
Справа № 645/4759/17
Провадження № 2-а/645/34/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 червня 2018 року м. Харків
Фрунзенський районний суд м.Харкова у складі: головуючого судді - Шарка О.П., секретаря судових засідань - ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Харківської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В :
До суду надійшов вищевказаний позов який обґрунтовується наступним. На підставі рішення Харківської міської ради від 06.10.2004 р. № 147/04 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва (реконструкції) та подальшої експлуатації об'єктів" між Харківською міською радою (орендодавець) та ОСОБА_2 19.07.2005 р. був укладений договір оренди землі (далі - договір), у відповідності до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться за адресою: м. Харків, пров. Північний, 5, загальною площею 0,0279 га для будівництва аптеки (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації") та для експлуатації цього об’єкту. Даний договір зареєстровано в Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", в державному реєстрі земель. Пунктом 5 договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на період будівництва згідно з довідкою № 802/05 від 14.04.2005 року становить 54280 гривень (п’ятдесят чотири тисяч двісті вісімдесят гривень); на період експлуатації згідно з довідкою № 803/05 від 14.04.2005 року становить 75992 гривень (сімдесят п’ять тисяч дев’ятсот дев’яносто дві гривні).
Відповідно до пункту 8 договору його укладено строком: на період будівництва до 01.12.2006 року (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації"), на період експлуатації до 01.12.2029 року. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
02 квітня 2012 року, Позивач звернувся до Відповідача зі зверненням про намір придбати земельну ділянку площею 0,0279 га за адресою: м. Харків, пров. Північний, 5-а, Орджонікідзевський район, кадастровий номер 6310138200:03:005:003. Департаментом містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради позивачу була направлено листа №Д-7-7543/1-12.08-39 від 03.05.2012 року, в якому зазначалось, що Продаж земельних ділянок здійснюється згідно з «Порядком продажу земельних ділянці або прав на них на підставі цивільно- правових договорів у м. Харкові», затвердженим рішенням 29 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 24.12.2008р. №362/08.
Порядок розроблено у відповідності до Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» і інших нормативних актів, які прийняті згідно з цими законами.
Порядок продажу земельних ділянок комунальної власності або прав на них у м. Харкові визначає порядок підготовки документів для продажу та порядок продажу земельних ділянок комунальної власності або прав на них громадянам, юридичним особам та іноземним юридичним особам на підставах та в порядку, встановленим діючим законодавством України.
Відповідно до рішення 19 сесії Харківської міської ради 6 скликання «Про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки юридичним та фізичним особам України» від 26.09.2012 року №844/12 позивачу було надано дозвіл на проведення експертної грошової оцінки обох земельних ділянок для обслуговування аптек.У вищевказаному рішенні було зазначено, що після винесення рішення необхідно розробити та узгодити технічну документацію по землеустрою відносно встановлення меж земельної ділянки по пров. Північному, 5-а в натурі (на місцевості).
Позивачем було розроблено та узгоджено технічну документацію по землеустрою відносно встановлення меж земельної ділянки по пров. Північному, 5-а в натурі (на місцевості). Також у вищевказаному рішенні було зазначено, що розмір авансового внеску складає 5% вартості земельної ділянки, визначеної за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки, розмір якої зазначався у витягу №708/12 Управління Держкомзему у місті Харкові (лист №3001/07 від 25.06.2012 року.).Але до часу звернення з цим позовом Позивачу не було надано банківські реквізити на які необхідно внести зазначений авансовий внесок.Рішенням Харківської міської ради від 23.12.2015 №43/15 Позивачу надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки №2 площею, орієнтовно 0,0185 га по провулку Північному, 5- а для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі літ. «А-2» (аптека).
Рішенням Харківської міської ради від 26.10.2016 №400/16 Позивачу затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки №2 та надано в оренду земельну ділянку площею 0,0185 га по провулку Північному, 5-а для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі літ. «А-2»(аптека) строком до01.11.2021р.
20 січня 2017 року Позивач допомогою центру надання адміністративних послуг звернувся до Відповідача з заявою про продаж земельної ділянки площею 0,0279 га, кадастровий номер 6310138200:03:005:003 та земельної ділянки №2 площею, орієнтовно 0,0185 га які знаходиться в межах міста Харкова за адресою пров. Північний, 5-а,
Строк надання адміністративної послуги, відповідно до статті 10 Закону України «Про адміністративні послуги» не може перевищувати 30 календарних днів з дня подання суб'єктом звернення заяви та документів, необхідних для отримання послуги.21.06.2017 р. відповідач приймає рішення №687/17 «Про продаж земельних ділянок юридичним та фізичним особам», в якому зазначає, що «2.1. За результатами розгляду заяв від 20.01.2017 вх. № Д-8-2492/1- 17, від 24.05.2017року вх. № Д-8-19740/1-17 на підставі ч. З ст. 128 Земельного кодексу України відмовити ОСОБА_3 в продажу земельної ділянки площею 0,0279 га по пров. Північному, 5 (кадастровий номер 6310138200203200510003) для експлуатації аптеки, у зв'язку з тим, що нежитлова будівля літ. «А-2», яка перебуває у власності ОСОБА_3, розташована частково на земельній ділянці кадастровий номер 63101382002032005:0003 та частково на земельній , ділянці кадастровий номер 6310138200:03:005:0011, що не відповідає положенням ст. 22 Закону України «Про основи містобудування» та потребує їх об’єднання.
Відповідно до частини 2 статті 128 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
До заяви (клопотання) додається документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд).
Відповідно до частини 5 статті 128 Земельного кодексу України, Підставою для відмови в продажу земельної ділянки є:
а) неподання документів, необхідних для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки;
б) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах;
в) якщо щодо суб'єкта підприємницької діяльності порушена справа про банкрутство або припинення його діяльності;
г) встановлена цим Кодексом заборона на передачу земельної ділянки у приватну власність;
ґ) відмова від укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки. Законодавець встановлює вичерпний перелік підстав для відмови у продажу земельної ділянки і під жодну підставу позивач не підходить.
Позивач зазначає,що твердження відповідача про те, що нежитлова будівля літ. «А-2», яка перебуває у власності ОСОБА_3, розташована частково на земельній ділянці кадастровий номер 6310138200:03:005:0011 та частково на земельній ділянці кадастровий номер 6310138200:03:005:0003, що не відповідає положенням ст. 22 Закону України «Про основи містобудування» та потребує їх об'єднання не підлягає увазі у зв’язку з тим, що відповідно до абзацу 4 п.11 прикінцевих положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 р. N 3038-VI, у Законі України "Про основи містобудування" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 52, ст. 683; 2001 р., N 16, ст. 76; 2003 р., N 30, ст. 247; 2007 р., N 34, ст. 444; 2008 р., N 48, ст. 358; 2010 р., N 5, ст. 41): статті 3,4,22 і 23 виключити;
Також, відповідно до акту обстеження земельної ділянки від 21.03.2017 №276/17, складеного спеціалістами Департаменту територіального контролю, на земельній ділянці площею 0,0279 та по пров. Північному, 5-А (кадастровий номер 6310138200:03:005:0003) розміщена частина нежитлової будівлі літ. «А- 2»(аптека).
Згідно з актом обстеження земельної ділянки від 21.03.2017 №275/17 складеного спеціалістами Департаменту територіального контролю, на земельній ділянці площею 0,0185 га по пров.Північному, 5-А (кадастровий номер 6310138200:03:005:0011) розміщено пандус, сходи, навіс та частина нежитлової будівлі літ. «А-2» (аптека). Розміщення нежитлової будівлі літ. «А-2» (аптеки) по пров. Північному, 5-А частково на земельних ділянках площею 0,0279 га та 0,0185 га підтверджується кадастровим планом земельних ділянок витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
Відповідна інформація була викладена в листі Харківської міської ради №3357/9-17 від 12.05.2017 року. З цього виходить, що документи, що посвідчують право власності на окремі будівлі та споруди, які розташовані на земельній ділянці кадастровий номер 6310138200:03:005:0011 співпадають з документами посвідчують право власності на окремі будівлі та споруди, які розташовані на земельній ділянці кадастровий номер 6310138200:03:005:0003, тому що нежитлова будівля літ. «А-2» (аптеки) по пров. Північному, 5-А частково розміщена на обох земельних ділянках.
Відповідно до ч. 1 статті 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Згідно з частиною 2 цієї статті рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. Згідно з частинами 10 та 11 цієї статті акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку, а також доводяться до відома населення.
Позивач має право на своєчасний розгляд та отримання відповіді від органу місцевого самоврядування щодо своєї заяви, і таке його право є гарантованим Конституцією України та забезпечується державним захистом , у тому числі судом, що випливає із норм Конституції України, зокрема частини 4 статті 13, частини 2 статті 19, статті 124, частин 1 статті 143 та 144, адже право суб'єкта земельних відносин на розгляд поданої ним заяви та прийняття з цього приводу органом місцевого самоврядування рішення є абсолютним і не може бути поставлено у залежність від правової позиції Департаменту територіального контролю Харківської міської ради.
Таким чином на думку позивача рішення Харківської міської ради від 21.06.2017 р. № 687/17 «Про продаж земельних ділянок юридичним та фізичним особам» було прийнято без дотримання вимог чинного законодавства України та підлягає частковому скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив суд, визнати протиправним та скасувати рішення Харківської міської ради від 21.06.2017 р. № 687/17 «Про продаж земельних ділянок юридичним та фізичним особам» в частині відмови ОСОБА_2 в продажу земельної ділянки площею0,0185га (кадастровий номер 6310138200:03:005:0011) та земельної ділянки площею 0,0279 га (кадастровий номер 6310138200:03:005:0003) по пров. Північному, 5-А в місті Харкові для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі літ. «А-2» (аптека) (п. 2-3 Додатку №1 до рішення Харківської міської ради від 21.06.2017 р. №687/17). Зобов’язати Харківську міську раду розглянути на черговому пленарному засіданні сесії Харківської міської ради 7 скликання заяву ОСОБА_2 про продаж земельної ділянки площею 0,0185 га (кадастровий номер 6310138200:03:005:0011) та земельної ділянки площею 0,0279 га (кадастровий номер 6310138200:03.005.0003) по пров. Північному, 5-А в місті Харкові.
Представник відповідача в судовому засідання позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити в їх задоволенні оскільки прийняті рішення Харківської міської ради від 21.06.2017 р. № 687/17 «Про продаж земельних ділянок юридичним та фізичним особам» в частині відмови ОСОБА_2 в продажу земельної ділянки площею0,0185га (кадастровий номер 6310138200:03:005:0011) та земельної ділянки площею 0,0279 га (кадастровий номер 6310138200:03:005:0003) по пров. Північному, 5-А в місті Харкові для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі літ. «А-2» (аптека) (п. 2-3 Додатку №1 до рішення Харківської міської ради від 21.06.2017 р. №687/17) є законними та правомірними.
Суд вислухавши пояснення сторін та дослідивши надані письмові докази приходить до наступного висновку.
В судовому засіданні встановлено,що рішенням XXV сесії Харківської міської ради IV скликання від 06.10.2004 № 147/04 «Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва (реконструкції) та подальшої експлуатації об’єктів» передано функції замовника на будівництво об’єкту про пров. Північному, 5 зі зміною його функціонального призначення під аптеку ОСОБА_3 земельну ділянку по пров. Північний, 5, площею 279 кв.м., в межах акту встановлення меж земельної ділянки на місцевості від 12.08.2004 № 540/04, до 01.12.2006 в оренду для будівництва аптеки (але не пізніше прийняття об’єкту до експлуатації) та для експлуатації цього об’єкту до 01.12.2029.
На підставі вищезазначеного рішення між Харківською міською радою та гр. ОСОБА_3 було укладено договір оренди землі, відповідно до якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться за адресою: м. Харків, пров. Північний, 5, загальною площею 0,0279 га для будівництва аптеки (але не пізніше прийняття об’єкту до експлуатації) строком до 01.12.2006 та для експлуатації цього об’єкту до 01.12.2029. Даний договір зареєстровано 19.07.2005 в Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», в державному реєстрі земель за № 8278/05.
Відповідно до п. З додатку 1 до рішення IX сесії Харківської міської ради VI скликання «Про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки юридичним та фізичним особам України» від 26.09.2012 № 844/12 ОСОБА_3 було надано дозвіл на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0279 га за адресою: м. Харків, пров. Північний, 5-А, Орджонікідзевський район, для обслуговування аптеки.
Суду надано докази про попередження гр. ОСОБА_3, що після прийняття рішення необхідно розробити та погодити у встановленому законом порядку технічну документацію з землеустрою відносно встановлення меж земельної ділянки по пров. Північний, 5-А, у натурі (на місцевості). Розмір авансового внеску складає 5% вартості земельної ділянки, визначеної за нормативно грошовою оцінкою земельної ділянки.
Згідно з п. 2 рішення IX сесії Харківської міської ради VI скликання «Про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки юридичним та фізичним особам України» від 26.09.2012 № 844/12 було попереджено осіб, вказаних у додатку до цього рішення, що: не пізніше, ніж у шестимісячний строк з дня прийняття цього рішення звернутися до управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради для оформлення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельних ділянок; у термін 1 рік з дня прийняття цього рішення оформити договори про оплату авансових внесків в рахунок оплати ціни земельних ділянок; провести експертну грошову оцінку земельних ділянок, в порядку визначеному чинним законодавством України; земельні ділянки будуть продані окремим рішенням після проведення експертної грошової оцінки у порядку, визначеному чинним законодавством України.
В судовому засіданні відповідач зазначив,що в зазначений термін звернення щодо оформлення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від ОСОБА_3 не надійшло та відповідно договір про оплату авансового внеску укладено не було, а тому рішення Харківської міської ради від 26.09.2012 № 844/12 вважається не виконаним. Термін, визначений рішенням для укладання договору авансового внеску, закінчився через рік після прийняття рішення. Позивач не спростував зазначені обставини на які вказав відповідач. Рішенням II сесії Харківської міської ради VII скликання від 23.12.2015 № 43/15 гр. ОСОБА_3 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки № 2 із земель територіальної громади м. Харкова загальною площею, орієнтовно, 0,0185 га по провулку Північному, 5-А для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі літ. «А-2» (аптека). Попереджено громадянина ОСОБА_3, що земельна ділянка частково розташована в межах «червоних ліній» пров. Північного. Рішенням IX сесії Харківської міської ради VII скликання від 26.10.2016 № 400/16 гр. ОСОБА_3 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки №2 та надано в оренду земельну ділянку із земель територіальної громади м. Харкова загальною площею, орієнтовно, 0,0185 га (кадастровий номер 6310138200:03:005:0011) для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі літ. «А-2» (аптека) по пров. Північному, 5-А строком до 01.11.2021. Також відповідач вказав,що ОСОБА_3, попереджено про те , що вищевказана земельна ділянка частково розташована в межах червоних ліній пров. Північного. На частину земельної ділянки розташованої в межах червоних ліній діє обмеження містобудівного характеру, заборона нового будівництва.
Також судом встановлено наступні обставини які підтверджені в судовому засіданні відповідними письмовими доказами. Згідно з витягом з Державного земельного кадастру від 21.03.2017 НВ-6304009252017 відомості про земельну ділянку площею 0,0185 га по пров. Північному, 5-А внесено до Державного земельного кадастру. Вид використання земельної ділянки - для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі літ. «А-2» (аптека). Земельна ділянка № 2 площею 0,0185 га по пров. Північному, 5-А була надана у користування позивачу у зв’язку з тим, що при будівництві аптеки новозбудована нежитлова будівля вийшла за межі орендованої земельної ділянки площею 0,0279 га.
Відповідач зазначив ,що ОСОБА_3 користується 2 земельними ділянками по пров. Північному, 5-А - площею 0,0279 га та площею 0,0185 га на підставі договору оренди землі.
Відповідно до акту обстеження земельної ділянки від 21.03.2017 №276/17, складеного спеціалістами Департаменту територіального контролю, на земельній ділянці площею 0,0279 га по пров. Північному, 5-А (кадастровий номер 6310138200:03:005:0003) розміщена частина нежитлової будівлі літ. «А-2» (аптека).
Згідно з актом обстеження земельної ділянки від 21.03.2017 №275/17, складеного спеціалістами Департаменту територіального контролю, на земельній ділянці площею 0,0185 га по пров. Північному, 5-А (кадастровий номер 6310138200:03:005:0011) розміщено пандус, сходи, навіс та частина нежитлової будівлі літ. «А-2» (аптека). Розміщення нежитлової будівлі літ. «А-2» (аптеки) по пров. Північному, 5-А частково на земельних ділянках площею 0,0279 га та 0,0185 га підтверджується кадастровим планом земельних ділянок, доданих до витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
Отже, по пров. Північному, 5-А розташовані дві земельні ділянки площею 0,0279 га та площею 0,0185 га, відомості про які внесені до Державного земельного кадастру, що підтверджується витягами з Державного земельного кадастру про ці земельні ділянки, за якими наявні кадастрові номери земельних ділянок та вказує, що зазначені земельні ділянки є сформованими.
Рішенням Харківської міської ради від 26.09.2012 № 844/12 було надано дозвіл на проведення експертної грошової оцінки лише однієї земельної ділянки - площею 0,0279 га за адресою: м. Харків, пров. Північний, 5-А.
Позивач ОСОБА_3 не вчинив дії щодо проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0279 га. Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,0279 га до Харківської міської ради не надавався,в судовому засіданні даний факт не спростовано позивачем.
Також у порушення приписів ст. 128 ЗК України та п. З додатку 1 до рішення Харківської міської ради від 26.09.2012 № 844/12 ОСОБА_3 не вніс розмір авансового внеску -5% вартості земельної ділянки, визначеної за нормативно грошовою оцінкою земельної ділянки.
Харківською міською радою не приймалось рішення про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки №2 площею 0,0185 га. по пров. Північному, 5-А.
ОСОБА_3, у порушення ч. 2 ст. 128 ЗК України, не було надано документів, що посвідчують право власності на окремі будівлі та споруди, які розташовані на земельних ділянках з кадастровими номерами 6310138200:03:005:0003 та 6310138200:03:005:0011.
Суд зазначає,що в вирішення питань про передачу землі у власність є виключним правом ради — суб’єкта права власності на землю, і здійснюється з дотриманням загального порядку укладання господарських договорів, передбаченого ст.ст. 180,181 ГК України, з урахуванням положень ЗК України.
Згідно з ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) підставами виникнення цивільних прав та обов’язків, зокрема, є договори та інші правочини.
За змістом ст. 12 ЗК України вбачається, що розпорядження землями територіальної громади міста, у тому числі передача земельних ділянок у власність юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, належить до повноважень міської ради.
Виходячи із положень ст.ст. 13, 14, 140, 144 Конституції України, ст.ст. 11, 16, 167, 169, 374 ЦК України, ст.ст. 2, 8, 48, 133, 148, 152, 197, 283 ГК України, ст.ст. 80, 84, 123, 124, 127, ЗК України органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності (наданні земельних ділянок громадянам та юридичним особам у власність або в користування, відчужені земельних ділянок державної або комунальної власності, укладені, зміні, розірванні договорів купівлі- продажу, ренти, оренди земельної ділянки та інших договорів щодо земельних ділянок, встановлені сервітуту, суперфіцію, емфітевзису, в тому числі прийнятті державними органами та органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.
Згідно з п. 34 ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад, належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до вимог ЗУ «Про місцеве самоврядування», ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування вирішують питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції, шляхом прийняття рішень, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Земельним кодексом України визначено спеціальний порядок набуття права власності на землю, зокрема, ст. 128 ЗК України.
Питання щодо надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок, затвердження розміру авансового внеску, продажу або відмови в продажу земельних ділянок вирішуються Харківською міською радою відповідно до Земельного кодексу України, Порядку продажу земельних ділянок або прав на них на підставі цивільно-правових договорів у м. Харкові, затвердженого рішенням 29 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 24.12.2008 № 362/08.
Згідно з ч. 2 ст. 128 ЗК України громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
До заяви (клопотання) додаються:
а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд);
б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 ЗК України рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації, сільської, селищної, міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки.
Питання щодо надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок, затвердження розміру авансового внеску, продажу або відмови в продажу земельних ділянок вирішуються Харківською міською радою відповідно до Земельного кодексу України, Порядку продажу земельних ділянок або прав на них на підставі цивільно-правових договорів у м. Харкові, затвердженого рішенням 29 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 24.12.2008 № 362/08.
Відповідно до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Для реалізації права на купівлю земельної ділянки законодавство передбачає вчинення певних дій, зокрема, ст. 640, ч. 1 ст. 210 ЦК України встановлюють, що договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення, і державної реєстрації з моменту державної реєстрації.
Згідно зі ст. 657 ЦК України договір купівлі-продажу земельної ділянки укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню. Ці ж вимоги містяться в ч. 7 ст. 128, ч. 1 ст. 132 ЗК України.
Згідно з ч.ч. 7-8 ст. 128 ЗК України договір купівлі-продажу земельної ділянки підлягає нотаріальному посвідченню. Документ про оплату або про сплату першого платежу (у разі продажу земельної ділянки з розстроченням платежу) є підставою для видачі державного акта на право власності на земельну ділянку та її державної реєстрації.
Ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться суб’єктами господарювання, які є суб’єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до закону, на замовлення органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Ціна земельної ділянки площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд визначається за нормативною грошовою оцінкою, вказаною в технічній документації. Фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється за рахунок внесеного покупцем авансу, що не може бути більшим ніж 20 відсотків вартості земельної ділянки, визначеної за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки.
Сума авансового внеску зараховується до ціни продажу земельної ділянки. У разі відмови покупця від укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки сума авансового внеску не повертається.
Отже, згідно зі ст. 144 Конституції України, ст.ст. 12,128 ЗК України, п. 34 ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції міських рад належить вирішення питань про передачу землі у власність, і лише рішення міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки.
Незважаючи на те, що договір купівлі-продажу підписується міським головою, укладається він Харківською міською радою, і саме Харківська міська рада, як сторона договору, повинна визначати його істотні умови, до яких відноситься ціна земельної ділянки.
Суд приходить до висновку, оцінюючи надані письмові докази, що відмова гр. ОСОБА_3 у продажу земельної ділянки площею 0,0279 га по пров. Північному, 5-А (кадастровий номер 6310138200:03:005:0003) для експлуатації аптеки з виробництвом, яка прийнята прийнята рішенням 13 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про продаж земельних ділянок юридичним та фізичним особам» від 21.06.2017 № 687/17, є законною та обґрунтованою.
Позивач ОСОБА_3, у строки встановленні рішенням Харківської міської ради від 26.09.2012 № 844/12, яким було надано дозвіл на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, не виконав зобов’язань, встановлених органом місцевого самоврядування, а саме: не пізніше, ніж у шестимісячний строк з дня прийняття цього рішення звернутися до управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради для оформлення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельних ділянок; у термін 1 рік з дня прийняття цього рішення оформити договір про оплату авансових внесків в рахунок оплати ціни земельних ділянок; провести експертну грошову оцінку земельних ділянок, в порядку визначеному чинним законодавством України.
Як наслідок невчасних дій позивача, у порушення приписів ст. 128 ЗК України та рішення Харківської міської ради від 26.09.2012 № 844/12 ОСОБА_3, не вніс розмір авансового внеску - 5% вартості земельної ділянки, визначеної за нормативно грошовою оцінкою земельної ділянки.
Станом на теперішній час рішення Харківської міської ради від 26.09.2012 № 844/12 (пункт 2 додатку до рішення) не виконано, договір авансового внеску з ОСОБА_3 не укладено, а тому наявні всі підстави для відмови в продажу земельної ділянки, передбачені ст. 128 ЗК України.
Крім того, ОСОБА_3 у порушення ч. 2 ст. 128 ЗК України не було надано документи, що посвідчують право власності на будівлі та споруди, які розташовані окремо на земельній ділянці кадастровий номер 6310138200:03:005:0011 і окремо на земельній ділянці кадастровий номер 6310138200:03:005:0003.
Відповідно до ст. 79 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Згідно зі ст. 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Відповідно до ст. 15 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування; опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; нормативна грошова оцінка; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку.
Відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників (користувачів), зазначену в частині другій статті 30 цього Закону, зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до ст.ст. 38,39 ЗК України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування (ст. 38).
Використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм (ст. 39).
Відповідно до аб. 5 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» об’єктами будівництва є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси та частини, лінійні об’єкти інженерно-транспортної інфраструктури.
Відповідно до п. 2.4. Державних будівельних норм України Б. 1.1-4-2009 «Склад, зміст, порядок розроблення, погодження та затвердження містобудівного обґрунтування» об'єкт містобудування - це окрема будівля або споруда, їх комплекси, комунікації та споруди інженерної і транспортної інфраструктури, об'єкт благоустрою, садово-паркової та ландшафтної архітектури, монументального і монументально- декоративного мистецтва
Згідно зі ст. 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них, зокрема у разі розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
Виходячи із положень ст. 79-1 ЗК України, у разі реєстрації права власності на ці земельні ділянки, вони можуть бути об’єктом цивільних прав, у тому числі купівлі- продажу.
Незважаючи на те, що зазначені земельні ділянки сформовані, розміщення на них однієї будівлі літ. «А-2» (частково на одній, частково на іншій) не відповідає загальному принципу цілісності об’єкту нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об’єкт розташований.
Відповідно до правової позиції Верховного суду України, викладеній у постанові від 12.10.2016 у справі № 6-2225цс16, визначення правового режиму земельної ділянки перебуває у прямій залежності від права власності на будівлю і споруду; передбачається механізм роздільного правового регулювання нормами цивільного законодавства майнових відносин, що виникають при укладенні правочинів щодо набуття права власності на нерухомість, і правового регулювання нормами земельного і цивільного законодавства відносин при переході прав на земельну ділянку, у разі набуття прававласності на нерухомість.
Розміщення на окремих земельних ділянках окремих будівель також витікає із положень ст.ст. 38, 134 ЗК України, а тому враховуючи вимоги ст. 79 ЗК У країни будівля розміщується на окремій земельній ділянці з установленими межами, певним місцем розташування та з визначеними щодо неї правами.
Зазначені норми закріплюють загальний принцип цілісності об'єкта нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований.
На підставі договору оренди землі від 19.07.2005 № 8278/05 позивачу ОСОБА_3 було надано в оренду земельну ділянку загальною площею 0,0279 га по пров. Північному, 5-а для будівництва аптеки, а тому будівництво аптеки повинно було здійснено в межах земельної ділянки, передбаченої цим договором.
За результатами будівництва збудовано об’єкт нерухомості - нежитлову будівлю, яка вийшла за межі зазначеної земельної ділянки, що стало підставою для переоформлення права користування земельною ділянкою за новими межами.
Враховуючи те, що земельна ділянка площею 0,0279 га по пров. Північному, 5-А передбачена договором оренди землі від 19.07.2005 № 8278/05, а тому вважається сформованою та виходячи із положень Законів України «Про Державний земельний кадастр» та «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» переоформлення права користування земельною ділянкою за новими межами полягає у формуванні додаткової земельної ділянки з послідуючим її об’єднанням з основною.
Відповідними рішеннями Харківської міської ради гр. ОСОБА_3 було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення додаткової земельної ділянки площею 0,0185 га по пров. Північному, 5-А та затверджено зазначений проект.
Згідно з витягом з Державного земельного кадастру від 21.03.2017 НВ-6304009252017 відомості про земельну ділянку площею 0,0185 га по провулку Північному, 5-А внесено до Державного земельного кадастру. Вид використання земельної ділянки - для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі літ. «А-2» (аптека); цільове призначення - 03.07 (для будівництва та обслуговування будівель торгівлі).
Відповідно ж до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 23.05.2017 земельна ділянка площею 0,0279 га надавалась для будівництва аптеки (але не пізніше прийняття об’єкту до експлуатації) та для експлуатації цього об’єкту, цільове призначення якої -1.11.3 (роздрібної торгівлі та комерційних послуг), визначено Українським класифікатором цільового використання землі, що є застарілими відомостями та не відповідає положенням чинного законодавства, а саме: наказу Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548 «Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель»
Таким чином, для розгляду питання щодо продажу гр. ОСОБА_3 земельних ділянок по пр. Північному, 5-А на підставі ст. 134 ЗК України необхідно привести землекористування ОСОБА_3 за зазначеною адресою у відповідність до ст. 38, ч. 2 ст. 134 ЗК України шляхом об’єднання вищевказаних земельних ділянок в одну за межами червоних ліній з розміщенням на ній нежитлової будівлі літ. «А-2» (аптеки) та території необхідної для її обслуговування.
Керуючись статтями 72-77, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У позовних вимогах ОСОБА_2 до Харківської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення – відмовити у повному обсязі.
Рішення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня його складення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Фрунзенський районний суд м. Харкова.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Шарко О.П.