Рішення № 74979846, 22.06.2018, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
22.06.2018
Номер справи
924/217/18
Номер документу
74979846
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"22" червня 2018 р. Справа № 924/217/18

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладія С.В. при секретарі судового засідання Маєвській Н.В., розглянув матеріали справи

за позовом заступника керівника Шепетівської місцевої прокуратури, м. Шепетівка в інтересах держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації, м. Хмельницький та Ізяславської районної державної адміністрації м. Ізяслав, Хмельницької області

до товариства з обмеженою відповідальністю "Клембівський цукровий завод" с.Клубівка, Ізяславського району, Хмельницької області

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 29.10.2010р.

Представники сторін:

позивача 1: ОСОБА_1 – за довіреністю №99/10-12-2739/2018 від 13.06.2018р.

позивача 2: ОСОБА_2- за довіреністю №42/12 – 13 – 1100/218 від 23.04.18р.

відповідача: ОСОБА_3 – за довіреністю №2 від 13.06.2018р.

прокуратури: ОСОБА_4. - прокурор відділу прокуратури області (посвідчення №046669 від 13.04.2017р.)

У судовому засіданні 22.06.2018р. справу розглянуто, прийнято та оголошено, на підставі ст. ст. 185, 233, 240, 241 ГПК України, вступну та резолютивну частини рішення.

Суть спору: заступник керівника Шепетівської місцевої прокуратури, м. Шепетівка в інтересах держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації та Ізяславської районної державної адміністрації звернувся до суду із позовом згідно якого просить внести зміни до укладеного між Ізяславською районною державною адміністрацією та товариством з обмеженою відповідальністю "Клембівський цукровий завод" договору оренди земельної ділянки від 29.10.2010р., зареєстрованого в Ізяславському відділі Хмельницької філії центру Державного земельного кадастру за №682218261000001, а саме: п. 5 договору викласти в наступній редакції "Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 49852125,60 грн.", крім того просить п. 9 договору викласти в наступній редакції: "орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Клубівської сільської ради в розмірі 1,5 відсотки нормативно - грошової оцінки земельної ділянки в рік. Річна орендна плата становить 747781,88грн. та вноситься щомісячно в рівних частинах до місцевого бюджету Клубівської сільської ради Ізяславського району на рахунок №33211812700214, одержувач: УК в Ізяславському районі /с. Клубівка/ код платежу 18010600 (орендна плата з юридичних осіб), код одержувача 37327772 ГУДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013". В обґрунтування позовних вимог вказує, що рішенням сесії Клубівської сільської ради №1 від 12.07.2017р. "Про встановлення місцевих податків і зборів на 2018р. на території Клубівської сільської ради" встановлено ставку податку на земельні ділянки, нормативно - грошову оцінку яких проведено (незалежно від місця знаходження), в розмірі 1,5 відсотка від їх нормативної грошової оцінки. Відповідно до інформації Ізяславського відділення Славутської ОДПІ від 17.01.2018р. мінімальний розмір орендної плати, необхідної до сплати у 2018р. ТОВ "Клембівський цукровий завод", згідно договору оренди земельної ділянки державної власності площею 58,4314 га, укладеного 29.10.2010р. становить 747781,88 грн. Враховуючи, що у 2018р. підприємством задекларовано до сплати 217952,57грн., що не відповідає чинному податковому та земельному законодавству, заступник керівника Шепетівської місцевої прокуратури, в інтересах держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації та Ізяславської районної державної адміністрації звернувся до суду із даним позовом, у відповідності до якого просить внести відповідні зміни до договору.

Крім того, прокурор в судовому засіданні, а також у письмових поясненнях зазначає, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки (у т.ч. її індексація) є підставою для перегляду розміру орендної плати. Вказує, що даний позов спрямований не на збільшення орендної плати, що відповідає вимогам закону у відсотковому співвідношенні, а на приведення умов договору в частині встановлення розміру орендної плати за користування землями державної власності у відповідність до вимог Податкового кодексу України та Закону України "Про оцінку землі".

Представники позивачів в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, вважаючи їх правомірними та обґрунтованими наявними в матеріалах справи доказами.

Відповідач в судовому засіданні а також, у відзиві на позовну заяву заперечує щодо задоволення позовних вимог. Вказує, що позивач всупереч закону та договору вимагає збільшення орендної плати в односторонньому порядку, оскільки п. 35 договору передбачає, що зміна умов договору здійснюється за взаємною згодою сторін. Крім того, звертає увагу, що орендна плата за земельні ділянки комунальної власності є регульованою ціною за рішенням органу місцевого самоврядування. Орендна плата за землю не є тарифом на послуги і її зміна всупереч умовам договору до повноважень сільських рад не належить. Зазначає, що починаючи з 01.01.2013р. повноваження щодо розпорядження землями державної власності з цільовим призначенням "11.02" віднесено до обласних адміністрацій. Звернення Ізяславської РДА не можна вважати досудовим врегулюванням спору, оскільки районні державні адміністрації не мають повноважень щодо розпорядження землями даної категорії. Отже, позивачем не здійснювалась процедура досудового врегулювання спору.

Крім того, у запереченні від 14.05.2018р. відповідач вказує, що рішення Клубівської сільської ради №1 від 12.07.2017р. не містить приписів щодо внесення обов'язкових змін до укладеного між сторонами договору. Позивач 2, підписуючи договір погодився з усіма істотними його умовами. За таких обставин, враховуючи, що рішення відповідної ради про внесення змін до договору оренди не приймалось, тому достатніх підстав для внесення змін до договору, в частині визначення розміру орендної плати позивачами та прокурором не наведено, з огляду на що, позовні вимоги є не обґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Суд під час розгляду матеріалів справи встановив наступне.

08.10.2010р. Управління Держкомзему у Ізяславському районі звернулось до Ізяславської райдержадміністрації з пропозицією про надання ТОВ "Клембівський цукровий завод" земельної ділянки в користування на умовах оренди із земель Клубівської сільської ради.

Розпорядженням Ізяславської районної державної адміністрації №516/2010-р від 12.10.2010р. вирішено серед іншого надати ТОВ "Клембівський цукровий завод" земельні ділянки загальною площею 58,4314 га у користування на умовах оренди строком на 15 років для обслуговування виробничих приміщень із земель, розташованих за межами населених пунктів, на території Клубівської сільської ради.

29.12.2010р. між Ізяслаською районною державною адміністрацією (далі - орендодавець) та ТзОВ "Клембівський цукровий завод" (далі - орендар) укладено договір оренди землі (далі - договір), згідно п. 1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування виробничих будівель і дворів, яка знаходиться на території Клубівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області.

У відповідності із п. 2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 58,4314 га земель державної власності.

На земельній ділянці розміщені об'єкти нерухомого майна виробничі будівлі і двори (п. 3 договору). Земельна ділянка передається в оренду (п. 4 договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 26276601грн. (п.5 договору).

ОСОБА_5 п. 8 договір укладено на 15 років (у разі укладення договору оренди землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - з урахуванням ротації культур згідно з проектом землеустрою).

Пунктом 9 договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 9573 грн. 40 коп. в місяць (163,84грн. за 1 га орендованої земельної ділянки в місяць) на розрахунковий рахунок Клубівської сільської ради МФО 815013 р/р 33211812700214, код платежу 32565265 в ГУДКУ в Хмельницькій області, сума орендної плати в рік становить 114880,81грн.

Обчислення розміру орендної плати на земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством та затверджених Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (п. 10 договору ).

ОСОБА_5 п. 11 договору розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

У відповідності до п. 14 договору земельна ділянка передається в оренду для обслуговування виробничих будівель.

Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін оформляється у вигляді додаткової угоди та підлягає державній реєстрації. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору, спір вирішується у судовому порядку (п. 35 договору).

Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 42 договору).

Договір підписано та скріплено печатками сторін, а також 06.04.2011р. зареєстровано управлінням Держкомзему в Ізяславському районі за №682218261000001.

29.12.2010р. між сторонами підписано акт прийому - передачі вищевказаної земельної ділянки.

У відповідності до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, загальною площею 584314 кв.м., що знаходиться на території Клубіської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області, що знаходиться в оренді ТзОВ "Клембівський цукровий завод" для виробничого призначення станом на 18.10.2010р. становить 26276601грн.

Рішенням Клубівської сільської ради від 12.07.2017р. "Про встановлення місцевих податків та зборів на 2018 рік на території Клубівської сільської ради" серед іншого вирішено встановити ставку податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, на рівні 1,5 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

У відповідності до довідки Ізяславського відділу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 18.01.2018р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів на території Клубівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області, згідно Технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка надається в оренду ТОВ "Клембівський цукровий завод" для виробничої діяльності, площею 58,4314 га з урахуванням коефіцієнтів індексації станом на 01.01.2018р. становить 49852125,60грн.

ОСОБА_5 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 08.02.2018р, нормативна грошова оцінка вищевказаної земельної ділянки, кадастровий номер 6822182600:04:012:0010 становить 49852125,60грн.

На підтвердження позовних вимог позивач подав в матеріали справи лист Ізяславського відділення Славутської ОДПІ Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 17.01.2018р. згідно якого вказано, що розрахунок мінімального розміру орендної плати на 2018р. з врахуванням індексації становить 747781,88грн., а також копії податкових декларацій плати за землю за 2015 - 2017 роки

21.02.2018р. Ізяславська районна державна адміністрація звернулась до відповідача з листом, згідно якого повідомляла про необхідність підписання додаткової угоди, яка передбачає збільшення розміру орендної плати. До листа додано проект додаткової угоди.

Листом від 26.03.2018р. Ізяславська районна державна адміністрація повідомила заступника керівника Шепетівської місцевої прокуратури про сприяння у вирішенні питання щодо збільшення розміру орендної плати по договору оренди від 29.12.2010р. в судовому порядку.

Враховуючи, що положення договору оренди земельної ділянки державної власності в частині встановлення розміру орендної плати за землю не відповідають вимогам чинного законодавства, а також той факт, що позивачі самостійно не звернулись з позовом до суду щодо внесення змін до договору оренди та приведення розміру орендної плати у відповідність до вимог чинного законодавства, заступник керівника Шепетівської місцевої прокуратури, в інтересах держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації та Ізяславської районної державної адміністрації звернувся до суду із даним позовом.

Аналізуючи надані по справі докази, оцінюючи їх в сукупності, суд приймає до уваги наступне:

Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

У відповідності до ст.13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі – це договір, за яким орендодавець зобов’язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Приписами ст. 21 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

У статті 289 Податкового кодексу зазначено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №489 від 25.11.2016 р. затверджено новий Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів (застосовується з 1 січня 2017 року), яким змінено коефіцієнти, що застосовуються для обрахунку нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

У п. 1 розділу 3 Порядку зазначено, що за результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація, дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою зацікавленої особи як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Статтею 23 Закону України „Про оцінку земель” передбачено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

При цьому таким центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (п. 1 р. 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою КМУ від 14.01.15 № 15), яка здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи (п. 7 Положення).

Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати (правова позиція, викладена у постанові ВСУ від 08.04.2015р. у справі №916/2439/14), а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати (правова позиція, викладена в постанові ВСУ від 03.12.2013р. у справі № 5009/3430/12 (3-34гс13).

Як вбачається із змісту договору оренди землі від 29.12.2010р., укладеного між Ізяслаською районною державною адміністрацією та ТзОВ "Клембівський цукровий завод", нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 26276601грн. (п. 5 договору). Обчислення розміру орендної плати на земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством та затверджених Кабінетом міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (п.10 договору). Сума орендної плати в рік становить 114880,81грн. (п. 9 договору).

ОСОБА_5 витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 08.02.2018 р., виданого відділом у Ізяславському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що знаходиться на території Клубівської сільської ради Ізяславського райну Хмельницької області площею 584314 кв.м., кадастровий номер 6822182600:04:012:0010 визначена в розмірі 49852125,60 грн.

ОСОБА_5 ст. 10 Податкового кодексу України до місцевих податків належать: податок на майно та єдиний податок. Місцеві ради обов'язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).

Відповідно до п. 12.3. ст. 12 Податкового кодексу України сільські, селищні, міські ради та ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

У відповідності до рішення Клубівської сільської ради №1 від 12.07.2017р. вирішено встановити ставку податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, на рівні 1,5 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

З огляду на зазначене, а також враховуючи лист Ізяславського відділення Ставутської об'єднаної ДПІ Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 17.01.2018р., мінімальний розмір орендної плати на 2018р. повинен становити 747781,88грн. (58,4314 га х 853173,56грн. х 1,5% = 747781,88грн.)

Отже, орендна плата, яка передбачена в договорі від 29.12.2010р., є такою, що не відповідає вимогам Податкового кодексу України, оскільки є значно меншою, ніж передбачено нормами чинного законодавства.

Частинами 1, 2 ст. 651 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюються за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Аналогічні положення містяться в п. 35 договору оренди землі від 29.12.2010 року.

Сторони у п. 12 договору оренди землі від 29.12.2010р. погодили, що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

Таким чином, сторони передбачивши у п. 12 договору умови про перегляд розміру орендної плати, тим самим погодили можливість таких змін в розумінні ст. 651 ЦК України.

Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору (аналогічна правова позиція, викладена у постановах ВСУ від 27.12.2010р. у справі №27/15-10 (№3-47гс10), від 23.05.2011р. у справі №7/105-10(30/234-09) (№3-42гс11), від 30.05.2011р. у справі №17/299-10 (№3-43гс11), від 04.07.2011р. у справі №41/81пд (№3-66гс11), від 20.11.2012р. у справі №28/5005/640/2012 (№3-53гс12 та у п. 2.19 постанови Пленуму ВГСУ № 6 від 17.05.2011 р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин").

З огляду на вищевказану позицію, судом до уваги не приймаються доводи відповідача щодо не надходження від першого позивача пропозицій та листів щодо внесення змін до договору оренди землі.

Враховуючи наявність підстав для зміни розміру орендної плати у договорі оренди землі від 29.12.2010р. через його невідповідність встановленому законом розміру, вимога до відповідача про приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для сторін, є правомірною.

Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають задоволенню.

У зв’язку із задоволенням позову відповідно до ст.129 ГПК України судові витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст.2, 13, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 210, 220, 232, 233, 236-238, 240-242, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов заступника керівника Шепетівської місцевої прокуратури, м. Шепетівка в інтересах держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації, м. Хмельницький та Ізяславської районної державної адміністрації м. Ізяслав, Хмельницької області до товариства з обмеженою відповідальністю "Клембівський цукровий завод" с.Клубівка, Ізяславського району, Хмельницької області про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 29.10.2010р. задовольнити.

Внести зміни до укладеного між Ізяславською районною державною адміністрацією та товариством з обмеженою відповідальністю "Клембівський цукровий завод" договору оренди земельної ділянки від 29.10.2010р., зареєстрованого в Ізяславському відділі Хмельницької районної філії центру Державного земельного кадастру за №682218261000001, а саме: п. 5 договору викласти в наступній редакції "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 49852125,60 грн.", пункт 9 договору викласти в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Клубівської сільської ради в розмірі 1,5 відсотки нормативно - грошової оцінки земельної ділянки в рік. Річна орендна плата становить 747781,88грн. та вноситься щомісячно в рівних частинах до місцевого бюджету Клубівської сільської ради Ізяславського району на рахунок №33211812700214, одержувач: УК в Ізяславському районі /с. Клубівка/ код платежу 18010600 (орендна плата з юридичних осіб), код одержувача 37327772 ГУДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013".

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Клембівський цукровий завод" (Хмельницька обл., Ізяславський район, с. Клубівка, вул. Заводська, 1, код 36871044) на користь прокуратури Хмельницької області (м.Хмельницький, провул. Військоматський, 3, код 02911102) 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 коп.) витрат на оплату судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржено протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Порядок подання апеляційної скарги визначений підпунктом 17.5 пункту 17 Розділу ХІ «Перехідні положення» ГПК України.

Повний текст рішення складено 27.06.2018р.

Суддя С.В. Гладій

Віддрук. 5 прим. : 1 - до справи, 2 - позивачу 1, (м. Хмельницький, майдан Незалежності, ОСОБА_6)(реком. з повід.) 3 - позивачу 2 (30300, м. Ізяслав, Хмельницької обл., вул. Незалежності,2)(реком. з повід.) 4 - відповідачу (30350, с. Клубівка, Ізяславського р-ну, Хмельницької обл., вул. Заводська,1)(реком. з повід.) 5 - прокуратурі (м. Ізяслав, Хмельницької обл., вул. Шеченка,5)(реком. з повід.)