Рішення № 74979087, 19.06.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.06.2018
Номер справи
820/3429/18
Номер документу
74979087
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 червня 2018 р. № 820/3429/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Мельникова Р.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Інспектора сектору криміналістичного забезпечення слідчого відділу Київського відділу поліції ОСОБА_1 управління Національної поліції в Харківській області ОСОБА_2 до ОСОБА_1 управління Національної поліції у Харківській області, Київського відділу поліції ОСОБА_1 управління Національної поліції у Харківській області про скасування наказів, розпоряджень, протоколів, рапортів та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

Інспектор сектору криміналістичного забезпечення слідчого відділу Київського відділу поліції ОСОБА_1 управління Національної поліції в Харківській області ОСОБА_2 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому з урахуванням уточнень просить суд скасувати накази, розпорядження, протоколи, рапорти тощо обох відповідачів в частині позбавлення та зменшення розмірів виплати ОСОБА_2 премій (у разі ухвалення таких документів, про що ОСОБА_2 не відомо) з 30 березня 2018 року по теперішній час та зобов'язати ГУНП у Харківській області виплатити ОСОБА_2 незаконно утримані кошти, а також надбавки за роботу у нічний час за квітень 2018 року.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що у квітні 2018 року йому була виплачена заробітна платня в неповному обсязі у зв’язку з безпідставним позбавленням його премії, а також невиплачена надбавка за роботу у нічний час. На думку позивача такі дії є антиконституційними, безпідставними, протиправними та такими, що порушують норми трудового законодавства, відомчих наказів, зокрема, наказу МВС №260 від 6.04.16 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання». Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду з даним позовом.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.05.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за вищевказаним позовом та призначено розгляд адміністративної справи у підготовчому засіданні.

Представником відповідача ОСОБА_1 управління Національної поліції у Харківській області через канцелярію суду подано відзив на позов, в якому вказано, що відповідач проти заявленого позову заперечує, оскільки правових підстав для виплати позивачу доплати за роботу у нічний час за квітень 2018 року на момент звернення позивача до суду з даним позовом. Також представником відповідача вказано, що начальником Київського ВП прийнято рішення про не встановлення премії позивачу за квітень 2018 року, що підтверджується списком поліцейських та працівників Київського ВП ГУ, що подаються на преміювання за результатами роботи з 01.04.2018 року по 30.04.2018 року, затвердженого наказом ГУНП в Харківській області від 24.04.2018 року №673. З огляду на вище вказане представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову позивача.

У судове засідання позивач не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином. Разом із позовними вимогами позивачем заявлено клопотання про розгляд справи №820/3429/18 без його участі.

Представник відповідача ОСОБА_1 управління Національної поліції у Харківській області в судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином.

Представник відповідача ОСОБА_3 відділу поліції ОСОБА_1 управління Національної поліції у Харківській області в судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до положень частини 4 статті 229 КАС України.

Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.

Судовим розглядом встановлено, що позивач ОСОБА_2 проходить службу в лавах Національної поліції на посаді Інспектора сектору криміналістичного забезпечення слідчого відділу Київського відділу поліції ОСОБА_1 управління Національної поліції в Харківській області.

Як вбачається з наявних в матеріалах справи доказів, за квітень місяць 2018 року позивачу нараховано грошове забезпечення у розмірі 6623,89 грн., яка складалася із таких складових як посадовий оклад – 2400,00 грн., спеціальне військове звання – 1800,00 грн., вислуга років – 1890,00 грн., індексація – 533,89 грн. Вказані обставини підтверджено наданим до суду позивачем розрахунковим листом за квітень 2018 року (а.с. 11).

При цьому, як вбачається зі змісту позовної заяви, на думку позивача, відповідачем протиправно зменшено розмір його заробітної платні, оскільки не виплачено премію та надбавку за роботу у нічний час за квітень 2018 року.

Частиною 1 статті 1 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Законом України "Про Національну поліцію" визначено правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.

За визначенням статті 3 Закону України "Про Національну поліцію", у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Згідно із положеннями ст.94 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

При цьому, як передбачено положеннями п.4 Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надано право, зокрема, здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

В той же час, положеннями Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженими наказом МВС України від 06.04.2016 р. № 260, визначена процедура прийняття рішення про преміювання працівників поліції.

Відтак, як передбачено п.12 Розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.

Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.

У випадку допущення поліцейськими проступків, які впливають на розмір премії, до наказу вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання.

Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Судовим розглядом встановлено, що наказом ГУНП у Харківській області від 22.12.2015 року №61 затверджено Положення про преміювання поліцейський ГУ НП в Харківській області.

Відповідно до п.3 Положення про преміювання поліцейський ГУ НП в Харківській області преміювання визначається за результатами служби за місяць за такими показниками:

- неухильне дотримання положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського;

- професійність виконання своїх службових обов'язків відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва;

- виконання заходів, передбачених планами роботи Національної поліції України, ГУ Національної поліції в Харківській області та підпорядкованих йому структурних підрозділів;

- виконавська дисципліна (виконання доручень Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, керівництва Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції України та ОСОБА_1 управління);

- своєчасність і якість підготовки наказів, довідкових, аналітичних та інших матеріалів, що стосуються діяльності Національної поліції України;

- виявлення причин та умов, що сприяють учиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, ужиття в межах своєї компетенції заходів для їх усунення;

- уживання заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров'ю фізичних осіб і публічної безпеки, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення; службова дисципліна.

З матеріалів справи вбачається, що на ім’я начальника Київського ВП ГУНП в Харківській області начальником сектору криміналістичного забезпечення СВ Київського ВП ГУНП в Харківській області 06.04.2018 року складено рапорт стосовно порушення позивачем службової дисципліни за березень – квітень 2018 року.

В подальшому, наказом ОСОБА_1 управління Національної поліції в Харківській області від 24.04.2018 року №673 затверджено розміри преміювання працівників апарату, відділів, відділень, стройових підрозділів, установ та закладів ОСОБА_1 управління Національної поліції у Харківській області у квітні 2018 року.

З наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що відповідно до списку поліцейських та працівників Київського відділу поліції ОСОБА_1 управління Національної поліції в Харківській області, що подаються до преміювання з результатами роботи з 01.04.2018 року по 30.04.2018 року позивачу за період 01.04.2018 – 30.04.2018 за пропозицією безпосереднього начальника про розмір премії встановлено 0,000 та рішення керівника про розмір премії, у відсотках – 0,000.

Суд зазначає, що матеріали справи також містять довідку, складену за підписом начальника Київського відділу поліції ОСОБА_1 управління Національної поліції у Харківській області, від 05.06.2018 року, з якої вбачається, що інспектору СКЗ СВ Київського ВП капітану ОСОБА_2 премія за квітень 2018 року не була встановлено у зв’язку з низькими показниками у службі, невиконанням наказів керівництва, непрофесійним виконанням своїх службових обов’язків, недотриманням дисципліни.

Суд наголошує, що відповідно до приписів діючого законодавства визначення розміру премій віднесено до повноважень відповідного керівника, що обумовлено виконанням позивачем власних посадових обов’язків та в цілому роботи.

При цьому, заслуговує уваги той факт того, що позивач, звертаючись до суду з даним позовом, вказав, що відповідачем прийняті рішення про позбавлення та зменшення розмірів премії за період з 30 березня 2018 року та просить зобов'язати Головне управління Національної поліції в Харківській області виплатити йому незаконно утриманні кошти за цей період. Однак, як вбачається зі змісту позовної заяви позивачем жодним чином не обґрунтовано та не доведено обставин правомірності заявлених позовних вимог, а також протиправності прийнятого відповідачем рішення щодо встановлення розміру премії позивачу у відсотках у розмірі 0,000.

Як вбачається з наявних в матеріалах справи доказів прийняття відповідачем рішення стосовно встановлення позивачу премії за спірний у даній справі період було обумовлено порушенням позивачем службової дисципліни, однак позивач вказаних обставини не спростував, доказів на противагу вказаному висновку відповідача не надав.

Суд зазначає, що відповідно до положень ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Крім того, у позовній заяві позивачем дату, номер або інші індивідуальні відомості щодо оскаржуваних рішень відповідача, якими порушено його права, не зазначено, а також жодних доказів протиправності такого рішення відповідача до суду не надано.

Таким чином, враховуючи вищенаведене суд приходить до висновку, що в даному випадку, позивач, звертаючись до суду з даним позовом, не навів достатніх та належних доводів протиправності рішення відповідача щодо встановлення йому розміру премії у відсотках 0,000, а відповідач в свою чергу надав до суду належні докази правомірності прийнятого рішення та дотримання порядку його прийняття.

З огляду на зазначене слід дійти висновку, що судовим розглядом справи не підтвердився факт утримання відповідачами коштів грошового утримання позивача, а відтак позовні вимоги позивача про скасування наказів, розпоряджень, протоколів, рапортів тощо обох відповідачів в частині позбавлення та зменшення розмірів виплати ОСОБА_2 премій з 30 березня 2018 року по теперішній час задоволенню не підлягають.

При цьому, позовні вимоги позивача про зобов'язання ГУНП у Харківській області виплатити ОСОБА_2 незаконно утримані кошти за квітень 2018 року є похідними від вищезазначених позовних вимог, а отже також задоволенню не підлягають.

Стосовно позовних вимог позивача про зобов'язання ГУНП у Харківській області виплатити ОСОБА_2 надбавки за роботу у нічний час за квітень 2018 року суд зазначає наступне.

Відповідно до п.11 Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00. Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції. Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.

Під час судового розгляду справи з наданих представником відповідача пояснень та доказів встановлено, що довідку про результати роботи позивача за квітень 2018 року скласти у відповідачів немає можливості з огляду на те, що позивач не записує свої виїзди на омп та результати по ним до відповідного журналу.

При цьому, з наявної в матеріалах справи довідки, складеної за підписом начальника Київського відділу поліції ОСОБА_1 управління Національної поліції у Харківській області, від 05.06.2018 року, вбачається, що інспектор СКЗ СВ Київського ВП капітан ОСОБА_2 за квітень 2018 року відпрацював 7 добових чергувань загальною тривалістю 42 нічних години.

При цьому, матеріали справи не містять доказів виплати позивачу надбавки за роботу у нічний час за квітень 2018 року.

З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин 1 та 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

З урахуванням встановлених фактів, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог Інспектора сектору криміналістичного забезпечення слідчого відділу Київського відділу поліції ОСОБА_1 управління Національної поліції в Харківській області ОСОБА_2.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Інспектора сектору криміналістичного забезпечення слідчого відділу Київського відділу поліції ОСОБА_1 управління Національної поліції в Харківській області ОСОБА_2 до ОСОБА_1 управління Національної поліції у Харківській області, Київського відділу поліції ОСОБА_1 управління Національної поліції у Харківській області про скасування наказів, розпоряджень, протоколів, рапортів та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Харківській області нарахувати та виплатити інспектору сектору криміналістичного забезпечення слідчого відділу Київського відділу поліції ОСОБА_1 управління Національної поліції в Харківській області ОСОБА_2 грошове забезпечення за роботу у нічний час за квітень 2018 року із розрахунку 42 години.

В задоволенні решти позовних вимог позивача відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст рішення в порядку письмового провадження складено 27 червня 2018 року.

Суддя Мельников Р.В.