
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 810/759/18 Суддя (судді) першої інстанції: Лисенко В.І.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 червня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Судді-доповідача - Троян Н.М.,
суддів - Бужак Н.П., Костюк Л.О.,
за участю секретаря - Рейтаровської О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві (без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу) апеляційну скаргу Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 19 березня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А:
У лютому 2018 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:
1) визнати неправомірною відмову Сквирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Київській області в перерахунку пенсії ОСОБА_3 згідно довідки ТОВ «Агрошляхбудсервіс» про заробітну плату за роботу в зоні відчуження ЧАЕС від 15.04.2003 №46.
2) зобов'язати Сквирське об`єднане управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та подальше нарахування пенсії ОСОБА_3, виходячи із суми заробітної плати за період виконання ним робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в сумі 2161 (дві тисячі сто шістдесят один) руб. 76 коп., на підставі довідки ТОВ «Агрошляхбудсервіс» від 15.04.2003 №46, відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 15.08.2017, з врахуванням вже виплачених сум.
На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідачем неправомірно відмовлено у здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки від 15.04.2003 № 46, оскільки вона видана згідно із рішенням суду та відповідно до вимог статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 19 березня 2018 року позовні вимоги задоволено.
Визнано неправомірною відмову Сквирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Київській області в перерахунку пенсії ОСОБА_3 згідно довідки ТОВ «Агрошляхбудсервіс» про заробітну плату за роботу в зоні відчуження ЧАЕС від 15.04.2003 №46.
Зобов'язано Сквирське об`єднане управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та подальше нарахування пенсії ОСОБА_3, виходячи із суми заробітної плати за період виконання ним робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в сумі 2161 (дві тисячі сто шістдесят один) руб. 76 коп., на підставі довідки ТОВ «Агрошляхбудсервіс» від 15.04.2003 №46, відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 15.08.2017, з врахуванням вже виплачених сум.
В апеляційній скарзі, відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд скасувати постанову та прийняти нову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Зокрема, апелянт посилався на те, що з довідки ТОВ «Агрошляхбудсервіс» від 15.04.2003 №46 вбачається, що розрахунок заробітної плати проводився на підставі постанови Ради Міністрів УРСР від 10.06.1986 №207-7, а не виходячи із фактично виплачених та отриманих позивачем сум.
Позивачем не надано доказів на спростування відомостей, зазначених у довідці, що була видана позивачу при первинному призначенні пенсії, а відомості у довідці зазначені з урахуванням вимог нормативно-правових актів, чинних на той час, при цьому, отримання та нарахування сум, вказаних у довідці від 15.04.2003 №46 не підтверджено жодними первинним документами.
Оскільки заробітна плата, відображена у довідці від 15.04.2003 №46 фактично не була виплачена позивачу, перерахунок пенсії не може проводитись на даних, які не відповідають бухгалтерським документам.
Крім того, оскільки позивач звернувся до пенсійного фонду тільки 26.01.2018, тому проведення перерахунку не можливо провести з 15.08.2017, як це зробив суд першої інстанції.
У відзиві на апеляційну скаргу позивачем зазначено, що в основі доводів відповідача покладено припущення щодо неотримання позивачем заробітної плати в розмірах, визначених в довідці від 15.04.2003 №46.
Однак, відповідач мав право уточнити спірні для нього питання, зокрема щодо суми заробітної плати позивача, однак цим правом не скористався і невмотивовано відмовив позивачу в нарахуванні пенсії.
Крім того, пенсія за довідкою ТОВ «Агрошляхбудсервіс» раніше вже була призначена та фактично виплачувалась, однак у подальшому безпідставно була припинена відповідачем.
Згідно з частиною другою статті 313 КАС України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Оскільки учасники справи в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_3 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням від 22.04.2003 категорія 1, серія НОМЕР_1 (а.с. 8).
Згідно із вкладкою № НОМЕР_2 до вказаного посвідчення, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ( а.с. 8).
У відповідності до записів трудової книжки ОСОБА_3 з 06.08.1976 по 11.12.2002 перебував у трудових відносинах зі Сквирською міжгосподарською пересувною дорожньо-будівельною механізованою колоною та займав посаду прораба (а.с. 12).
Згідно витягу з наказу Сквирської МДПМК від 05.09.1986 №56 позивач був відряджений для виконання робіт по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС з 08.09.1986 по 30.09.1986 (а.с. 15).
У подальшому, рішенням Сквирського районного суду Київської області від 07.04.2003 у справі №2-335/2003 встановлено той факт, що ОСОБА_3 з 08.09.1986 по 30.09.1986 перебував у відрядженні у ст. Янів Чорнобильського району Київської області і тривалість робочого часу становила 16 годин в зоні відчуження (а.с. 17).
На підставі рішення суду, позивачу ТОВ «Агрошляхбудсервіс» видано довідку від 15.04.2003 № 46 про заробітну плату в зоні відчуження ЧАЕС, згідно якої йому було нараховано 2161 руб. 76 коп. (а.с. 18).
26 січня 2018 року, ОСОБА_3 звернувся до Сквирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки від 15.04.2003 № 46 (а.с. 20).
Листом від 02.02.2018 №8/Щ-01 відповідач відмовив у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що призначена ОСОБА_3 пенсія обчислюється у відповідності до чинного законодавства. Також, вказав, що згідно із роз`ясненням Міністерства соціального захисту населення України від 08.08.1996 №02-105-013, рішення судів про встановлення факту перебування на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, не дають права на підвищену оплату праці в зоні відчуження та визначення розміру пенсії (а.с. 21).
Вважаючи порушенням своїх прав з боку відповідача та з метою їх відновлення позивач звернувся за захистом до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки відповідачем безпідставно відмовлено позивачу в перерахунку пенсії на підставі довідки, яка була видана на виконання рішення Сквирського районного суду Київської області від 07.04.2003 у справі №2-335/2003, а тому позивач має законне право на здійснення такого перерахунку, відтак рішення Сквирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 02.02.2018 №8/Щ-01, є протиправним та таким, що не грунтується на нормах чинного законодавства, а тому позовні вимоги є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На думку колегії суддів позиція суду першої інстанції є вірною з огляду на наступне.
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-XII) передбачено пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно з частиною першою статті 54 Закону № 796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Згідно із приписами частини третьої вказаної статті умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Порядок №1210), затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Пунктом першим Порядку №1210 встановлено, що вказаний порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
При цьому, в силу пп. 4 п. 3 даного Порядку у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Частиною четвертою статті 15 Закону № 796-XII передбачено, що видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Таким чином, розмір пенсії по інвалідності ставиться у залежність від заробітку, фактично отриманого особою у період її роботи в зоні відчуження.
Відповідно до листа Мінпраці, Мінчорнобиля та Мінфіну України від 29.10.1992 № 09-3751/1032/3к/13-412/308 в разі, якщо робота в зоні відчуження оплачена невірно, без урахування урядових рішень, то повинен бути здійснений перерахунок заробітної плати згідно із законодавством.
Крім того, у листі Мінсоцполітики від 09.06.1995 № 224/8.13 передбачено, що підприємства і організації в разі неправильної оплати праці в зоні відчуження повинні зробити перерахунок заробітної плати особам, які в 1986-1987 роках брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Перерахунок заробітної плати працівникам, які виконували в зоні відчуження роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, розраховується по тій грошовій одиниці, що діяла в 1986 році, тобто в рублях. Нарахована сума заробітної плати не індексується і не виплачується.
При розрахунку пенсії із заробітку за 1986 - 1987 роки нарахована заробітна плата в рублях підлягає індексації відповідно до індексу споживчих цін в даний час.
Беручи до уваги вищенаведене, колегія суддів зазначає, що головною підставою для здійснення перерахунку пенсії особам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, є довідка про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка видається підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
За змістом пункту 2.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 23.11.2005 № 22-1 (у редакції 07.07.2014 № 13-1) (далі - Порядок № 13-1) при призначенні (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для розмежування джерел фінансування особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 цього розділу.
Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1 Порядку № 13-1 подання та оформлення документів до заяви про призначення пенсії за віком для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року За бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Як свідчать матеріали справи, на підставі рішення Сквирського районного суду Київської області від 07.04.2003 у справі №2-335/2003 позивачу видано довідку ТОВ «Агрошляхбудсервіс» від 15.04.2003 №46, яку подано останнім до Сквирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Київській області для проведення перерахунку пенсії.
Відповідно до вимог частини першої статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
При цьому, відповідач не має права надавати оцінку рішенню Сквирського районного суду Київської області та змісту довідки, яка видана на його підставі, враховуючи те, що вказаним рішенням встановлено факт перебування позивача у відрядженні в ст. Янів Чорнобильського району Київської області з 08.09.1986 по 30.09.1986, де тривалість його робочого дня щоденно становила 16 годин.
З огляду на наведені правові норми та враховуючи, що відповідачу була подана відповідна довідка для перерахунку (розрахунку) пенсії, з якої вбачається, що позивачу була виплачена заробітна плата за роботу в зоні ЧАЕС, а також установлений Сквирським районним судом Київської області факт роботи позивача у зоні відчуження з 08.09.1986 по 30.09.1986 та відповідна кількість відпрацьованих щоденно годин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідачем було неправомірно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.
Щодо доводів апелянта про можливість здійснення перерахунку тільки з 26.01.2018, колегія суддів звертає увагу на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу здійснювалося нарахування пенсії з урахуванням спірної довідки ТОВ «Агрошляхбудсервіс» від 15.04.2003 №46, однак в подальшому, розрахунок пенсії на підставі цієї довідки було припинено.
У зв'язку із цим, представник позивача 26.01.2017 звернувся до відповідача із заявою, у якій просив повідомити про причини зменшення розміру пенсії та поновити її виплату відповідно до довідки ТОВ «Агрошляхбудсервіс» (а.с. 20).
Листом від 02.02.2018 №8/Щ-01 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії на підставі вищевказаної довідки, посилаючись на невідповідність її вимогам законодавства та відсутність інших документів щодо розміру заробітку позивача під час перебування в зоні ЧАЕС.
Частиною другою статті 122 КАС України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як свідчать матеріали справи, 15.02.2018 позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, тому належним судовим захистом та відновленням його порушеного права, суд вважає зобов'язати відповідача здійснити спірний перерахунок пенсії, саме з 15.08.2017, тобто в межах шестимісячного строку.
При цьому, заява позивача від 26.01.2018 № 27 (а.с. 20) не є заявою про перерахунок пенсії на підставі нових документів - довідки ТОВ «Агрошляхбудсервіс» у зв'язку виникненням права на підвищення пенсії у розумінні частини четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої перерахунок призначеної пенсії, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Перерахунок пенсії на підставі зазначеної норми та відповідної довідки позивачу вже було здійснено раніше, проте в подальшому такий розрахунок було припинено.
Таким чином, зазначену заяву слід розцінювати як звернення позивача з вимогою поновити його права, які були порушені у зв'язку із припиненням розрахунку пенсії на підставі зазначеної довідки.
З огляду на це, положення частини четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не можуть бути застосовані як такі, що свідчать про необхідність задоволення позову саме з 26.01.2018.
З огляду на викладені обставини, за результатами розгляду апеляційної скарги, з урахуванням наведених норм права, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що рішення суду першої інстанцій є законним та обгрунтованим, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними.
Згідно з частинами першою-третьою ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, суд апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
За правилами частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, рішення суду ґрунтується на засадах верховенства права, є законним і обґрунтованим, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його зміни або скасування.
Керуючись ст.ст. 229, 241, 242, 243, 308, 310, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Київській області - залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 19 березня 2018 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду у строк визначений ст. 329 КАС України.
Суддя-доповідач: Н.М. Троян
Судді: Н.П. Бужак,
Л.О. Костюк
Повний текст виготовлено: 25 червня 2018 року.