
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"21" червня 2018 р. Справа № 924/136/18
Господарський суд Хмельницької області у складі cудді Гладія С.В., при секретарі судового засідання Маєвській Н.В., розглянувши матеріали справи
за позовом федерації профспілок Хмельницької області м. Хмельницький
до Хмельницької міської ради м. Хмельницький
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_1 „Навчально – культурний центр „Побужжя” Федерації профспілок Хмельницької області, м. Хмельницький
про скасування свідоцтва про право власності від 28.01.2015р. №32819546
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_2 – представник згідно довіреності №06-07-71 від 01.03.2018р.
від відповідач: ОСОБА_3 – представник згідно довіреності №02-14-1823 від 15.12.2017р.
від третьої особи: ОСОБА_4 – директор підприємства
В судовому засіданні 21.06.2018р. справу розглянуто, прийнято та оголошено, на підставі ст. ст. 185, 233, 240, 241 ГПК України, вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору: позивач звернувся до господарського суду з позовною заявою в якій просить скасувати свідоцтво про право власності від 28.01.2015р. №32819546 на нежитлову будівлю площею 1720,9 кв.м. по вул. Соборна,55, реєстраційний номер 560485068101, номер запису про право власності 8529816, виданого Хмельницькій міській раді. В обґрунтування позовних вимог вказує, що без згоди позивача, рішенням тридцять сьомої сесії Хмельницької міської ради від 30.04.2014р. №14 затверджено перелік об’єктів (будівель, споруд, приміщень), які перебувають у власності територіальної громади м. Хмельницького та знаходяться на балансі житлово – експлуатаційних контор м. Хмельницького де в додатку за №90 значиться нежитлове приміщення по вул. Соборній, 55 площею 1720,9 м.кв. На підставі вищевказаного рішення 28.01.2015р. міській раді видано свідоцтво №32819546 за яким зареєстровано право власності на вищевказану нежитлову будівлю. Реєстрація права власності проведена з грубим порушенням норм законодавства, оскільки відповідно до свідоцтва про право власності на гуртожиток профкурсів на 140 місць з їдальнею від 28.03.2000р. і яке зареєстроване в реєстраційній книзі БТІ за №729 дана будівля належить Федерації профспілок області. Державний реєстратор, не встановивши відповідності заявлених прав і поданих документів Хмельницької міської ради, зокрема відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно, провів за останньою реєстрацію права власності на нежитлову будівлю площею 1720,9 кв.м. по вул. Соборна,55.
Крім того, представник позивача у відповіді на відзив вказує, що на момент реєстрації права власності з видачею свідоцтв про право власності за міською радою від 28.01.2015р. діяв Закон України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” та постанова КМ України від 17.10.2013р. якою затверджено порядок проведення реєстрації прав власності на нерухоме майно. У відповідності до п. 94 постанови державний реєстратор у разі відсутності відомостей в Державному реєстрі прав власності на нерухоме майно використовує реєстраційні дані, які містяться на паперовому носії інформації. Крім того, під час проведення державної реєстрації прав, що виникли до 01.01.2013р., запитує від органів влади, підприємств, установ, організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником. Враховуючи, що реєстрацію права власності за Хмельницькою міською радою було проведено в час коли спірний об’єкт був зареєстрований за позивачем, останній вказує на неправомірності дій державного реєстратора, у зв’язку із чим просить визнати недійсним спірне свідоцтво.
Також позивачем подано письмові пояснення від 12.06.2018р. згідно яких останній вказує, що державна реєстрація права власності об’єкта нерухомості по вул.. Свободи,55 за хмельницькою міською радою проведена з грубим порушенням норм чинного законодавства. При цьому, позивач зазначає, що відповідно до п. 6 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень затвердженого постановою КМУ від 17.10.2013р. №868, відповідальність за достовірність відомостей, які містяться в документах поданих для проведення державної реєстрації несе замовник. Зазначає, що крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на об’єкт нерухомого майна заявник повинен подати технічні паспорти на новостворені об’єкти нерухомого майна та документ, що підтверджує присвоєння новоствореному об’єкту окремої адреси. Вказує, що подаючи недостовірні відомості про об’єкт нерухомого майна відповідач діяв з перевищенням повноважень, оскільки за ФП області на момент прийняття цього рішення вже здійснила оформлення та державну реєстрацію права власності на майно. Звертає увагу, що подані міською радою документи для проведення державної реєстрації права власності на вищевказаний об’єкт не відповідають вимогам законодавства.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, вважаючи їх правомірними та обґрунтованими.
Представник відповідача в судовому засіданні а також у відзиві на позов вказує, що позовні вимоги вважає необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню з огляду на наступне. Рішенням господарського суду Хмельницької області від 18.09.2012р. у справі №16/2/6/71-Н було встановлено факт вибуття із власності профспілок приміщення їдальні у 1981 році, вибуття із власності держави приміщення їдальні у 1992 році та подальша його передача у комунальну власність з підпорядкуванням місцевим органам влади. Також судом встановлено, що приміщення їдальні не є профспілковим, оскільки станом на 1990 рік спірне майно вже вибуло з власності профспілок у державну власність, а на момент прийняття рішення виконавчим комітетом у 2000 році, приміщення їдальні вже перебувало у комунальній власності. Дані обставини викладені у постанові ВГС України від 21.12.2016р. у справі №924/648/13. Рішенням Хмельницької міської ради від 22.03.2017р. №25 було скасовано рішення виконавчого комітету від 23.03.2000р. №223-А „Про оформлення прав власності на об’єкти нерухомого майна” в частині оформлення права власності на їдальню по вул. Соборній, 55 за позивачем. Крім того, вказує, що на сьогодні у позивача відсутні підстави звертатись до суду із даним позовом, оскільки згідно рішення суду від 12.02.2018р. у справі №924/944/17 скасовано свідоцтво про право власності на гуртожиток профкурсів на 140 місць з їдальнею від 28.03.2000р.
Представник третьої особи в судовому засіданні, а також у відзиві на позовну заяву №136 від 27.04.2018р. просить скасувати свідоцтво про право власності від 28.01.2015р. №32819546, видане Хмельницькій міській раді. При цьому вказує, що на момент видачі оскаржуваного свідоцтва про право власності вже існувало зареєстроване право за Федерацією профспілок Хмельницької області та свідоцтво, яке його підтверджувало. Свідоцтво про право власності від 27.03.2000р. не скасоване та є чинним по сьогодні. Кім того, зазначає, що згідно із п. 37 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, для проведення реєстрації права власності на об’єкт нерухомості Хмельницька міська рада мала б подати разом із заявою документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно. Проте, в реєстраційній справі відсутні документи, які підтверджують виникнення права власності у Хмельницької міської ради на прибудову їдальні.
Розглядом наявних матеріалів справи встановлено наступне.
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради „Про оформлення права власності на об’єкти нерухомого майна” № 223-А від 23.03.2000р. вирішено, зокрема, оформити право власності на будинок профспілок з гаражами по вул. Соборній, 57 та гуртожиток профкурсів на 140 місць з їдальнею по вул. Соборній, 55 за Федерацією профспілок Хмельницької області. Бюро технічної інвентаризації підготувати свідоцтво про право власності та провести реєстрацію вказаних в п. 1 об’єктів нерухомого майна.
28.03.2000р. видано Свідоцтво про право власності на гуртожиток профкурсів на 140 місць з їдальнею, яким міське виробниче управління житлово-комунального господарства посвідчило, що об’єкт в цілому, який розташований в м. Хмельницькому за адресою вул. Соборна, 55 належить Федерації профспілок Хмельницької області на праві колективної власності. Об’єкт за адресою вул. Соборна, 55 в м. Хмельницькому зареєстровано Хмельницьким бюро технічної інвентаризації на праві колективної власності на підставі свідоцтва про право власності, про що внесено запис в реєстрову книгу за № 729. Згідно свідоцтва про право власності, виданого на підставі рішення виконкому Хмельницької міської ради від 23.03.2000р. № 223-А, власником даного майна визначено Федерацію профспілок Хмельницької області.
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 18.09.2012р. у справі № 16/2/6/71-Н відмовлено у позові Фонду державного майна України за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - колективного підприємства "Їдальня № 33" до Федерації профспілок Хмельницької області, Навчально-культурного центру "Побужжя" Федерації профспілок Хмельницької області, виконавчого комітету Хмельницької міської ради, комунального підприємства "Хмельницьке бюро технічної інвентаризації", управління житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів - Федерація професійних спілок України про визнання недійсним рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23.03.2000р. № 223-А в частині оформлення права власності на 3-х поверхову будівлю їдальні корисною площею 848 м2, введену в експлуатацію відповідно до акту державної приймальної комісії від 30.06.1980р., що розташована за адресою: м. Хмельницький, вул. Соборна, 55; скасування державної реєстрації права власності, здійсненої комунальним підприємством "Хмельницьке бюро технічної інвентаризації" в реєстровій книзі від 28.03.2000р. за № 729; визнання права власності за державою в особі Фонду державного майні України на 3-х поверхову будівлю їдальні корисною площею 848м2, введену в експлуатацію відповідно до акту державної приймальної комісії від 30.06.1980р., що розташована за адресою м. Хмельницький, вул. Соборна, 55. Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 24.12.2012р. та постановою Вищого господарського суду України від 28.02.2013р. дане рішення залишено без змін.
При цьому зазначеними судовими рішеннями також встановлено, що спірне приміщення є комунальною власністю, Фонд державного майна України не може бути належним позивачем щодо вимог на це майно, оскільки це не стосується його прав та не порушує інтересів, а також про вибуття із власності профспілок приміщення їдальні у 1981 році, вибуття із власності держави приміщення їдальні у 1992 році та подальшу його передачу у комунальну власність з підпорядкуванням місцевим органам влади. Рішенням встановлено, що приміщення їдальні не є профспілковим, оскільки станом на 1990 рік майно вибуло з власності профспілок у державну власність, а на момент прийняття спірних рішень у 2000 році, приміщення їдальні вже перебувало у комунальній власності.
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 07.10.2015р. у справі 924/648/13 відмовлено у задоволенні позову заступника прокурора міста Хмельницького в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради, м. Хмельницький до: 1) виконавчого комітету Хмельницької міської ради, м. Хмельницький, 2) Управління житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради, м. Хмельницький, 3) Федерації професійних спілок Хмельницької області, м. Хмельницький про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23.03.2000р. №223-А в частині оформлення права власності на 3-х поверхову будівлю, скасування свідоцтва про право власності, визнання права власності за територіальною громадою м. Хмельницького в особі Хмельницької міської ради.
Згідно постанови Вищого господарського суду України від 21.12.2016р. у справі № 924/648/13 за позовом заступника прокурора міста Хмельницького в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради, м. Хмельницький до: 1) виконавчого комітету Хмельницької міської ради, м. Хмельницький, 2) Управління житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради, м. Хмельницький, 3) Федерації професійних спілок Хмельницької області, м. Хмельницький про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23.03.2000р. №223-А в частині оформлення права власності на 3-х поверхову будівлю, скасування свідоцтва про право власності, визнання права власності за територіальною громадою м. Хмельницького в особі Хмельницької міської ради за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - 1) колективного підприємства "Їдальня № 33", м. Хмельницький за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні Федерації профспілок Хмельницької області: 2) Федерації професійних спілок України, м. Київ 3) ОСОБА_1 "Навчально - культурний центр "Побужжя" федерації профспілок Хмельницької області, м. Хмельницький касаційну скаргу заступника прокурора Рівненської області залишено без задоволення, а постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 18.07.2016 року у справі № 924/648/13 - без змін.
Вищевказаною постановою встановлено, що 1981 році спірне майно вибуло з власності профспілок у державну власність, а з державної у 1992 році та на момент прийняття спірного рішення приміщення їдальні перебувало у комунальній власності, то вирішення питання про відчуження майна комунальної власності в силу ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" належало до повноважень виключної компетенції сільських, селищних, міських рад. Оскільки рішення про відчуження приміщення їдальні Федерації професійних спілок Хмельницької ради було прийнято не Хмельницькою міською радою, а виконкомом, то за вказаних обставин спірне рішення всупереч вимогам ст. 327 ЦК України та ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" прийнято виконкомом із перевищенням своїм повноважень, чим було порушено право власності Хмельницької міської ради на приміщення їдальні. Щодо позовних вимог в частині скасування свідоцтва про право власності на гуртожиток профкурсів на 140 місць з їдальнею від 28.03.2000р., зареєстрованого в реєстровій книзі за № 729, то така вимога є похідною від вимоги про визнання незаконним та скасування рішення від 23.03.2000р. № 223-А в частині оформлення права власності на 3-х поверхову будівлю їдальні корисною площею 848 кв.м, що розташована за адресою: м. Хмельницький, вул. Соборна, 55, прийнятого виконавчим комітетом Хмельницької міської ради, а тому судом апеляційної інстанції правомірно визнано таку вимогу обґрунтованою.
Рішенням тридцять сьомої сесії Хмельницької міської ради № 14 від 30.04.2014 року „Про затвердження переліку об’єктів (будівель, споруд, приміщень), які перебувають у власності територіальної громади м. Хмельницького та знаходяться на балансі житлово-експлуатаційних контор м. Хмельницького” вирішено затвердити перелік об’єктів (будівель, споруд, приміщень), які перебувають у власності територіальної громади м. Хмельницького та знаходяться на балансі житлово-експлуатаційних контор м. Хмельницького, згідно з додатком. Відповідно до п. 2 рішення, доручено управлінню комунального майна підготувати та винести на розгляд виконавчого комітету рішення про прийняття об’єктів вказаних в пунктах. 86-91 Додатку до цього рішення на баланс міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності.
Додатком до вищевказаного рішення № 14 від 30.04.2014 року оформлено перелік об’єктів (будівель, споруд, приміщень), які перебувають у власності територіальної громади м. Хмельницького та знаходяться на балансі житлово – експлуатаційних контор м. Хмельницького. Пунктом 90 визначено об’єкт, що знаходиться по вул. Соборна, 55 площею 1720,9 кв. м.
28.01.2015р. територіальна громада міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради звернулась до реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
До заяви було додано: технічний паспорт, виданий Хмельницьким бюро технічної інвентаризації 07.03.2014р., лист повідомлення регіонального відділення Фонду державного майна по Хмельницькій області від 06.05.2014р., рішення Хмельницької міської ради №14 від 30.04.2014р.
28.01.2015р. державним реєстратором ОСОБА_5 оформлено картку прийому заяви №18922981 та здійснено пошук заяв у базі даних про реєстрацію заяв та запитів.
Згідно рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №18923890 від 28.01.2015р., державний реєстратор ОСОБА_5 вирішив провести державну реєстрацію права власності на не житлову будівлю, що розташована у м. Хмельницькому по вул. Соборній, будинок 55, за територіальною громадою міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради.
28.01.2015р. територіальній громаді міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради видано свідоцтво про право власності на нежитлову будівлю, загальною площею 1720,9 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Соборна, 55. Форма власності – комунальна.
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 10.01.2017р. у справі №924/1096/16 у позові Федерації профспілок Хмельницької області м. Хмельницький до Хмельницької міської ради м. Хмельницький, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - колективне підприємство Їдальня №33 м. Хмельницький про визнання протиправним та скасування рішення 37-ї сесії Хмельницької міської ради від 30.04.2014р. №14 в частині віднесення до об'єктів власності територіальної громади м. Хмельницького об'єктів (будівель, споруд, приміщень) по вул. Соборній,55, площею 1720,9 кв.м. відмовлено.
Рішенням тринадцятої сесії Хмельницької міської ради від 22.03.2017р. № 25 “Про часткове скасування рішення виконавчого комітету від 23.03.2000р. № 223-А” скасовано рішення виконавчого комітету від 23.03.2000р. № 223-А "Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна" в частині оформлення права власності на їдальню по вул. Соборній, 55 за Федерацією профспілок Хмельницької області.
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 15.06.2017р. у справі №924/379/17, яке залишено без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 09.08.2017р. та постановою Вищого господарського суду України від 21.11.2017р. у позові Федерації профспілок Хмельницької області м. Хмельницький до Хмельницької міської ради м. Хмельницький про визнання протиправним та скасування рішення тринадцятої сесії Хмельницької міської ради від 22.03.2017р. №25 "Про часткове скасування рішення виконавчого комітету від 23.03.2000 №223-А", Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, - ОСОБА_1 «Навчально культурний центр «Побужжя Федерації профспілок Хмельницької області м. Хмельницький, Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача,- Колективне підприємство "Їдальня №33" м.Хмельницький, Виконавчий комітет Хмельницької міської ради м. Хмельницький, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області м. Хмельницький, відмовлено.
Крім того, на підтвердження позовних вимог позивачем подано в матеріали справи ухвалу Хмельницького міськрайонного суду від 18.09.2014р. у справі №686/14411/14-а згідно якої вирішено зупинити провадження у справі до набрання законної сили рішенням в господарській справі №924/648/13 та ухвалу Хмельницького міськрайонного суду від 14.09.2016р. у справі №686/14411/14-а, згідно якої вирішено закрити провадження у справі за позовом Федерації профспілок Хмельницької області до Хмельницької міської ради про визнання незаконним та скасування рішення 37-ї сесії Хмельницької міської ради від 30.04.2014р. №14 в частині п. 90 – в зв’язку із тим, що її не належить розглядати в порядку адміністративного судочинств.
Крім того, матеріали справи містять розрахунок індексації основних засобів (будівель) по підприємству „Навчально – культурний центр „Побужжя” ФП Хмельницької області відповідно до нормативних актів, передавальний акт від 07.07.2008р. згідно якого з балансу „Навчально – культурного центру „Побужжя” ФП Хмельницької області передано на баланс підприємства „Навчально – культурний центр „Побужжя” ФП Хмельницької області гуртожиток профкурсів на 140 місць з їдальнею та архівний витяг з рішення виконкому Хмельницької міської ради від 13.02.1997р. за №1417 „Про надання земельних ділянок підприємствам, організаціям, установам та товариствам в користування”.
Матеріали справи також містять реєстраційну справу, за номером 560485068101, щодо реєстрації права власності за Хмельницькою міською радою на будівлю, яка розташована у м. Хмельницькому по вул. Соборній, 55.
Реєстраційна справа, в свою чергу містить: внутрішній опис документів, заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, платіжні доручення №1021 та №1023 від 14.01.2015р., які підтверджують сплату державного мита за державну реєстрацію, свідоцтво про державну реєстрацію Хмельницької міської ради від 29.12.2004р., довіреність від 08.12.2014р. та копію паспортних даних та картки фізичної особи – платника податків довіреної особи, технічний паспорт на будівлю (1-2 поверх, підвал), що знаходиться по вул.. Соборній, 55 (КП „Їдальня 33”), лист регіонального відділення фонду держмайна від 06.05.2014р., рішення 37 сесії Хмельницької міської ради від 30.04.2014р. №14, картку прийому заяви від 28.01.2015р., витяг з Державного реєстру обтяжень рухомого майна, лист згідно якого здійснювався пошук заяв у базі даних про реєстрацію заяв та запитів, рішення про державну реєстрацію прав та обтяжень №18923890 від 28.01.2015р., свідоцтво про право власності №32819546 від 28.01.2015р. та витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності згідно якого вказано, що 28.01.2015р. на підставі свідоцтва про право власності державним реєстратором ОСОБА_5 внесено запис про те, що не житлова будівля, загальною площею 1720,9 кв.м., що знаходиться у м. Хмельницькому по вул. Соборній, 55 належить на праві комунальної власності територіальній громаді м. Хмельницького в особі Хмельницької міської ради.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне.
Статтею 13 Конституції України передбачено, що держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.
Виходячи з норм ст. 41 Конституції України, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право власності є непорушним, воно гарантоване та закріплене, зокрема, Цивільним кодексом України та іншими нормативно-правовими актами.
Частинами 1, 2 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України визначено, що право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Згідно п. 1 статті 23 ГК України органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження щодо суб'єктів господарювання виключно в межах, визначених Конституцією України, законами про місцеве самоврядування та іншими законами, що передбачають особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі, іншими законами. Органи місцевого самоврядування можуть здійснювати щодо суб'єктів господарювання також окремі повноваження органів виконавчої влади, надані їм законом.
Згідно п. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ст. 316 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Як передбачено ч. 1 ст. 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
За статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Згідно ст. 325 Цивільного кодексу України суб'єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи. Фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати. Склад, кількість та вартість майна, яке може бути у власності фізичних та юридичних осіб, не є обмеженими.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Позивач звертаючись до суду із даним позовом, в обґрунтування позовних вимог вказує, що реєстрація права власності та оформлення спірного свідоцтва проведені з грубим порушенням норм законодавства, оскільки відповідно до свідоцтва про право власності на гуртожиток профкурсів на 140 місць з їдальнею від 28.03.2000р. вищевказана будівля належить Федерації профспілок області. Державний реєстратор, не встановивши відповідності заявлених прав і поданих документів Хмельницької міської ради, провів за останньою реєстрацію права власності на нежитлову будівлю площею 1720,9 кв.м. по вул. Соборна,55, що є протиправним та порушує права та охоронювані законом інтереси позивача.
Частинами 1 та 4 ст. 182 ЦК України встановлено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.
Відносини, пов’язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості регулюються Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, відповідно до ст. 1 якого, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
У відповідності до п. 2 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013р. №868 державну реєстрацію прав шляхом внесення записів до Державного реєстру прав проводять орган державної реєстрації прав та нотаріус як спеціальний суб'єкт, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно (далі - нотаріус).
Орган державної реєстрації прав проводить державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно за місцем розташування такого майна.
Згідно п. п. 1, 3 Положення про Державну Реєстраційну службу України, затвердженого Указом Президента України № 401/2011 від 06.04.2011р., Державна реєстраційна служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через міністра юстиції України та входить до системи органів виконавчої влади, який здійснює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно відповідно до закону.
Укрдержреєстр здійснює свої повноваження безпосередньо та через структурні підрозділи Головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, а також районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру (п. 7 Положення про Державну реєстраційну службу України).
У відповідності до п. 5 вищевказаного Порядку подання документів для проведення державної реєстрації прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна здійснюється особисто заявником або шляхом надсилання поштою з описом вкладення. У разі виявлення невідповідностей між документами, що були надіслані поштою, та описом вкладення до них, а також у разі відсутності документа, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документа про сплату адміністративного збору, крім випадків, передбачених абзацом другим пункту 13 цього Порядку, орган державної реєстрації прав у строк, що не перевищує трьох робочих днів після їх отримання, повертає заявникові відповідну заяву та документи, що додаються до неї, поштою з описом вкладення без реєстрації її у базі даних про реєстрацію заяв і запитів.
Документи, що подаються для проведення державної реєстрації прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, повинні відповідати вимогам, що встановлені законом, цим Порядком та іншими нормативно-правовими актами (п. 6 Порядку).
Згідно п. 13 Порядку заявник подає разом із заявою органові державної реєстрації прав, нотаріусові, особі, зазначеній у пункті 11 цього Порядку, необхідні для державної реєстрації прав документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату адміністративного збору. Подання заявником документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, не в повному обсязі не є підставою для відмови у прийнятті заяви.
Пунктом 15 вищевказаного Порядку передбачено, що під час розгляду заяви і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, зокрема щодо:
1) обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у встановлених законом випадках);
2) повноважень заявника;
3) відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах;
4) наявності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону;
5) наявності факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.
За результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав або рішення про відмову в такій реєстрації. Державний реєстратор на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав вносить записи до Державного реєстру прав (п.п. 20, 22 Порядку).
Отже, чинним законодавством саме на Державну реєстраційну службу України та її структурні підрозділи покладено обов'язок здійснювати державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно виключно при наявності необхідних для оформлення права власності документів.
Відповідач - Хмельницька міська рада подаючи заяву про державну реєстрацію права власності на не житлову будівлю по вул. Соборній, 55, що у м. Хмельницькому реалізував своє право на звернення із відповідною заявою, водночас обов’язок щодо встановлення відповідності заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутності суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, покладено на державного реєстратора реєстраційної служби.
Таким чином, видача спірного свідоцтва може бути наслідком неправомірності дій державного реєстратора, а не дії відповідача, оскільки останнім в даному випадку не порушено права позивача.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23.02.2000р. №223-А, 28.03.2000 року Федерації профспілок Хмельницької області видано Свідоцтво про право власності на гуртожиток профкурсів на 140 місць з їдальнею, який розташований в м. Хмельницькому за адресою вул. Соборна, 55. Об'єкт зареєстровано Хмельницьким бюро технічної інвентаризації на праві колективної власності на підставі свідоцтва про право власності, про що внесено запис в реєстрову книгу за №729.
В подальшому, рішенням тридцятої сесії Хмельницької міської ради від 22.03.2017 року №25 "Про часткове скасування рішення виконавчого комітету від 23.03.2000 року №223-А" скасовано рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради №223-А від 23.03.2000 року.
Згідно ч.4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у яких беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Як вбачається із рішення господарського суду Хмельницької області №16/2/6/71-Н від 18.09.2012р., яке залишено без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 24.12.2012р., судами було встановлено, що приміщення їдальні є комунальною власністю та не є профспілковим, оскільки станом на 1990 рік спірне майно вже вибуло з власності профспілок у державну власність, а на момент прийняття рішень у 2000 році, приміщення їдальні вже перебувало у комунальній власності.
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 18.07.2016р. у справі №924/648/13 також встановлено, що зважаючи на те, що у 1981 році спірне майно вибуло з власності профспілок у державну власність, а з державної у 1992 році та на момент прийняття спірного рішення приміщення їдальні перебувало у комунальній власності.
Крім того, у постанові Вищого господарського суду України від 21.12.2016 року у справі №924/648/13 зазначено, що на момент прийняття спірного рішення виконавчого комітету приміщення їдальні перебувало у комунальній власності, тому вирішення питання про відчуження майна комунальної власності в силу ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" належало до повноважень виключної компетенції сільських, селищних, міських рад. Оскільки рішення про відчуження приміщення їдальні Федерації професійних спілок Хмельницької ради було прийнято не Хмельницькою міською радою, а виконкомом, то спірне рішення всупереч вимогам ст. 327 ЦК України та ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування" прийнято виконкомом із перевищенням своїм повноважень, чим було порушено право власності Хмельницької міської ради на приміщення їдальні.
Тобто, суд прийшов до висновку, що виконавчий комітет Хмельницької міської ради, приймаючи рішення №223-А від 23.03.2000 року про оформлення права власності за відповідачем на гуртожиток профкурсів на 140 місць з їдальнею по вул. Соборній, 55, на підставі чого було видано свідоцтво про право власності на гуртожиток профкурсів на 140 місць з їдальнею, перевищив свої повноваження.
При цьому, такі приміщення так і залишились у комунальній власності та не передавались в подальшому позивачу, про що також свідчить рішення 37-ї сесії Хмельницької міської ради від 30.04.2014р. № 14, яке на даний час залишається чинним. Так, рішенням господарського суду Хмельницької області від 10.01.2017р. у справі №924/1096/16 відмовлено у позові Федерації профспілок Хмельницької області до Хмельницької міської ради м. Хмельницький про його визнання протиправним та скасування.
Окрім того, незаконність рішення виконавчого комітету на підставі якого позивачу видано свідоцтво про право власності на гуртожиток профкурсів на 140 місць з їдальнею підтверджена і у рішенні господарського суду Хмельницької області, яке набрало законної сили, у справі №924/379/17, яким відмовлено у задоволенні позову Федерації профспілок Хмельницької області м. Хмельницький до Хмельницької міської ради м. Хмельницький про визнання протиправним та скасування рішення тринадцятої сесії Хмельницької міської ради від 22.03.2017р. №25 "Про часткове скасування рішення виконавчого комітету від 23.03.2000 №223-А".
Відповідно до ст. 73 ГПК доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ст. 74 ГПК України).
Згідно зі ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються (ст. 77 ГПК України).
Статтями 78, 79 ГПК України встановлено, що достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Враховуючи вищевикладені обставини справи, а також встановленні в судових рішеннях факти, суд приходить до висновку, про відсутність у позивача станом на час видачі спірного свідоцтва права власності на нежитлову будівлю, загальною площею 1720,9 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Соборна, 55. Доказів протилежного матеріали справи не містять.
Таким чином, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог у зв’язку із необґрунтованістю.
У відповідності до ст. 129 ГПК України судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 2, 13, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України, суд –
В И Р І Ш И В:
В позові федерації профспілок Хмельницької області м. Хмельницький до Хмельницької міської ради м. Хмельницький за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: підприємство „Навчально-культурний центр „Побужжя” Федерації профспілок Хмельницької області м. Хмельницький про скасування свідоцтва про право власності від 28.01.2015р. №32819546 на нежитлову будівлю площею 1720,9 кв.м. по вул. Соборна,55, реєстраційний номер 560485068101, номер запису про право власності 8529816, виданого Хмельницькій міській раді відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржено протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Порядок подання апеляційної скарги визначений підпунктом 17.5 пункту 17 Розділу ХІ «Перехідні положення» ГПК України.
Повний текст рішення складено 27.06.2018р
Суддя С.В. Гладій
Віддрук. 4 прим. :
1 - до справи,
2 - позивачу (м. Хмельницький, вул. Соборна,57)(реком. з повід.)
3 - відповідачу (м. Хмельницький, вул. Гагаріна,3)(реком. з повід.)
4 – третій особу (м. Хмельницький, вул. Соборна,55)(реком. з повід.)