Ухвала суду № 74976761, 27.06.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.06.2018
Номер справи
802/1901/18-а
Номер документу
74976761
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

м. Вінниця

27 червня 2018 р. Справа № 802/1901/18-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Вільчинський Олександр Ванадійович, розглянувши матеріали позовної заяви:

за позовом: ОСОБА_1

до: Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області

про: визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити дії.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.

Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

Однак, у позовній заяві не зазначено реєстраційного номеру облікової картки позивача або номер і серія паспорта позивача.

Згідно із положенням ч. 6 ст. 160 КАС України якщо позовна заява подається представником, то у ній додатково зазначаються відомості, визначені у пункті 2 частини п'ятої цієї статті стосовно представника.

Позовну заяву підписав представник позивача адвокат ОСОБА_2, однак відомостей, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, відносно реєстраційного номеру облікової картки за його наявності або номеру і серії паспорта представника позивача у позовній заяві не зазначено.

Крім того, звертаю увагу, що відповідно до ч. 1 ст. 59 КАС України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність, в той час як до позовної заяви додано договір-доручення та свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю.

За правилами, визначеними у п. 8 ч. 5 ст. 160 КАС України, у позовній заяві зазначається перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

Однак позовна заява в порушення вказаних норм не містить зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви.

Згідно з ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Частиною 2 статті 132 КАС України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється зокрема за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Позивач просить звільнити його від сплати судового збору на підставі ст. 5 п. 13 Закону України "Про судовий збір" як учасника бойових дій.

Відповідно до наявного в матеріалах позовної заяви посвідчення серія МВ № 9008187, виданого Головним Управлінням Національної Гвардії України, позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – учасників бойових дій.

Стаття 5 Закону України "Про судовий збір" визначає вичерпний перелік звільнених від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях. Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 вказаного закону від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, зокрема, звільняються учасники бойових дій, Герої України – у справах, пов’язаних з порушенням їхніх прав.

Пункт 13 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір» кореспондується із положеннями статті 22 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-XII, якою передбачено, що ветерани війни, до яких належать учасники бойових дій, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов'язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від усіх судових витрат, пов'язаних з розглядом цих питань.

Конструкція пункту 13 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір", в якому йдеться про "справи, пов'язані з порушенням їхніх прав", вказує на категорію справ, в яких учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору. Якби лише наявність в особи такого статусу надавала у цій частині пільгу, то відпадала б необхідність у формулюванні другої частини зазначеної норми закону про уточнення характеру порушених прав.

Враховуючи викладене доходжу висновку, що хоча вказана норма не містить вичерпного переліку порушених прав, однак порушені права нерозривно пов'язані саме із статусом учасник бойових дій, який, як і права такої особи, визначається спеціальним законом, а не усіх прав людини і громадянина, які в свою чергу встановлені Конституцією України та іншими законами.

До аналогічного висновку дійшов Верховний суд в ухвалах від 31.01.2018 у справі К/9901/10665/18, від 18.01.2018 у справі № 61-1377ск18.

Відповідно до позовної заяви позивач просить визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, викладену в листі від 19.02.2018 №290/0-227/6-18, у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо поділу земельної ділянки сільськогосподарського призначення на території Лукашівської сільської ради, Липовецького району, Вінницької області, площею 36,6142 га, що перебуває в оренді у відповідності до Договору оренди землі №1-339 від 22.10.2015, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень інд. номер. 463992211 від 27.10.2015, кадастровий номер 0522283600609:000:2049 з подальшим формуванням нових земельних ділянок в кількості 19 земельних ділянок, площею по 2 га. для відведення земельних ділянок безоплатно у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства з присвоєнням їм нових кадастрових номерів, а також зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області видати наказ про надання вказаного дозволу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до договору оренди землі № 1-339 від 22.10.2015 у нього в оренді перебуває земельна ділянка сільськогосподарського призначення на території Лукашівської сільської ради (за межами населеного пункту) Липовецького району Вінницької області, площею 36,6142 га, від права користування якою він нотаріально посвідченою заявою від 08.04.2017 добровільно відмовився на користь інших громадян.

У зв’язку з цим 13.06.2017 було подано до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо поділу вказаної земельної ділянки, в задоволенні якого було відмовлено. Зазначена вимога оскаржена до суду, за результатами розгляду якої постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 25.09.2017 зобов'язано Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1

Однак, Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області на виконання вказаної постанови Вінницького окружного адміністративного суду, розглянувши повторно клопотання ОСОБА_1, відмовило у надані відповідного дозволу, що стало підставою для звернення до суду з цим адміністративним позовом.

Таким чином, права, за захистом яких позивач звернувся до суду, не пов'язані саме із статусом учасника бойових дій.

При таких обставинах судовий збір підлягає сплаті на загальних підставах.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Пунктом 1 ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлено ставки судового збору 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" станом на 01.01.2018 встановлено розмір прожиткового мінімуму працездатних осіб - 1762 грн.

Відтак, за подання цього адміністративного позову необхідно сплатити судовий збір у розмірі 704,80 грн.

Зазначені вище недоліки вказують на невідповідність позовної заяви вимогам ст. 160, 161 КАС України та перешкоджають відкриттю провадження у справі.

Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до ч. 2 ст. 169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене вважаю, що дану позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали.

Керуючись ст.ст. 160, 169, 171, 248, 256 КАС України,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити дії, залишити без руху.

Встановити позивачеві п’ятиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали, шляхом надання позовної заяви, оформленої відповідно до вимог ст. 160 КАС України, та доказів про сплату судового збору у розмірі 704,80 грн. за такими реквізитами: УДКСУ м. Вінниці, код платежу 22030101, ЄДРПОУ 38054707, Банк одержувач: ГУ ДКУ у Вінницькій області, м. Вінниця, МФО 802015, р/р 31219206784002, призначення платежу: судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача, Вінницький окружний адміністративний суд).

Копію ухвали направити особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Вільчинський Олександр Ванадійович