальником територіального органу або підрозділу ДМС чи його заступником протягом п’яти робочих днів з дня надходження відомостей, які є підставою для скасування посвідки.

Відповідно до п.21 Порядку, іноземець та особа без громадянства протягом місяця з дня отримання копії рішення про відмову у видачі посвідки або скасування посвідки на тимчасове проживання має право на його оскарження шляхом звернення до ДМС або суду. Оскарження такого рішення зупиняє його виконання.

Згідно матеріалів справи, підставою скасування посвідки на тимчасове проживання ОСОБА_3 стало повідомлення Київського міського центру зайнятості від 13.09.2017 року №13-9425, про прийняття наказу Центру зайнятості від 12.09.2017 року №176, яким анульовано дозвіл на застосування праці іноземців, зокрема, дозвіл на працевлаштування ОСОБА_3.

Пунктом 19 Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання не передбачено такої підстави для скасування посвідки на тимчасове проживання на території України, як повідомлення з центру зайнятості про анулювання дозволів на застосування праці іноземців.

У даному випадку, спірне рішення прийнято головним спеціалістом відділу з питань тимчасового та постійного проживання іноземців та осіб без громадянства Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області, а не начальником територіального органу або підрозділу ДМС чи його заступником, як зазначено в Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання.

Крім того, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.02.2018 року у справі №826/12994/17 позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_4 Інтернешнл» задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано наказ від 12.09.2017 року №176 «Про прийняття рішення щодо анулювання дозволів на застосування праці іноземців». Рішення набрало законної сили 23.03.2018 року.

Відповідно до ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

В силу ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.

Згідно ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Водночас, відповідач доказів на підтвердження обґрунтованості прийнятого рішення від 13.11.2017 року про скасування посвідки на тимчасове проживання на території України серії ТР №179421 не надав.

Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що рішення від 13.11.2017 року про скасування посвідки на тимчасове проживання на території України серії ТР №179421, терміном дії до 27.04.2018 року, громадянина ОСОБА_5 ОСОБА_3 є протиправним, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення у повному обсязі.

Вирішуючи питання про судові витрати, суд виходить з приписів ст.139 КАС України, відповідно до яких, у разі задоволення позову сторони, яка не суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Керуючись ст.ст.14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в :

ОСОБА_6 ОСОБА_3 до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача – Товариства з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_4 Інтернешнл» про визнання протиправним та скасування рішення задоволити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області від 13.11.2017 року про скасування посвідки на тимчасове проживання на території України серії ТР №179421 терміном дії до 27.04.2018 року, громадянина ОСОБА_5 ОСОБА_3 (08.07.1988 р.н.).

Присудити на користь ОСОБА_3 (79000, м.Львів, вул.Шевченка Т., 317 «Н») витрати по сплаті судового збору у сумі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (79007, м.Львів, вул.Січових Стрільців, 11; код ЄДРПОУ 37831493).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Сподарик Н.І.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 27 червня 2018 року.