Рішення № 74980216, 27.06.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.06.2018
Номер справи
809/818/18
Номер документу
74980216
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" червня 2018 р. справа № 809/818/18

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 (вул. Незалежності, 56, с. Петрів, Тлумацький р-н, Івано-Франківська обл., 78041) до Управління соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації (вул. Винниченка, 34, м. Тлумач, Івано-Франківська обл., 78000) про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 11.05.2018 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації про визнання дій щодо припинення виплати компенсації за надання соціальних послуг інваліду першої групи за період з 01.06.2017 по 07.11.2017 протиправними та зобов'язання поновити та виплатити за період з 01.06.2017 по 07.11.2017 компенсацію за надання соціальних послуг виходячи з прожиткового мінімуму, затвердженого на час виплати.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Управління соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації, всупереч вимог пункту 8 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №558 від 29.04.2004, статті 7 Закону України "Про соціальні послуги", безпідставно припинило виплату компенсації позивачу за надання соціальних послуг інваліду першої групи за період з 01.06.2017 по 07.11.2017, оскільки подані відповідачу документи відповідали вищевказаному Порядку. Так, згідно виписки з акту освідчення інвалідність першої групи матері позивача встановлена безстроково, а тому, на думку ОСОБА_1, в Управлінні соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації були відсутні підстави для припинення виплати компенсації позивачу.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.05.2018 позовну заяву залишено без руху, на виконання якої позивачем усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою від 29.05.2018 Івано-Франківським окружним адміністративним судом відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 07.06.2018, відповідно до якого відповідач щодо заявлених позовних вимог заперечив (а.с.15-18). Зокрема представник Управління соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації зазначив, що підставою для припинення виплати компенсації позивачу за надання соціальних послуг інваліду першої групи за період з 01.06.2017 по 07.11.2017 була втрата чинності довідки (висновку) лікарської консультативної комісії від 30.05.2016 про те, що стан здоров’я позивача дозволяє здійснювати догляд за перестарілою особою/інвалідом першої групи, оскільки така довідка була видана на один рік – до 30.05.2017. Представник відповідача також вказала, що ОСОБА_1 07.11.2017 подав до Управління соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації повний пакет необхідних документів разом з новим висновком лікарської консультативної комісії від 06.11.2017, на підставі яких відповідач призначив позивачу компенсацію за надання соціальних послуг інваліду першої групи з 07.11.2017 по 06.11.2018. Представник Управління соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації просив суд в задоволенні позову відмовити.

15.06.2018 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла відповідь позивача на відзив, згідно якої ОСОБА_1 зазначив, що відповідач не повідомляв позивача, які документи слід подати додатково до Управління соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації (а.с.27).

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.

02.07.2016 Управління соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації прийняло рішення про призначення компенсації ОСОБА_1, який надає соціальні послуги інваліду першої групи ОСОБА_2, з 01.06.2016 по 30.05.2017 в розмірі 217,50 грн. (а.с.20). В переліку документів, які подані позивачем для призначення компенсацію за надання соціальних послуг, була довідка лікарської консультаційної комісії від 30.05.2016 №29, видана Тлумацькою центральною районною лікарнею, згідно якої ОСОБА_1 по стану здоров’я може здійснювати догляд за перестарілою особою/інвалідом першої групи терміном 1 рік (а.с.19).

З 01.06.2017 по 07.11.2017 позивачу було припинено виплату компенсації за надання соціальних послуг інваліду першої групи ОСОБА_2, оскільки закінчився однорічний термін, вказаний в довідці лікарської консультаційної комісії від 30.05.2016 №29, під час якого позивач по стану здоров’я мав можливість здійснювати догляд за перестарілою особою/інвалідом першої групи.

07.11.2017 ОСОБА_1 подав до Управління соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації повний пакет необхідних документів, на підставі яких відповідач прийняв рішення від 13.11.2017 про призначення позивачу компенсацію за надання соціальних послуг інваліду першої групи з 07.11.2017 по 06.11.2018 (а.с.22). Серед поданих документів, з якими ОСОБА_1 звернувся до відповідача 07.11.2017, був висновок лікарської консультативної комісії від 06.11.2017 №43, виданий Тлумацькою центральною районною лікарнею, згідно якої ОСОБА_1 по стану здоров’я може здійснювати догляд за перестарілою особою/інвалідом першої групи терміном 1 рік (а.с.21).

Вважаючи неправомірними дії Управління соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації щодо припинення виплати компенсації за надання соціальних послуг інваліду першої групи за період з 01.06.2017 по 07.11.2017 позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду, в якому просить зобов'язати відповідача поновити та виплатити за період з 01.06.2017 по 07.11.2017 компенсацію за надання соціальних послуг виходячи з прожиткового мінімуму, затвердженого на час виплати.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг особам, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги, визначає Закон України «Про соціальні послуги».

Згідно абзацу 2 статті 1 Закону України «Про соціальні послуги», соціальні послуги – це комплекс заходів з надання допомоги особам, окремим соціальним групам, які перебувають у складних життєвих обставинах і не можуть самостійно їх подолати, з метою розв’язання їхніх життєвих проблем. При цьому, суб’єкти, що надають соціальні послуги – це підприємства, установи, організації та заклади незалежно від форми власності та господарювання, фізичні особи - підприємці, які відповідають критеріям діяльності суб’єктів, що надають соціальні послуги, а також фізичні особи, які надають соціальні послуги.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про соціальні послуги» фізичним особам, які надають соціальні послуги, призначаються і виплачуються компенсаційні виплати в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

В свою чергу, Порядок призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 №558.

Пунктом 1 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, встановлено, що непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата.

Відповідно до пункту 5 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, компенсація призначається і виплачується структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради за місцем проживання, перебування особи, якій надаються соціальні послуги, з дня подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, та особою, яка їх потребує, заяв разом з документами, зазначеними у пункті 6 цього Порядку.

Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради видає заявнику розписку про прийняття заяв і документів із зазначенням дати їх прийняття.

Днем подання заяв для призначення компенсації вважається день реєстрації структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради заяв з необхідними документами.

Якщо заяви та документи надсилаються поштою, днем подання заяв для призначення компенсації вважається дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення.

У разі коли до заяв не додані всі необхідні документи, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради письмово протягом трьох днів повідомляє заявнику, які документи слід подати додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців з дня одержання такого повідомлення, днем подання заяв вважатиметься день їх прийняття або відправлення.

Пунктом 6 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, встановлено, що для призначення компенсації подаються такі документи: 1) фізичною особою, яка надає соціальні послуги: заява про згоду надавати соціальні послуги; паспорт або інший документ, що посвідчує особу; висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що стан її здоров'я дозволяє постійно надавати соціальні послуги; копія трудової книжки, а у разі відсутності трудової книжки - письмове повідомлення особи із зазначенням інформації про відсутність трудової книжки та про останнє місце роботи чи отримання доходів; заява про надання згоди на проведення перевірки даних про доходи особи з використанням відомостей Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (з урахуванням вимог Закону України "Про захист персональних даних"); 2) особою, яка потребує надання соціальних послуг, або її законним представником (у разі визнання цієї особи недієздатною): заява про необхідність надання соціальних послуг; паспорт або інший документ, що посвідчує особу; копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; висновок лікарсько-консультаційної комісії про необхідність постійного стороннього догляду та нездатність особи до самообслуговування (за винятком інвалідів I групи, інвалідність яких встановлена безстроково та які згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією потребують постійного стороннього догляду). Порядок видачі такого висновку та його форма затверджуються МОЗ.

Відповідно до пункту 7 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради протягом десяти днів після одержання заяв із необхідними документами розглядає їх та приймає рішення про призначення компенсації чи про відмову в її призначенні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення, про що інформує заявника письмово протягом п’яти днів після прийняття відповідного рішення.

Згідно матеріалів справи встановлено, що 01.06.2016 ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації з метою отримання компенсації як особі, яка надає соціальні послуги інваліду першої групи ОСОБА_2 В переліку документів, які подані позивачем для призначення компенсацію за надання соціальних послуг, була довідка лікарської консультаційної комісії від 30.05.2016 №29, видана Тлумацькою центральною районною лікарнею, згідно якої ОСОБА_1 по стану здоров’я може здійснювати догляд за перестарілою особою/інвалідом першої групи терміном 1 рік (а.с.19).

Тобто, позивач особисто подав відповідачу вищевказану довідку від 30.05.2016 №29, термін дії якої 1 рік.

В свою чергу, Управління соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації, виходячи із даних, зазначених в поданих ОСОБА_1 документів, прийняло рішення від 02.07.2016 про призначення компенсації позивачу, який надає соціальні послуги інваліду першої групи ОСОБА_2 При цьому, така виплата призначена відповідачем в межах терміну дії довідки від 30.05.2016 №29, згідно якої ОСОБА_1 по стану здоров’я може здійснювати догляд за перестарілою особою/інвалідом першої групи, а саме з 01.06.2016 по 30.05.2017 (а.с.20).

В силу вимог пункту 7 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, позивача було повідомлено про прийняте Управлінням соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації рішення від 02.07.2016 про призначення компенсації ОСОБА_1, яке обмежене терміном з 01.06.2016 по 30.05.2017.

Щодо доводів ОСОБА_1 про те, що згідно виписки з акту освідчення інвалідність першої групи матері позивача встановлена безстроково, то суд вказує на таке.

Відповідно до пункту 6 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, обов’язок щодо подання для призначення компенсації висновку лікарсько-консультаційної комісії про необхідність постійного стороннього догляду та нездатність особи до самообслуговування не поширюється на інвалідів I групи, інвалідність яких встановлена безстроково та які згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією потребують постійного стороннього догляду. Однак, цей виняток стосується особи, яка потребує надання соціальних послуг, а не фізичною особою, яка надає соціальні послуги.

В даному випадку, ОСОБА_2, яка є утриманцем позивача, надано першу групу інвалідності довічно, що підтверджується копією виписки акту освідчення та трудової рекомендації (а.с.6). Натомість, стан здоров’я фізичною особою, яка надає соціальні послуги, може змінюватись, а тому цілком закономірним є те, що можливість здійснювати такою особою догляд за перестарілою особою/інвалідом першої групи необхідно підтверджувати лікарсько-консультаційною комісією.

Таким чином, вищевказані доводи позивача є безпідставними, оскільки не відповідають дійсності.

Щодо доводів ОСОБА_1 про порушення відповідачем пункту 5 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, у зв’язку з неповідомленням протягом трьох днів, які документи слід подати позивачу додатково, суд звертає увагу на таке.

Пункт 5 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, регламентує порядок подання заяв та документів для призначення компенсації за надання соціальних послуг. Зокрема, згідно абзацу 5 пункту 5 даного Порядку, у разі коли до заяв не додані всі необхідні документи, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради письмово протягом трьох днів повідомляє заявнику, які документи слід подати додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців з дня одержання такого повідомлення, днем подання заяв вважатиметься день їх прийняття або відправлення.

Тобто, вимога про письмове повідомлення заявника протягом трьох днів, які документи слід подати додатково, стосується лише тих випадків, коли така заява та документи для призначення компенсації за надання соціальних послуг були подані до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, за результатами розгляду яких виявлено, що до заяви не додані всі необхідні документи.

В даному випадку, після припинення виплати ОСОБА_1 компенсації за надання соціальних послуг з 01.06.2017, позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації з відповідною заявою та необхідними документами лише 07.11.2017, а тому у відповідача був відсутній обов’язок повідомляти позивача протягом трьох днів, які документи слід подати додатково, оскільки ОСОБА_1 не подавав до Управління соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації в період з 01.06.2017 по 07.11.2017 заяв та необхідних документів для призначення компенсації за надання соціальних послуг.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Підсумовуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, є необґрунтованими і не підлягають задоволенню.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (вул. Незалежності, 56, с. Петрів, Тлумацький р-н, Івано-Франківська обл., 78041, код - НОМЕР_1) до Управління соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації (вул. Винниченка, 34, м. Тлумач, Івано-Франківська обл., 78000, код ЄДРПОУ - 03193347) про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Григорук О.Б.