
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2018 року м. Житомир справа № 806/2289/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов"язання призначити пенсію зі зменшенням пенсійного віку,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в якому просив:
- визнати дії Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, які полягають у відмові в призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 6 років згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - протиправним;
- зобовязати Ємільчинське об’єднане управління Пенсійного фонду України призначити ОСОБА_1 пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 6 років згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 12.12.2017;
- зобовязати Ємільчинське об’єднане управління Пенсійного фонду України здійснити нарахування та виплату пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 6 років згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 12.12.2017.
В обгрунтування позову вказує, що має страховий стаж більше 30 років, прожив в зоні гарантованого добровільного відселення більше трьох років, однак відповідач відмовив у призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 6 років згідно ст. 55 Закону з тих підстав, що працю в ПОСП "Зірка" с. Горбове Ємільчинського району Житомирської області з 01.04.1992 по 03.09.1992 не можуть взяти до уваги, оскільки період роботи не підтверджено наказами та суперечить даним про проходження практики. Вважає таку відмову протиправною.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 29 травня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомленням учасників справи.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач отримав копію ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження у справі - 05.06.2018 (а.с.26). Станом на 25.06.2018 на адресу суду не надійшов відзив на адміністративний позов, що може бути розцінено судом як його визнання.
Суд, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними ст.ст. 262-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з таких підстав.
Встановлено, що у грудні 2017 ОСОБА_1 звернувся до Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення пенсії.
Листом від 13.02.2018 №463/03 Ємільчинське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило заявника. що: " Згідно поданих Вами документів, а саме:
-довідка про проживання, видана Осівською сільською радою №685 - період постійного проживання в 3 зоні з 26.04.1986 року по 24.01.1987 рік, що становить 08 місяців 29 днів.;
-довідка про проживання, видана Ємільчинською селищною радою №6427 від 15.11.17 року - період постійного проживання в 3 зоні з 27.01.1987 року по 31.11.198 8 рік, що становить 01 рік 10 місяців 04 дні
-враховуючи архівну довідку Житомирського агроекологічного університету від 04.12.17 р. №489/01-16, Вас направлено на виробничу практику в с. Горбове, яке відноситься до 3 зони радіоактивного забруднення з 06.04. по 06.06.1992 року, що становить 02 місяці.
Довідку видану ПОСП «Зірка» від 30.11.17 №97, про те що Ви працювали в даному господарстві, яке розташоване в 3 зоні радіоактивного забруднення з 01.04.1992р. по 03.09.1992 рік, не можливо взяти до уваги, так як період роботи не підтверджено наказами та суперечить даним про проходження практики.
Враховуючи вище викладене, Вами не дотримано умов проживання або роботи станом на 01.01.1993 року- необхідних 3 роки, тому призначити пенсію зі знижкою пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону -підстав немає".
Вважаючи таку відмову необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Згідно з вимогами ст. 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Положеннями ст. 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
В силу вимог статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення", умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
У відповідності до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"
Зі змісту ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" випливає, що пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, призначаються лише учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи.
Зазначеній категорії осіб згідно зі ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій (ч.4 ст.65 Закону №796-ХІІ).
Постановою Кабінету Міністрів України №51 від 20 січня 1997 року затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №51).
Вказаним Порядком №51 визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.
Отже, при видачі позивачу посвідчення серії Б №255391 від 28.08.1995, відповідною комісією були встановлені та перевірені всі документи, необхідні для встановлення вказаного статусу позивачу.
З огляду на вищезазначені норми Закону, документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” є посвідчення “Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС” або “Потерпілий від Чорнобильської катастрофи”, який наявний у позивача.
Підставою для відмови у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, як зазначено у рішенні відповідача, є те, що позивачем не надано доказів, що він постійно проживав чи постійно працював не менше 3-х років у зоні гарантованого добровільного відселення.
У листі від 13.02.2018 №463/03 зазначено, що довідку видану ПОСП «Зірка» від 30.11.17 №97, про те що Ви працювали в даному господарстві, яке розташоване в 3 зоні радіоактивного забруднення з 01.04.1992р. по 03.09.1992 рік, не можливо взяти до уваги, так як період роботи не підтверджено наказами та суперечить даним про проходження практики.
Факт віднесення с. Горбове Ємільчинський району Житомирської область до зоні гарантованого добровільного відселення відповідачем не заперечується.
Судом досліджено довідку Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства "Зірка" (с. Горбове, Ємільчинський район, Житомирська область) від 30.11.2017 №97, яка підтверджує прийняття ОСОБА_1 на сезонні роботи в ПКСП "Зірка" (нині- ПОСП "Зірка") із квітня 1992 року по вересеня 1992 року (а.с. 27).
Відповідно до інформації, яка міститься в архівній довідці Житомирського національного агроекологічного універститету від 04.12.2017 №489/01-16, ОСОБА_1 із 06 квітня по 06 червня 1992 року був направлений на виробничу зоотехнічну практику в колгосп "Зірка" с. Горбово Ємільчинського району (а.с. 23)
Суд вважає, що інформація, яка міститься у вказаних документах жодним чином не суперечить одна одній, оскільки в обох випадках позивач перебував в одному й тому ж населеному пункті та в обох випадках виконував роботи в ПКСП "Зірка" (нині ПОСП "Зірка").
Окрім того, відповідачем не надано до суду беззаперечних доказів визнання довідки №97 від 30.11.2017 недійсною чи документів, що спростовують викладену в ній інформацію.
Статтею 3 Закону України, від 11.12.2003, № 1382-IV "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", визначено, що довідка про реєстрацію місця проживання - документ, який видається органом реєстрації особі за її вимогою та підтверджує реєстрацію місця проживання особи.
Судом встановлено, що із 26.04.1986 по 24.01.1987 позивач проживав та був зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_1, яку віднесено до зони 3/третьої/ категорії (а.с. 21)
Факт проживання ОСОБА_1 в с. Горбове Ємільчинського району із 27.01.1987 по 31.11.1988 та із 22.03.1994 підтверджується довідкою Виконавчого комітету Ємільчинської селищної ради Житомирської області від 15.11.2017 №6427 (а.с. 20) та відміткою в паспорті позивача (а.с. 12 на звороті).
Відповідач у листі від 13.02.2018 №463/03 не заперечує факту проживання позивача в зоні гарантованого добровільного відселення протягом 2 років 7 місяців 3 днів.
Судом під час розгляду адміністратвиної справи встановлено факт роботи ОСОБА_1 в зоні гарантованого добровільного відселення протягом 6 місяців.
Суд, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності дійшов висновку, що факт знаходження позивача протягом трьох років у період до 01.01.1993 в зоні гарантованого добровільного відселення підтверджено доказами.
Отже, неврахування відповідачем періоду роботи позивача в ПОСП "Зірка" є протиправним та не відповідає вимогам наведеного вище законодавства.
Статтею 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: потерпілі від Чорнобильської катастрофи, - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що першопочаткова величина зниження пенсійного віку на 3 роки є встановленою і відповідно позивач має право на зниження пенсійного віку на 6 роки, оскільки постійно проживав та працював на території гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 протягом 3 років, а станом на день звернення до суду більше тридцяти років.
Згідно пункту 2 ч.3 статті 55 зазначеного Закону особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач, у відповідності до ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на призначення пенсії зі зниженням, встановленого ст.26 Закону “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” пенсійного віку на 6 років.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відмова Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку є протиправною.
Відповідно до правових норм, які закріплені в ст. 83 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, ст. 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку. Для пенсій за віком вказаними нормами передбачено більш ранній строк, а саме: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Враховуючи те, що єдиною підставою для відмови у призначити ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відповідач визначив лише відсутність підтвердження проживання або роботи в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 протягом трьох років, суд, враховуючи встановлені судом під час розгляду адміністративної справи обставини, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими.
Надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту шляхом зобов'язання відповідача вчинити дії, варто зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства"(Chahal v. The United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 05.04.2005 (заява № 38722/02).
Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
Виходячи з вищенаведеного, суд доходить до висновку, що вимога позивача щодо зобов'язання відповідача призначити пенсію відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 12 грудня 2017 року є обґрунтованою.
Суд відмічає, що позовна вимога, в якій позивач просить зобовязати Ємільчинське об’єднане управління Пенсійного фонду України здійснити нарахування та виплату пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 6 років згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 12.12.2017 є похідною від позовної вимоги в якій позивач просить зобовязати відповідача призначити пенсію.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено, правомірність пред'явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були надані, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, на користь позивача підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача понесені нею судові витрати зі сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Свято-Миколаївська, 31,Олевськ,Житомирська область,11001, код ЄДРПОУ 41246527) щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 (с.Горбове,Ємільчинський район, Житомирська область,11200, РНОКПП НОМЕР_1) пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 6 років згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобовязати Ємільчинське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Свято-Миколаївська, 31,Олевськ,Житомирська область,11001, код ЄДРПОУ 41246527) призначити ОСОБА_1 (с.Горбове,Ємільчинський район, Житомирська область,11200, РНОКПП НОМЕР_1) пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на 6 років згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 12.12.2017.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Свято-Миколаївська, 31,Олевськ,Житомирська область,11001, код ЄДРПОУ 41246527) на користь ОСОБА_1 (с.Горбове,Ємільчинський район, Житомирська область,11200, РНОКПП НОМЕР_1) документально підтверджені судові витрати у сумі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя О.В. Лавренчук