Постанова № 74899601, 21.06.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2018
Номер справи
808/4053/17
Номер документу
74899601
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2018 рокусправа № 808/4053/17 (суддя Прасов О.О., м. Запоріжжя)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого- судді-доповідача ОСОБА_1

суддів Іванов С.М. Панченко О.М.

за участю секретаря судового засідання: Яковенко О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро адміністративну справу за апеляційною скаргою Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 5 березня 2018 року у справі №808/4053/17 за позовом публічного акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» в особі відокремленого підрозділу «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про часткове скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» в особі відокремленого підрозділу «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» 14 грудня 2017 року звернулось до суду з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби згідно з яким, просить скасувати рішення відповідача №0003204613 від 12.05.2017 р. про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що вказане рішення повинно бути скасоване, оскільки є протиправним, враховуючи своєчасне перерахування позивачем єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на відповідний казначейський рахунок за спірний період, враховуючи те, що податковий орган неправомірно нарахував штрафні санкції на суму «неіснуючої» недоїмки в розмірі 435 101,54 грн., яка безпідставно обліковувалась в інтегрованій картці позивача станом на 20.03.2017 року відповідно до рішення податкового органу від 24.01.2017 року.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 5 березня 2018 року адміністративний позов задоволено повністю.

Рішення суду мотивовано тим, що відповідачем не доведена правомірність прийнятого ним та оскарженого рішення, оскільки з урахуванням судових рішень у справі №808/544/17, позивач фактично не мав затримки у сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за лютий 2017 року, та як наслідок заборгованості (недоїмки).

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач оскаржив його до апеляційного суду з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволені позову відмовити повністю.

В апеляційній скарзі зазначає про безпідставне неврахування судом першої інстанції обставин того, що судова ухвала про відкриття провадження у справі по оскарженню рішення податкового органу від 24.01.2017 року №0000334613 про застосування штрафних санкцій в сумі 525 924,67 грн. та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску на суму штрафних санкцій - 51 939,06 грн. датована 27.03.2017 року.

Вказане свідчить про те, що позивач пропустив передбачений п. 57.3 ст. 57 ПК України 10 денний термін для розпочатку процедуру оскарження рішення контролюючого органу та не сплатив нараховану суму грошового зобов’язання. Таким чином, з урахуванням цієї суми, станом на 20.03.2017 року недоїмка в розмірі 435 101,54 грн. обґрунтовано обліковувалась в інтегрованій картці позивача.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, яка підтримала доводи апеляційної скарги, пояснення представника позивача, який заперечував щодо її задоволення, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень на нєї, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та знайшло підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0003204613 від 12.05.2017 Дніпропетровським управлінням Офісу ВПП ДФС застосовано до відокремленого підрозділу "ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ" ПАТ "ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО" штраф у сумі 87020,31 грн. (20% від своєчасно не сплачених сум єдиного внеску за період з 21.03.2017 до 22.03.2017) та нараховано пеню у сумі 870,20 грн. (0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу), а всього - 87890 грн. 51 коп. (а.с.8).

Згідно з розрахунком штрафних (фінансових) санкцій та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску до зазначеного рішення від 12.05.2017 р., за "Звітом про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів" за 2 місяця 2017 року (№9039848157 від 14.03.2017) позивачу нараховано зобов'язань на суму 435101,54 грн. з граничним терміном сплати - 20.03.2017, дата фактичної сплати - 22.03.2017, тобто - 2 дні прострочення платежу (а.с.8-зворот).

Рішенням ДФС України про результати розгляду скарги за №13517/6/99-99-11-02-02-25 від 23.06.2017 р., скаргу позивача залишено без задоволення (а.с.46-48).

Проте, відповідно до даних інтегрованої картки позивача зі сплати єдиного внеску, наявні в ній відомості не підтверджують викладені відповідачем відомості щодо фактів затримки сплати єдиного внеску за лютий 2017 року (а.с.75-86).

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 11.05.2017, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 31.10.2017, у справі №808/544/17: визнано протиправними та скасовані рішення Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби №0000044613 від 04.01.2017, №0000334613 від 24.01.2017 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску; зобов'язано Дніпропетровське управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби зарахувати платежі ПАТ "ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО" згідно з платіжними дорученнями в рахунок сплати Відокремленим підрозділом "ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ" ПАТ "ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО" єдиного внеску відповідно до призначення платежу за вересень, жовтень 2016 року (а.с.18-24, 90-93).

Правомірність та обґрунтованість рішення відповідача №0003204613 від 12.05.2017 р. є предметом спору переданого на вирішення суду.

Вирішуючи спірні відносини між сторонами та задовольняючи позов повністю, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що спірне рішення відповідача прийняте не на підставі та не у спосіб, що передбачені Податковим кодексом України, оскільки позивач фактично не мав затримки у сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за лютий 2017 року, тобто заборгованості (недоїмки), з урахуванням судових рішень у справі №808/544/17.

Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при прийнятті оскарженої постанови, виходить з наступного.

Згідно з ч.7 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку. Платники, зазначені в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, які не мають банківського рахунку, сплачують внесок шляхом готівкових розрахунків через банки чи відділення зв'язку.

Частиною 11 цієї статті передбачено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

При цьому п.1 ч.10 цієї статті визначено, що днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок (ч.5 ст.45 Бюджетного кодексу України).

Відповідно до п.22.4 ст.22 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним: для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника; для банку платника - з дати списання коштів з рахунка платника та зарахування на рахунок отримувача в разі їх обслуговування в одному банку або з дати списання коштів з рахунка платника та з кореспондентського рахунка банку платника в разі обслуговування отримувача в іншому банку. Банки мають забезпечувати фіксування дати прийняття розрахункового документа на виконання.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 11.05.2017 р., залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 31.10.2017 р., у справі №808/544/17: визнано протиправними та скасовані рішення Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби №0000044613 від 04.01.2017, №0000334613 від 24.01.2017 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску; зобов'язано Дніпропетровське управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби зарахувати платежі ПАТ "ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО" згідно з платіжними дорученнями в рахунок сплати відокремленим підрозділом "ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ" ПАТ "ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО" єдиного внеску відповідно до призначення платежу за вересень, жовтень 2016 року (а.с.18-24, 90-93).

Таким чином, з огляду на те, що позивач фактично не мав затримки у сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за лютий 2017 року, тобто заборгованості (недоїмки), з урахуванням обставин встановлених судовими рішеннями у справі №808/544/17 щодо протиправності та скасовання рішення Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби №0000044613 від 04.01.2017 року, №0000334613 від 24.01.2017 року, які свідчать про безпідставність оцінки відповідачем сум визначених за цими рішеннями як таких, що правомірно обліковувались в інтегрованій картці позивача станом на 20.03.2017 року та були враховані відповідачем при прийнятті рішення №0003204613 від 12.05.2017 р., колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність та необхідність скасування оскарженого рішення відповідача.

Згідно з частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Між тим відповідач зазначеного обов’язку не виконав.

Доводи відповідача про пропуск позивачем передбаченого п. 57.3 ст. 57 ПК України 10 денного терміну для розпочатку процедури оскарження рішення контролюючого органу, суд апеляційної інстанції вважає такими, що не спростовують правільність рішення суду першої інстанції тому, що оскаржене рішення у цій справі було прийнято податковим органом на підставі данних які враховували суми податкових зобов’язань визначені іншими рішеннями податкового органу, які було визнано судом протиправними тобто такими що не повинні створювати для позивача жодних негативних наслідків.

На підставі зазначеного, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції під час розгляду цієї справи об'єктивно, повно та всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, дав їм правильну юридичну оцінку і ухвалив законне, обґрунтоване рішення без порушень норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому постанову суду першої інстанції у цій справі необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Керуючись: статтями 241-245, 250, пунктом 1 частини 1 статті 315, статтями 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби - залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 5 березня 2018 року у справі №808/4053/17– без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та відповідно до п. 6 ч. 6 ст. 12, п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 21 червня 2018 року.

Повне судове рішення складено 25 червня 2018 року.

Головуючий В.Є. Чередниченко

Суддя: С.М. Іванов

Суддя: О.М. Панченко