Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.06.2009 № 18/146/15
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Мартюк А.І.
суддів:
при секретарі:
За участю представників:
від позивача -
від відповідача -
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватне сільськогосподарське підпрємство "Сокиринське"
на рішення Господарського суду м.Києва від 09.04.2009
у справі № 18/146/15 (суддя
за позовом Прокурор Срібнянського району Чернігівської області
до Приватне сільськогосподарське підпрємство "Сокиринське"
третя особа позивача Головне управління Державного казначейства України в Чернігівській області
третя особа відповідача
про стягнення 39000,00 грн.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 09.04.2009р. у справі №18/146/15 позов було задоволено повністю. Стягнуто з Приватного сільськогосподарського підприємства „Сокиринське” в доход Державного бюджету бюджету України 39000,00 грн., 390,00 грн. державного мита та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Не погоджуючись із вказаним Рішенням суду, відповідач звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просив Рішення Господарського суду Чернігівської області від 09.04.2009р. у справі №18/146/15 скасувати, прийнявши нове, яким в позові відмовити.
Вимоги апеляційної скарги мотивовані тим, що судом першої інстанції було неповно з’ясовано обставини, які мають значення для справи, а також невірно застосовано норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 18.05.2009р. апеляційну скаргу відповідача було прийнято до провадження та призначено до розгляду у судовому засіданні 10.06.2009р.
Представники прокуратури, позивача та третьої особи у судове засідання не з’явились. Враховуючи те, що в матеріалах справи мають місце докази належного повідомлення всіх учасників судового процесу про час та місце проведення судового засідання по розгляду апеляційної скарги, колегія суддів вважає можливим здійснити перевірку рішення першої інстанції у даній справі в апеляційному порядку за наявними матеріалами справи та без участі представників прокуратури, позивача та третьої особи.
В поясненнях, наданих в судовому засіданні, представник відповідача підтримав апеляційну скаргу з підстав, викладених в ній, просив суд скаргу задовольнити та скасувати Рішення Господарського суду Чернігівської області від 09.04.2009р. у справі №18/146/15, прийнявши нове, яким в позові відмовити.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія встановила наступне.
Управління агропромислового розвитку Срібнянської районної державної адміністрації зареєстроване розпорядженням Срібнянської районної державної адміністрації від 12.05.1992р. за адресою: смт. Срібне. в\ л. Леніна. 54. про що у Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесені відомості за № 1 058 120 0000 000044.
Приватне сільськогосподарське підприємство „Сокиринське" зареєстроване в якості суб'єкта господарювання розпорядженням Срібнянської районної державної адміністрації від 13.03.2000р. за адресою: с. Сокиринці Срібнянського району, вул. Радянська, 18, про що у Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесені відомості за № 1 058 1070004000142.
Відповідно до п. 1 Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2007р. № 256 (надалі - Порядок), цей Порядок визначає механізм використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою „Бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка виробництва продукції рослинництва" (далі - бюджетні кошти). Головним розпорядником бюджетних коштів є Мінагрополітики.
У відповідності з п. З Порядку, Мінагрополітики здійснює за погодженням з Мінфіном розподіл бюджетних коштів між Міністерством аграрної політики Автономної Республіки Крим, головними управліннями агропромислового розвитку обласних і управлінням промисловості та агропромислового розвитку Севастопольської міської держадміністрацій пропорційно площам посіву сільськогосподарських культур, визначених у пункті 2 цього Порядку. Міністерство аграрної політики Автономної Республіки Крим і головні управління агропромислового розвитку обласних держадміністрацій протягом трьох робочих днів після надходження від Мінагрополітики відповідної інформації здійснюють розподіл бюджетних коштів між районами пропорційно зазначеним площам, про що надсилають повідомлення управлінням агропромислового розвитку райдержадміністрацій у триденний строк.
Відповідно до п. 5 Порядку, для визначення переліку сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів, управління агропромислового розвитку райдержадміністрацій утворюють комісію, до складу якої входять начальник управління (голова комісії), по одному представнику відповідного фінансового органу, органів державної контрольно ревізійної служби, державної податкової служби і державної статистики, районного відділу земельних ресурсів, державної насіннєвої інспекції та державної станції захисту рослин, голова асоціації фермерів, представник ради сільськогосподарських підприємств (далі - комісія).
Пунктом 6 Порядку визначено, що заявку на отримання бюджетних коштів мають право подавати до комісії сільськогосподарські підприємства юридичні особи незалежно від організаційно - правової форми і форми власності та сфери управління, включаючи навчальні та навчально - дослідні господарства аграрних вищих навчальних закладів, професійно-технічних навчальних закладів, наукових і науково - дослідних установ, селекційно-дослідних та державних сортодослідних станцій, що засіяли озимі та ярі культури на зерно, льон-довгунець і коноплі на тресту, цукрові буряки для виробництва цукру в межах квоти „А", крім бюджетних установ та підприємств, що визнані банкрутами або проти яких порушено справу про банкрутство та які мають прострочену більш як півроку заборгованість перед державним і місцевими бюджетами. Пенсійним фондом України (далі сільськогосподарські підприємства). Заявка подається до комісії на озимі культури до 1 квітня, на ярі культури - до 1 липня. До заявки додаються, зокрема, довідки відповідних органів державної податкової служби та Пенсійного фонду України про відсутність (наявність) заборгованості за податковими зобов'язаннями та платежами до Пенсійного фонду України, а також письмове зобов'язання сільськогосподарського підприємства повернути у місячний строк до бюджету отримані бюджетні кошти у разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного отримання та/або нецільового використання.
Згідно п. п. 7, 8 Порядку, комісія розглядає подані згідно з пунктом 6 цього Порядку документи, встановлює достовірність наведених у них даних, обстежує посіви, складає акт за результатами перевірки та приймає рішення щодо включення (невключення) заявника до реєстру сільськогосподарських підприємств, що мають право на отримання бюджетних коштів (далі - реєстр сільськогосподарських підприємств). Управління агропромислового розвитку районних, управління промисловості та агропромислового розвитку Севастопольської міської держадміністрацій на підставі документів, поданих сільськогосподарськими підприємствами, надсилають відповідним органам Державного казначейства реєстри сільськогосподарських підприємств та платіжні доручення для перерахування бюджетних коштів на поточні рахунки сільськогосподарських підприємств в установах банків.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач 21.03.2007р. звертався до комісії по визначенню сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів, створеній при управлінні агропромислового розвитку Срібнянської районної державної адміністрації, з відповідною заявкою на отримання бюджетних коштів на загальну суму 39000,00 грн. Одночасно відповідачем, за підписом директора та бухгалтера підприємства, було подане письмове зобов'язання про повернення до бюджету в місячний термін отриманих бюджетних коштів в разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного отримання або нецільового використання.
З0 березня 2007р., розглянувши подані матеріали, управлінням агропромислового розвитку Срібнянської районної державної адміністрації направлено до управління Державного казначейства в Срібнянському районі реєстри сільськогосподарських підприємств, що мають право на отримання бюджетних коштів на гектар посіву озимих культур під урожай 2007 року озимий ріпак та озима пшениця станом на 23.03.2007р., до яких був включений і відповідач.
Згідно вказаних реєстрів сума державної підтримки відповідачеві становить 39000,00 грн. Одночасно до управління Державного казначейства в Срібнянському районі направлялись і платіжні доручення (від 26.03.2007р. № 75, від 16.04.2007р. № 116, від 25.04.2007р. № 126, від 07.05.2007р. № 152, від 08.05.2007р. № 167, від 21.05.2007р. № 181 та від 11.06.2007р. № 219) на загальну суму 39000,00 грн. Вказані грошові кошти були своєчасно переведені на рахунок відповідача, про свідчить відтиск штампу органу казначейства на копіях платіжних доручень.
Проте, як вірно було встановлено судом першої інстанції, згідно довідки Срібнянського відділення Варвинської міжрайонної державної податкової інспекції від 18.05.2007р. № 14/17 - 025/30147867 про результати виїзної планової перевірки приватного сільськогосподарського підприємства „Сокиринське" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2005р. по 31.03.2007р., станом на 31.03.2007р. за відповідачем існувала заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в сумі 135044,38 грн. Дана довідка була підписана директором та бухгалтером відповідача.
Заборгованості по сплаті податку з доходів фізичних осіб підтверджується також довідкою Срібнянського відділення Варвинської міжрайонної державної податкової інспекції від 10.09.2007р. № 222/9/17 – 011, відповідно до якої станом на 21.03.2007р. сума боргу становила 139304.22 грн.
Отже, на момент звернення відповідача з відповідною заявкою на отримання бюджетних коштів йому було відомо про наявну заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в сумі 139304,22 грн.
Крім того, факт незаконного отримання відповідачем бюджетних коштів був встановлений та доведений під час розгляду Срібнянським районним судом кримінальної справи № 1 71/2007р. по обвинуваченню директора ПСП „Сокиринське" Глущенко О.А. у зловживанні службовим становищем з метою отримання коштів державної підтримки в сумі 39000,00 грн. (вирок від ЗО. 10.2007р.).
Відповідно до ч. 1 ст. 401 Кримінально-процесуального кодексу України, вирок місцевого суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляцій, а вирок апеляційного суду після закінчення строку на подання касаційної скарги, внесення касаційного подання, якщо його не було оскаржено чи на нього не було внесено подання.
Згідно листа Срібнянського районного суду від 11.03.2009р. № 1093 вирок Срібнянського районного суду Чернігівської області від 30.10.2007р. по справі № 1 - 71/2007р. в апеляційному та касаційному порядку не оскаржувався а, отже, набрав законної сили.
Статтею 35 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що вирок суду з кримінальної справи, що набрав законної сили, є обов'язковим для господарського суду при вирішенні спору з питань, чи мали місце певні дії та ким вони вчинені.
Юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків (ч. 1 ст. 1172 Цивільного кодексу України).
Враховуючи те, що відповідач у визначений термін незаконно отримані бюджетні кошти до бюджету не повернув, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що прокурор правомірно звернувся до суду з відповідною позовною заявою, його позовні вимоги є обгрунтованими і підлягають задоволенню у повному обсязі.
В ст. 33 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Обставини, викладені відповідачем в апеляційній скарзі, не знайшли свого підтвердження під час розгляду даної справи.
Зважаючи на вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку про те, що Рішення Господарського суду Чернігівської області від 09.04.2009р. у справі №18/146/15 прийнято з повним та всебічним дослідженням обставин, які мають значення для справи, а також з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв’язку з чим апеляційна скарга відповідача задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 32-34, 49, 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Приватного сільськогосподарського підприємства „Сокиринське” залишити без задоволення, а Рішення Господарського суду Чернігівської області від 09.04.2009р. у справі №18/146/15 – без змін.
2. Матеріали справи № 18/146/15 повернути до Господарського суду Чернігівської області.
3. Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до касаційного суду протягом місяця у встановленому законом порядку.
Головуючий суддя Мартюк А.І.
Судді