
5.1.2
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ОКРЕМА УХВАЛА
22 червня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/2120/17
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Секірської А.Г.,
за участю секретаря - Вакуленка А.В.,
представника позивача - ОСОБА_1, довіреність від 17.01.2018;
представників відповідача - ОСОБА_2,
ОСОБА_3, довіреність від 21.06.2018 № 173;
представника третьої особи -1 - не прибув;
представника третьої особи - 2 - не прибув;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області до Сєвєродонецького дитячо - юнацького комплексу "Юність", треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - відділ освіти Сєвєродонецької міської ради Луганської області, Сєвєродонецька міська рада Луганської області про застосування заходів реагування,
ВСТАНОВИВ:
В ході судового розгляду справи за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області до Сєвєродонецького дитячо - юнацького комплексу "Юність", треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - відділ освіти Сєвєродонецької міської ради Луганської області, Сєвєродонецька міська рада Луганської області про застосування заходів реагування встановлено таке.
На підставі наказу Сєвєродонецького міського управління ГУ ДСНС України в Луганській області від 18.12.2017 № 37 “Про проведення перевірок” (арк.спр. 15-16) та посвідчення на проведення перевірки від 19.12.2017 №134 (арк.спр. 17) посадовими особами Сєвєродонецького міського відділу ГУ ДСНС у Луганській області проведено позапланову перевірку об’єктів відповідача – СДЮК «Юність» за адресою: Луганська обл., 93400, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, пр-т Гвардійський, 24, вул. Курчатова, 17, вул. Автомобільна, 19, вул. Гагаріна, 108, пр-т Гвардійський, 40в, вул. Новікова, 15а, за наслідками якої складено акт від 22.12.2017 № 132 перевірки щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки (арк. спр. 18-25).
Вищезазначеним актом перевірки виявлено наступні порушення:
ОСОБА_4 “Підліток”, пр. Гвардійський, 24: 1) у всіх приміщеннях, де перебувають люди на вікнах встановлені глухі незнімні грати; 2) приміщення клубу не обладнані системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей; 3) допускається розміщення людей у приміщеннях не забезпечених двома евакуаційними виходами; 4) допускається оздоблення стін на шляхах евакуації з вищими показниками пожежної небезпеки; 5) на шляхах евакуації допускається влаштовування перепаду висот більш ніж 0,05 м (поріг); 6) висота дверей на шляхах евакуації не відповідає нормам (менше 2 м.); 7) працівники клубу не забезпечені засобами індивідуального захисту.
ІІ. ОСОБА_4 “Восход”, вул. Курчатова, 17: 1) приміщення клубу не обладнані системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей; 2) допускається розміщення людей у приміщеннях не забезпечених двома евакуаційними виходами; 3) працівники клубу не забезпечені засобами індивідуального захисту.
ІІІ. ОСОБА_4 “Іскра”, вул. Автомобільна, 19: 1) приміщення клубу не обладнані системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей; 2) допускається встановлення електророзеток та вимикача на горючу основу без підкладання під них суцільного негорючого матеріалу (приміщення кімнати відпочинку); 3) допускається розміщення людей у приміщеннях не забезпечених двома евакуаційними виходами; 4) у всіх приміщеннях, де перебувають люди, на вікнах встановлені глухі незнімні грати; 5) висота дверей на шляхах евакуації не відповідає нормам (менше 2 м); 6) на шляхах евакуації допускається влаштовування перепаду висот більш ніж 0,05 м (поріг); 7) допускається оздоблення стін на шляхах евакуації з вищими показниками пожежної небезпеки; 8) не забезпечено дотримання відстані від проводів (кабелів) з горючих матеріалів основи (кавролін) менше 0,01 метра; 9) працівники клубу не забезпечені засобами індивідуального захисту.
IV. ОСОБА_4 “Факел”, вул. Новікова, 15А: 1) двері евакуаційних виходів відчиняються проти напрямку виходу людей з будинку (гімнастична зала); 2) у всіх приміщеннях, де перебувають люди, на вікнах встановлені глухі незнімні грати; 3) приміщення клубу не обладнані системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей; 4) переносні вогнегасники не розміщені шляхом: навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення; 5) працівники клубу не забезпечені засобами індивідуального захисту.
V. ОСОБА_4 “Самбо”, пр-т Гвардійський, 40-В: 1) у всіх приміщеннях, де перебувають люди, на вікнах встановлені глухі незнімні грати; 2) приміщення клубу не обладнані системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей; 3) переносні вогнегасники не розміщені шляхом: навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення; 4) працівники клубу не забезпечені засобами індивідуального захисту; 5) висота дверей на шляхах евакуації не відповідає нормам (менше 2 м); 6) відсутня проектна документація щодо утеплення віконних прорізів будівлі, яка затверджена у встановленому порядку; 7) відсутні показники щодо пожежної небезпеки на пластик на вході до будівлі.
VІ .ОСОБА_4 “Меридіан”, вул. Гагаріна, 108: 1) у всіх приміщеннях, де перебувають люди, на вікнах встановлені глухі незнімні грати; 2) приміщення клубу не обладнані системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей; 3) переносні вогнегасники не розміщені шляхом: навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення; 4) працівники клубу не забезпечені засобами індивідуального захисту (арк. спр. 18-25).
Акт підписано в.о. директора СДЮК «Юність» ОСОБА_2 без зауважень (арк.спр. 22 зв.).
Стосовно в.о. директора Сєвєродонецького дитячо-юнацького комплексу “Юність” складено протокол ЛГ№002230 про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 175 КУпАП (акр. спр. 26). Постановою від 27.11.2017 ЛГ№002230 ОСОБА_2 визнано винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 175 КУпАП, та накладено штраф 34 грн (арк. спр. 27). Зазначену суму штрафу сплачено ОСОБА_2, що підтверджується копією квитанції від 08.12.2017 № 0.0.911327382.1 на суму 34 грн (акр. спр. 28).
24.11.2017 Сєвєродонецьким міським управлінням ГУ ДСНС України у Луганській області винесено припис № 65 про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки (арк.спр. 68-71).
В ході судового розгляду за заявами директора СДЮК «Юність» ОСОБА_2 від 16.02.2018 № 43 (арк.спр. 73) та від 06.06.2018 № 165 (арк.спр. 209) Сєвєродонецьким міським управлінням ГУ ДСНС у Луганській області проводилися позапланові перевірки з метою встановлення усунення порушень, виявлених в ході позапланової перевірки, оформленої ОСОБА_3 від 22.12.2017 № 132, за наслідками яких складено ОСОБА_3 від 15.03.2018 № 3 (арк.спр.151-157) та від 19.06.2018 № 45 (арк.спр. 238-244).
Таким чином, станом на дату розгляду справи згідно з ОСОБА_3 від 19.06.2018 № 45, складеним за результатами позапланової перевірки щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, у клубах СДЮК «Юність» мають місце наступні порушення:
ОСОБА_4 «Підліток», пр. Гвардійський, 24/80: 1) приміщення клубу не обладнані системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу, управління евакуацією людей, що є порушенням пункту 1.2 глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697 (далі - ППБУ), та додатку А, таблиці А.1, додатку Б таблиці Б.1 пункт 6 ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту"; 2) допускається оздоблення стін на шляхах евакуації з вищими показниками пожежної небезпеки, що є порушенням пункту 2.23 глави 2 розділу ІІІ ППБУ; 3) забороняється зменшувати розміри евакуаційних виходів з будівель і приміщень, висота дверей на шляхах евакуації не відповідає нормам (менше 2 м), що є порушенням пункту 2.23 глави 2 розділу ІІІ ППБУ та пункту 7.2.7 ДБН В.1.1-7-2016 "Пожежна безпека об’єктів будівництва"; 4) працівники клубу не забезпечені засобами індивідуального захисту органів дихання в порушення пунктів 2, 3 Порядку забезпечення населення і працівників формувань та спеціалізованих служб цивільного захисту засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки, дозиметричного і хімічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2002 № 1200 (далі - постанова КМУ № 1200).
ІІ. ОСОБА_4 «Восход», вул. Курчатова, 17: 1) приміщення клубу не обладнані системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу, управління евакуацією людей, що є порушенням пункту 1.2 глави 1 розділу V ППБУ та додатку А, таблиці А.1, додатку Б таблиці Б.1 пункт 6 ДБН В.2.5-56:2014; 2) допускається розміщення людей у приміщеннях, не забезпечених двома евакуаційними виходами, в порушення пункту 1.4 глави 1 розділу VI ППБУ, згідно з яким у будинках, приміщеннях навчальних закладів забороняється, зокрема, розміщення людей у приміщеннях, а також на поверхах (у будинках), не забезпечених двома евакуаційними виходами; 3) працівники клубу не забезпечені засобами індивідуального захисту органів дихання в порушення пунктів 2, 3 постанови КМУ № 1200.
ІІІ. ОСОБА_4 «Іскра», вул. Автомобільна, 19: 1) приміщення клубу не обладнані системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу, управління евакуацією людей, що є порушенням пункту 1.2 глави 1 розділу V ППБУ та додатку А, таблиці А.1, додатку Б таблиці Б.1 пункт 6 ДБН В.2.5-56:2014; 2) висота дверей евакуаційних виходів не відповідає діючим нормам (менше 2 м) в порушення пункту 2.23 глави 2 розділу ІІІ ППБУ, пункту 7.2.7 ДБН В.1.1-7-2016; 3) на шляхах евакуації допускається влаштовування перепаду висот більш ніж 0,05 м (поріг) в порушення пункту 2.23 глави 2 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки України та пункту 7.3.8 ДБН В.1.1-7-2016; 4) працівники клубу не забезпечені засобами індивідуального захисту органів дихання в порушення пунктів 2, 3 постанови КМУ № 1200.
IV. ОСОБА_4 «Факел», вул. Новікова, 15-А: 1) приміщення клубу не обладнані системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу, управління евакуацією людей, що є порушенням пункту 1.2 глави 1 розділу V ППБУ та додатку А, таблиці А.1, додатку Б таблиці Б.1 пункт 6 ДБН В.2.5-56:2014; 2) працівники клубу не забезпечені засобами індивідуального захисту органів дихання в порушення пунктів 2, 3 постанови КМУ № 1200.
V. ОСОБА_4 «Самбо», пр. Гвардійський, 40-В: 1) працівники клубу не забезпечені засобами індивідуального захисту органів дихання в порушення пунктів 2, 3 постанови КМУ № 1200; 2) відсутня проектна документація щодо утеплення віконних прорізів будівлі, яка затверджена у встановленому законом порядку в порушення пункту 21 розділу ІІ ППБУ; 3) відсутні показники щодо пожежної небезпеки на пластик на вході до будівлі в порушення пункту 9 розділу ІІ ППБУ.
VI. ОСОБА_4 «Меридіан», вул. Гагаріна, 108: 1) приміщення клубу не обладнані системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу, управління евакуацією людей, що є порушенням пункту 1.2 глави 1 розділу V ППБУ та додатку А, таблиці А.1, додатку Б таблиці Б.1 пункт 6 ДБН В.2.5-56:2014; 2) працівники клубу не забезпечені засобами індивідуального захисту органів дихання в порушення пунктів 2, 3 постанови КМУ № 1200.
Тобто порушення, встановлені ОСОБА_3 від 22.12.2017 № 132, усунуто, проте не в повному обсязі, що визнається відповідачем.
В ході судового розгляду справи встановлено, що керівником СДЮК "Юність" та громадською організацією "Рада батьків" вживаються заходи щодо створення безпечних умов функціонування клубів СДЮК "Юність", встановлені в ході судового розгляду обставини свідчать про те, що порушення пожежної та техногенної безпеки в клубах мають системний, триваючий характер, і пов’язані, насамперед, з відсутністю належного фінансування з боку Сєвєродонецької міської ради Луганської області як власника комплексу.
Так, матеріалами справи підтверджується, що відповідачем вживаються заходи, спрямовані на усунення порушень пожежної та техногенної безпеки, встановлені актом від 22.12.2017 № 132, на підтвердження чого надано копію листа від 16.02.2018 № 44 секретарю Сєвєродонецької міської ради з клопотанням сприяти у виділенні коштів у сумі 3676869,00 грн на будівельні роботи і 267771,00 грн на монтаж автоматичної установки пожежної сигналізації та оповіщення про пожежу для забезпечення усунення порушень, виявлений ГУ ДСНС у Луганській області (арк. спр. 131), копію листа від 16.02.2018 секретарю Сєвєродонецької міської ради від громадської організації «Рада батьків» з клопотанням у сприянні виділенню коштів, для усунення виявлених порушень законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки з метою недопущення закриття дитячо-юнацького комплексу «Юність» (арк. спр. 132), копію листа № 43 від 16.02.2018 т.в.о. начальника ГУ ДСНС України в Луганській області з проханням провести повторну перевірку щодо часткового усунення порушень, які були виявлені в результаті позапланової перевірки, згідно акту № 132 від 22.12.2017 в приміщеннях підпорядкованих СДЮК «Юність» (арк. спр. 134), копії договірної ціни на монтаж автоматичної установки пожежної сигналізації та оповіщення про пожежу на об’єктах: клуб «Меридіан», клуб «Восход», клуб «Самбо», клуб «Факел», клуб «Підліток», клуб «Іскра», розроблені Луганським обласним спеціалізованим ремонтно-будівельним підприємством протипожежних робіт добровільного пожежного товариства України (арк. спр. 82-99), копії локальних кошторисів на ремонтно-будівельні роботи на об’єктах: клуб «Меридіан», клуб «Восход», клуб «Самбо», клуб «Факел», клуб «Підліток», клуб «Іскра», розроблені ТОВ «Ентранс» (арк. спр. 100-130).
В матеріалах справи містяться запити директора СДЮК "Юність" до Сєвєродонецької міської ради Луганської області від 12.02.2018 № 36 щодо виділення додаткових асигнувань на об'єкти по монтажу автоматичної установки пожежної сигналізації та оповіщення про пожежу (арк.спр. 72), від 16.02.2018 № 44 щодо виділення коштів на будівельні роботи у сумі 3676 869,00 грн, на монтаж автоматичної установки пожежної сигналізації та оповіщення про пожежу у сумі 267 771,00 грн (арк.спр. 131),
16.02.2018 за вих. № 07 ГО "Рада батьків" звернулася до Сєвєродонецької міської ради з листом, в якому зазначено, що в гуртках СДЮК "Юність" займаються 1218 дітей, серед яких є діти соціально незахищених категорій. Після звернення ГУ ДСНС у Луганській області з позовом до суду адміністрацією комплексу своїми силами проведено ряд заходів по усуненню порушень, але виконання більшої частини вимог Припису (установка пожежної сигналізації, проведення будівельних робіт) потребують фінансових затрат, розроблені запити, кошториси та надані на розгляд до фінансового управління. Просили вжити відповідних заходів (арк.спр. 132).
Також листом за підписом в.о. міського голови ОСОБА_5 від 16.02.2018 № 934 директору СДЮК "Юність" надано відповідь на запит, що питання виділення коштів на будівництво, монтаж автоматичної установки пожежної сигналізації та оповіщення про пожежу в клубах "Восход", "Іскра", "Підліток", "Факел", "Самбо", "Меридіан" СДЮК "Юність" включено до переліку фінансування 2018 року, виділення коштів на який буде розглянуто при розподілі вільного залишку коштів на початок року (арк.спр. 136).
Крім того, громадська організація "Рада батьків" звернулася до Президента України, Міністра освіти і науки України, голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника обласної військово - цивільної адміністрації та народного депутата ОСОБА_6 з проханням взяти під свій контроль та сприяти вирішенню питання щодо бездіяльності міської влади м. Сєвєродонецька Луганської області щодо невирішення проблемних питань СДЮК "Юність" (арк.спр. 250-263).
Ухвалою суду від 22.05.2018 витребувано від Сєвєродонецької міської ради Луганської області докази – інформацію щодо обсягів фінансування СДЮК «Юність» у 2017 році, щодо розміру бюджетних видатків на СДЮК «Юність» у 2018 році та щодо вільного залишку коштів у Сєвєродонецькому міському бюджеті станом на 01.01.2018 та залишку освітньої субвенції (за наявності); належним чином засвідчену копію бюджетного запиту відділу освіти Сєвєродонецької міської ради Луганської області за кодом програмної класифікації видатків бюджету 1090 (надання позашкільної освіти позашкільними закладами освіти, заходи із позашкільної роботи з дітьми) щодо виділення додаткових асигнувань для СДЮК «Юність» для повного усунення всіх порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки в будівлях, спорудах та приміщеннях СДЮК «Юність», інформацію, чи розглянуто цей запит на сесіях і які заходи вжито Сєвєродонецькою міською радою Луганської області з метою повного усунення виявлених в ході перевірки порушень техногенної та пожежної безпеки в клубах СДЮК «Юність» (арк.спр.201-203).
На виконання ухвали суду від 22.05.2018 Сєвєродонецькою міською радою Луганської області надано відомості, що за даними казначейського звіту про виконання місцевого бюджету за 2017 рік касові видатки за кодом ТКВКМБ 1090 "Надання позашкільної освіти позашкільними закладами освіти, заходи із позашкільної роботи з дітьми", за яким відбувається фінансування і ДЮК "Юність", склали 11 375 887,86 грн. Головним розпорядником бюджетних коштів за цими видатками є відділ освіти міської ради, тому за детальною інформацією щодо витрат на ДЮК "Юність" необхідно звертатися до відділу освіти. Вільний залишок бюджетних коштів по міському бюджету за станом на 01.01.2018 складав 111 802 096 грн. Залишок освітньої субвенції складав 7 425 грн, але кошти освітньої субвенції згідно з нормами чинного законодавства спрямовуються лише на видатки з оплати праці педагогічним працівникам загальноосвітніх шкіл. Зазначено, що наразі питання щодо виділення додаткових коштів для ДЮК "Юність" за бюджетними запитами ДЮК "Юність" не виносилось на розгляд міської ради (арк.спр. 212).
Станом на дату розгляду справи Сєвєродонецькою міською радою Луганської області виділено кошти на придбання та встановлення систем пожежної сигналізації, і станом на 21.06.2018 відповідно до протоколу засідання тендерного комітету СДЮК "Юність" № 8 визначено переможця процедури відкритих торгів щодо предмета закупівлі: Встановлення систем пожежної сигналізації в позашкільних закладах (арк.спр. 233-235), проте порушення щодо не обладнання приміщень клубів (крім клубу "Самбо") системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей, не усунуто.
В судовому засіданні встановлено, що причиною системних тривалих порушень правил пожежної безпеки є відсутність належного фінансування позашкільного закладу освіти, який, за твердженнями відповідача та громадської організації "Рада батьків", внесений до Реєстру закладів позашкільної освіти МОН України і входить в десятку найбільших позашкільних закладів за охопленням дітей, у гуртках закладу займаються 1218 дітей, серед яких є діти соціально незахищених категорій. Тобто зазначений заклад має важливе суспільне значення в межах області та держави.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 89 Бюджетного Кодексу України до видатків, що здійснюються з бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, районних бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад належать видатки на дошкільну освіту.
Згідно із пунктом 2.2 Статуту СДЮК "Юність", затвердженого рішенням 17-ї сесії Сєвєродонецької міської ради від 29.09.2016 № 731, засновником та власником майна Установи є Сєвєродонецька міська рада. Засновник або уповноважений ним орган: здійснює фінансування Установи, її матеріально - технічне забезпечення; надає необхідні будівлі, інженерні комунікації, обладнання; встановлює його статус.
Установа функціонально підпорядковується відділу освіти Сєвєродонецької міської ради, який є головним розпорядником бюджетних коштів і здійснює координацію навчально - методичної та виховної роботи (пункт 2.4 Статуту).
Згідно із пунктом 7.3 Статуту фінансування установи здійснюється за рахунок коштів міського бюджету, а також додаткових джерел фінансування, не заборонених законодавством: благодійні грошові внески, матеріальні цінності підприємств, установ, організацій та окремих громадян, гранти та дарунки, у тому числі внески від спонсорів та меценатів; кошти соціального страхування; плата батьків та організацій за путівки до дитячого закладу оздоровлення та відпочинку "Альянс"; кредити банків; кошти, отримані за надання платних послуг; кошти від надання в оренду приміщень, обладнання; інші надходження в межах чинного законодавства.
Таким чином, фінансування СДЮК "Юність" здійснюється переважно за рахунок коштів міського бюджету, а головним розпорядником бюджетних коштів є відділ освіти Сєвєродонецької міської ради Луганської області.
Права та обов'язки Луганської обласної державної адміністрації обласної військово-цивільної адміністрації, Сєвєродонецької міської ради Луганської області, визначені відповідно Законами України «Про військово-цивільні адміністрацію» (далі - Закон № 141-VIII), та «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280), «Про місцеві державні адміністрації» (далі - Закон № 586).
Згідно із статтею 1 Закону № 141 для виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених цим Законом, у районі проведення антитерористичної операції можуть утворюватися військово-цивільні адміністрації.
Відповідно до статті 4 Закону № 141 до повноваження військово-цивільних адміністрацій у тому числі відноситься складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; забезпечення виконання відповідного бюджету.
Згідно із пунктами 17, 18 статті 43 Закону № 280 виключно на їх пленарних засіданнях вирішуються у тому числі питання затвердження відповідно районних, обласних бюджетів, внесення змін до них, затвердження звітів про їх виконання; розподілу переданих з державного бюджету коштів у вигляді дотацій, субвенцій відповідно між районними бюджетами, місцевими бюджетами міст обласного значення, сіл, селищ, міст районного значення.
Статтею 61 Закону № 280 органам місцевого самоврядування в селах, селищах, містах, районах у містах (у разі їх створення) надано право самостійно розробляти, затверджувати і виконувати відповідні місцеві бюджети згідно з Бюджетним кодексом України. У тому числі до їх компетенції відноситься формування бюджетів з урахуванням їх відповідного розподілу між територіальними громадами або для виконання спільних проектів та з коштів, залучених на договірних засадах з місцевих бюджетів для реалізації спільних соціально-економічних та культурних програм, контролюють їх виконання.
Стаття 65 Закону № 280 визначає порядок використання вільного залишку коштів місцевих бюджетів.
Визначені зазначеними законами права не є предметом спору в даній справі. При цьому беззаперечним є той факт, що до повноважень зазначених суб'єктів відноситься формування відповідних бюджетів органів місцевого самоврядування з урахуванням необхідного фінансування безпечного існування навчальних закладів.
Системний аналіз перелічених норм свідчить про обов'язок саме органу місцевого самоврядування - Сєвєродонецької міської ради Луганської області, а також органу виконавчої влади - Луганської обласної державної адміністрації обласної військово-цивільної адміністрації, вжити заходи, спрямовані на створення безпечних умов у позашкільних закладах.
Згідно із статтею 3 Європейської хартії місцевого самоврядування Місцеве самоврядування означає право і спроможність органів місцевого самоврядування в межах закону здійснювати регулювання та управління суттєвою часткою публічних справ, під власну відповідальність, в інтересах місцевого населення.
Таким чином, Європейська хартія також передбачає крім прав формувати бюджет і обов'язок нести за свої дії відповідальність та роботи це в інтересах місцевого населення до якого, зокрема, відносяться діти та працівники, які відвідують клуби СДЮК "Юність".
Відповідно до частини першої статті 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб’єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними (частина друга статті 249 КАС України).
Постановлення судом окремої ухвали не є втручанням в діяльність органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади, оскільки зазначена ухвала приймається з підстав, передбачених законом у зв'язку із виявленням системних, тривалих порушень у сфери протипожежної безпеки в наслідок постійного недофінансування позашкільного закладу, які створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей.
З огляду на вищенаведені обставини, суд вважає за необхідне направити окрему ухвалу Луганській обласній державній адміністрації Луганській обласній військово - цивільній адміністрації, Сєвєродонецькій міській раді Луганської області, відділу освіти Сєвєродонецької міської ради Луганської області для вжиття належних заходів з метою з`ясування причин експлуатації будівель, споруд та приміщень Сєвєродонецького дитячо - юнацького комплексу "Юність" в умовах порушення правил пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей та причин невжиття своєчасних заходів щодо їх усунення, у тому числі відсутності належного фінансування заходів, спрямованих на створення безпечних умов знаходження людей у зазначених приміщеннях.
Керуючись ст. 249 КАС України,
УХВАЛИВ:
Направити окрему ухвалу Луганській обласній державній адміністрації Луганській обласній військово-цивільній адміністрації, Сєвєродонецькій міській раді Луганської області, відділу освіти Сєвєродонецької міської ради Луганської області для вжиття належних заходів з метою з`ясування причин експлуатації будівель, споруд та приміщень Сєвєродонецького дитячо-юнацького комплексу "Юність" в умовах порушення правил пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та/або здоровю людей та причин невжиття своєчасних заходів щодо їх усунення, у тому числі відсутності належного фінансування заходів, спрямованих на створення безпечних умов знаходження людей у зазначених приміщеннях.
Про вжиті заходи повідомити суд не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
Окрема ухвала може бути оскаржена особами, інтересів яких вона стосується, до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги у п`ятиденний строк з дня отримання копії окремої ухвали в повному обсязі.
Повний текст ухвали складено та підписано 26 червня 2018 року.
Суддя ОСОБА_7