
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 червня 2018 р. Справа№805/3879/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Христофоров А.Б. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волноваського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про:
- визнання протиправною бездіяльність щодо не призначення пенсії з 22.03.2017 року
- зобов’язання призначити пенсію з 22.03.2017 року.
ВСТАНОВИВ:
25.05.2018 року позивач направив позовну заяву, яка надійшла на адресу суду 29.05.2018 року з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в місті Вугледарі Донецької області про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання призначити пенсію, в огрунтування позовних вимог зазначив, що рішенням Вугледарського міського суду від 26.02.2018 року визнано право на пенсію за віком на пльгових умовах та визнано дії відповідача неправомірними, однак на звернення з заявою про призначення пенсії за рішення суду, відповідачем пенсія не призначена та не проведено донарахування несплачених сум пенсії. Вважає бездіяльність відповідача протиправною у зв'язку з чим звернувся до суду.
13.06.2018 року відповідачем направлено відзив на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 20.06.2018 року, з якого вбачається, що у рішенні суду від 26.02.2018 року відсутнє зобов’язання щодо повторного розгляду заяви позивача, крім того позивач звернувся до пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії в довільній формі, однак законодавством передбачена форма заяи для призначення пенсії. Отже відповідачем не порушувалися права позивача у відповідності до чого позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30.05.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26.06.2018 року здійснено заміну відповідача на Волноваське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області
Відповідно до вимог пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (РНОКПП НОМЕР_1), громадянин України, відповідно до статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов’язки.
Волноваське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42169496), є суб’єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в даних правовідносинах здійснює повноваження, покладені Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 року №384/2011 (далі за текстом – Положення №384/2011) та відповідно до статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатне здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов’язки.
Судом встановлено, що рішенням Вугледарського міського суду від 26.02.2018 року встановлено наявність у позивача права на пенсію за віком на пільгових умовах та визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Вугледарі Донецької області щодо відмови у призначені пенсії за вислугу років на пільгових умовах.
07.05.2018 року позивач надав до пенсійного фонду заяву про призначення пенсії та виконаня постанови суду.
16.05.2018 року пенсійним фондом надано відповідь №10/Б-19-01-03 відповідно до якої позивачу роз’яснено про необхідність надання нової заяви про призначення пенсії, згідно п.1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення(перерахунку) пенсії, при розгляді якого рішення суду буде виконано.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд приходить до наступного.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Надане вищевказаною статтею право деталізоване у Законах України від 05.11.1991 року № 1788-XII “Про пенсійне забезпечення” (далі - Закон № 1788) та від 09.07.2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058), зокрема, у стаття 1 і 8 відповідно.
Названими правовими нормами Законів визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених Законом № 1788. Іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію на рівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міжнародними угодами. Право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого Законом № 1058-IV пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Відповідно до ст. 44 Закону № 1058, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
В той же час, відповідно до п.4.1 розділу 4 Постанови ПФУ № 22-1 від 25.11.2005 року “Про затвердження порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі Порядок №22-1 )орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
У додатку 2 до Порядку №22-1, міститься форма заяви про призначення пенсії.
Згідно п.4.3 розділу 4 Порядку №22-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Право особи на одержання (перерахунок) пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об’єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію (п.4.7 розд.4 Порядку №22-1).
Аналіз діючого законодавства свідчить про те, що органом, який призначає пенсію, є відповідне Управління пенсійного фонду України. Управління може прийняти певне рішення щодо призначення (перерахунку) чи відмови у призначенні (перерахунку) пенсії лише після надходження заяви, а прийняті Управлінням рішення оформляються розпорядженням.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем 07.05.2018 року подано до пенсійного органу заяву довільного зразка про призначення пенсії.
Вказане свідчить про те, що позивачем не дотримано приписів статті 44 Закону №1058 та Порядку №22-1, так як подано заяву не встановлено зразка та до заяви не додано необхідних документів, як передбачено Порядком №22-1.
За наслідком чого пенсійним фондом розглянуто заяву позивача у відповідності до Закону України “Про звернення громадян”.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що звернення позивача до відповідача 07.05.2018 року з заявою про призначення пенсії в довільній формі та не надання документів передбачених Порядком №22-1, не свідчать про бездіяльність управління Пенсійного фонду щодо не розгляду заяви про призначення пенсії, крім того відповідачем рішення про відмову у призначенні (перерахунку) пенсії стосовно позивача не приймалось.
Крім того, з відповіді на заяву про призначення пенсії та відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач відмовляє у призначені пенсії, а лише роз’яснює про невірний спосіб зверння до пенсійного фонд, який полягає у надані неналежної форми заяви та документів до неї.
Отже відсутні підстави для задоволення позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльність пенсійного фонду.
Також, не підлягає задоволенню похідна вимога позивача про зобов’язання пенсійний орган призначити пенсію, оскільки питання щодо призначення (перерахунку), чи відмови у призначенні (перерахунку) пенсії віднесено до виключної компетенції управління Пенсійного фонду та жодного рішення з спірного питання ним стосовно позивача не приймалось.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до приписів ст.ст.9,77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст.90 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи зазначене позовні вимоги задоволенню не підлягають.
У відповідності до норм статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судови збір відшкодуванню не підлягає.
Керуючись статтями 2-15, 31-32, 72-80, 160-161, 168, 171, 173-183, 192-198, 210, 223-225,227-229, 241-246, 250-251, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (вул.. 30 років Перемоги, 30/65, м. Вугледар, Донецька область, 85670) до Волноваського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (вул. Трифонова, б.38 “А”, м. Вугледар, Донецька область, 85670) про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії- відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне судове рішення складено 27.06.2018 року.
Суддя Христофоров А.Б.