Рішення № 74933235, 25.06.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2018
Номер справи
815/1165/18
Номер документу
74933235
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/1165/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Бойко О.Я.,

за участі:

секретаря судового засідання Белінського Г.В.,

позивач не з'явився,

представника відповідача ОСОБА_1 за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 АДРЕСА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (м. Одеса, вул. Канатна,83) про визнання протиправною бездіяльності щодо непроведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-

СУТЬ СПОРУ:

Позивач ОСОБА_2 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до відповідача, Головного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просив:

1. Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01 січня 2016 р. відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VІІІ, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» протиправною.

2. Зобов'язати Головне управління Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VІІІ, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищення) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, починаючи з 01 січня 2016 року.

3. Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати у встановлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судом рішення (ст.382 КАС України).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.

Позивач пенсіонер органів внутрішніх справ України, пенсія йому призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» №2262-ХІІ.

Позивач зазначив, що Верховною Радою України прийнято Закон України від 02 липня 2015 року «Про Національну поліцію» № 580-VIII, який вступив в законну силу 7 листопада 2015 року та норми якого передбачають створення Національної поліції України, ліквідацію органів міліції та втрату чинності Закону України «Про міліцію». Нормами вказаного Закону не поширені гарантії соціального захисту на колишніх працівників міліції, які були звільнені зі служби за станом здоров'я, за віком, у зв'язку із скороченням штату та членів їхніх сімей тощо.

З метою відновлення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей 23 грудня 2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-VIІІ, яким внесені зміни до Закону № 2262-ХІІ, а саме: доповнено та змінено ст. 43, якою передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку. Крім того, ст. 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено частиною третьою, в якій вказано, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

У свою чергу 28.03.2017 р. за вих. № 9493/02-23 Пенсійний Фонд України повідомив свої територіальні органи (Головні Управління ПФУ) про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій, до Ліквідаційних комісій УМВС -ГУМВС.

На підставі отриманих списків Ліквідаційна комісія ГУМВС України в Одеській області підготувала та відправила до Головного Управління ПФУ в Одеській області довідку позивача про розмір його грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 р.

Однак, отримавши довідку від Ліквідаційної комісії ГУМВС в Одеській області відповідач не перерахував позивачу пенсію.

21.11.2017 р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області з заявою про перерахунок пенсії.

11.12.2017 р. позивач отримав лист відповідача за вих. 2098/Д-11 яким відмовлено йому в перерахунку пенсії оскільки зазначено, що перерахунок пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, а про її виплату взагалі мова не йдеться.

Позивач вважає таку відмову протиправною.

Позивач просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві та розглядати справу без його участі.

Ухвалою суду від 26.03.2018 р. відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Однак під час дослідження матеріалів справи, суд встановив необхідність з'ясувати додаткові обставини у справі. У зв'язку з чим суд призначив справу до судового засідання з викликом учасників справи на 24.05.2018 р.

Ухвалою суду від 24.05.2018 р. закрито провадження в частині позовних вимог, а саме:

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VІІІ, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) премій у розмірах встановлених законодавством для поліцейських , не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, починаючи з 01 січня 2016 року.

Ухвалою суду занесеною до проколу судового засідання від 24.05.2018 р. здійснено перехід зі спрощеного позовного провадження до розгляду справи в порядку загального позовного провадження по справі та розпочато підготовче провадження.

Ухвалою суду занесеною до протоколу судового засідання від 14.06.2018 р. закрито підготовче провадження по справі та призначено розгляд справи по суті у цьому судовому засіданні.

Представник відповідача у судовому засіданні 14.06.2018 р. з урахуванням закриття провадження в частині позовних вимог у задоволенні позову просив відмовити з підстав викладених у відзиві та додаткових поясненнях.

Представник відповідача в обгрунтування відзиву та додаткових пояснень зазначив, що на підставі чписків осіб, пенсії яких належать до перерахунку ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області головному управлінню 10.05.2017 р. передана довідка № 17465 про розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_2 пенсії.

Проте при складанні довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій відповідно до п.9 листа МВС від 22.03.2017 р. №4019/02/22-2017 інші надбавки доплати, підвищення та премії враховані в середніх розмірах, що фактично виплачені за грудень 2015 р. за відповідною посадою (посадами) в Національній поліції, а необхідно за січень 2016 р.

Поряд з цим Головному управлінні стало відомо про лист МВС України від 20.04.2017 р. №5551/05/22-2017, який адресований головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в Автономній Республиці Крим, областях м. Києві та Севастополі в якому вказано, що інші надбавки, доплати, підвищення та премії для проведення перерахунку пенсій враховуючи відповідно до постанови КМУ №988 в середніх розмірах, що фактично виплачені за грудень 2015 року за відповідною посадою (посадами) в Національній поліції.

Здійснення перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки, в якій містилася недостовірна інформація щодо складових грошового забезпечення, спричинило би нецільове використання коштів Державного бюджету. Внаслідок цього головним управлінням Фонду довідку №17465 надану 10.05.2017 р. не взято на опрацювання.

В подальшому вищезазначена довідка №17465 про розмір грошового забезпечення позивача відповідно до листа МВС 28.02.2018 р. за №2900/05/21-2018 не могла використовуватись головним управлінням Фонду для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 оскільки вона булла надана органам ПФУ до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» Головним управлінням 18.04.2018 р. було проведено перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення наданої уповноваженим органом.

Постановою КМУ від 21.02.2018 р. №103, яка є обов'язковою для виконання Головним управлінням не передбачено здійснення одноразової виплати пенсії після її перерахунку за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р., а виплату пенсії за вказаний період передбачено у 2019-2020 роках.

Таким чином, представник відповідача зазначив, що обов'язок Головного управління виплатити пенсію у новому розмірі виникли ще щодо перерахованої пенсії з 01.01.2018 р. Оскільки обов'язок виплатити перераховану пенсію за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. виникає у Головного управління лише 01.01.2019 р.

Заслухавши вступне слово представника відповідача, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх позовних вимог та відзиву, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить до задоволення частково. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином. Так, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 пенсіонер органів внутрішніх справ України, вийшов на пенсію у 2000 році при вислузі 25,4 років із посади помічника чергового Болградського РВ ГУ МВС України в Одеській області в званні старшого прапорщика міліції.

Позивач перебуває на обліку ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ.

Верховною Радою України прийнято Закон України від 02 липня 2015 року «Про Національну поліцію» № 580-VIII, який вступив в законну силу 7 листопада 2015 року та норми якого передбачають створення Національної поліції України, ліквідацію органів міліції та втрату чинності Закону України «Про міліцію». Нормами вказаного Закону не поширені гарантії соціального захисту на колишніх працівників міліції, які були звільнені зі служби за станом здоров'я, за віком, у зв'язку із скороченням штату та членів їхніх сімей тощо.

З метою відновлення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей 23 грудня 2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-VIІІ, яким внесені зміни до Закону № 2262-ХІІ, а саме: доповнено та змінено ст. 43, якою передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку. Крім того, ст. 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено частиною третьою, в якій вказано, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

28.03.2017 р. за вих. № 9493/02-23 Пенсійний Фонд України повідомив свої територіальні органи (Головні Управління ПФУ) про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій, до Ліквідаційних комісій УМВС -ГУМВС.

На підставі отриманих списків Ліквідаційна комісія ГУМВС України в Одеській області підготувала та відправила до Головного Управління ПФУ в Одеській області довідку позивача про розмір його грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 р.

Однак, отримавши довідку від Ліквідаційної комісії ГУМВС в Одеській області відповідач не перерахував позивачу пенсію.

21.11.2017 р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області з заявою про перерахунок пенсії яка призначена йому за вислугу років з дати виникнення права на перерахунок а саме, з 01.01.2016 р. відповідно до довідки, яка була виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Одеській області та направлена до ГУ ПФУ в Одеській області (а.с.11).

11.12.2017 р. відповідач за вих. 2098/Д-11 направив позивачу лист яким йому відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю додаткових коштів у Державному бюджеті України (а.с.12).

Вирішуючипитаннящодоправомірностівимогпозивача, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, законодавством передбачено обов'язок перерахунку пенсій у випадку, зміни грошового забезпечення працівників, які виконують таку ж саму роботу.

Внаслідок набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII втратив чинність Закон України "Про міліцію" та розпочато ліквідацію органів міліції.

Водночас Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 № 900-VIII (далі - Закон № 900-VIII) внесено зміни до пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" та ст. 63 Закону № 2262-ХІІ.

Так, відповідно до абзацу другого пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" (в редакції Закону № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Також, Законом № 900-VII статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268»встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до п.2 Порядку №45 Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

У свою чергу ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, яких належить перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

Згідно з п.3 Порядку 45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Суд встановив, що на виконання Порядку №45 Ліквідаційна комісія ГУМВС України у Одеській області на підставі списків осіб, пенсії яких належать до перерахунку, як уповноважений орган, підготувала та надала відповідачеві довідку про розмір грошового забезпечення, яку останній зареєстрував 27.06.2017р.

Тобто процедура, яка була передбачена чинним на момент виникнення спірних правовідносин Порядком №45, буда дотримана.

Таким чином, суд погоджується з позицією позивача, що в даному випадку мала місце протиправна бездіяльність з боку відповідача, оскільки відповідач не дотримався строків здійснення перерахунку та виплати пенсії у повному обсязі визначених статтями 51, 63 Закону №2262-ХІІ та частиною 4 Порядку №45, в редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин.

Щодо строків здійснення виплат , відповідно до абз. третього статті 52 Закону України № 2262-ХІІ, виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.

Таким чином, станом на момент виникнення спірних правовідносин Закон України № 2262-ХІІ, зокрема,статті 51, 52, 63 даного Закону встановлювали строки здійснення перерахунку та виплати пенсій, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ.

При цьому суд зазначає, що критично оцінює посилання відповідача у його відзиві на позов на частину 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», як на підставу здійснення виплат різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р. у більш пізні строки , починаючи з 01.01.2019 року, з наступних підстав.

Пункт 1 вказаної постанови містить положення щодо перерахунку пенсії, призначеної згідно із Законом№ 2262 до 1 березня 2018 року, з урахуванням відповідних виплат, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 № 704.

Пунктом 2 визначено, що виплати перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:

з 1 січня 2018 р. 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Пунктом 3 Постанови КМУ № 103 визначений перерахунок з 1 січня 2016 р. пенсій, призначених згідно із Законом № 2262 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні виплати в розмірах, установлених законодавством, за січень 2016 р. відповідно до постанови КМУ від 11 листопада 2015 р. № 988.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Аналіз змісту Постанови №103 дає підстави для наступних висновків суду.

По-перше, прийняття Постанови КМУ № 103 у лютому 2018 року ніяким чином не спростовує факт протиправної бездіяльності відповідача за період з січня 2016 року, що підтверджується рішенням Верховного Суду України в зразковій справі № Пз/9901/8/18 від 15.02.2018.Адже відповідно до статті 58 Конституції України, за змістом якої, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

В свою чергу, предметом оскарження по даній адміністративній справі є бездіяльність відповідача та зобов'язання провести перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням розмірів виплат, які були визначені станом на 01 січня 2016 року постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 на підставі наданої довідки про розмір грошового забезпечення.

Таким чином, відповідач як на підставу для відмови в задоволенні позову посилається на порядок (Постанова КМУ № 103 від 21.02.2018), який на момент виникнення спірних правовідносин (січень 2016 року) був відсутній.

По-друге, суд зазначає, що відповідно до правил застосування правових норм, правові норми, що встановлені актом законодавства вищої юридичної сили, підлягають переважному застосуванню перед правовими нормами, що встановлені актами меншої юридичної сили («lexsuperiorderogateinferiori»). Отже , повертаючись до спірних правовідносин, які розглядаються в цій адміністративній справі, суд звертає увагу та повторює, що на момент їх виникнення, статтями 51,52, 63 Закон України № 2262-ХІІ, встановлював строки здійснення перерахунку та виплати пенсій особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ. З урахуванням викладеного, суд надає пріоритет Закону№ 2262-ХІІ та застосовує його норми.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити виплату пенсії з 01.01.2016 року, суд зазначає, що з урахуванням того, що позивач з 01.01.2016 року отримував пенсію однак не в повному обсязі через відсутність здійснення її перерахунку відповідно до постанови КМУ №988 від 11.11.2015 року, суд вважає, що до виплати належить сума заборгованості пенсії ( а не сума пенсії в цілому) з 01.01.2016 року з урахуванням розміру і порядку виплат пенсій відповідно до довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Одеській області №14077 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, зареєстрованої за вх.№2927 від 10.05.2017 року та постанови Кабінету міністрів України №998 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за виключенням сум фактично сплачених пенсій. Таким чином, суд робить висновок про часткове задоволення позовних вимог.

В прохальній частині позовної заяви позивач просив суд встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати у встановлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.

Вирішуючи питання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд зазначає наступне.

Приписами 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Зі змісту наведеної правової норми вбачається, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.

Разом з тим, позивач не навів причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду.

Таким чином, суд робить висновок про відсутність підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати у встановлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного, керуючись статтями 139, 243-246 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо невиплати пенсії ОСОБА_2 з 01 січня 2016 р. відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VІІІ, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» протиправною.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатитиОСОБА_2 суму заборгованості з пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VІІІ, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищення) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, не проведену з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, починаючи з 01 січня 2016 року.

4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань з Державного бюджету судовий збір н. на користь ОСОБА_2 у розмірі 352 (триста п'ятдесят дві),40 гр

5. В решті позовнихвимогвідмовити.

6. Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини постанови суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ "Перехідні положення"КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до Одеського апеляційного адміністративного суду.

7. Позивач- ОСОБА_2 адреса: АДРЕСА_1 Індивідуальний податковий номер НОМЕР_1.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області адреса: вул. Канатна,83, м. Одеса, код ЄДРПОУ 20987385.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 25 червня 2018 року.

Суддя: О.Я. Бойко

.