Ухвала суду № 74966772, 26.06.2018, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
26.06.2018
Номер справи
712/7418/18
Номер документу
74966772
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 712/7418/18

Провадження № 1-кс/ 712/3368/18

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

про надання дозволу на проведення перевірки

26 червня 2018 року слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Мельник І.О., з участю секретаря Хоменко А.В.,слідчого Старовойтова А.В., розглянувши клопотання про надання дозволу на проведення перевірки в кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32016250000000017 від 02.03.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.

В С Т А Н О В И В:

Прокурор відділу прокуратури Черкаської області радник юстиції ОСОБА_1 звернулася до суду з клопотанням про надання дозволу на проведення перевірки. Клопотання мотивує тим, що, Слідчим управлінням фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Черкаській області розслідується кримінальне провадження №32016250000000017, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 02.03.2016 стосовно службових осіб ТОВ «Щ.І.Т.»(код ЄДРПОУ 32741653) за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України. Так, 02.03.2016 до ЄРДР за №32016250000000017 внесені матеріали перевірки фінансово-господарської діяльності ТОВ «Щ.І.Т.», зібрані співробітниками ОУ ДПІ у м. Черкасах, з попередньою правовою кваліфікацією кримінального правопорушення за ч. 3 ст. 212 КК України стосовно службових осіб вказаного товариства.

Підставою для початку досудового розслідування став висновок експертного економічного дослідження від 25.02.2016, відповідно до яких службові особи ТОВ «Щ.І.Т.», маючи на балансі товариства виробничі та складські приміщення, на яких здійснюється заготівля та переробка брухту чорних та кольорових металів, з метою ухилення від сплати податків не відобразили реальні обсяги фінансово-господарської діяльності у податковій звітності.

Відповідно до вказаних матеріалів, а саме згідно листів Шевченківської дирекції залізничних перевезень протягом 2015 року ТОВ «Щ.І.Т.». замовило 232 вагони для перевезення металобрухту зі станції Черкаси, загальна вага якого становить 14 755, 840 т, який реалізувало в адресу наступних СГД:ТОВ «Нікморсевіс Ніколаєв», ТОВ «Укр. Мет-Центр», ПАТ «Металургійний комбінат «Азовсталь», ТОВ «Електросталь», ПП «Вторметсталь», ПАТ «Дніпроважмаш», ВАТ «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь», ПАТ «Інтерпайп Дніпропетровський Втормет», ТОВ «Укр. Мет-Захід», ПрАТ «Керамет», ТОВ «Пісківський завод скловиробів», ПАТ «Арселорміттал Кривий Ріг».

Дохід ТОВ «Щ.І.Т.» від реалізації металобрухту визначався виходячи з ціни 2 грн. за 1 кг. Таким чином повинен був становити 29 511 680 грн.

За даними податкової декларації з податку на прибуток ТОВ «Щ.І.Т.» за 2015 дохід вказаного товариства від будь-якої діяльності становить 12 032 320 грн., а витрати 11 692 320 грн. Таким чином, згідно висновку експертного дослідження від 25.02.2016, службові особи ТОВ «Щ.І.Т.» у 2015 році, шляхом не відображення реальних обсягів фінансово-господарської діяльності у податковій звітності товариства, занизили податкові зобов’язання з податку на прибуток підприємства у сумі 3 146 тис. грн. ((14755840*2-11692320)*18%), що є в особливо великих розмірах.

У зв’язку з вищевикладеним, на даний час по кримінальному провадженню виникла необхідність в призначенні позапланової перевірки на предмет своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, а також дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ТОВ «Щ.І.Т.»(код ЄДРПОУ 32741653), яке перебуває на податковому обліку в ДПІ у м. Черкасах за період з 01.01.2015 по 31.12.2015, в частині повноти та правильності відображення у податковій звітності взаємовідносин з придбання/реалізації металобрухту, а також надання послуг з організації перевезення металобрухту залізничним транспортом. На підставі викладеного прокурор просила клопотання задовольнити.

Cлідчий скерував заяву про розгляд справи за його ідсутності, клопотання підтримав та просив його задовольнити.

Дослідивши матеріали клопотання, заслухавши думку прокурора та слідчого, слідчий суддя вважає, що дане клопотання не підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Відповідно до п.п. 78.1.11 п.78.1 ст. 78 ПКУ документальна позапланова перевірка здійснюється на підставі рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки.

Згідно ст. 78 Податкового кодексу України 78.1. Документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин:78.1.1. за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту;78.1.2. платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом;78.1.3. платником податків подано органу державної податкової служби уточнюючий розрахунок з відповідного податку за період, який перевірявся органом державної податкової служби;78.1.4. виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;78.1.5. платником податків подано в установленому порядку органу державної податкової служби заперечення до акта перевірки або скаргу на прийняте за її результатами податкове повідомлення-рішення, в яких вимагається повний або частковий перегляд результатів відповідної перевірки або скасування прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення у разі, коли платник податків у своїй скарзі (запереченнях) посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об'єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали предметом оскарження;78.1.6. виключено;78.1.7. розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків;78.1.8. платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень. Документальна позапланова виїзна перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень;78.1.9. щодо платника податку подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної у разі ненадання таким платником податків пояснень та документального підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня його отримання;78.1.10. виключено;78.1.11. отримано постанову суду (ухвалу суду) про призначення перевірки або постанову органу дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні;78.1.12. органом державної податкової служби вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня здійснено перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані під час перевірки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Рішення про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку приймається органом державної податкової служби вищого рівня лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня, які проводили документальну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу;78.1.13. у разі отримання інформації про ухилення податковим агентом від оподаткування виплаченої (нарахованої) найманим особам (у тому числі без документального оформлення) заробітної плати, пасивних доходів, додаткових благ, інших виплат та відшкодувань, що підлягають оподаткуванню, у тому числі внаслідок неукладення платником податків трудових договорів з найманими особами згідно із законом, а також здійснення особою господарської діяльності без державної реєстрації. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали підставою для проведення такої перевірки.78.2. Обмеження у підставах проведення перевірок платників податків, визначені цим Кодексом, не поширюються на перевірки, що проводяться на звернення такого платника податків, або перевірки, що проводяться у межах порушеної кримінальної справи.78.3. Працівникам податкової міліції забороняється брати участь у проведенні планових та позапланових виїзних перевірок платників податків, що проводяться органами державної податкової служби, якщо такі перевірки не пов'язані з веденням оперативно-розшукових справ або розслідуванням кримінальних справ, порушених стосовно таких платників податків (посадових осіб платників податків), що знаходяться в їх провадженні. Перевірки платників податків податковою міліцією проводяться у межах повноважень, визначених законом, та у порядку, передбаченому Законом України "Про оперативно-розшукову діяльність" , Кримінально-процесуальним кодексом України та іншими законами України.8.4. Про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.78.5. Допуск посадових осіб органів податкової служби до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна позапланова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу.78.6. Строки проведення документальної позапланової перевірки встановлені статтею 82 цього Кодексу.78.7. Перелік матеріалів, які можуть бути підставою для висновків під час проведення документальної позапланової перевірки, та порядок надання платниками податків документів для такої перевірки встановлено статтями 83, 85 цього Кодексу.78.8. Порядок оформлення результатів документальної позапланової перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу.

Згідно Закону України від 28.12.2014 №71-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" який набув чинності з 01.01.2015, встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, ФОП з обсягом доходу до 20 млн.грн. за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюється виключно з дозволу Кабміну, за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами КПК України. Зазначене обмеження не поширюється на перевірки суб’єктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари, на перевірки дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати ПДФО,ЄСВ, відшкодування ПДВ; з 01.07.2015 року на перевірки платників єдиного податку 2 і 3 (ФОП) груп, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі, за винятком платників єдиного податку, визначених п.27 підрозділу 10 ХХ "Перехідні положення" ПК, з питань дотримання порядку застосування РРО.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 40 КПК України слідчий уповноважений: звертатися за погодженням із прокурором до слідчого судді з клопотаннями про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій.

Згідно з ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Відповідно до ч. 2 ст. 131 КПК України, заходами забезпечення кримінального провадження є: 1) виклик слідчим, прокурором, судовий виклик і привід; 2) накладення грошового стягнення; 3) тимчасове обмеження у користуванні спеціальним правом; 4) відсторонення від посади; 5) тимчасовий доступ до речей і документів; 6) тимчасове вилучення майна; 7) арешт майна; 8) затримання особи; 9) запобіжні заходи.

Отже, позапланова перевірка здійснюється виключно з дозволу Кабміну, за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами КПК України. Підставою для проведення позапланової перевірки має бути дозвіл Кабінету Міністрів України, за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду. При цьому, враховуючи значення слів "рішення суду" можемо робити висновок, що таке рішення приймається під час судового провадження. Види судових рішень визначені в ст. 369 КПК України, якою встановлено, що судове рішення може бути викладене у формі вироку або у формі ухвали суду. Таким чином, ухвала слідчого судді не віднесена до рішень, та не може бути підставою для призначення позапланової перевірки.

Згідно з ст.131 КПК України - види заходів кримінального провадження, законодавець не поклав на слідчого суддю права або обов’язку, такий захід кримінального провадження , які передбачені Главою 10 КПК України, як призначення позапланової перевірки на дотримання податкового законодавства України.

Керуючись п.п. 78.1.11 п. 78.1 ст.78, ст. 78 та 86 Податкового кодексу України, ст.ст. 40, 93, 110 КПК України, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання прокурора відділу прокуратури Черкаської області радника юстиції ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення перевірки відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя І.О.Мельник