Рішення № 74897784, 20.06.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2018
Номер справи
819/878/18
Номер документу
74897784
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/878/18

20 червня 2018 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Осташа А. В. за участю секретаря судового засідання Гавіловської Х.М., представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - Легкого В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання незаконними рішення та дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі (далі - відповідач) в якому просить:

- визнати незаконними рішення та дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо виплати пенсії ОСОБА_3 з 01.01.2018 в сумі 10740,00 грн;

- зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області виплатити пенсію в раніше призначеному розмірі - 11985,45 грн з 01.01.2018 та виплатити недоплачені суми пенсії.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 травня 2018 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач 05.06.2018 через канцелярію суду подав відзив в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог та подав клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

Суд ухвалою від 05.06.2018 призначив справу до розгляду в судовому засіданні з викликом сторін.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що розмір пенсії позивача складав 11985,45 грн. (виплата пенсії до 31 грудня 2017 року була обмежена розміром до 10740,00 грн. на підставі діючого на той час законодавства). Враховуючи те, що починаючи з січня 2018 року пенсія позивачу повинна виплачуватись у повному розмірі 11985,45 грн., він звернувся до відповідача із заявою в якій просив скасувати розпорядження про перерахунок пенсії та виплачувати пенсію у раніше встановленому розмірі - 11895,45 грн з 01.01.2018. Проте, відповідачем була надана відповідь, що розмір пенсії починаючи з 01 жовтня 2017 перерахований у сторону зменшення з причини встановлення нового підходу до порядку обчислення середньої заробітної плати, зменшення коефіцієнта величини оцінки одного року страхового стажу із 1,35% до 1% та встановлена на рівні 10740,00 грн., замість призначеного розміру пенсії, який був обрахований на рівні 11985,45 грн.

Представник позивача в судовому засіданні зазначив, що такі дії відповідача при перерахунку пенсії є неправомірними, у зв'язку із чим просить адміністративний позов задовольнити.

Представник відповідача позов не визнав, зокрема зазначив, що з урахуванням стажу і заробітку позивача, розмір пенсії обчислювався в сумі 11985,45 грн. Відповідно до ч.3 ст. 27 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, позивачу було встановлено 10740,00 грн., оскільки зазначена сума становить максимальний розмір пенсії на 2017 рік. Відповідно до Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій №2148 від 03.10.2017 (далі - Закон №2148) позивачу проведений перерахунок пенсії з 1 жовтня 2017 року, а саме осучаснення заробітної плати із використанням єдиного показника середньої заробітної плати по Україні, який використовується для призначення та перерахунку пенсії в 2017 році на рівні 3764,40 грн. та зменшенням величини оцінки страхового стажу до 1%. На рахунок застосування оцінки страхового стажу 1%, відповідач зазначає, що відповідно до Закону №2148, а саме: доповнено п. 4-3 ст. 115, в якому зазначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058 до набрання чинності Законом № 2148, з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року стажу в розмірі 1%. Таким чином, вважає дії управління в частині здійснення розрахунку пенсії позивача є законними та такими, що відповідають діючому пенсійному законодавству, а тому просить відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково, з наступних підстав.

Суд встановив, що ОСОБА_3, є пенсіонером та перебуває на обліку в Тернопільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області.

Згідно із протоколу призначення пенсії від 15.07.2016 №4647 ОСОБА_3 з 28.07.2016 призначено пенсію за віком в розмірі 11951,37 грн (аркуш справи 14).

Розпорядженням №817379 від 30.09.2016 позивачу допризначено пенсію з 28.07.2016 в розмірі 11985,45 грн (аркуш справи 12).

Відповідно до розпорядження на перерахунок пенсії з 01.10.2017 ОСОБА_3 призначена була пенсія з обмеженням в отриманні максимального розміру, а саме до 10740,00 грн (аркуш справи 13).

Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3, скасувавши розпорядження про перерахунок (осучаснення) пенсії з 01.10.2017 та виплачувати пенсію у раніше встановленому розмірі - 11985,45 з 01.01.2018 (аркуш справи 11).

Відповідно до листа від 26.04.2018 № 169/0-11 позивачу надано відповідь про те, що у зв'язку із проведеною пенсійною реформою 01.10.2017, пенсії перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 року, із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1 %. У зв'язку із набуттям чинності 01 жовтня 2017 року Закону України від 03.10.2017 №2148-VІІІ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій розмір пенсії позивача було перераховано з 01.10.2017, у зв'язку із чим розмір пенсії зменшився та склав 10163,74 грн. Проте, позивачу встановлено доплату за 8 років понаднормативного стажу, після чого пенсія становить 10254,14 грн. Враховуючи, що пенсійна виплата до 01.10.2017 становила 10740,00 грн., на підставі пункту 4 Прикінцевих положень Закону № 1058 встановлено доплату до старого розміру виплати у сумі 485,89грн.

Вважаючи дій відповідача щодо проведення перерахунку пенсії на користь позивача із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% протиправними, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Оцінюючи правовідносини, які склалися між позивачем та відповідачем суд виходив з наступного.

Частиною першою статті 9 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування №1058-ІV від 09.03.2003 (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії за віком, далі - Закон №1058) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону №1058 особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (Закон №1058).

Згідно із частиною першою статті 25 Закону №1058 коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

- Кс= (См*Вс)/100%*12;

- Кс - коефіцієнт страхового стажу;

- См - сума місяців страхового стажу;

- Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).

За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%.

Частиною 3 статті 27 Закону №1058-ІV визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 гривень.

Судом встановлено, що після проведеного перерахунку розмір пенсії позивача станом на 01.10.2017 склав 10740,00 грн., проте відповідно до п.4 Прикінцевих Положень Закону № 1058, у разі якщо наслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. До перерахунку по 30.09.2017 був встановлений розмір пенсій в сумі 11985,45 грн. Проте, позивачу з 01.10.2017 виплачується пенсія в розмірі 10740,00 грн.

Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій від 03.10.2017 №2148-VIII (далі - Закон №2148), який набрав чинності 11.10.2017, яким розділ XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 доповнено п.4-3 наступного змісту: Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Згідно з пунктом 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону №2148, у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Крім того, аналогічні положення містяться в пункті 4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058.

Тому, в разі якщо після перерахунку пенсії позивача з 01.10.2017 відповідно до п.4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 її розмір зменшився, то відповідач був зобов'язаний виплачувати позивачу пенсію в розмірі, що був встановлений до 01.10.2017.

Так, у листі від 26.04.2018 за №169/0-11 та відзиві на позовну заяву відповідач, посилаючись на приписи Прикінцевих та перехідних положень Закону №2148, обґрунтовує доплату до розміру пенсії позивача до 01.10.2017 в сумі 485,89 грн. тим, що до здійснення перерахунку пенсія виплачувалася позивачу в розмірі 10740 грн.

При цьому, суд зазначає, що розмір фактичної пенсійної виплати позивача, визначений з урахуванням обмеження її максимального розміру відповідно до частини третьої статті 27 Закону №1058, не є тотожним загальному розміру пенсії позивача, розрахованому згідно з формулою, наведеною у частині першої статті 27 Закону №1058.

Тобто позиція органу пенсійного фонду з приводу того, що "раніше встановлений розмір" пенсії позивача становив 10740 грн є хибною, оскільки цей розмір є за своєю суттю сумою яка підлягала виплаті позивачу (з урахуванням інших обмежень, в т.ч. податку на пенсію працюючим пенсіонерам), натомість, "раніше встановлений розмір" пенсії позивача як видно з Розпорядження №817379 від 30.09.2016 становить 11 985 грн 45 коп.

Відповідно до ст.7 Закону України Про Державний бюджет України на 2018 рік від 07.12.2017 № 2246-VIII, з 1 січня 2018 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлено в розмірі 1373 грн.

Тобто, з 01.01.2018 максимальний розмір пенсійної виплати не може перевищувати 13730 грн. (частина третя статті 27 Закону №1058), а тому з 01.01.2018 пенсія в розмірі 11985,45 грн. мала виплачуватися позивачу в повному обсязі.

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що всупереч вимогам пункту 4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 та пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону №2148 відповідач з 01.01.2018 виплачував позивачу пенсію в меншому розмірі, ніж була йому встановлена до перерахунку з 01.10.2017.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що з огляду на те, що судом встановлено порушення прав позивача, а обраний ним неправильний спосіб захисту не може бути підставою для відмови у судовому захисті, суд, для належного захисту порушених прав позивача вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати розпорядження Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 01.10.2017 та зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_3 з врахуванням раніше встановленого розміру - 11 985,45 грн.

Водночас позовні вимоги в частині виплати пенсії в раніше призначеному розмірі та виплати недоплаченої суми пенсії є передчасними, оскільки перерахунок пенсії не проведений. Тільки проведення перерахунку розміру пенсії стане підставою для виплати пенсії в новому (збільшеному) розмірі.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що, відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати розпорядження Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 01.10.2017.

3. Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (46001, м.Тернопіль, вул.Руська, 17. код ЄДРПОУ 40377598) провести перерахунок пенсії ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) з врахуванням раніше встановленого розміру - 11 985(одинадцять тисяч дев'ятсот вісімдесят п'ять) грн 45 (сорок п'ять) коп.

4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

5. Стягнути з державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (46001, м.Тернопіль, вул.Руська, 17. код ЄДРПОУ 40377598) в користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) частину сплаченого судового збору в розмірі 352 грн 40 коп., сплаченого згідно квитанції №52 від 15.05.2018.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 25 червня 2018 року.

Головуючий суддя Осташ А.В.

копія вірна

Суддя Осташ А.В.