Рішення № 74976991, 27.06.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.06.2018
Номер справи
820/4047/18
Номер документу
74976991
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

27 червня 2018 р. № 820/4047/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61202, код НОМЕР_1) до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області (майдан Театральний, буд. 1, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 23148337) про визнання протиправною бездіяльності щодо ненадання відповіді,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернулася позивач, ОСОБА_1, з адміністративним позовом до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області щодо ненадання відповіді на його звернення від 26.03.2018 у строк, встановлений ч. 1 ст.20 Закону України “Про звернення громадян”.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він звернувся до відповідача із зверненням. У строк, встановлений Законом України «Про звернення громадян» відповідь від відповідача не отримав. Позивач вважає, що ненадання відповіді порушує його права.

Представник відповідача не погодився з позовними вимогами та надав відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач діяв в межах повноважень, на підставі та у спосіб, передбачений чинним законодавством, лист позивача був зареєстрований в загальному порядку, оскільки не містив жодних скарг, а також посилань ані на Закон України «Про звернення громадян», ані на Закон України «Про доступ до публічної інформації». Крім того, вимоги, викладені в листі позивача, є предметом розгляду у справі № 820/3284/18 за позовом ОСОБА_1, а також раніше було розглянуто звернення позивача з того ж питання за дорученням в.о. голови ФДМУ від 27.06.2017, отже нове звернення є повторним.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини.

26.03.2018 позивач надіслав на адресу відповідача лист, який був отриманий відповідачем 27.03.2018, в якому зазначив, що у зв’язку з встановленням ГУ Держпраці у Харківській області додаткових порушень вимог законодавства з питань праці по відношенню до нього, просить здійснити перерахунок та виплату належних йому коштів з заробітної плати на відкритий картковий рахунок клієнта АТ «УкрСиббанк», а саме кошти з недонарахованої премії за період з 2006-2016 роки з урахуванням надбавки за ранг, вислугу років та інших надбавок та доплат, передбачених законодавством, та кошти з нездійсненої індексації заробітної плати за період з жовтня 2014 року по вересень 2016 року.

24.05.2018 позивач, не отримавши відповіді, звернувся з позовом до суду.

Судом встановлено, що відповідач надіслав на адресу позивача відповідь на його лист 29.05.2018 за №36-3308.

Позивач вважає, що несвоєчасне надання відповіді на його звернення порушує його права.

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно зі ст. 4 Закону України «Про звернення громадян» до рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать такі у сфері управлінської діяльності, внаслідок яких: порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян); створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод; незаконно покладено на громадянина які-небудь обов'язки або його незаконно притягнуто до відповідальності.

З аналізу зазначених норм та змісту листа позивача від 26.03.2018, суд приходить до висновку, що звернення з таким листом підпадає під дію Закону України «Про звернення громадян», оскільки позивачем в такому зверненні порушуються питання поновлення його прав на отримання недонарахованої премії за період з 2006-2016 роки з урахуванням надбавки за ранг, вислугу років та інших надбавок та доплат, передбачених законодавством та індексації заробітної плати за період з жовтня 2014 року по вересень 2016 року. При цьому посилання відповідача на відсутність у тексті листа позивача жодних скарг, а також посилань на Закон України «Про звернення громадян» не є належним обґрунтуванням заперечень проти позову, з огляду на наступне.

Статтею 5 Закону України «Про звернення громадян» встановлені вимоги до звернення, зокрема, звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об’єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань. Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне). Звернення може бути усним чи письмовим. Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв’язку (електронне звернення). У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. Звернення, оформлене без дотримання зазначених вимог, повертається заявнику з відповідними роз’ясненнями не пізніш як через десять днів від дня його надходження, крім випадків, передбачених частиною першою статті 7 цього Закону.

Разом з цим ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» визначено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду. Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями. Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.

На підставі аналізу зазначених норм судом встановлено, що лист позивача від 26.03.2018 відповідає вимогам Закону України «Про звернення громадян», тобто в ньому зазначені прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, письмове звернення підписано заявником із зазначенням дати його підписання, отже підстав для його повернення не було та відповідач не приймав рішення про повернення листа позивачеві.

Статтею 18 Закону України «Про звернення громадян» визначено, що громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право, зокрема, одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані, зокрема: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів. На обґрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено від встановленого цією статтею терміну. Звернення громадян, які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються у першочерговому порядку.

Так, запит позивача надійшов до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області 27.03.2018, проте відповідь на зазначену заяву було надіслано на адресу відповідача 29.05.2018, тобто більше ніж через два місяці після його звернення з відповідною заявою.

Рішення керівника або заступника керівника Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області, яким би був встановлений необхідний (більш тривалий) термін для розгляду звернення позивача представником відповідача разом із відзивом на позов не надано та не зазначено про прийняття такого рішення у відзиві на позов.

Посилання відповідача на те, що вимоги, викладені в листі позивача, є предметом розгляду у справі № 820/3284/18 за позовом ОСОБА_1, а також раніше було розглянуто звернення позивача з того ж питання за дорученням в.о. голови ФДМУ від 27.06.2017, отже нове звернення є повторним, не доводять правомірності бездіяльності відповідача при нерозгляді у встановлений законом строк звернення позивача, оскільки питання, порушені у листі від 26.03.2018 стосуються результатів додаткової перевірки, обставини якої не були предметом попередніх звернень, а наявність спору у суді не вплаиває на обовязок відповідача надати відповідь в порядку та строки, передбачені Законом України «Про звернення громадян».

З огляду на встановлення судом обставин ненадання відповідачем відповіді на звернення позивача в межах строку, встановленого статтею 20 Закону України «Про звернення громадян», суд приходить до висновку, що в його діях наявна протиправна бездіяльність.

За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61202, код НОМЕР_1) до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області (майдан Театральний, буд. 1, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 23148337) про визнання протиправною бездіяльності щодо ненадання відповіді – задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області щодо ненадання відповіді на його звернення від 26.03.2018 у строк, встановлений ч. 1 ст.20 Закону України “Про звернення громадян”

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 27 червня 2018 року.

Суддя Білова О.В.