
Постанова
Іменем України
Справа № 712/2359/18
Провадження № 3/712/1112/18
15 червня 2018 року суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Бащенко С.М., за участю представників Черкаської митниці ДФС ОСОБА_1, ОСОБА_2 та адвокатів ОСОБА_3, ОСОБА_4, розглянувши адміністративну справу, яка надійшла від Черкаської митниці ДФС з протоколами про порушення митних правил відносно:
ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, працюючого виконавчим директором ТОВ «Черкаський завод автохімії» (м. Черкаси, вул. В'ячеслава Чорновола, 118, код ЄДРПОУ 36994791), зареєстрованого за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2,
за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, -
ВСТАНОВИВ:
26.01.2018 р. до Черкаської митниці ТОВ «Черкаський завод автохімії» було подано електронну митну декларацію № UA902070/2018/700494, за якою задекларовано в митний режим експорту товари «масла моторні, гальмівні та охолоджуючі рідини в асортименті» у кількості 20224кг загальною вартістю 25581,87 доларів США, що поставлялися ТОВ «Черкаський завод авто НОМЕР_1/ВС8589ХТ на виконання зовнішньоекономічного договору від 15.11.2011 р. № 45, укладеного з компанією «MWS AUTOCHEMIE GMBH» за рахунком-фактурою від 22.01.2018 р. № 298 та автотранспортною накладною CMR від 26.01.2018 р. № А 156287.
30.01.2018 р. в ході проведення митним постом «Черкаси-північний» Черкаської митниці ДФС митного контролю (митний огляд) вищевказаного задекларованого товару було встановлено, що фактична кількість товару «масло моторне ТЕС 5W30E-ТЕС в металевих каністрах з місткістю 1 л» складає 492 металеві каністри, що на 168 шт. більше, ніж зазначено в рахунку-фактурі від 22.01.2018 р. № 298 та митній декларації. Зазначений товар переміщувався у вантажному відсіку вищевказаного транспортного засобу з ознаками приховування у 14 картонних коробках з маркуванням «Е-ТЕС- Motor Oil EVO-D 5-W-40».
Відповідно до відомостей рахунку-фактури від 22.01.2018 р. № 298, вартість прихованого від органів доходів і зборів товару «масло моторне ТЕС 5W30E-ТЕС в металевих каністрах з місткістю 1 л» у кількості 168 шт. становить 290,64 дол. США (8354,52 грн. за курсом НБУ).
Також, як зазначено в протоколі № 27/90200/18, 07.04.2017 р. до Черкаської митниці ДФС було подано електронну митну декларацію № UA902070/217/700847, за якою задекларовано в митний режим експорту товари «масла моторні» у кількості 37764 кг, «масла трансмісійні» у кількості 5686 кг, «масла гідравлічні» у кількості 6370 кг та «гальмівна рідина» у кількості 626 кг, «рідини охолоджуючі» у кількості 5754 кг загальною вартістю 78300, 35 доларів США (2121965,01 грн. за курсом НБУ на 07.04.2017 р.), що поставлявся ТОВ «Черкаський завод автохімії» (далі Товариство) на виконання зовнішньоекономічного договору від 02.03.2017 р., № 40/0317 укладеного з компанією ООО «Афган Холдінг», р-н Шеки, с.Гохмуг, Азербайджан, за рахунком-фактурою від 06.04.2017 р. № 231 та залізничною накладною від 07.04.2017 р. №42980342.
07.04.2017р. вищевказаний товар був оформлений Черкаською митницею ДФС в митному режимі експорту та в подальшому 14.04.2017 р. переміщений ТОВ «Черкаський завод авто хімії» на підставі електронної митної декларації № UA902070/217/700847 в зоні діяльності Харківської митниці ДФС.
Проведеною Черкаською митницею ДФС перевіркою, здійсненою на підставі листа УСБУ в Черкаській області від 19.01.2018 р. № 8/348 було встановлено, що відповідно до калькуляції виробництва товарів, експортованих за митною декларацією № UA902070/217/700847, собівартість виробництва окремих позицій товару є вищою за фактурну вартість товарів за рахунком-фактурою від 06.04.2017 р.
В ході проведення перевірки зазначених товарів Черкаською митницею ДФС було встановлено, що фактична вартість вивезеного ТОВ «Черкаський завод автохімії» за межі митної території України товару «масла моторні» у кількості 37764 кг, «масла трансмісійні» у кількості 5686 кг, «масла гідравлічні» у кількості 6370 кг та «гальмівна рідина» у кількості 626 кг, «рідини охолоджуючі» у кількості 5754 кг становить 4488079,18 грн., що на 2236114,17 грн. більше, ніж було заявлено органам доходів і зборів, рахунок-фактура ТОВ «Черкаський завод авто хімії» від 06.04.2017 р. № 21, що був поданий органам доходів і зборів як підставу для вивезення вищезазначеного товару за межі митної території України, містить неправдиві відомості в частині дійсної вартості такого товару.
Представник Черкаської митниці ДФС просив визнати законного представника Товариства ОСОБА_5 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, та застосувати стягнення у вигляді штрафу.
Адвокат просив закрити провадження по справі відносно ОСОБА_5, надавши до суду письмове заперечення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку представника Черкаської митниці ДФС та адвоката, суддя приходить до наступного висновку.
По протоколу від 30 січня 2018 р.
Згідно ч. 1 ст. 198, ч. 2 ст. 334 Митного кодексу України, органу доходів і зборів в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України. Особи, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України чи провадять діяльність, контроль за якою цим Кодексом покладено на органи доходів і зборів зобов'язані надавати органам доходів і зборів документи та відомості, необхідні для здійснення митного контролю, в усній, письмовій та/або електронній формі.
Відповідно до ч.1 ст. 458 Митного кодексу України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Відповідно до п. 5,6 Постанови Пленуму Верховного суду України від 03.06.2005 №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані.
Товари та транспортні засоби комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України підлягають митному оформленню - виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення. Митне оформлення розпочинається з моменту подання органу доходів і зборів декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання органом доходів і зборів від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію (п. 23 ст. 4, ст. 248 Митного кодексу України).
Декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення за переліком, визначеним ч.8 ст. 257 Митного кодексу України.
За таких умов вбачається, що обов’язок заявити дійсну кількість товару лежить безпосередньо на ТОВ «Черкаський завод автохімії».
Відповідно до ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України, суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств. Посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку (п. 43 ст. 4 Митного кодексу України).
Проведеною перевіркою встановлено, що особою, відповідальною за поставку зазначеного товару від ТОВ «Черкаський завод автохімії» є громадянин України ОСОБА_5, яким укладено зовнішньоекономічний договір від 15.11.2011 № 45. Відповідно до наказу ТОВ «Черкаський завод автохімії» від 09.06.2016 №81-вк ОСОБА_5 обіймає посаду виконавчого директора вказаного товариства та згідно п. 43 ст. 4, ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України, являється суб’єктом адміністративної відповідальності за вчинення порушення митних правил.
Таким чином, в ході судового розгляду встановлено, що ОСОБА_5, виконавчим директором ТОВ «Черкаський завод автохімії», в порушення вимог ч. 1 ст. 198, ч. 2 ст. 334 Митного кодексу України, були вчинені дії, спрямовані на незаконне переміщення товару «масло моторне ТЕС 5W30E-ТЕС в металевих каністрах з місткістю 1 л» у кількості у кількості 168 шт. вартістю 290,64 дол. США (8354,52 грн. за курсом НБУ) через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом надання йому вигляду іншого (пакування у 14 картонних коробках з маркуванням «Е-ТЕС- Motor Oil EVO-D 5-W-40» та подання як підстави для проведення митного оформлення за митною декларацією UA902070/2018/700494 рахунку-фактури від 22.01.2018 р. № 298, що містить неправдиві відомості в частині дійсної кількості такого товару, чим вчинене адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України
При призначенні покарання суддя враховує фактичні обставини справи, дані про особу порушника, і вважає, що його виправлення та перевиховання можливе при призначенні покарання у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - предмету порушення митних правил, що складає 8354 грн. 52 коп. з конфіскацію вказаного товару.
По протоколу від 02.02.2017 р.
Як слідує з матеріалів справи, по умовах договору від 02.03.2017 р. № 40/0317, укладеного з компанією ООО «Афган Холдінг», р-н Шеки, с. Гохмуг, Азербайджан, на його адресу на умовах поставки поставлено товар – масла моторні, гідравлічні та ін. (далі Товар).
З метою митного декларування Товару органам доходів і зборів ТОВ «Черкаський завод автохімії» подано митну декларацію на Товар № UA902070/217/700847(далі Декларація).
Митна вартість Товару визначена за вартістю угоди з товаром, який вивозиться.
Для підтвердження заявленої митної вартості Товариством надані наступні документи.
- оплачений рахунок-фактуру № 231 від 06.04.2017 р.,
- оплачений рахунок-фактуру № 231 від 02.03.2017 р.,
- договір від 02.03.2017 р. № 40/0317,
- додатку до нього № 1 від 02.03.2017 р.,
- специфікацію № 1 до договору,
- повідомлення про оплату Укрексімбанку № 79605 від 16.07.2017 р.,
- повідомлення про оплату Укрексімбанку № 90283 від 05.04.2017 р.
При здійсненні заходів по контролю митної вартості, митним органом виявлена ймовірність того, що відомості, заявлені Товариством в підтвердження митної вартості можуть бути недостовірними.
Своє рішення митний орган мотивував значним відхиленням заявлених Товариством величин митної вартості порівняно з калькуляцією вартості Товару, поданою Товариством до Торгово-промислової палати.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, стверджує, що вищевказана калькуляція є приблизною, не твердою, надавалася не до органу доходів і зборів, щоб встановити митну вартість товарів, а до ТПП, щоб отримати сертифікат походження товару за формою СТ1, який не є обов’язковим при митному оформленні Товару та не підтверджує його митну вартість.
Відповідно до ст.49 МК України, під митною вартістю розуміється вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
За ч.1 ст.66 МК України, митною вартістю є ціна товару, зазначена в рахунку-фактурі чи рахунку-проформі.
Таким чином, першоосновою для визначення митної вартості товару являється ціна, фактично сплачена або підлягаюча до сплати за ці товари при їх продажу для вивезення за межі митної території України.
Як слідує з матеріалів справи, Товариством в ході митного декларування Товару, який вивозиться, на підтвердження заявленої митної вартості, визначеної за ціною угоди з Товаром, надані Договір, додаток до нього, специфікація, оплачені рахунки-фактури тощо.
Надані документи містять інформацію про Товар, його кількість, умови поставки та ціну. Будь-які протиріччя в наданих документах судом не виявлені.
В той же час Товариством на адресу ТПП надана калькуляція на Товар. Суддя не може не прийняти до уваги пояснення ОСОБА_5 про те, що дана калькуляція не є твердою та не стосується ціни договору. Надані органам доходів і зборів документи не містять ознак недостовірності, в зв’язку з чим висновок митниці про те, що заявлена декларантом митна вартість не була належним чином підтверджена і спростовується даними калькуляції ТПП, визнається необґрунтованим.
Також не приймається до уваги посилання митниці на те, що митна вартість Товару має низький рівень порівняно з даною калькуляцією. В судовому засіданні встановлено, що в ході укладення ЗЕД, при встановленні ціни на Товар, Товариство приймає до уваги, в тому числі, ємність світового ринку Товару, вартість Товару на ринку країн-покупців. Отже, окремо взятий факт реалізації Товару нижче його собівартості, тобто у збиток, без урахування особливостей реалізації, не може свідчити про недобросовісність учасника ЗЕД.
В силу положень митного законодавства, яким встановлено вичерпний перелік неможливості застосування методу визначення митної вартості товару за ціною угоди, митниця повинна була не просто сумніватися в достовірності заявленої вартості Товару, а мати в наявності безумовні докази неможливості застосування даного методу оцінки Товару. Таких доказів не надано.
Відмінність ціни договору з ціновою інформацією, яка міститься в інших джерелах, які безпосередньо не відносяться до ціни вказаної угоди (в тому числі калькуляція для ТПП), не може розглядатися як беззаперечний доказ недостовірності умов договору і не може слугувати достатньою підставою для сумнівів в митній вартості Товару.
Тому суддя приходить до висновку, що орган доходів і зборів не надав достатніх належних доказів наявності умов, які перешкоджають застосуванню методу визначення митної вартості за ціною угоди з товарами, що вивозяться, обґрунтованості сумнівів в достовірності заявлених до декларування вартості товарів.
Згідно з п. 1 ч.1 ст. 247 КпАП України, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, коли відсутній склад адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного і керуючись п.1 ч. 1 ст. 247 КпАП, ст. 284 України, ч. 1 ст. 483 МК України, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_5 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України по протоколу від 30.01.2018 р. та застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - предмету порушення митних правил, що складає 8354 грн. 52 коп. з конфіскацію вказаного товару.
Стягнути з ОСОБА_5 судовий збір в сумі 352 грн. 40 коп., який зарахувати на рахунок: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; Код за ЄДРПОУ: 37993783; Банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України в м. Києві; Код банку отримувача: 820019; Рахунок отримувача: 31215256700001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Стягнути з ОСОБА_5 витрати митниці за зберігання товару на складі митниці в розмірі 2156 грн. 22 коп.
Справу в частині притягнення ОСОБА_5 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.483 МК України по протоколу від 02.02.2018 р. закрити у зв’язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді може бути оскаржена до апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя